Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 3/2006

Obowiązki pracodawców | 8

Ministerstwo Gospodarki i Pracy przygotowało dla pracodawców informację o ich podstawowych obowiązkach z zakresu bhp.

Leśna kariera | 10

Gdy kończyłem studia leśne wiedziałem, że chcę pracować w Lasach Państwowych. Wyobrażałem sobie, że tylko tak można żyć. I tylko taka praca może przynosić radość. Mój entuzjazm szybko jednak przygasł.

Ciągniki leśne LKT (3) | 12

Kontynuujemy cykl prezentujący ciągniki LKT. W tym odcinku rodzina dziewięćdziesiątek i model 100F.

Pilarka dla leworęcznych? | 16

Którą ręką, Drogi Czytelniku, kartkujesz strony Drwala? Prawą? Jeżeli tak, to masz szczęście – należysz do 90-procentowej większości. To pod kątem Twoich preferencji zaprojektowano większość przedmiotów na świecie. Także pilarki spalinowe.

Seryjna produkcja forwardera Logset 10F | 18

W zakładach firmy Logset w fińskiej miejscowości Koivulahti ruszyła seryjna produkcja największego forwardera marki Logset – 18-tonowego modelu 10F.

Jak wykorzystać walory silnika pilarki? | 19

Podstawą dobrej eksploatacji pilarki, jak każdej maszyny, jest poznanie jej budowy i właściwości. Szczególnie istotny jest tu silnik, który ma zasadniczy wpływ na efektywność pracy.

Inspektor na kursach dla pilarzy | 28

Jako inspektor pracy zatrudniony w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Olsztynie przeprowadziłem w listopadzie i grudniu ub.r. drobiazgową kontrolę dwóch lokalnych ośrodków organizujących kursy kwalifikacyjne dla operatorów pilarek spalinowych (drwali-motorniczych, pilarzy). Uczestniczyłem w szkoleniach w Nadleśnictwach Olsztyn i Iława. W kursach brało udział w sumie 17 osób, w tym 10 bezrobotnych, skierowanych na szkolenie przez powiatowe urzędy pracy.

Urazy czaszki i twarzy | 30

Trudno jest oszacować rozległość urazu czaszki lub twarzy, bez doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Kiedy przyglądamy się poszkodowanemu jeszcze na miejscu wypadku, przecięta skóra obficie krwawi, przez co może się wydawać, że uraz jest poważniejszy, niż w rzeczywistości.

Góralski kół żelazny | 32

Tuż po wojnie, kiedy byłem jeszcze młodym chłopakiem, pracowałem na Podhalu kołem żelaznym. Był niezastąpiony zarówno w gospodarstwie, jak i na hali. Po ukończeniu studiów leśnych w Poznaniu (w 1956 r.) w pracy zawodowej zobowiązany byłem do stosowania odgórnie przyjętych zasad hodowli lasu i wyznaczonych do tego celu narzędzi. Kół żelazny towarzyszył mi jedynie w pracach ogrodowych na działce. Dzisiaj, kiedy jestem na emeryturze, mam swobodę myśli i działań. Dlatego postanowiłem spopularyzować to sprawdzone narzędzie, tak przydatne w hodowli lasu i zadrzewień.