Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 5/2006

Interwencje | 4

Stopnie utrudnień

Listy do redakcji | 6

Zielona kasa - czyli jaka jest wartość pracy zulusów?

Trudna walka z monopolem | 8

Publikujemy fragmenty wystąpienia Longina Graczkowskiego, prezydenta Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, które zostało wygłoszone podczas walnego zgromadzenia członków PIGPD w Strykowie w marcu br. Izba skupia obecnie 103 firmy drzewne. Longin Graczkowski został wybrany ponownie na jej prezydenta.

Kleszcze - nosiciele chorób | 10

Ponad 3800 zachorować na boreliozę. Ponad 260 na odkleszczowe zapalenie mózgu. To dane z całego kraju z 2004 r. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w regionie białostockim. Na Podlasiu odkleszczowe zapalenie mózgu (rocznie 60–160 zachorowań) i borelioza (rocznie 400–600 przypadków) zostały uznane za najczęściej spotykane choroby zawodowe.

Drgania pilarki - jak je zmniejszyć? | 14

Dla operatora pilarki zasadnicze znaczenie mają drgania odczuwalne na uchwytach sterujących – przednim i tylnym. Intensywność drgań w tych miejscach zależy nie tylko od doboru masy pilarki do parametrów silnika, ale też od sposobu, w jaki zespół sterujący jest połączony z zespołem napędowym i tnącym.

Siekiery uniwersalne (1) | 18

Przedstawiamy pierwszą część przeglądu siekier uniwersalnych, dostępnych na polskim rynku. Następna część za miesiąc. Czytając opisy prosimy pamiętać, że siekiera składa się z siekiery właściwej (zwanej siekierą, głowicą lub główką) i toporzyska (zwanego siekierzyskiem, trzonkiem, styliskiem lub rękojeścią).

Norwegia - czyszczenia wycinarką | 20

Bez wątpienia Norwegia to kraj, gdzie na saksy jechać warto. Jakie warunki stawia obcokrajowcom, którzy chcą pracować w lasach? Jakiej pracy należy się spodziewać? Gdzie jej szukać? Co ze sobą zabrać? Ponieważ pracowałem niedawno w norweskich lasach, chcę podzielić się z Czytelnikami Drwala swoimi doświadczeniami.

Ze świata | 22

W internecie. Podręcznik ergonomii; Valmet. Nowe oprogramowanie; Niemcy. Przemysł wspiera przedsiębiorców; Rosja. Nowe maszyny; Niemcy. Straty państwowego zakładu; Finlandia. Perspektywy przedsiębiorców; Ponsse. Wyniki finansowe

Lada - przyrząd do załadunku drewna | 26

Załadunek jest jedną z operacji, jakie musimy wykonać, kiedy chcemy wywieźć drewno z lasu. Współcześnie robi się to za pomocą maszyn. Dawniej, kiedy mechanizacja nie była tak rozwiniętą, a do wywozu drewna służyły głównie konie, załadunek większej sztuki na wóz był poważnym problemem. żeby ułatwić sobie pracę, ludzie stosowali różne metody i narzędzia. Jednym z przyrządów używanych do załadunku dłużyc była lada. Co ciekawe, gdzieniegdzie nadal się jej jeszcze używa.

Szwedzka przyczepa leśna SF 7,5/5130 | 28

Przyczepa do zrywki i podwozu drewna SF 7,5/5130 jest produkowana przez firmę Möre Maskiner AB od maja 2004 r. W Polsce oferowana jest przez firmę...

Jakie lasy płoną najczęściej | 28

Czy na terenach Lasów Państwowych (78 % procent powierzchni leśnej kraju) pożary wybuchają rzadziej, częściej, czy może równie często, jak w lasach prywatnych? Zajrzyjmy do statystyk.

Jak zdobyć wykształcenie leśne | 32

Najprostsza droga do wymarzonego zawodu leśnika prowadzi przez szkołę leśną. Wykształcenie o tym profilu, na różnym poziomie, oferują szkoły zawodowe, średnie i wyższe. Mamy więc duży wybór.

Czy młodzież może pracować w lesie? | 34

Praca w rozumieniu kodeksowym jest zatrudnieniem na podstawie umowy zawartej pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. W wyniku tej umowy pracodawca obowiązany jest do dopuszczenia pracownika do pracy i wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę. Natomiast pracownik jest obowiązany świadczyć pracę na rzecz pracodawcy.

Oparzenia, urazy kończyn i oka | 36

Urazowe uszkodzenia kończyny górnej należą do najczęstszych, ich liczba w naszym kraju stale rośnie. Najwięcej jest złamań.