Kanadyjska prywatna organizacja badawczo-rozwojowa FPInnovations intensywnie realizuje program pn. Gospodarka Leśna 4.0, którego elementem jest automatyzacja pozyskiwania drewna. Dalekosiężny cel to stworzenie w pełni autonomicznych maszyn leśnych.
– Dotąd nikt nie był w stanie zaprojektować funkcjonalnej maszyny, która mogłaby pracować w sposób autonomiczny we wrogim jej środowisku leśnym – mówi Francis Charette, kierownik ds. cyfryzacji w FPInnovations.
– Teren jest nieobliczalny, na drodze znajduje się wiele fizycznych przeszkód, a miejsca pracy są odległe. Pierwszym krokiem jest automatyzacja podstawowa. Jeśli tutaj odniesiemy sukces, a mamy po temu wszelkie przesłanki, przejdziemy do bardziej zautomatyzowanych maszyn. Organizacja FPInnovations i jej partnerzy chcą być jednymi z pierwszych na świecie, którzy opracują algorytm zdolny do informowania maszyny, jakie zadania ma ona wykonać w środowisku leśnym – dopowiada Francis Charette.
Innowacje w Automatyzacji Leśnej
Organizacja FPInnovations nabyła niedawno dwie nowe maszyny, na bazie których może rozwijać swoje techniki robotyczne. Żuraw przeładunkowy jest wykorzystywany do prac nad automatyzacją funkcji załadunku drewna (wykrywanie kłód na ziemi, omijanie przeszkód itd.). Bezzałogowy robotyczny pojazd terenowy służy do rozwoju nawigacji autonomicznej i inwentaryzacji zasobów drzewnych w trybie czasu rzeczywistego (gromadzenie danych o gatunkach drzew, miąższości drewna itd.)
Cel Programu Gospodarka Leśna 4.0
Głównym celem programu Gospodarka Leśna 4.0 jest podniesienie konkurencyjności kanadyjskiego sektora leśno-drzewnego poprzez automatyzację procesów technologicznych, która ma zarazem pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru siły roboczej. Idea projektu nawiązuje do koncepcji Gospodarka 4.0, czyli czwartej rewolucji przemysłowej, promującej systemy cyberfizyczne, internet rzeczy, przetwarzanie chmurowe, rzeczywistość rozszerzoną i sztuczną inteligencję.
Sprawdź także:
Opr. A.S.