Niemieckie Dni Arborystyczne 2022

11 stycznia 2022 08:44 2022 Wersja do druku

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa mają się odbyć w 2022 r. Niemieckie Dni Arborystyczne. Ta renomowana europejska impreza została zaplanowana w terminie 10–12 maja w centrum targowym w Augsburgu.


Jak sadzić i pielęgnować drzewa w warunkach wzrastającej temperatury powietrza i nasilającej się suszy? Temu zagadnieniu poświęcone będą liczne wykłady z cyklu pt. „Arborystyka i drzewa a zmiana klimatu”. Fale upałów i susza wymagają m.in. sadzenia nowych gatunków drzew, które lepiej radzą sobie ze zmianami. Na specjalnym sympozjum zostaną zaprezentowane i omówione najnowsze wyniki prowadzonych testów. Innym rozpatrywanym zagadnieniem będzie stres związany z suszą, na który narażone są drzewa alejowe i uliczne: – Od 2018 r. mieliśmy kilka okresów suszy, które czasami miały wyjątkowo negatywny wpływ na nasze drzewa. Na sympozjum porozmawiamy o strategiach adaptacyjnych, konsekwencjach dla praktyki i nawadniania – zapowiada prof. Dirk Dujesiefken, dyrektor zarządzający Niemieckich Dni Arborystycznych. Kolejnym tematem będzie profesjonalna kontrola drzew.

Forum wspinaczkowe Niemieckich Dni Arborystycznych to miejsce spotkań arborystów i wspinaczy linowych z całego świata, które służy praktycznej wymianie doświadczeń. Dirk Dujesiefken i Mark Bridge ze Szwajcarii po raz pierwszy wygłoszą razem wykład inauguracyjny na kontrowersyjny temat: – Poddajemy pod dyskusję kwestię tego, czy w ramach pielęgnowania starych drzew chcemy zachowywać ślady ich dotychczasowego życia, czy też chcemy zmieniać ich wygląd na pozornie bardziej atrakcyjny. Jakie są cele arborystyki? Stare drzewo wiele przeszło i przetrwało wiele burz. To widać i to określa jego charakter. Czy zatem stare drzewa potrzebują "liftingu"? – w taki sposób formułuje kluczowe pytanie wykład Dirk Dujesiefken.

Innymi głównymi tematami w programie forum wspinaczkowego będą bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia w arborystyce. Nacisk zostanie położony na ocenę aktualnych statystyk wypadkowości i radzenie sobie z traumatycznymi doświadczeniami w wypadkach. Eksperci zwrócą szczególną uwagę na ścinkę drzew martwych: – Z powodu narastającego stresu suszy w ostatnich latach obumarło wiele drzew, które trzeba ściąć. Te drzewa nie zawsze mogą być bezpiecznie obrabiane i usuwane przy użyciu technologii wspinaczkowej – mówi Thomas Amtage, drugi szef Niemieckich Dni Arborystycznym.

Imprezą towarzyszącą Niemieckim Dniom Arborystycznym będą tradycyjnie targi arborystyczne. Jak twierdzą organizatorzy, zainteresowanie targami ze strony wystawców jest bardzo duże. – Większość powierzchni wystawienniczej została już zarezerwowana. To pokazuje nam, jak niecierpliwie branża czeka na to, aby móc pokazać swoje nowe produkty i nawiązać osobistą wymianę z gośćmi branżowymi – zaznacza Irina Kaths-Knigge z biura Niemieckich Dni Arborystycznych. Organizatorzy imprezy zaplanowali liczne środki bezpieczeństwa, tak aby spełniała ona wszystkie wymagania związane z pandemią.

Opr. A.S.

Źródło: www.forstpraxis.de