Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2009

Spotkanie w Szczecinie | 4

7 października w RDLP w Szczecinie odbyło się posiedzenie Komisji ds. współpracy LP z firmami leśnymi, w którym uczestniczyli: dyrektor RDLP Witold Koss, pracownicy dyrekcji regionalnej oraz zarząd szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Premiera Vimeka | 6

Wydajny, łatwy w obsłudze i oszczędny - to cechy forwardera Vimek 608, który został zaprezentowany podczas pokazu zorganizowanego przez OTL Jarocin 21 października na terenie Nadleśnictwa Babki.

Picco Duro | 6

Stihl wprowadził na rynek pierwszą na świecie niskoprofilową piłę łańcuchową Picco Duro, która według zapewnień firmy - nie ulega szybkiemu stępieniu i jest ostra czterokrotnie dłużej niż standardowe piły łańcuchowe.

Dyrektor w Kamiennej | 10

23 października w siedzibie Nadleśnictwa Kamienna Góra odbyło się spotkanie z dyrektorem RDLP we Wrocławiu Wojciechem Adamczakiem. Wzięło w nim udział ponad 30 przedsiębiorców leśnych z Dolnego Śląska.

Pracujemy we Francji | 14

We Francji ok. 12 mln ha lasów znajduje się w rękach prywatnych właścicieli (stowarzyszonych lub niestowarzyszonych), natomiast 4,7 mln ha podlega Państwowemu Urzędowi Leśnemu, który jest odpowiednikiem naszych Lasów Państwowych. Oprócz tego Francja jest właścicielem 6 mln ha lasów w departamentach zamorskich.

Zalecane stawki w Niemczech | 17

Aby przeciwdziałać zaniżaniu cen usług leśnych Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych Dolnej Saksonii (AfL Niedersachsen) regularnie opracowuje tabelę zalecanych stawek za w pełni zmechanizowane pozyskiwanie drewna iglastego (euro/m3 bez VAT-u) opartych na rzetelnej kalkulacji ekonomicznej.

Dozór a przetargi | 18

Jako uzupełnienie cyklu artykułów o dozorze technicznym w lesie zostałem poproszony o odpowiedź na pytanie: Jakich dokumentów dozorowych ma prawo żądać nadleśnictwo od zakładu usług leśnych w składanej przez ten zakład ofercie przetargowej?

Wskazówki dla LP | 21

We wrześniu Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych rozesłała do nadleśnictw Wskazówki w zakresie udzielania zamówień na usługi leśne. Dzięki uprzejmości DGLP wskazówki te trafiły również do Drwala - ich nieco skróconą wersję publikujemy poniżej. Pełny tekst dokumentu dostępny jest na naszej stronie internetowej www.drwal.net.pl

Czyszczenia cz. 3 Kolejne zadania czyszczeń | 26

W poprzednim odcinku omówiliśmy trzy podstawowe zadania czyszczeń. Teraz pora na kolejne. Są nimi: zwiększenie stabilności drzewostanu, ukształtowanie właściwej budowy młodnika oraz poprawa formy wzrostu drzewek

Jak ograniczyć zagrożenie odbiciem pilarki? | 28

Szczególną cechą przenośnej pilarki łańcuchowej jest możliwość wystąpienia odbicia, tj. gwałtownego ruchu, skierowanego najczęściej ku operatorowi.

Zdalnie sterowany miniharwarder | 32

Harveri D to fiński harwarder trzebieżowy, który nie ma kabiny i jest zdalnie sterowany.

Wysokowydajne maszyny do pozyskiwania drewna (10) Kabiny harwesterów | 34

Kabina jest miejscem, gdzie operator spędza prawie całą zmianę roboczą. W zależności od systemu pracy i długości zmiany może to być nawet 10 godzin dziennie. Ważne jest zatem, żeby zapewniała ona odpowiednie warunki i komfort pracy.

Pilarki wysięgnikowe (3) Elementy robocze wykaszarek i wycinarek | 37

W poprzednich odcinkach omówiłem ogólną budowę pilarek wysięgnikowych. Teraz zajmę się elementami roboczymi najpopularniejszych maszyn wysięgnikowych - wycinarek i wykaszarek.

Ze świata | 40

Europa. Rośnie zużycie peletu; Rosja. Odroczenie podwyżki ceł; Niemcy. Spadek pozyskania drewna; Finlandia. Ponsse na minusie; Szwecja. Husqvarna zwalnia; Niemcy. Inwestycja Stihla; Finlandia. Cargotec sprzedaje żurawie leśne; Niemcy. Następczyni firmy Preuss; Europa. Europa i projekt CeFCo

Stare pilarki - Dwuoosobowa pilarka spalinowa NSU-Ural | 42

Prezentowany w tym odcinku model dwuosobowej pilarki spalinowej NSU-Ural został odremontowany przez Ralfa Schneidera, miłośnika starych pilarek i pracownika firmy Thuringer Handels-GmbH.