Technik leśnik 2014/15

4 czerwca 2014 14:06 2014 Wersja do druku

Wraz z końcem maja rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponagimnazjalnych w całej Polsce. Tysiące gimnazjalistów zastanawiają się właśnie nad wyborem swojej ścieżki zawodowej w dorosłym życiu. Wielu już teraz zdecyduje się na naukę konkretnego zawodu zamiast pójść do ogólniaka.

W większości rejonów kraju rekrutacja odbywa się internetowo poprzez specjalne portale, w których zamieszczono oferty wszystkich szkół np. w mieście (czasem – powiecie lub całym województwie). Także tu już wkrótce kandydaci będą wpisywać swoje końcowe oceny i liczbę punktów z egzaminu gimnazjalnego – ich suma zadecyduje o przyjęciu do wybranej szkoły lub klasy.

Teraz właśnie jest czas na zapoznanie się z ofertą edukacyjną szkół – najczęściej w swojej okolicy, choć oczywiście nie zawsze. Wbrew pozorom wyszukiwanie ofert jest dość żmudne – wyszukiwarki nie zawsze pozwalają na zadanie im odpowiadających kandydatowi założeń – trzeba wielokrotnie wracać do początku strony, otwierać kolejne okna, etc. By ułatwić Czytelnikom poruszanie się e gąszczu edukacyjnych ofert, przygotowaliśmy zestawienie szkół z całej Polsce, które kształcą w specjalności technik leśnik. Sami byliśmy ciekawi, ile ich naprawdę jest. Najbardziej oczywisty wybór w tej profesji to jedno z 11 techników , dla których organem założycielskim jest Ministerstwo Środowiska (Białowieża, Biłgoraj, Brynek, Goraj, Lesko, Milicz, Rogoziniec, Starościn, Tuchola, Warcino lub Zagnańsk), ale oprócz nich działa wiele innych szkół podległych władzom powiatowym lub stowarzyszeniom. Warto przyjrzeć się im z bliska.

Warto także pamiętać, że wobec postępu prac nad projektem gdańskiej RDLP „Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne” (o którym wielokrotnie pisaliśmy i w internecie i na łamach Drwala) posiadanie pracownika z wykształceniem leśnym może już wkrótce być niezbędnym wymogiem w procedurze przetargowej.

Redakcja

Lista szkół leśnych 2014/15

P.S. Kolorem czerwonym zaznaczyliśmy placówki, które rekrutację na kierunek technik leśnik w roku szkolnym 2014/15 prowadzą po raz pierwszy.