Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2012

Od redakcji | 3

Coraz bardziej zauważalnym problemem w skali całego kraju jest brak ludzi do pracy w lesie. Pracy ciężkiej, wymagającej i niebezpiecznej. A jednocześnie zazwyczaj słabo płatnej. Alternatywą dla niedoboru rąk do pracy może być postęp mechanizacji.

Zanim kupisz… | 6

Na targach leśnych Eko-Las, które w tym roku odbyły się we wrześniu w Mostkach k. Świebodzina, rozdawaliśmy bezpłatnie przedsiębiorcom leśnym i uczniom szkół leśnych płytę reklamową CD z prostym, otwartym skoroszytem Excela do obliczania kosztów pracy maszyn leśnych.

Reforma wskrzesi zawodówki? | 10

W raz z początkiem roku szkolnego 2012/13 weszła w życie reforma szkolnictwa zawodowego, obejmująca nową podstawę programową wraz z nową formułą egzaminów zawodowych. Czy będzie receptą na kryzys, jaki przeżywa dziś szkolnictwo zawodowe w Polsce? Czy da szansę przyszłym pracownikom zakładów usług leśnych na zdobywanie kwalifikacji w powszechnym, publicznym systemie oświaty? Patrząc na doświadczenia jednej jedynej, działającej od roku, leśnej zawodówki w Rogozińcu (patrz s. 11), można mieć poważne obawy.

Nie możemy trwać w przeszłości | 11

W roku szkolnym 2011/12 w technikum leśnym w Rogozińcu ruszyła dwuletnia szkoła zawodowa dla operatorów maszyn leśnych (patrz Drwal 5/2011). W czerwcu 2013 r. pierwsi absolwenci opuszczą mury leśnej zawodówki. Czy szkoła spełnia ich oczekiwania? Czy znajdą pracę? Czy będą kolejni chętni do nauki zawodu operatora maszyn leśnych – m.in. o tym rozmawiamy z Antonim Pawłowskim, dyrektorem ZSL w Rogozińcu i Sebastianem Wachowiakiem, kierownikiem szkolenia praktycznego.

Drewno kłodowane – złożony problem | 14

Drewno kłodowane było tematem forum leśno-drzewnego, zorganizowanego 11 października w Nadleśnictwie Jedwabno (RDLP w Olsztynie). Pozyskiwanie drewna w kłodach, co jest oczekiwanym rozwiązaniem części przemysłu drzewnego, to złożony problem, który w dużej mierze dotyczy również jednej ze stron, czyli wykonawców prac pozyskaniowych.

John Deere w Pułtusku | 18

Firma Intrac, przedstawiciel marki John Deere Forestry, na początku października zorganizowała pokaz maszyn na terenie Nadleśnictwa Pułtusk. Jak na realia rodzimej branży, zainteresowanie było bardzo duże – uczestników było ponad 60. Dominowali przedsiębiorcy leśni, ale przyjechali również pracownicy administracji terenowej LP oraz grupa uczniów z Technikum Leśnego w Zagnańsku.

Artystycznie z pilarką | 22

Rzeźbienie pilarką spalinową to coś między malowaniem obrazów snopkiem siana a wyszywaniem dratwą na tamborku – narzędzia toporne, ale efekt jak najbardziej artystyczny…

Choinka na rynku | 26

Od przełomu lat 80. i 90. spada pozyskanie bożonarodzeniowych drzewek w Lasach Państwowych. To przede wszystkim efekt rozwoju prywatnej inicjatywy produkcji choinek na plantacjach oraz niewielkiej zwykle opłacalności tego biznesu w warunkach gospodarki leśnej.

Marzenie o wykwalifikowanym pracowniku | 28

W większości zuli pracują ludzie z najróżniejszym przygotowaniem zawodowym, o ile takie w ogóle mają. Najwięcej jest rolników i kierowców, a ktoś z kierunkowym wykształceniem leśnym to rzadkość. Przy ogólnej zapaści kształcenia zawodowego problem braku odpowiednio przygotowanych pracowników leśnych jest dla szkół mało zauważalny.

