Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 7/2011

35 lat spółki Arcon | 4

Arcon Serwis na rynku usług leśnych znany jest jako dystrybutor maszyn Valmet (obecnie Komatsu). Oferta firmy jest jednak dużo bogatsza - trzon stanowią maszyny o szerokim zastosowaniu w budownictwie i energetyce - wśród nich podnośniki koszowe Altec, przegubowe wozidła budowlane Barford oraz maszyny do rozdrabniania biomasy i odpadów Doppstadt. Firma prowadzi również serwis wszystkich oferowanych maszyn.

Brąz dla ZSL w Tucholi! | 6

Wielkopolskie miasteczko Goraj przez trzy dni ostatniego tygodnia maja gościło młodych leśników z całej Europy. Uczniowie szkół należących do Stowarzyszenia Szkół Rolniczych i Leśnych Europea, rywalizowali w X Mistrzostwach Europy w Umiejętnościach Leśnych. Po raz pierwszy zawody tej rangi rozegrano w Polsce.

Zawody na SGGW | 7

Drużyna Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu po raz kolejny zwyciężyła w Zawodach Drwali Studentów Leśnictwa, których druga już edycja odbyła się 20 i 21 maja w Warszawie.

Kurs instruktora po raz drugi | 8

Katedra Użytkowania Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowała w maju drugą edycję kursu instruktora ścinki i obalania drzew (o poprzedniej edycji, która odbyła się w listopadzie 2010 r., pisaliśmy w Drwalu nr 1/2011). Kurs odbył się na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie. Wzięło w nim udział 17 osób, reprezentujących regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Poznaniu, Szczecinku, Pile, Szczecinie, Katowicach i Białymstoku. W tegorocznej edycji wzięli również udział przedstawiciele przedsiębiorców leśnych.

Targi po szwajcarsku | 9

Największa leśna impreza targowa w Szwajcarii i w promieniu ok. 100 km od jej granic – Międzynarodowe Targi Leśne – odbędzie się w dniach 18–21 sierpnia w Lucernie.

List do redakcji | 11

Szanowny Panie Redaktorze,
Czytając z uwagą publikacje ukazujące się w kolejnych numerach miesięcznika Drwal, a dotyczące Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, z niepokojem obserwuję systematyczne oddalanie się zamieszczonych treści od stanu faktycznego i obiektywnej rzeczywistości.

Skogs Elmia 2011 | 12

Największymi targami sprzętu leśnego w krajach skandynawskich jest niewątpliwie Elmia Wood (ostatnia odbyła się w 2009 r.), organizowana w okolicach Jönköping w południowej Szwecji. Cztery lata przerwy pomiędzy kolejnymi edycjami tej imprezy nie są pozbawione leśnych akcentów. W roku 2010 odbyły się targi Elmia Bioernergy (kolejna edycja w 2012 r.), a w tym roku (26–28 maja) – Skogs Elmia...

Ligna 2011 zakończona | 14

Innowacje, efektywność, rozwój – to hasło przyświecające targom branży przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej Ligna 2011 (Hanower, 30 maja–3 czerwca).

Maszyny używane - dobra alternatywa? | 15

Jeszcze parę lat temu cała Polska była zalewana używanymi samochodami – najpierw z Niemiec, a gdy wszystko zostało tam przetrzebione, handlarze złomu szukali innych źródeł dostaw: z Francji, Holandii czy nawet Szwajcarii. Teraz ten proces nieco osłabł, ale złom samochodowy wciąż przetacza się przez nasze drogi i jedzie na wschód. Do Polski zaczyna za to napływać złom maszyn tzw. komercyjnych, czyli takich, które mają za zadanie na siebie zarabiać. Okazuje się, że na używkach daje się zarobić nawet w kryzysie.

