Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2009

Ochrona przyrody w lasach | 4

W dniach 10-12 września w położonym w samym sercu Borów Tucholskich zajeździe w Fojutowie, odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa Zarządzanie Ochroną Przyrody w Lasach. Jej organizacji po raz kolejny podjęła się Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

Szlaki obowiązkowe | 14

Na terenie RDLP w Zielonej Górze od marca 2008 r. obowiązuje zarządzenie nakładające obowiązek udostępniania drzewostanów szlakami operacyjnymi. Publikujemy treść Zarządzenia 6/2008 Dyrektora RDLP w Zielonej Górze.

Sprzęt z Południowego Tyrolu | 16

Pod koniec lipca Drwal miał okazję odwiedzić cztery firmy w południowym Tyrolu (Włochy), które zajmują się produkcją maszyn i urządzeń dla branży leśnej i drzewnej. Mimo, że w każdej z firm produkuje się zupełnie inny sprzęt, to mają one ze sobą dużo wspólnego: działają w malowniczej okolicy, ze względu na bliskość Alp zajmują niewielką powierzchnię, pracują w nich bardzo młodzi ludzie.

Czyszczenia cz. 2 Zadania czyszczeń | 18

Podstawowe zadania czyszczeń to regulacja składu gatunkowego i formy zmieszania drzewostanu, oraz jego zagęszczenia i stopnia zwarcia.

Trening przed zawodami cz. 3 Przerzynka i okrzesywanie | 26

Jacek Stochniałek, Mistrz Polski Drwali i uczestnik Mistrzostw Świata Drwali w 2008 r. daje wskazówki jak trenować przed zawodami drwali. W ostatnim odcinku o konkurencjach złożona przerzynka kłód, przerzynka na dokładność i okrzesywanie.

Wysokowydajne maszyny do pozyskiwania drewna (cz. 9) Żurawie hydrauliczne montowane na maszynach leśnych | 32

Żurawie hydrauliczne to standardowe wyposażenie większości współczesnych wysokowydajnych maszyn do pozyskiwania drewna oraz pojazdów przeznaczonych do transportu drewna po drogach publicznych.

Pilarki wysięgnikowe (2) Budowa wykaszarek i wycinarek | 37

W poprzednim miesiącu przedstawiłem Czytelnikom Drwala ogólne wiadomości o różnych rodzajach pilarek wysięgnikowych. Teraz chciałbym omówić budowę wykaszarek i wycinarek - tj. urządzeń najczęściej używanych w profesjonalnych zastosowaniach pilarek wysięgnikowych.

Stare pilarki - Pilarki kabłąkowe Dolmar CB | 42

W obydwu prezentowanych modelach pilarek silniki umieszczone są centralnie przed kabłąkiem. Napęd przenoszony jest w lewo przez przekładnię zębatą czołową.