Konkurs dla prenumeratorów! | 33

Prenumeratorzy Drwala mają szansę wygrania przyczepki do podwozu drewna Fao-Far 61E-2241E oraz zestawu narzędzi Fiskars w loterii organizowanej przez Oficynę Wydawniczą „Oikos” i firmę Fao-Far, pod hasłem „Każdy drwal ma Fao-Far”...

Leksykon przetargowy (5) | 35

Każdy przedsiębiorca planujący udział w zamówieniu publicznym musi przygotować i złożyć wiele dokumentów. Formę, w jakiej dokumenty powinny być składane, bardzo dokładnie reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów (Dz. U. z 2009 r. nr 226, poz. 1817). Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej jest składać dokumenty przetargowe w oryginale oraz – mimo braku wymagań formalnych – zawsze z jakąś pieczątką urzędową lub firmową.

Zdrowie w grudniowych tradycjach | 36

Grudzień to znakomitym moment, by przestrzegając tradycji, zadbać o zdrowie. Po pierwsze w grudniu mamy post. A po drugie – wigilijny stół. Postu adwentowego nie wymyślili jednak chrześcijanie, powstał kilka tysięcy lat przed narodzinami Chrystusa, a więc jego przestrzeganie nie jest sprawą wiary, a dużo starszej tradycji.

Idzie zima zła | 38

Kierowców od lat straszy się złą zimą. Wielu zimowych kłopotów dałoby się jednak uniknąć, gdyby wcześniej ich nie lekceważono. Zresztą środki zapobiegawcze w większości przypadków wcale nie wymagają szczególnego zachodu.

Mała retencja w LP (7) | 41

Koryta potoków górskich charakteryzują się dużymi spadkami, znaczną zmiennością stanów wody, nagłymi wezbraniami i intensywnym transportem rumowiska. Nierównomierny rozkład opadów oraz zabudowa liniowa brzegów potoków i rzek potęgują skalę wezbrań zagrażających m.in. mostom, przepustom i brodom.

Quercus z Puszczy Białej | 44

W tym roku huraganowe wiatry powaliły tysiące hektarów lasu w różnych rejonach Polski. Rozmawialiśmy z Mirosławem Szajczykiem, współwłaścicielem Z.H.U.P. Quercus S.C., firmy pracującej m.in. przy uprzątaniu skutków klęsk pohuraganowych w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka. Nad Puszczą Białą w lipcu 2011 roku przeszedł żywioł, który wyłamał i wyrwał blisko 100 tys. m³ drzew na powierzchni 5 tys. ha.

Ze świata | 47

Szwecja. Komatsu Forest przejmuje wytwórnię Log Max; Austria. Kask Protos Intergal wreszcie na rynku; Finlandia. 40-lecie zakładu w Joensuu; Szwecja. Rośnie sprzedaż forwarderów

Co jeszcze warto wiedzieć o drzewnej terminologii? | 50

W poprzednich numerach Drwala opisałem poszczególne klasy drewna wielkowymiarowego oraz grupy drewna średnio– i małowymiarowego. Jednak nie wyczerpuje to ani tematu drewna okrągłego, ani całości rynkowej podaży. Poniżej przedstawiam zarówno praktyczne terminy, jak i ciekawostki.

Ursusy w lesie (3) | 52

Ursus C-330 trwale zapisał się w krajobrazie polskiej wsi. Wciąż jest doskonale znany rolnikom i pracownikom leśnym, dla których przez lata był narzędziem pracy. Ursus C-330 i jego większy brat C-360, to z pewnością najbardziej popularne ciągniki wyprodukowane przez zakłady w Ursusie.

Stare pilarki: Jonsered XG | 54

Producent: Jonsered Fabrikers AB; Partille, Szwecja. Lata produkcji: 1963–68