Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 5/2013

Od redakcji | 3

Powiedzenie „byle do wiosny” padało w tym roku wyjątkowo często. Aura wielkanocna zdecydowanie bardziej kojarzyła się z bożonarodzeniową, w śmigusa-dyngusa zamiast polewania wodą można było rzucać się śnieżkami. No, ale w końcu wiosna przyszła! Miesiąc spóźniona, ale jest. Czyli cóż, okres wytężonych prac szkółkarsko–odnowieniowych czas zacząć. I to z kopyta!

Kupić... i jakoś to będzie | 4

Ile w Polsce pracuje maszyn wielooperacyjnych? Ile kosztuje ich eksploatacja? Jaki jest ich stan techniczny? Na te pytania postanowił odpowiedzieć Roland Żabierek w swojej pracy doktorskiej, przygotowywanej na Wydziale Leśnym UP w Poznaniu.

Brakuje wizji | 6

Dyrektywy unijne nakładają na kraje członkowskie UE, w tym na Polskę, obowiązek zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w bilansie energetycznym. Energetyka odnawialna w Polsce sprowadza się w tej chwili głównie do dwóch elementów: energii wiatrowej i spalania biomasy. A na początku łańcucha produkcji biomasy drzewnej stoją oczywiście zakłady usług leśnych.

Na Mazowszu dłuższe S4 | 9

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie wprowadził zarządzenie, umożliwiające wyrabianie drewna S4 w długościach „maszynowych”, powyżej dwóch metrów.

To nie leśnicy ryzykują | 10

Pewność pracy, jasne zasady, umowa zabezpieczająca obie strony na wszelkie okoliczności, niezłe stawki za wykonywane prace – oto marzenie niejednego szefa zula. Jest takie nadleśnictwo, gdzie się ono ziściło, choć nie bez wątpliwości.

Forwardery lubią porządek | 12

Forwardery potrafią pracować bardzo efektywnie. Jednym z podstawowych czynników decydujących o ich wydajności jest odpowiednio duża podaż drewna z jednostki powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza cięć przedrębnych: w zabiegach poniżej 20–25 m3/ha, angażowanie forwardera nie wydaje się celowe.

Zrywka na bagnie | 14

W Polsce pracuje kilka linowych kolejek zrywkowych w górach. Na terenach nizinnych kolejkę Larix Kombi z powodzeniem wykorzystywał zul działający w Nadleśnictwie Złotów (Drwal 1/2013). Ostatnimi laty Nadleśnictwo wyłączyło jednak z gospodarowania tereny bagienne w ramach programu Natura 2000, gdzie pracowało urządzenie.

By dobrze chronić głowę | 16

Z pracą w lesie wiąże się wyjątkowo duże zagrożenie wypadkowe. Pierwsze kaski, które robotnicy leśni nosili dla ochrony przed spadającymi gałęziami, były zwykłymi przemysłowymi hełmami ochronnymi bez dodatkowych osłon

Jak szkolić operatorów? | 18

Wprowadzanie w Polsce nowoczesnych technik pozyskiwania drewna w najbliższych latach napotka trudną do pokonania barierę w postaci niedoboru wysokokwalifikowanej kadry operatorów. Trzeba temu przeciwdziałać już dziś

Nowy ośrodek szkoleniowy | 21

Leśne Centrum Edukacyjne to nowa inicjatywa szkoleniowa, mająca być odpowiedzią na potrzebę kształcenia i dokształcania pracowników leśnictwa, szczególnie dla zakładów usług leśnych

Szkolenia w Rosji | 22

W kraju tak wielkim jak Rosja, są rejony, w których brak odpowiedniej liczby operatorów maszyn wielooperacyjnych oznacza wstrzymanie pozyskania.

Raz na cztery lata, czyli czas na Elmię Wood | 23

Rok 2013 to kolejne święto branży leśnej – w dniach 5–8 czerwca szwedzkie Jönköping, zaprasza na kolejną edycję największych targów w Europie – imprezy, która organizowana jest co cztery lata, nieprzerwanie od 1975 roku.

