Pomimo pandemii koronawirusa i narodowej kwarantanny, którą na Litwie wprowadzono w połowie marca, sprzedaż surowca drzewnego na marcowych aukcjach przeprowadzonych w państwowym Elektronicznym Systemie Sprzedaży Drewna (EMPS) nie wykazała tendencji spadkowej. Wręcz przeciwnie, ilościowy rozmiar sprzedaży drewna wzrósł 5,5 razy w stosunku do marca 2019 r. i o 52% w stosunku do lutego 2020 r. Największym popytem cieszyły się sortymenty drewna opałowego i surowca na płyty. Stanowiły one 45% portfela transakcyjnego. Poszukiwanym sortymentem była również papierówka. I to jej ceny wzrosły w marcu w największym stopniu (15%). Dwucyfrowy wzrost zanotowano również w przypadku drewna opałowego i surowca na płyty (po 11,9%). W mniejszym stopniu zdrożało drewno tartaczne klasy B/C (4,9%) i D (7,15%).
Do 10 kwietnia w systemie EMPS nie zaobserwowano jeszcze oznak kryzysu. Litewscy przetwórcy drewna nie wstrzymali produkcji. Dawały się już jednak zauważyć symptomy niepewności rynku. Litewski przemysł drzewny liczy się ze spadkiem produkcji w II kwartale.
System EMPS służy do aukcyjnej sprzedaży drewna z litewskich lasów państwowych, którymi zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU), działające w formie przedsiębiorstwa. Wszystkie aukcje przeprowadzane są na platformie internetowej, której operatorem jest niezależna od VMU spółka akcyjna Baltpool. Jej udziałowcami są duże firmy energetyczne, kontrolowane przez państwo litewskie. W konsekwencji kontrolę nad systemem sprzedaży państwowego drewna sprawuje nie przedsiębiorstwo VMU, lecz rząd. Lasy państwowe stanowią blisko połowę wszystkich lasów Litwy.
Opr. A.S.