Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2009

Kobiety na pilarki! | 4

Czy w Polsce kobieta może zostać pilarzem? Okazuje się, że tak! Przez wiele lat w tym zawodzie pracowali wyłącznie mężczyźni. Kobieta obsługująca pilarkę musi więc u nas budzić zdziwienie, ale przecież to nic wyjątkowego w wielu innych krajach, choćby np. w Szwecji.

Motyczenie bez wynoszenia | 6

Przedsiębiorca leśny z zachodniej Polski zwrócił się do Drwala z następującym problemem: Przedsiębiorca wykonuje prace polegające na motyczeniu uprawy sosnowej wokół sadzonek na pasach. W Katalogu norm czas dla prac w zagospodarowaniu lasu czynność ta znajduje się w cz. B. V Pielęgnowanie i ochrona lasu... 1 Pielęgnowanie gleby 151 Zniszczenie chwastów (zmotyczenie) w okół sadzonek na pasach.

Drozdek znów najlepszy | 6

W piątek 17 lipca został ojcem. Po raz pierwszy. W sobotę został mistrzem Polski Stihl Timbersports. Po raz piąty.

Mistrzostwa w Tucholi | 8

10 lipca Tuchola stała się miejscem rywalizacji drwali, startujący w I Ogólnopolskich Mistrzostwach Drwali, zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem oraz Nadleśnictwo Tuchola. Sponsorem zawodów był koncern Makita.

Valmet 931 | 11

Valmet 931 to jeden z dwóch nowych harwesterów, jakie firma Komatsu Forest zaprezentowała na targach Elmia Wood 2009. Maszyna ta zajmuje w ofercie firmy pozycję między modelem Valmet 911.4 a modelem Valmet 941.1.

Z wizytą w Rottne | 12

Firma Rottne to jeden z czterech największych producentów maszyn leśnych na świecie. Rocznie produkuje około 250 maszyn.

Szrotówek kasztanowcowiaczek | 16

Ten mały motyl, odkryty przez naukowców w Macedonii w 1985 roku, atakuje kasztanowce już niemal w całej Europie. Naukowcy wciąż spierają się o to, czy faktycznie jest dla nich aż tak wielkim zagrożeniem. A jeśli tak to jak z nim walczyć?

Wyczuleni na potrzeby klientów | 19

Bardzo wymagający i zróżnicowany polski rynek leśny stale stawia nowe wyzwania przed producentami maszyn. W Polsce wiodącymi producentami maszyn leśnych są: OTL Jarocin - należący do Lasów Państwowych oraz powstała w 1992 r. prywatna firma FAO FAR.

Równiarki wielomieszowe cz.1 Przeznaczenie i budowa | 20

Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie oferuje sprzęt do remontu i konserwacji dróg gruntowych: rozdrabniacze do nawierzchni dróg, walce wibracyjne do zagęszczania nawierzchni po remoncie, pługofrezy do rowów oraz - najbardziej rozpowszechnione - równiarki lemieszowe.

Trening przed zawodami cz. 1 | 26

Zawody drwali są coraz bardziej popularne. Aby zajmować w nich czołowe miejsca, same chęci nie wystarczą. Musimy mieć odpowiednią pilarką i odpowiednią dawkę treningu za sobą.

Leśnictwo w liczbach | 28

Podajemy najnowsze dane statystyczne dotyczące polskiego leśnictwa

I Ogólnopolskie Otwarte Mistrzostwa Drwali w Tucholi | 29

10 lipca 2009 roku w letnim kalendarzu pojawiła się nowa impreza - po raz pierwszy rozegrane zostały Ogólnopolskie Otwarte Mistrzostwa Drwali w Tucholi.

Wysokowydajne maszyny do pozyskiwania drewna (cz. 7) Układ jezdny harwesterów, forwarderów i innych maszyn wysokowydajnych | 32

Układ jezdny obejmuje ogół elementów umożliwiających poruszanie się pojazdu po drodze lub innej nawierzchni. W jego skład wchodzą koła jezdne oraz ich zawieszenia wraz z osiami lub mostami napędowymi.

Pilarka, jaka jest, każdy wie? (19-ost.) Elementy sterujące | 36

Aby zakończyć cykl artykułów, poświęconych budowie przenośnej pilarki spalinowej, należy jeszcze napisać parę słów o uchwytach. Sprawa wydaje się prosta, lecz jak wszędzie, tak i w tym przypadku, przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach.

Ze świata | 40

Niemcy. Stihl poprawił wynik; Kanada. Miliard dolarów pomocy; Niemcy. Przekręty naukowców?; Kanada, Mongolia. Nowy rynek zbytu; Rosja. John Deere chce inwestować; USA. Spadek sprzedaży u Deere`a

Stare pilarki - Mafell | 42

Modele Mafell U i Mafell US 45 należą do grupy małych i lekkich pilarek dwuosobowych (wąska prowadnica, nieduża masa całkowita). Starszy model (U) służył do wyróbki drewna opałowego, młodszy (US 45) - do przerzynki drewna długiego.