XIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych

15 września 2022 12:13 2022 Wersja do druku

W dniach 6–9 października w Brynku odbędą się XIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Celem wydarzenia jest współzawodnictwo szkół oraz wyłonienie reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w 2023 roku


Pierwszego dnia, po przyjeździe i zakwaterowaniu uczestników, zaplanowano warsztaty obejmujące sprawdzenie pilarek. Wieczorem ma odbyć się spotkanie techniczne kierowników i opiekunów drużyn. Kolejnego dnia, w piątek, po uroczystości inauguracyjnej na placu apelowym uczestnicy zostaną przewiezieni na powierzchnię zrębową do nadleśnictwa Brynek. Tam zmierzą się ze ścinką drzew oraz biegiem leśnika. Wyniki zostaną ogłoszone na koniec rozgrywek. W sobotę zawodnicy na terenie szkolnym będą rywalizować w następujących konkurencjach: zmiana łańcucha, przerzynka kombinacyjna, przerzynka precyzyjna, okrzesywanie. Ostatniego dnia, w niedzielę, będzie miała miejsce uroczystość zakończenia mistrzostw.

W mistrzostwach mogą wziąć udział drużyny reprezentujące szkoły leśne, należące do stowarzyszenia EUROPEA – Polska. Zespół składa się z pięciu zawodników: czterech podstawowych i jednego rezerwowego. Niezbędna jest obecność dwóch nauczycieli – opiekunów z każdej szkoły. Do poszczególnych konkurencji organizator powołuje po dwóch jurorów, w tym przedstawicieli szkół uczestniczących w mistrzostwach. Koszty zakwaterowania i wyżywienia ponoszą uczestnicy.