Wyszukiwarka
Targi Ligna w Niemczech | 4
W dniach 18-22 maja w Hanowerze odbędą się Światowe Targi Gospodarki Leśnej i Przemysłu Drzewnego Ligna 2009. Jest to jedno z największych światowych wydarzeń targowych w branży drzewnej. Impreza organizowana jest co dwa lata.
Żurawie pod dozorem (2) Dokumentacja techniczna żurawi | 10
W tym odcinku - autor przedstawia podstawowe obowiązki przedsiębiorcy leśnego, posiadającego żuraw objęty dozorem technicznym, oraz omawia związaną z tym dokumentację.
Kolejki w polskich górach | 14
Kolejki linowe używane są do zrywki drewna w sposób podwieszony lub półpodwieszony, w terenie płaskim lub w górę i w dół stoku. Przydają się wszędzie tam, gdzie drewno jest trudno dostępne, a jego pozyskanie jest szczególnie niebezpieczne. Umożliwiają przeniesienie okrzesywania i manipulacji poza zrąb, co znacznie poprawia bezpieczeństwo pracy.
Kontrola trzeźwości pracownika | 16
Są firmy, w których kontrola trzeźwości pracowników za pomocą alkomatu stała się codzienną praktyką. Ale mało kto wie, że na takie badanie pracownik powinien wyrazić zgodę. W przeciwnym razie kontrola jest niezgodna z prawem.
Zrywkowe ciągniki gąsienicowe | 18
W Bieszczadach przy zrywce ciągle pracują powszechne niegdyś, a dziś w Polsce nieco zapomniane, ciągniki gąsienicowe. Z reguły są to stare i mocno wyeksploatowane egzemplarze produkcji radzieckiej.
Leśne przyczepy kłonicowe z żurawiem (1) Przeznaczenie i budowa | 21
OTL Jarocin od ponad 15 lat oferuje przyczepy o handlowej nazwie JAR. Początkowo były to wyłącznie przyczepy o ładowności 8000 kg (T-179) z żurawiami Cranab serii 300, a później ładowności 5000-12 000 kg (T-657) z żurawiami PATU (Obecnie Kesla - PATU)
Konflikt w Kamiennej Górze | 26
Publikujemy list, jaki konsorcjum zakładów usług leśnych, działających na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra, skierowało do dyrektora RDLP we Wrocławiu Wojciecha Adamczaka. Przedsiębiorcy pytają w nim czy zasady, na jakich przeprowadzono przetarg na świadczenie usług leśnych na 2009 r. i postępowanie nadleśniczego Dariusza Gajdy, były zgodne z prawem.
Jak sadzić las? | 27
W polskiej gospodarce leśnej wyróżnia się zasadniczo trzy sposoby sadzenia, wykorzystywane zależnie od wieku i wielkości sadzonek: w szparę (pod kostur), w jamkę (pod szpadel) oraz ukośne w szparę (pod motykę).
Łupie aż miło | 31
Wyobraźmy sobie, że rąbiemy drewno do pieca. Zamach siekierą, drewno rozłupuje się i... upada na ziemię. Siekiera na bok, a zmęczone plecy już czują, że czeka je kolejny skłon, by kawałek drewna znów postawić na miejscu. A gdyby tak co uderzenie - szczapa? I do tego bez przewracania się rąbanego pieńka?
Wysokowydajne maszyny do pozyskiwania drewna (cz. 5) Głowice harwesterowe, zawieszenie, zespół okrzesujący i posuwowy. | 32
W kolejnym odcinku cyklu - słów kilka o rozwiązaniach technicznych i zespołach, które odgrywają znaczącą rolę w efektywnym wykorzystaniu głowic harwesterowych.
Pilarka, jaka jest, każdy wie? (15) Pompka olejowa | 36
W poprzednim artykule omówiłem ogólną budowę układu smarowania piły łańcuchowej. Teraz chciałbym się zająć budową głównego elementu tego układu, którym jest pompka olejowa.
Ze świata | 40
Szwecja. Nagroda Deere`a; Niemcy. Domy prefabrykowane stanowią 15%; Słowenia. Interesujący system pomiaru drewna; Finlandia. Wyniki Ponsse w 2008 r.; Republika Południowej Afryki. Kłopoty z siłą roboczą
Stare pilarki - RINCO A | 42
Historia marki RINCO sięga początków lat 20. XX w. Według niepotwierdzonych informacji, pierwszą siedzibą firmy był Lubań na terenie dzisiejszej Polski. Pilarki typu A produkowano w Berlinie. W połowie lat 30. XX w. firma została przeniesiona do Czech.