strona główna

Informacje branżowe

Święto biomasy w Połańcu

7 i 8 kwietnia w Połańcu odbędzie się V Wiosenne Święto Branży – Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych powermeetings.eu – produkcja, kontraktowanie, logistyka. Do udziału w Forum organizatorzy zapraszają przedstawicieli przedsiębiorstw z szeroko pojętej branży energetycznej w tym wytwórców energii i ciepła z biomasy i paliw alternatywnych, przemysłowych odbiorców energii, dostawców i producentów biomasy oraz paliw alternatywnych, przedsiębiorstw sektora komunalnego, dostawców rozwiązań i technologii, zakładów zagospodarowania odpadów, firm kontrolujących jakość paliw jak również inżynieryjnych i badawczych.  

Czytaj więcej

Husqvarna wyróżniona

Produkty akumulatorowe Husqvarna zostały wyróżnione w plebiscycie Eko-inspiracje. Firma otrzymała statuetkę w kategorii „produkt” oraz wyróżnienie w postaci godła „Eko-inspiracja 2015”. Nagroda została przyznana za innowacyjne rozwiązania spełniające najwyższe normy ekologiczne.  

Czytaj więcej

Czeskie targi

Od 3 do 7 kwietnia teren centrum targowego w Brnie (Republika Czeska) stanie się areną czterech imprez zielonych branż: Techagro, Silva Regina, Biomasa i Animal Vetex. To jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie – w poprzedniej edycji sumarycznie wzięło udział 743 wystawców z 41 państw a targi odwiedziło 119 013 osób.  

Czytaj więcej

Młodzi leśnicy na start!

Technikum Leśne w Miliczu ma zaszczyt organizować VIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych, które odbędą się 6–9 kwietnia na Terenie Technikum Leśnego w Miliczu oraz Nadleśnictwa Milicz. Mistrzostwa rozgrywane są pod honorowym patronatem ministra środowiska oraz dyrektora RDLP we Wrocławiu. Zawody odbywają się cyklicznie – corocznie organizatorem jest inna szkoła leśna. Celem Mistrzostw jest wyłonienie drużyny, która godnie będzie reprezentowała Polskę na mistrzostwach Europy w Austrii. Patronat medialny nad imprezą sprawuje Drwal. Redakcja

Czytaj więcej

Zmiany w SPL

Podczas Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, które odbyło się 22 lutego w Gołuchowie, podjęto uchwały mające na celu wprowadzenie istotnych zmian w statucie  

Czytaj więcej

Komisja wspólna

Wydane przez dyrektora generalnego LP Konrada Tomaszewskiego Zarządzenie nr 2 z 28 stycznia 2016 r. reguluje m in. powstanie i działanie komisji wspólnej LP i organizacji działających na rzecz przedsiębiorców leśnych (paragrafy od 54 do 73). Ma to być zespół doradczo-pomocniczym dyrektora generalnego LP. Celem komisji ma być dążenie do uzyskania i utrzymania konsensusu w zakresie współpracy jednostek LP z firmami leśnymi. W skład komisji ma wchodzić: po dwóch przedstawicieli każdej organizacji reprezentującej interesy przedsiębiorców leśnych, pracownicy LP (liczba nieokreślona), czterech naukowców i dwóch doradców prawnych. Redakcja

Czytaj więcej

Finałowe rozstrzygnięcie

Zgodnie z regulaminem loterii dla prenumeratorów „Zrywka nagród” 15 lutego 2016 r. w siedzibie redakcji odbyło się finałowe losowanie loterii dla prenumeratorów. Tym razem do rozlosowania były cztery nagrody główne.  

Czytaj więcej

Uwaga! Szkolenie!

„Problemy zdrowotności drzew i krzewów w mieście – przyczyny i możliwości zapbiegania” – to tytuł szkolenia organizowanego przez firmę Dendros. Data: 15 marca 2016 r. Miejsce: Poznań, hotel Ikar.  

Czytaj więcej

Akcja GOPR w lesie

Po raz kolejny ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR udzielali pomocy poszkodowanemu w wypadku przy pracy w lesie. Na stoku Kiczery Dydiowskiej (799 m n.p.m.) w Nadleśnictwie Stuposiany na pomoc oczekiwał 26-letni drwal z urazem kręgosłupa i kości twarzoczaszki. Podczas ścinania osiki, przeznaczonej na żer pędowy dla jeleni, został uderzony przez spadający wierzchołek suchego świerka, o który zaczepiła padająca osika.  

Czytaj więcej

Dziękujemy!!!

Zakończyły się już wszystkie Drwalowe aukcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowych właścicieli znalazły m.in.: oryginalny plakat Mistrzostw Świata Stihl Timbersports Series, breloczek w kształcie pomarańczowego kasku drwala, piłka nożna marki… Husqvarna. W sumie wystawiliśmy na aukcjach 11 przedmiotów – wszystkie znalazły nabywców. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu redakcji i Czytelników na konto WOŚP trafiło 440,97 zł. Najwyżej wylicytowany został plakat Mistrzostw Świata Stihl Timbersports, za który nabywca wyłożył 135 zł. Wkrótce zakończą się także aukcje przygotowane przez zaprzyjaźnione redakcje. W tej chwili szacujemy, że pod szyldem Oficyny Wydawniczej Oikos wspólnie zbierzemy ok. 1800 zł. To naprawdę sporo! Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się działań na rzecz WOŚP. Redakcja

Czytaj więcej

Kontrola bez zapowiedzi

Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie już zawiadamiać przedsiębiorców o planowanej kontroli – poinformowała rzecznik Izby Danuta Rutkowska. Inspekcja wielokrotnie zwracała uwagę, że zawiadamianie o kontroli jest przyczyną mniejszej skuteczności jej działań.  

