Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu br. 5,8%. Począwszy od 1991 r., wskaźnik bezrobocia we wrześniu nigdy nie był tak niski. Pod koniec września br. w Polsce zarejestrowanych było 948,9 tys. bezrobotnych. Dla porównania, w tym samym okresie w 2017 r. było ich 1,2 mln. Okazuje się, że wbrew intuicyjnym przewidywaniom koniec wakacji nie przyniósł wzrostu bezrobocia. Wręcz przeciwnie – we wrześniu br. wskaźnik bezrobocia był niższy niż w sierpniu, a liczba zarejestrowanych osób pozostających bez pracy spadła o 9,7 tys.
Z danych MRPiPS wynika, że największe procentowe spadki zanotowano we wrześniu br. w województwach: podkarpackim (o 2 %, 1,6 tys. osób), wielkopolskim (1,9%, 1 tys. osób), mazowieckim (1,6%, 2,2 tys. osób) i opolskim (1,6%, 0,3 tys. osób). W sumie bezrobocie spadło w 13 województwach. Bezrobotnych przybyło natomiast nieznacznie (o ok. 0,6-0,8%) na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w Zachodniopomorskiem.
Najniższa stopa bezrobocia na poziomie 3,2% utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa – 9,9% – na Warmii i Mazurach. Wrzesień to trzeci z kolei miesiąc, w którym stopa bezrobocia w żadnym województwie nie osiągnęła dwucyfrowego poziomu.