Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 10/2006

Wystawa pojazdów w Hanowerze | 4

Wdniach 21–28 września br. Hanower po raz 61. gościł miłośników motoryzacji. Międzynarodowa Wystawa Pojazdów Użytkowych w Hanowerze (IAA Nutzfahrzeuge) przyciągnęła tłumy. Jest to jedna z największych i najbardziej prestiżowych wystaw tego typu na starym kontynencie. Co roku odwiedza ją ok. 250 tys. osób. Na powierzchni blisko 230 tys. m2 swoje produkty przedstawia...

Drwal na targach | 18

Redakcja Drwala na targach w Tucholi chciała dostarczyć Wam, Drodzy Czytelnicy, trochę rozrywki i szczyptę edukacji. Czy się udało? Niech odpowiedzą Ci, którzy nas odwiedzili i wzięli udział w naszych konkursach.

Zawody drwali w Tucholi | 19

Wśród imprez towarzyszących targom nie zabrakło akcentów sportowych.

Na wymiar z laserem | 20

Czy podczas wyrabiania drewna stosowego nie zdarza nam się narzekać na kijek-miarkę? Jak by się z nim nie obchodzić – zawsze trochę wadzi. Chyba że długość wałków odmierza nam zaangażowany dodatkowo kolega.

Zakład Usług Leśnych Mroziński | 22

Powstanie wolnego rynku usług leśnych spowodowało konkurencję o pracę na rzecz Lasów Państwowych. Arkadiusz Mroziński był jednym z wielu właścicieli firm leśnych, którzy musieli się przystosować, aby utrzymać się na trudnym rynku. Podjął ryzykowną decyzję – jego firma wyspecjalizuje się w arborystyce. To był strzał w dziesiątkę.

Szwajcaria | 30

W Szwajcarii lasy zajmują ok. 30% powierzchni kraju. W porównaniu z innymi krajami europejskimi to państwo o średniej lesistości. Dominują gatunki iglaste (60%).

Bieżące działania SPL-u | 31

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. M. Wierzbickiego w Gołuchowie stara się przeciwdziałać dalszemu pogarszaniu sytuacji przedsiębiorstw leśnych. Prowadzone są negocjacje z LP dotyczące wypracowania godziwych stawek za prace leśne.

Ze świata | 32

Niemcy, Brandenburgia. Niezupełne zręby zupełne; Szwecja. EcoLog 590C w produkcji seryjnej; Niemcy, Badenia-Wirtembergia. Ruch dwukierunkowy; Szwecja. Większa moc Komatsu Forest; Niemcy - Polska. KWF

Siekiery do łupania drewna | 35

Przedstawiamy przegląd siekier do łupania drewna dostępnych na polskim rynku. Prosimy pamiętać, że siekiera składa się z siekiery właściwej, czyli po prostu siekiery (zwanej też głowicą lub główką) i toporzyska (zwanego siekierzyskiem, trzonkiem, styliskiem lub rękojeścią).

Odnowienia, zalesienia, poprawki | 38

Prace hodowlane to: odnowienia i zalesienia, dolesianie, wprowadzanie drugiego piętra, poprawki i uzupełnienia, pielęgnowanie upraw i młodników oraz wprowadzanie podszytów, melioracje leśne i trzebieże.

Informatyka w firmach leśnych Program Lasy 2003 | 40

Końcówka każdego miesiąca i początek następnego to czas odbiórki wykonanych prac i szykowanie wypłat dla pracowników. Niejeden właściciel firmy leśnej traci mnóstwo czasu na papierkową robotę. Nie zawsze wiadomo, które prace zostały wykonane przez Kowalskiego, a które przez Iksińskiego. Czasem także leśniczowie tracą orientację. Przecież nawał prac, szczególnie wiosną, może przyprawić o zawrót głowy. Lasy Państwowe poradziły sobie z tym, wprowadzając SILP do biur nadleśnictw.

R2płatnik | 41

R2płatnik to system płacowo-kadrowy. Ma usprawnić zarządzanie firmą, naliczanie wynagrodzeń i rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Producenci zapewniają, że funkcje, w które został wyposażony, ułatwiają dopasowanie go do indywidualnych potrzeb.

Interwencje 1 | 27

O wypowiedź w sprawie wjeżdżania do lasu właścicieli i pracowników firm leśnych poprosiliśmy przedstawiciela Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz prawnika zajmującego się ochroną przyrody.

Interwencje 2 | 27

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 Ustawy o lasach, ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy...