Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2011

Od redakcji | 3

Sezon przetargów publicznych na usługi leśne w 2012 roku już w pełni. Pierwsze zamówienia zostały ogłoszone przez nadleśnictwa ok. 10 października.

Burza w Kliniskach | 4

Kolejna odsłona konfliktu, czyli relacja uczestnika spotkania przedstawicieli przedsiębiorców leśnych z kierownictwem RDLP w Szczecinie.

Pikieta drzewiarzy | 5

Pod koniec września Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego podjęło decyzję o organizacji Pikiety Przemysłu Drzewnego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie, aby w ten sposób zwrócić uwagę na swoje problemy.

O ergonomii w Puszczykowie | 6

W podpoznańskim Puszczykowie 2 2 – 2 3 września odbyła się XIII Konferencja Ergonomiczna, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ergonomiczne wraz z Katedrą Użytkowania Lasu poznańskiego Wydziału Leśnego. Tematem przewodnim była Ergonomia i ochrona pracy w leśnictwie, drzewnictwie i produkcji rolnej.

Wizyta w Saksonii | 8

W dniach 28–30 września członkowie zespołu doradczego dyrektora generalnego LP do współpracy z przedsiębiorcami leśnymi spotkali się z kierownictwem Zakładu Państwowego Lasy Saksonii.

Listy do redakcji | 10

Katalogi norm czasu pracy...; Katalogi norm czasu pracy...; Katalogi norm czasu pracy...

Zul nie tylko w lesie? | 14

W Polsce wciąż brakuje wiarygodnych szacunków krajowego rynku usług na rzecz utrzymania zieleni, znajdującej się w gestii samorządów, instytucji, administracji drogowej, właścicieli prywatnych posesji. Wybiórcze dane podpowiadają, że jest to rynek potencjalnie głęboki.

Rębaki cz. 4 | 18

Przedstawiamy czwartą część przeglądu rębaków przygotowanego dla naszej redakcji. Już pod koniec października uruchomiliśmy przegląd rębaków w internecie na stronach Drwala – www.drwal.net.pl. Dlatego wszelkie uwagi do przeglądu, także te mniej istotne, prosimy kierować ...

Zul spod Radomia | 22

Leśnictwo Oblas w Nadleśnictwie Radom. Oddział 45a, rębnia IIIb. Ekipa wykonuje cięcia gniazdowe pod wprowadzenie dęba. Pod piłami padają sosny V klasy wieku. Tej jesieni czeka jeszcze melioracja i orka. A także sadzenie, gdyż ten las stanowi częściową strefę ochrony gniazda orła bielika.

Finansowanie w praktyce 3/4 | 26

Niektórzy sprzedawcy, szczególnie w przypadku sprzętu używanego i tańszego (do 30 tys. zł), mogą zgodzić się na sprzedaż maszyny w 4–6 ratach płatnych co miesiąc. Warto więc pytać producenta lub sprzedawcę o taką możliwość.

Ukraińcy na legalu | 28

Tajemnicą Poliszynela jest zatrudnianie na czarno pracowników zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy, najczęściej w rolnictwie i budownictwie. Nikt nie jest w stanie określić rozmiaru tego zjawiska...

Jak przeżyć jesień, czyli podwójna cebula | 33

Wczesna jesień to czas królowania podwójnej cebuli. Czemu cebuli i czemu podwójnej? Zajmijmy się najpierw dietą, a potem męską modą...

Wsi spokojna, wsi wesoła... | 34

Lasy Państwowe, wraz z serwisem turystycznym czaswlas.pl, zleciły firmie zajmującej się badaniami rynku wykonanie raportu „Zestresowana Polska”. Badanie zostało przeprowadzone w trzeciej dekadzie czerwca, z zastosowaniem ankiet internetowych na próbie 259 kobiet i mężczyzn, zamieszkałych w miastach o wielkości 500 tys. mieszkańców lub większej, pracujących na pełny lub częściowy etat.

Terenówka na dobry początek | 36

Prezentujemy pierwszy z cyklu artykułów o wadach i zaletach używanych samochodów terenowych. Najmniejsze terenowe Suzuki – SJ 413/ Samurai (1984–2003) – z zewnątrz wydaje się zabawką. Tymczasem, odpowiednio wyposażone i użyte może być całkiem sprawnym narzędziem, które w trudnych warunkach potrafi pokonać wiele większych maszyn...

Wykryć zgniliznę | 40

Ostatnio pewien znajomy chirurg drzew usuwał metodą alpinistyczną kilka starych drzew na cmentarzu. Zaczynał oczywiście od ścinania najwyższych konarów, wisząc na drzewie kilkanaście metrów nad ziemią. Gdy „doszedł” do części odziomkowej jednego z drzew, w którego koronie uskuteczniał akrobacje podczas wykonywania kolejnych cięć, pobladł, zobaczywszy jak mocno spróchniały był pień. – Gdybym wiedział, że to takie próchno w środku, w życiu bym na górę nie wszedł – stwierdził. Nadmiernego ryzyka w takich sytuacjach można jednak uniknąć.

Olej z certyfikatem? | 42

Na świecie nie ma niczego wiecznego, wszystko ulega zniszczeniu. Szczególnie szybko ulegają zużyciu współpracujące ze sobą różnego rodzaju części mechaniczne. Wielkość tego zużycia może być bardzo różnorodna. Zależy ona od całego szeregu czynników: czasu eksploatacji lub przebiegu użytkowania, a przede wszystkim od człowieka który daną część obsługuje.

Sprzęt leśny | 44

Actros w nowej odsłonie; Nowy Felix

Stare pilarki: BeBo | 46

Wytwórnie skandynawskie zaprezentowały swoje pierwsze pilarki jednoosobowe dopiero po firmach Stihl i Dolmar. Stało się to długi czas po zaprzestaniu (ok. 1925 r.) produkcji dwuosobowych pilarek Sektor i Gerber (Szwecja) oraz Arbor (Finlandia). Dopiero w latach 50. XX w. na rynku pojawiła się jednoosobowa pilarka BeBo. Później pilarki jednoosobowe zaczęły produkować również znane dziś wytwórnie: Partner, Husqvarna, Jonsered i JoBu. W przypadku Husqvarny produkcja pilarek zastąpiła z czasem wytwarzanie sprzętu gospodarstwa domowego, broni myśliwskiej i motocykli.