Czytaj więcej

Zrywka nagród – VI rozstrzygnięcie

Zgodnie z regulaminem loterii dla prenumeratorów „Zrywka nagród” 18 stycznia w siedzibie redakcji odbyło się ostatnie z sześciu losowań czterech nagród II stopnia. Przed nami już tylko finałowe losowanie nagród głównych, które odbędzie się 15 lutego 2016 roku. Aby wziąć udział w loterii, należy do 12 lutego 2016 r. opłacić dowolną liczbę prenumerat czasopisma Drwal na okres 12 lub 24 miesięcy, zgłosić chęć udziału w loterii kompletnie wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej miesięcznika lub wypełniając kupon zgłoszeniowy dołączony do czasopisma Drwal i przesyłając go pocztą na adres redakcji.  

Czytaj więcej

Drwal w Orkiestrze!

Zakończyły się już dwie pierwsze Drwalowe aukcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowych właścicieli znalazły oryginalny plakat Mistrzostw Świata Stihl Timbersports Series wykonany na stylizowanej na starą blasze oraz breloczek w kształcie pomarańczowego kasku drwala. Ale to przecież nie wszystko – na licytację trafiły właśnie kolejne przedmioty. Zaglądajcie na aukcje charytatywne użytkownika oikos_wosp, gdzie można znaleźć rzeczy ofiarowane także przez redakcję Drwala. Czy znajdą się chętni na wystawioną przez nas piłkę nożną marki… Husqvarna lub  czapeczkę z daszkiem z emblematem Stihl Timbersports Series oraz hasłem „Kiss my axe”? Ważne! Zwycięzca licytacji w momencie zapłaty za wybrany przedmiot ma możliwość zadeklarowania kwoty wyższej niż zaproponowana podczas aukcji. Dzięki temu na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy może trafić większa suma pieniędzy. Dziękujemy zwycięzcom, którzy zdecydowali się skorzystać z tej opcji.Bo przecież wiadomo: grosz do grosza…    http://aukcje.wosp.org.pl/stihl-timbersports-plakat-na-blasze-drwal-i2606145   http://aukcje.wosp.org.pl/czapka-stihl-timbersports-od-miesiecznika-drwal-i2606237   http://aukcje.wosp.org.pl/breloczek-stihl-kask-od-miesiecznika-drwal-i2611647   http://aukcje.wosp.org.pl/pilka-nozna-husqvarna-od-miesiecznika-drwal-i2611741 Wszystkie aukcje użytkownika oikos_wosp Redakcja  

Czytaj więcej

Drwal w Orkiestrze!

Już za trzy godziny zakończą się pierwsze Drwalowe aukcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na licytację wystawiliśmy m.in. oryginalny plakat Mistrzostw Świata Stihl Timbersports Series wykonany na stylizowanej starą blasze oraz breloczek w kształcie pomarańczowego kasku drwala. To naprawdę ostatnia okazja, by, podbijając cenę, zostać ich właścicielem. Zaglądajcie na aukcje charytatywne użytkownika oikos_wosp – wkrótce pojawią się tu kolejne interesujące przedmioty.     http://aukcje.wosp.org.pl/breloczek-stihl-kask-od-miesiecznika-drwal-i2537181   http://aukcje.wosp.org.pl/stihl-timbersports-plakat-na-blasze-drwal-i2536907   Wszystkie aukcje użytkownika oikos_wosp   Redakcja

Czytaj więcej

Pierwsze spotkanie

15 grudnia 2015 r. w budynku DGLP w Warszawie miało miejsce pierwsze spotkanie nowo powołanego dyrektora generalnego LP Konrada Tomaszewskiego z przedstawicielami przedsiębiorców leśnych

Czytaj więcej

Zrywka nagród – V rozstrzygnięcie

Zgodnie z regulaminem loterii dla prenumeratorów „Zrywka nagród” 15 grudnia w siedzibie redakcji odbyło się piąte z sześciu losowań czterech nagród II stopnia. Czterech szczęśliwców wyraziło chęć odbioru nagród, możemy więc ogłosić ich nazwiska.  

Czytaj więcej

Drwal w Orkiestrze!

Do Świąt Bożego Narodzenia wprawdzie jeszcze ponad tydzień, ale my już dzisiaj zaczynamy świętowanie poprzez udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Czytaj więcej

Nie kupujcie kota w worku, czyli list otwarty do przedsiębiorców leśnych

Panie i Panowie, W najbliższą sobotę w Tarnowie Podgórnym odbędzie się spotkanie założycielskie, które może doprowadzić do powstania „leśnej izby gospodarczej”. Dziś nie ma już wiele czasu na dyskusję nad „tajnym” trybem powstawania „leśnej izby gospodarczej”. W poniedziałek 7 grudnia, ukazał się artykuł na stronach internetowych „Drwala” o serii błędów, które zostały, moim zdaniem, popełnione w ostatnim okresie. Niestety do dzisiaj osoby związane z grupą założycieli nie próbowały niczego Czytelnikom Drwala wyjaśnić.  

Czytaj więcej

Budować trzeba od podstaw

W miniony weekend dotarła do mnie wiadomość, że w internecie ogłoszono powstanie grupy inicjatywnej mającej na celu rejestrację izby leśnej, czyli przedstawicielstwa środowiska leśnego o kompetencjach nieznacznie większych niż zwykłe stowarzyszenie, jakim jest np. SPL. Nie chcę obecnie pisać o roli izb w systemie gospodarczym naszego kraju, którą uważam za mocno przereklamowaną, ale skupię się na tym konkretnym przypadku.  

Czytaj więcej