Przedsiębiorcy świadczący usługi na rzecz nadleśnictwa Bircza mogą odetchnąć z ulgą. Dnia 4 marca Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało pismo do dyrektora generalnego LP, w którym praktycznie wycofuje się póki co z nieprzemyślanego w skutkach ingerowania w planową gospodarkę leśną. Czyli głos branży został usłyszany i zrozumiany. Poniżej zamieszczamy treść pisma.
Szanowny Panie Dyrektorze,
w nawiązaniu do polecenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 stycznia 2024 r. oraz pisma z dnia 19 lutego 2024 r. (znak: DLŁ-WOPL.0335.1.2024.ES), a także pisma Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie z dnia 27 lutego 2024 r. (znak: ZU.601.1.2024) i pozostałej korespondencji prowadzonej w tym temacie informuję, że w strefie objętej ograniczeniem prac w nadleśnictwie Bircza (strefa niebieska o powierzchni 4004,05 ha) nie ma przeciwwskazań dla prowadzenia gospodarki leśnej, włącznie z pozyskaniem drewna, pod warunkiem prowadzenia prac w sposób niezagrażający funkcjom wodo- i glebochronnym, tj. wdrożenia zaproponowanych modyfikacji sposobu prowadzenia prac odnoszących się do całej strefy oraz poszczególnych zabiegów.
Informuję również, że ograniczenia dotyczące sposobu użytkowania rębnego (np. odnoszące się do dopuszczalnych rębni) nie ograniczają stosowania innych zabiegów. W przypadku wszystkich pozycji objętych poleceniem z dnia 8 stycznia 2024 roku, dla których wprowadzono ograniczenia dotyczące użytkowania rębnego, nie ma przeciwwskazań dla prowadzenia innych zabiegów, w tym trzebieży i czyszczeń.
Jednocześnie dziękuję za podjęcie aktywnych działań na rzecz wzmocnienia ochrony lasów o szczególnych walorach przyrodniczych, jak również zapewnienia frontu prac dla Zakładów Usług Leśnych działających w nadleśnictwach objętych ograniczeniami.
Zwracam się z prośbą o przekazanie niniejszego pisma w trybie pilnym do wszystkich nadleśnictw objętych poleceniem z dnia 8 stycznia 2024 roku.
Z wyrazami szacunku
Z up. Ministra
Mikołaj Dorożała
Podsekretarz Stanu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska