Przywrócenie normalnej produkcji w tartakach Södry

9 czerwca 2020 14:32 2020 Wersja do druku

Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasów w południowej Szwecji – zniosła w maju system pracy w skróconym wymiarze czasu w swoich tartakach w miejscowościach Orrefors i Mönsterås w Szwecji. Od pierwszego czerwca pełną parą przeciera drewno także tartak Södry w mieście Hamina w Finlandii.
Decyzje o przywróceniu normalnej produkcji w tartakach były podyktowane nie tylko łagodzeniem ograniczeń przeciwepidemicznych w krajach stanowiących ważne rynki zbytu na tarcicę Södry, lecz również znalezieniem nowych możliwości handlowych. W wielu państwach obserwuje się duży popyt na drewno budulcowe. W tartaku w miejscowości Mönsterås, którego załoga jest stosunkowo nieliczna, mają nawet zostać zatrudnieni nowi pracownicy.
 
W lasach należących do członków zrzeszenia pozyskanie drewna odbywa się głównie w ramach uprzątania powierzchni poklęskowych. Natomiast cięcia z pozycji planowych są realizowane w zależności od zapotrzebowania zgłaszanego przez odbiorców surowca. Łączna powierzchnia posiadłości leśnych członków Södry, w której zrzeszonych jest ok. 52 tys. prywatnych właścicieli lasów, sięga 2,6 mln ha.
Opr. A.S.