Wyszukiwarka
Artykuły autora: Rafał Zubkowicz
Staż w firmie leśnej - niewykorzystana szansa?
| Drwal 1/2004, strona 31
Rafał Zubkowicz
Od lipca 2002 r. świeżo upieczeni adepci leśnictwa mogą realizować program stażu nie tylko w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, ale także w prywatnych firmach leśnych. Czy jest to przejaw chęci udzielenia pomocy licznej armii absolwentów, ukłon w stronę przedsiębiorstw leśnych, czy po prostu przenoszenie odpowiedzialności na kogoś innego?
Prawo zamówień czy prawo wymówień?
| Drwal 1/2005, strona 20
Rafał Zubkowicz
Uchwalone przed rokiem Prawo zamówień publicznych wśród instytucji zobowiązanych do przestrzegania zawartych w nim zasad wymienia Lasy Państwowe. Ustawa nie znalazła wielu entuzjastów. Powszechnie uważa się ją za nieadekwatną w kontekście specyfiki gospodarowania w leśnictwie. Choć bezpośrednio nie objęła firm świadczàcych usługi na rzecz nadleśnictw, ich właściciele również nie kryją niezadowolenia.
Licencjonowanie firm leśnych
| Drwal 2/2005, strona 18
Rafał Zubkowicz
Spośród mniej lub bardziej skutecznych sposobów na poprawę kondycji polskiego sektora leśnego możemy wymienić licencjonowanie. Licencje posiada w kraju zaledwie czternaście firm. Dlaczego tak niewiele i czy opłaca się poddawać firmę audytowi?
Prawo jazdy na pilarkę
| Drwal 3/2005, strona 16
Rafał Zubkowicz
Niejednolite, w dużym stopniu uzależnione od otoczenia warunki pracy drwala stwarzają wiele zagrożeń. Osobę pracującą pilarką powinna charakteryzować dobra znajomość rozmaitych technik i umiejętność ich stosowania. Właśnie temu służą kursy pilarza.
Olejowa bio-degrdacja
| Drwal 1/2006, strona 18
Rafał Zubkowicz
– Czy olej biodegradowalny szybciej niszczy pilarkę? – Ależ skąd! – zaprzecza Roman Wojtkowiak z Akademii Rolniczej w Poznaniu. – Jedyną wadą tego rodzaju olejów jest to, że szybko się rozkładają. Dokładnie w ciągu 21 dni.
Pilarka dla leworęcznych?
| Drwal 3/2006, strona 16
Rafał Zubkowicz
Którą ręką, Drogi Czytelniku, kartkujesz strony Drwala? Prawą? Jeżeli tak, to masz szczęście – należysz do 90-procentowej większości. To pod kątem Twoich preferencji zaprojektowano większość przedmiotów na świecie. Także pilarki spalinowe.
Kariera oskoły
| Drwal 4/2006, strona 12
Rafał Zubkowicz
Najczęściej drewno brzozy tnie się w wałki na papierówkę. Szczapy brzozowe cenią sobie właściciele coraz bardziej popularnych kominków. Kora tego drzewa to świetny materiał na rozpałkę. Jest jeszcze jeden brzozowy pożytek – sok, który wiosną obficie toczy pień drzewa.
Falco z Jedwabna
| Drwal 4/2006, strona 20
Rafał Zubkowicz
Przestronny gabinet, biurko, elegancki stół i fotele, za plecami kominek. Czy tak może wyglądać siedziba zakładu usług leśnych? Jak najbardziej, bo tak właśnie wygląda biuro firmy Falco Henryka Słowikowskiego z Jedwabna.
Pakieciarka na Mazurach
| Drwal 6/2006, strona 18
Rafał Zubkowicz
W mazurskich lasach na terenie Nadleśnictwa Jedwabno od listopada 2005 r. pracuje pakieciarka – urządzenie, które zbiera pozostałe na zrębie gałęzie i wiąże je w baloty. Dla nadleśnictwa to metoda na uprzątniecie zrębu, dla właściciela maszyny – zarobek.
Interforst 2006
| Drwal 9/2006, strona 8
Rafał Zubkowicz
Monachijskie targi Interforst organizowane są co cztery lata. Tegoroczna edycja odbyła się 12–16 lipca.