Drwal w sieci | 26

Tradycyjna, papierowa forma miesięcznika to wciąż podstawowa postać Drwala. Równolegle z „analogowym” periodykiem, rozwijamy też przekaz informacji za pośrednictwem internetu, i to na kilka sposobów.

Bylejakość nie popłaca | 27

Od 2003 r. inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy, na podstawie art. 36 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, mogą wystąpić do jednostki organizacyjnej ZUS z wnioskiem o podwyższenie płatnikowi ustalonej na najbliższy rok składkowy stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100%.

Wagonik, który wiele potrafi | 30

Żurawie linotorowe? Chyba niewiele osób wie, co ten termin faktycznie oznacza. Powszechnie uważa się, że są to po prostu wagoniki zrywkowych kolejek linowych. Ale to nie jest do końca prawda. Żurawie linotorowe, oprócz opcji transportu ładunku, mają możliwość jego podnoszenia i opuszczania. A tego już „zwykły” wagonik nie zrobi.

FORSTlive 2013 | 33

Czternasta już edycja targów leśnych FORSTlive 2013 za nami. Impreza odbyła się w niemieckiej miejscowości Offenburg, leżącej ponad 1000 km od polskiej granicy (12–14 kwietnia). Otwarta przestrzeń,licząca blisko 40 tys. km2 oraz hala pokazowa o powierzchni 6 tys. km2, stworzyły możliwość prezentacji innowacyjnych rozwiązań technicznych w branży leśno-drzewnej

Święto Lasu | 34

W nawiązaniu do przedwojennej tradycji z 1933 roku tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Święta Lasu patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Wśród zaproszonych gości honory reprezentacji przedsiębiorców leśnych pełnili Jan Kubiak i Romuald Roman.

Ze świata | 38

Szwecja. Maszyny Gremo pracują w Panamie; Rumunia. Drugie niemieckie podejście skidera TAF; Finlandia. Logset wchodzi do Brazylii; Finlandia. Park Kooperantów Deer\'a; Finlandia. Ciężarówki o masie do 76 ton

Loteria promocyjna `Każdy DRWAL ma FAO FAR` | 36

Szanowni Czytelnicy Drwala, przedsiębiorcy leśni, prenumerując teraz nasz miesięcznik, macie szansę wygrać przyczepkę do podwozu drewna Fao Far 61E-2241E oraz zestaw narzędzi Fiskars. Pełny regulamin loterii dostępny jest na stronie internetowej www.drwal.net.pl. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze założenia regulaminu.

Maj - miesiąc dla nadciśnieniowców | 40

...i to nie dlatego, że ciśnienie skacze w górę, ale dlatego, że wszystkie produkty spożywcze, po które naturalnie sięgamy, obniżają nadciśnienie krwi. Naturalnie, czyli zgodnie z tradycją.

Bez wciągarki ani rusz | 41

Wciągarki znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża siła uciągu do przemieszczania ciężkich ładunków i wszelkiego rodzaju pozycjonowania ciężarów (podnoszenie, opuszczanie, podciąganie etc.).

W(y)ciągarkowe ABC | 44

Wcześniej czy później zjazd autem terenowym z utwardzonej drogi kończy się unieruchomieniem pojazdu. Przyczyny mogą być różne, ale rozwiązanie jest jedno – sprawna wyciągarka i mocny punkt zaczepienia. Poniżej piszemy o tym, jak dobrać, zamontować i doposażyć właściwą wyciągarkę.

Co widać na korze drzew? | 49

Twory widoczne na korze drzew mają swoje nazwy. Wyjątkowo ciekawie brakarze nazywają te, które powstają, gdy pozostały po odpadnięciu gałęzi sęk stopniowo zarasta tkanką drzewną i ostatecznie zostaje przykryty korą.

Z pilarką po indeks | 50

Już po raz czwarty uczniowie klas maturalnych techników leśnych stanęli do Zawodów Młodych Leśników, organizowanych przez Koło Leśników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Stawka była wysoka – nagroda główna to indeks na wydział leśny oraz roczne stypendium dla trzech najlepszych zawodników

Stare pilarki - Partner R12 | 52

Producent: Partner AB; Mölndal, Szwecja; Lata produkcji: 1962–?; Pojemność skokowa silnika: 90 cm3