Wyszukiwarka
Artykuły autora: Redakcja
Bezpłatne porady
| Drwal 1/2004, strona 10
Redakcja
Niektóre prywatne firmy świadczàce usługi leśne funkcjonują na polskim rynku już od 15 lat. Najwyższy czas, by wszyscy ci, którzy dotychczas nazywali je po prostu zulami, zaczęli widzieć w nich przedsiębiorstwa. Zgodnie z ustawą Prawo działalności gospodarczej są to małe lub rzadziej średnie przedsiębiorstwa – w skrócie MSP. Właśnie do takich podmiotów gospodarczych Unia Europejska kieruje szereg dotacji. Warto z nich skorzystać.
Przegląd rębaków
| Drwal 1/2004, strona 12
Redakcja , Krzysztof Kajzer
Jeszcze kilka lat temu rębaki rzadko można było zobaczyć w lesie. Maszyny te wykorzystywane
były głównie przez firmy zajmujące się pielęgnacją zieleni miejskich. Od kiedy jednak Lasy Państwowe wprowadziły przepisy ograniczające możliwość palenia odpadów zrębowych, rębaki coraz częściej zaczęły trafiać do lasów. Ponieważ zapotrzebowanie na te maszyny jest ostatnio dość duże, zdecydowaliśmy się zamieścić ich przegląd. Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny przy wyborze sprzętu najlepiej odpowiadającego potrzebom naszych Czytelników.
Równiarki do dróg
| Drwal 2/2004, strona 36
Redakcja , Krzysztof Kajzer
Drogi leśne często ulegają dewastacji na skutek używania do transportu drewna wysokotonażowych samochodów. Zachodzi więc konieczność ich bieżącej konserwacji i naprawy. W lasach wykorzystuje się najczęściej równiarki do dróg o obsłudze jednoosobowej, agregowane z ciągnikami. Warto nadmienić, że można je wykorzystywać do wielu innych czynności np. odśnieżania, co pozwala znaleźć dla nich front robót na cały rok. Mamy nadzieją, że przegląd ułatwi Czytelnikom Drwala wybór odpowiedniego modelu równiarki. W tabeli maszyny uporządkowano rosnąco według cen.
Kosy spalinowe
| Drwal 1/2005, strona 12
Redakcja , Krzysztof Kajzer
Tym razem w naszym przeglądzie prezentujemy kosy spalinowe – urządzenia, które, w zależności od mocy silnika oraz rodzaju głowicy, możemy stosować zarówno w pracach leśnych, jak i przy urządzaniu zieleni. Ponieważ nazewnictwo tej grupy maszyn nie jest jeszcze w Polsce ustalone, postanowiliśmy używać terminu kosy spalinowe, który jest najbardziej popularny.
Kosy spalinowe plecakowe
| Drwal 2/2005, strona 12
Redakcja , Krzysztof Kajzer
W poprzednim Drwalu zaprezentowaliśmy przegląd kos spalinowych. Jego uzupełnieniem jest przedstawienie niektórych, dostępnych na naszym rynku modeli kos plecakowych. Urządzenia te mają konstrukcję umożliwiającą noszenie silnika na plecach, co znacznie odciąża operatora, zwiększa jego mobilność, a także zmniejsza drgania na jakie jest on narażony podczas pracy. Silnik połączony jest ze sztywnym wałem roboczym tzw. wałem giętkim.
Praca w Szwecji
| Drwal 3/2005, strona 8
Redakcja
O tym, jak trudno znaleźć w Polsce dobrą pracę, wiemy wszyscy. Stąd też, jak kraj długi i szeroki, wszędzie można znaleźć osoby chętne do wyjazdu na saksy.
Czy LP kupią 30 zestawów maszyn wielooperacyjnych?
| Drwal 3/2005, strona 10
Redakcja
Pierwszy raz pytanie to zadał 16 marca br. jeden z przedsiębiorców leśnych biorących udział w spotkaniu przedstawicieli Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych z kierownictwem Lasów Państwowych. Zakup 60 maszyn (30 harwesterów i tyle samo forwarderów) przez LP w oczywisty sposób godziłby w interesy prywatnych firm leśnych.
Przegląd łuparek (1)
| Drwal 3/2005, strona 20
Redakcja , Krzysztof Kajzer
W ostatnich latach drewno kominkowe stało się w Polsce bardzo popularne. Jego produkcja na masową skalę wymaga oczywiście zastosowania dużych, stacjonarnych maszyn. Jednak inwestując w mniejsze, mobilne łuparki można uzyskiwać dodatkowy dochód przez cały rok.
Drwal na targach w Rogowie i Tucholi
| Drwal 4/2005, strona 8
Redakcja
Drwal prezentował się zarówno na targach leśnych w Rogowie jak i w Tucholi. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoiska.