Na wymiar z laserem
| Drwal 10/2006, strona 20
Rafał Zubkowicz
Czy podczas wyrabiania drewna stosowego nie zdarza nam się narzekać na kijek-miarkę? Jak by się z nim nie obchodzić – zawsze trochę wadzi. Chyba że długość wałków odmierza nam zaangażowany dodatkowo kolega.
Mercedes wśród siekier
| Drwal 11/2006, strona 30
Rafał Zubkowicz
Siekiera to jedno z najstarszych narzędzi znanych ludzkości. Przez tysiące lat używania, można ją było doprowadzić do perfekcji. Okazuje się jednak, że niektórzy producenci wciąż starają się ją modyfikować, wprowadzając dodatkowe elementy i ulepszenia.
Niewypał z bazooką
| Drwal 7-8/2007, strona 21
Rafał Zubkowicz
Wcześniej żaden z nich bazooki w rękach nie miał, a tym bardziej lasu nią nie sadził. No i kiedy przyszło bazooką pieniądze zarabiać, poddali się. Bartek skapitulował po dwóch tygodniach, Wojtka bazooka pokonała po dwóch dniach.
Kobiety też mogą pracować w lesie
| Drwal 1/2008, strona 30
Rafał Zubkowicz
Polskie prawo nie dopuszcza kobiet do profesjonalnej pracy pilarką. Oczywiście nie zabrania się paniom ciąć opału na własnym podwórzu, ale choćby robiły to znakomicie, nikt nie zatrudni ich przy ścince. Po drugiej stronie Bałtyku wygląda to nieco inaczej.
Drwal jedzie na wakacje
| Drwal 7-8/2008, strona 34
Rafał Zubkowicz
Dokąd na wakacje pojadą drwal i jego szef? Mamy nadzieję, ze przyroda i las, które stanowią ich zakład pracy, za nadto się im nie uprzykrzyły. Że kiedy znajdą trochę czasu na wypoczynek konieczny po ciężkiej pracy, zechcą przy okazji to i owo zobaczyć.
Szkoła operatorów
| Drwal 1/2009, strona 28
Rafał Zubkowicz
W Finlandii, która w 3/4 jest pokryta lasem, niemal całość drewna - przeszło 50 mln m3 rocznie pozyskuje się przy pomocy harwesterów. Ludzi, którzy pracują na tych maszynach, szkoli się w ośmiu znakomicie wyposażonych szkołach zawodowych. Zajrzyjmy do jednej z nich.
Łupie aż miło
| Drwal 4/2009, strona 31
Rafał Zubkowicz
Wyobraźmy sobie, że rąbiemy drewno do pieca. Zamach siekierą, drewno rozłupuje się i... upada na ziemię. Siekiera na bok, a zmęczone plecy już czują, że czeka je kolejny skłon, by kawałek drewna znów postawić na miejscu. A gdyby tak co uderzenie - szczapa? I do tego bez przewracania się rąbanego pieńka?
Przyszłość zuli
| Drwal 6/2011, strona 18
Rafał Zubkowicz
Więcej nowych maszyn, więcej pracy przejętej od leśniczych i stawki, najpierw wyższe, potem niższe.
Na Mazowszu dłuższe S4
| Drwal 5/2013, strona 9
Rafał Zubkowicz
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie wprowadził zarządzenie, umożliwiające wyrabianie drewna S4 w długościach „maszynowych”, powyżej dwóch metrów.
Sektor dosyć zamknięty
| Drwal 5/2014, strona 25
Rafał Zubkowicz
Jaka jest kondycja firm leśnych po ponad dwóch dekadach na rynku? Niewysoka rentowność, tendencja spadkowa, gdy chodzi o liczbę przedsiębiorstw, starzejąca się kadra. To tylko niektóre z bolączek, o których mówi Januszem Kocel, autorem opracowania „Firmy leśne w Polsce”
Polacy w Szwecji
| Drwal 3/2016, strona 16
Rafał Zubkowicz
Czy można zarobić na samej hodowli, oddając pakiet harwesterowy innej firmie? W Szwecji jak najbardziej tak. Sadzenie i czyszczenia wykonują tam wyspecjalizowane firmy, z których największa zatrudnia około 200 Polaków