Dzień pracy harwestera | 16

Zakup harwestera, podobnie jak każdej innej specjalistycznej maszyny, musi być poprzedzony dokładną kalkulacją kosztów. W Polsce maszyny te nieśmiało zaczynają pojawiać się w krajobrazie leśnym. Specyfika prac pozyskaniowych oraz odpływ pracowników za granicę spowodowały, że bardzo trudno jest znaleźć dobrych robotników do lasu. Jest to praca niebezpieczna i niekoniecznie przynosząca kokosy. Właściciele zuli problemów mają więcej niż „Moda na sukces” odcinków. Scenariusz współpracy z Lasami Państwowymi nierzadko przypomina czeski film, stawiając pod znakiem zapytania przyszłość wielu firm świadczących usługi leśne.

Strój drwala cz. 2 Spodnie | 20

Publikujemy drugą część przeglądu elementów stroju drwala. W zestawieniu, którego kolejne części będziemy publikować w kolejnych numerach, uwzględniliśmy ceny brutto ośmiu firm: Husqvarna, Stihl, Interforst, Sip Protection (dystrybutorem w Polsce są BL System i Silvapol), Kox (dystrybutorzy: Waldeck, Drwal, Grube) oraz odzież austriackiej firmy Pfanner, której ubrania można zamówić przez internet. Informacje zostały zebrane ze stron internetowych, katalogów oraz od dilerów firm w połowie marca...

Pożary w lasach | 24

Lato, czas wakacji, to także czas pożarów. Sucha zima, brak opadów atmosferycznych, wypalanie traw to najczęstsze powody ich powstawania.

Plastikowe gąsienice | 26

Niemiecka firma Felasto Pur produkuje m.in. plastikowe gąsienice, które mogą być używane w maszynach leśnych.

Czy warto kupowac pilarkę na bazarze? | 28

W poprzednim numerze Drwala dokonałem porównania dwóch pilarek oryginalnego Stihla MS 440 z pilarką kupioną na bazarze również oznaczoną jako Stihl MS 440 (rys 1). Mimo że doświadczony użytkownik bez trudu odróżni podróbkę od oryginału, to jak wykazał mój mały test na kilku znajomych niezajmujących się zawodowo pilarkami, łatwo dałoby się im ją „wcisnąć” jako oryginalnego Stihla.

Nieprawidłowa geometria kół | 34

Mimo dobrej jakości stosowanych obecnie opon w pojazdach leśnych i rolniczych czasami można stwierdzić ich przedwczesne lub jednostronne zużycie. Przyczyną tego nie są wady produkcyjne opon, lecz nieprawidłowa geometria kół.

Ze świata | 36

Finlandia. Kesla Oyj na kursie wzrostu; Finlandia. Ostatni krok harwestera kroczącego; Niemcy. Władze Darmstadtu zniszczyły pilarki z Azji; Szwecja. Więcej forwarderów do celów szkoleniowych; Skandynawia. Wyniki finansowe szwedzkich i fińskich lasów państwowych; Rosja. John Deere zapowiada nowe inwestycje; Niemcy. DFUV: podnieść stawki o 2%; Szwecja. Nominacje do nagrody The Golden Logger; Niemcy. Ruszyła trzecia wielkoobszarówka; Kanada. Ekspansja Logseta

Na kleszcze, komary i... | 40

Mamy już lato, a wraz z nim pojawili się nieproszeni goście – małe gryzące insekty. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń, zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pracy w lesie (owady przenoszą wiele groźnych chorób) w naszym sklepie internetowym można kupić preparaty odstraszające wszelkie insekty. Polecamy je głównie osobom stale pracującym w lesie.

Stare pilarki: Werus ES 35 C | 42

Pilarka Werus ES 35 C praktyczne nie miała żadnych istotnych udoskonaleń konstrukcyjnych w porównaniu z modelami wcześniejszymi (patrz Drwal 5 i 6/2011). Jej dostawy do gospodarstw leśnych byłej NRD zostały wstrzymane pod koniec 1964 r. Produkcja modelu na potrzeby innych branż zakończyła się w 1968 r.

Od redakcji | 3

Zastanawiam się często dlaczego w Polsce, w porównaniu z krajami wysokorozwiniętymi i/lub szybko rozwijającymi się, tak małe jest czytelnictwo prasy specjalistycznej. Tej ambitniejszej, ale jednak nienaukowej.