Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2006

Srebrna siekiera | 4

Turniej zakładów usług leśnych o Srebrną siekierę nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka odbył się 15 lipca br. W zawodach brali udział pracownicy czterech firm leśnych, świadczących usługi na terenie tego nadleśnictwa: ...

Pokaz pracy LKT 82C | 6

Maszyna potrafi wszystko, jeśli operator się nie boi – tak słowacki operator skidera opisuje możliwości nowego LKT 82C.

Interforst 2006 | 8

Monachijskie targi Interforst organizowane są co cztery lata. Tegoroczna edycja odbyła się 12–16 lipca.

Zawody drwali w Bobrowej | 8

Współzawodnictwo szansą na wzajemne poznanie się – głosił plakat witający gości zjeżdżających do Bobrowej. Ta szansa została wykorzystana. Zawodnicy, którzy startowali w poprzednich latach, w tym roku przywieźli ze sobą znajomych i rodziny. Ekipy z Francji, Niemiec, Szwecji, Słowacji i Czech były liczniejsze niż kiedykolwiek (w sumie wystartowało 41 zawodników).

Wióry poleciały w Rewalu | 10

Arkadiusz Drozdek nowym mistrzem Polski! Wraz z Kazimierzem Dampcem, Marcinem Juskowskim i Dariuszem Janczulewiczem będzie reprezentował nas na sierpniowych mistrzostwach Europy. 15 lipca w amfiteatrze w Rewalu (województwo zachodniopomorskie) rozegrano IV Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników Stihl Timbersports, będące zarazem eliminacjami do mistrzostw Europy i częścią ogólnoświatowych zmagań w ramach Stihl Timbersports Series.

Zawsze chciałem być strażakiem | 12

Drwal rozmawia z Arkadiuszem Drozdkiem, 28-letnim strażakiem zawodowym z Zielonej Góry, nowym mistrzem Polski Stihl Timbersports.

Zawodników macie dobrych... | 14

Drwal rozmawia z Martinem Komárkiem – triumfatorem europejskich edycji zawodów Stihl Timbersports w latach 2003, 2004 i 2005.

Ze świata | 21

Niemcy. 1300 harwesterów; Ukraina. Juszczenko podnosi poprzeczkę; Dania. 30% to zrębki; Niemcy. Konkurencja z celulozowni; Francja. 10 tys. przedsiębiorców leśnych

Dyrektor bez munduru | 22

Nowym szefem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi został Dariusz Pieniak – młody, zaledwie 32-letni urządzeniowiec, bez doświadczenia w pełnieniu podobnych funkcji.

Afera w Łącku | 24

Dariusz K. był zastępcą nadleśniczego w Łącku od 1998 r. Policjanci z wydziału do walki z korupcją podejrzewają go o liczne kradzieże. Zarzucono mu organizowanie wycinki i sprzedaży drewna na lewo z lasów, które podlegały jego opiece. Wartość skradzionego drewna szacuje się na ok. 200 tys. zł, choć kwota może wzrosnąć, bo śledztwo nie dobiegło jeszcze końca.

Wagi w żurawiach załadunkowych | 24

Aby uniknąć przeładowania pojazdów do przewozu drewna krótkiego, w Skandynawii i w Niemczech coraz powszechniej stosuje się wagi dźwigowe wbudowane w żurawie załadunkowe.

Dyektywa wibracyjna | 26

Drgania przekazywane na kończyny górne nie tylko zmniejszają komfort obsługi pilarki i pewność chwytu, ale mogą również wywoływać chorobę wibracyjną. Dlatego unijna dyrektywa nr 2002/44/WE z dnia 25 czerwca 2002 r. zobowiązuje pracodawcę do oceny obciążenia wibracyjnego jego pracowników oraz do utrzymywania tegoż obciążenia poniżej dopuszczalnych wartości granicznych.

Nadleśnictwa w liczbach | 27

Liczba nadleśnictw w Polsce nie jest stała. Od lat waha się między 430 a 440. Jak podaje rocznik statystyczny GUS-u, 31 grudnia 2004 r. mieliśmy 430 nadleśnictwa w 17 regionalnych dyrekcjach.

Nowe zasady sprzedaży drewna | 28

Gazeta Drzewna w numerze lipcowo-sierpniowym donosi o panującym w środowisku drzewiarzy niepokoju. Podniosły się głosy, że zapowiadana z takimi fanfarami nowelizacja zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych w sprawie zasad sprzedaży drewna może pominąć wszystkie zgłaszane Lasom postulaty.

Nowe Epsilony | 29

Na targach Interforst, które odbyły się 12–16 czerwca w Monachium, Palfinger przedstawił nowe modele dźwigów Epsilon. Tym samym ogłosił swoje wejście na rynek pojazdów przeznaczonych do pracy w ciężkich warunkach.

Jak kupić żeby nie stracić? Co kupujący drewno wiedzieć powinien? | 30

Są wśród Czytelników Drwala tacy, którzy drewno kupują masowo. To choćby właściciele tartaków. Są i tacy, którzy robią to tylko od święta, to znaczy gdy kupują opał albo się budują.To głównie dla tych drugich przeznaczony jest ten krótki poradnik.

Kilka słów o pracy pilarza | 34

Przeglądałem ostatnio Drwala i zauważyłem, że sporo jest w nim o sprzęcie leśnym. Mniej natomiast o pracy pilarzy. Pomyślałem, że warto lepiej przyjrzeć się ich zajęciu. Jednak nie chcę pisać, na czym polega praca pilarką, nie chcę też pisać, jaki jest obraz pilarzy w środowisku pracowników LP i czy pracują w trampkach czy sandałach. Obraz ten jest, jaki jest, a nic nie dzieje się bez przyczyny.

FSC w Zielonej Górze | 36

RDLP w Zielonej Górze powierzyła proces odnowienia certyfikatu FSC programowi Smartwood, reprezentowanemu przez firmę NEPCon.

Przyrząd do mierzenia pniaków | 38

Ścinka drzew jest jedną z najczęstszych prac w lesie. Każdy wie, że im staranniej wykonana, tym mniej wypadków  i  więcej drewna pozyskanego z powierzchni.

Pchnięcie pnia ręką - trwały parlaliż | 40

W maju br. w lesie koło Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) podczas usuwania uszkodzonych zimą drzew doszło do tragicznego zdarzenia.