Przegląd łuparek (2)
| Drwal 4/2005, strona 16
Redakcja , Krzysztof Kajzer
W drugiej części naszego przeglądu prezentujemy łuparki profesjonalne, droższe, o większej masie i wydajności, które umożliwiają produkcję drewna kominkowego na większą skalę.
PGL Lasy Państwowe
| Drwal 4/2005, strona 28
Redakcja
Prywatyzacja, reprywatyzacja, uwłaszczenie, spółka... Wiele takich słów krąży ostatnio w środowisku ludzi związanych z lasem. Dużo uwagi Lasom Państwowym poświęcają politycy i dziennikarze. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej instytucji.
Kuchenki turystyczne
| Drwal 5/2005, strona 14
Redakcja , Krzysztof Kajzer
Część naszych Czytelników zdziwi się z pewnością, że na łamach Drwala prezentujemy sprzęt turystyczny. Winni jesteśmy więc wyjaśnienie. Robotnicy leśni powinni mieć zapewniony dostęp do gorących napoi i ciepłych posiłków, zwłaszcza jesienią i zimą. Pół biedy kiedy na zrębie lub innej powierzchni roboczej można rozpalą ognisko. Jeśli pogoda jednak na to nie pozwala, pracownikom pozostają zimne kanapki i herbata z termosu.
Sprzątanie na Słowacji
| Drwal 5/2005, strona 26
Redakcja
Trwa ciągle wielkie sprzątanie po huraganie, który w listopadzie 2004 r. zniszczył lasy po słowackiej stronie Tatr. Ponad 2 mln m3 drewna do uprzątnięcia to wyzwanie nie lada.
Targowisko problemów
| Drwal 5/2005, strona 28
Redakcja
Lasy Państwowe są głównym dostawcą surowca na polski rynek drzewny. Dostarczają ponad 90% drewna. Ta monopolistyczna pozycja stanowi kość niezgody pomiędzy leśnikami a drzewiarzami.
Park maszynowy krakowskich firm leśnych
| Drwal 6/2005, strona 24
Redakcja
Poniższy artykuł powstał na podstawie wyników badań, przeprowadzonych przez Pawła Ciemięgi na potrzeby jego pracy magisterskiej. Praca dotyczyła m.in. parku maszynowego firm leśnych działających na obszarze krakowskiej dyrekcji Lasów Państwowych. W 2000 r. autor przesłał właścicielom firm leśnych z tego terenu listę pytań w formie ankiety...
Z wynoszeniem czy bez? - cd.
| Drwal 1/2006, strona 6
Redakcja
W poprzednim numerze Drwala, na prośbę przedsiębiorcy leśnego z województwa dolnośląskiego, zajmowaliśmy się sprawą norm czasu dla wynoszenia surowca M1 do szlaków zrywkowych. Publikujemy kolejny głos w tej sprawie.
Przyczepy leśne - przegląd
| Drwal 1/2006, strona 22
Redakcja , Krzysztof Kajzer
Przedstawiamy przegląd samozaładowczych przyczep do zrywki drewna. Maszyny przedstawione na zdjęć - ciach mają czasem inne żurawie, niż te opisane w tabeli, ponieważ ten sam model żurawia można montować na różnych podwoziach. Możliwe są więc także inne konfiguracje przyczep niż te podane w tabeli. Przyczepy uporządkowaliśmy od najtańszej do najdroższej.
Obowiązki pracodawców
| Drwal 3/2006, strona 8
Redakcja
Ministerstwo Gospodarki i Pracy przygotowało dla pracodawców informację o ich podstawowych obowiązkach z zakresu bhp.
SPL do ministra
| Drwal 4/2006, strona 18
Redakcja
Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że polskie firmy leśne nie mogą w pełni korzystać ze środków UE, przeznaczonych na inwestycje.
Pożary leśne
| Drwal 4/2006, strona 27
Redakcja
Zaczęła się wiosna, okres największego zagrożenia pożarowego w lasach.
Harwestery - pomarzyć warto
| Drwal 4/2006, strona 28
Redakcja
W Polsce pracuje 26 harwesterów. Z czego 20 należy do firm prywatnych. Lasy Państwowe mają 6. Drugie tyle zamierzajà dokupić jeszcze w tym roku.
Interwencje
| Drwal 6/2006, strona 31
Redakcja
Biooleje dla polskich lasów
Interwencje
| Drwal 7-8/2006, strona 4
Redakcja
W ostatnich latach LP zmniejszyły zatrudnienie o ok. 2 tys. etatów. Niektórzy pracownicy zostali zwolnieni,
inni odeszli na emeryturę, a miejsca po nich pozostały puste...
Jak dawniej ładowano drewno?
| Drwal 7-8/2006, strona 38
Redakcja
Do ładowania drewna używano różnych urządzeń, m.in. ręcznych wciągarek kłonicowych.
Zawody drwali w Tucholi
| Drwal 10/2006, strona 19
Redakcja
Wśród imprez towarzyszących targom nie zabrakło akcentów sportowych.