Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2006

Wydarzenia | 4

Agritechnica 2005; Nowy generał

Z wynoszeniem czy bez? - cd. | 6

W poprzednim numerze Drwala, na prośbę przedsiębiorcy leśnego z województwa dolnośląskiego, zajmowaliśmy się sprawą norm czasu dla wynoszenia surowca M1 do szlaków zrywkowych. Publikujemy kolejny głos w tej sprawie.

Pozyskiwanie drewna energetycznego | 8

Wiele firm produkujących specjalistyczne maszyny leśne stawia obecnie na rozwój technologii pozyskiwania drewna energetycznego.

Lubelskie firmy leśne | 10

Publikujemy artykuł oparty na pracy magisterskiej, której autorem jest Hubert Piróg. Praca dotyczy usługowych firm leśnych działających na terenie trzech nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie: Lubartowa, Parczewa i Radzynia Podlaskiego. Materiały zebrane zostały za pomocą ankiet, skierowanych zarówno do przedsiębiorców leśnych (na 29 firm odpowiedzi udzieliło 20), jak również nadleśniczych (odpowiedzieli wszyscy trzej) i leśniczych (odpowiedziało 18, czyli niemal połowa).

Co ułatwia uruchamianie pilarki? | 14

HappyStart, SoftStart, Primer, Elasto-Start, EasyStart to nazwy tylko niektórych systemów ułatwiających rozruch pilarki spalinowej. Spróbujmy rozszyfrować, co się pod nimi kryje.

Ciągniki leśne LKT (1) | 16

Kiedyś żółte ciągniki leśne LKT były nielubiane przez robotników leśnych. Dlaczego? Powodem była ich duża wydajność w porównaniu z ciągnikami rolniczymi i końmi. W czasach, gdy niezależnie od tego czy się stało, czy leżało, pensja była wypłacana, wysoko wydajne maszyny nie były pożądane. Negatywną opinię podsycały dodatkowo częste awarie, wynikające z zaniedbań serwisu technicznego i nagminnego wyparowywania płynów eksploatacyjnych.

Olejowa bio-degrdacja | 18

– Czy olej biodegradowalny szybciej niszczy pilarkę? – Ależ skąd! – zaprzecza Roman Wojtkowiak z Akademii Rolniczej w Poznaniu. – Jedyną wadą tego rodzaju olejów jest to, że szybko się rozkładają. Dokładnie w ciągu 21 dni.

Ze świata | 21

Sytuacja przedsiębiorców w Niemczech; Ponsse Oyj nabywa Lako Oy; Niemieckie problemy z eksportem drewna do Chin

Przyczepy leśne - przegląd | 22

Przedstawiamy przegląd samozaładowczych przyczep do zrywki drewna. Maszyny przedstawione na zdjęć - ciach mają czasem inne żurawie, niż te opisane w tabeli, ponieważ ten sam model żurawia można montować na różnych podwoziach. Możliwe są więc także inne konfiguracje przyczep niż te podane w tabeli. Przyczepy uporządkowaliśmy od najtańszej do najdroższej.

Przygnieciony dłużycą | 28

Do tragicznego wypadku przy pracy w lesie doszło we wrześniu 2005 r. w powiecie giżyckim (woj. warmińsko-mazurskie). Poszkodowany miał 46 lat. Był pracownikiem małego zakładu usług leśnych. Podczas załadunku drewna mężczyzna został przygnieciony przez jedną z ładowanych dłużyc. Zginął na miejscu. Okoliczności i przyczyny wypadku badał inspektor Państwowej Inspekcji Pracy.

Przyczepy Fao-Far | 30

Przyczepy leśne agregowane z ciągnikami rolniczymi to od wielu lat jedne z najbardziej popularnych w Europie Zachodniej i krajach skandynawskich maszyn, służących do zrywki drewna.

Obrażenia ręki | 32

Ręka oprócz funkcji narządu ruchu stanowi narząd czuciowy. Wszelkiego rodzaju zaburzenia w jej unerwieniu (przez niszczenie dróg czuciowych) doprowadzają do poważnego upośledzenia całej kończyny górnej. Człowiek staje się wówczas niezdolny do wykonywania prac, szczególnie tych wymagających precyzji.