strona główna

Informacje branżowe

Skok indeksu cen drewna tartacznego

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w międzynarodowym raporcie „Wood Resource Quarterly” (WRQ), w drugim kwartale 2021 r. przeciętne ceny iglastego drewna tartacznego w Europie Środkowej i Wschodniej podniosły się o 60–70% w stosunku do analogicznego okresu roku 2020. Z największymi zwyżkami cen surowca miały do czynienia tartaki na Łotwie, w Czechach i Polsce. Europejski indeks cen drewna tartacznego (ESPI) podskoczył do rekordowej wysokości. W drugim kwartale 2021 r. wzrósł o 18% w stosunku do kwartału pierwszego i o 35% w porównaniu z drugim kwartałem 2020 roku. W południowych Niemczech i Austrii ceny iglastego drewna tartacznego osiągnęły najwyższy w historii poziom w trzecim kwartale 2021 roku. Później zaczęły spadać. Źródło: www.forstpraxis.de Opr. A.S.

Czytaj więcej

Czechy: Wyłanianie zwycięzców przetargów 2022+

Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasami państwowymi, rozpoczęły 19 października 2021 r. procedurę wyłaniania zwycięzców przetargów na prace leśne przewidziane do wykonania w latach 2022–2026. W ogłoszonych w połowie września przetargach bierze udział 40 firm usług leśnych. Złożyły one w sumie 403 oferty dotyczące 46 pakietów obszarowych o łącznej powierzchni 200 tys. ha. Całkowity rozmiar przewidywanego pozyskania drewna w pakietach sięga 5 mln m3, roczny – ok. 1 mln m3. Całkowita wartość prac leśnych jest szacowana na 5 mld koron czeskich (ok. 907 mln zł).

Czytaj więcej

Litwa: Kwalifikacje ważnym kryterium przetargowym

Valdas Kaubrė, dyrektor litewskiego Państwowego Gospodarstwa Leśnego (VMU), spotkał się w połowie października 2021 r. z Audriusem Radvilavičiusem, szefem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych (MDRA) Litwy. Spotkanie poświęcone było m.in. planowanym zmianom w umownych warunkach współpracy z wykonawcami prac leśnych. – Prowadzimy nieprzerwany dialog z przedsiębiorcami, wsłuchujemy się w ich głosy, szukamy sposobów na poprawę warunków współpracy. Zapewniamy zarówno małym, jak i dużym wykonawcom warunki do udziału w przetargach organizowanych przez VMU. Z tego też względu VMU skróciło okres rozliczeń z przedsiębiorcami z 30 do 15 dni roboczych, mając na celu jak najszybsze regulowanie należności za ich pracę – powiedział Valdas Kaubrė, dyrektor VMU.

Czytaj więcej

Austria: Ostrzeżenie przed brakami środka AdBlue

Firma Obereder, czołowy austriacki producent roztworu mocznika AdBlue, ostrzega, że wysokie ceny gazu ziemnego mogą doprowadzić do rynkowego niedoboru tego środka, stosowanego w pojazdach napędzanych ON. To z kolei może spowodować zakłócenia w transporcie ciężarowym. Braki AdBlue dotknęłyby również użytkowników maszyn leśnych.

Czytaj więcej

Husqvarna 592 XP w akcji

W połowie czerwca Husqvarna zaprezentowała światu dwie nowe pilarki klasy 90 cm3 – 585 raz 592 XP („Drwal” 8/2021). Redakcja „Drwala” dostała do testów terenowych przedprodukcyjny egzemplarz modelu 592 XP, jeszcze przed wprowadzeniem go do sprzedaży. A oto ich wyniki.

Czytaj więcej

Eko-Las tuż tuż!

Już w tym tygodniu, w dniach 2-4 września, w Mostkach koło Świebodzina odbędą Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las. Poniżej zamieszczamy plan elspozycji, listę wystawców oraz program wydarzeń. Jednocześnie zapraszamy na stosiko "Drwala" - na skraju lasu u wylotu głównej alei targowej. 

Czytaj więcej

Spotkajmy się na Eko-Lesie!

Gdzieś za górami, za lasami, a mówiąc precyzyjniej, nieopodal miejsca, gdzie krzyżują się drogi Poznań-Frankfurt nad Odrą i Gorzów Wielkopolski-Zielona Góra, czyli ni mniej ni więcej, tylko w Mostkach koło  Świebodzina, w dniach 2–4 września odbędą się XVII Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las. Oczywiście nie tyle w samym Mostkach, co w pobliskim lesie, co daje możliwość eksponowania zalet maszyn do pozyskiwania, zrywki czy wywozu drewna w ich naturalnym środowisku. Na targach swoje stoisko będzie miała również, jak zawsze, Oficyna Wydawnicza Oikos – wydawca m.in. takich poczytnych periodyków branżowych jak „Drwal”, „Las Polski” czy „Brać Łowiecka”. Jeśli chcesz porozmawiać, podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi branży leśnej - zapraszamy do nas! My widzimy las z każdej strony.  

Czytaj więcej

Konsultacje publiczne projektu nr 2 Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski

W dniu 01.07.2021 r. FSC International rozpoczęło konsultacje publiczne drugiego projektu Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski. Konsultacje trwają od 01.07.2021 r. do 31.08.2021 r. Krajowi Reprezentanci FSC zapraszają do udziału w nich wszystkich zainteresowanych (szczegóły na www.fsc.pl).  

Czytaj więcej

Ruszyła sprzedaż biletów na targi Eko-Las

W dniach 2-4 września 2021 w Mostkach koło Świebodzina odbędzie się kolejna odsłona targów Eko-Las kierowanych do szeroko pojętej branży leśnej. Jak zwykle, największe tego typu wydarzenie w Polsce skupi się wokół dynamicznych pokazów maszyn przy pracy w terenach leśnych oraz prezentacji nowości. To jedyna szansa, by zobaczyć harwestery i forwardery topowych marek pracujące w jednym miejscu. Na teren targów obowiązuje wstęp za okazaniem biletu lub zaproszenia. Bilety są już dostępne w sprzedaży na platformie www.tobilet.pl. Przedstawiciele branży otrzymają zaproszenia drogą pocztową. Dodatkowo, dla gości udostępniony zostanie parking w najbliższym sąsiedztwie wystawy.  

Czytaj więcej

Targi Las-Expo w Kielcach w październiku

Jubileuszowe, XX Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo znów zagoszczą w halach kieleckiego ośrodka wystawienniczego. Wydarzenie od lat przyciąga branżę związaną z sektorem leśnym. Tym razem odbędzie się między 8 a 10 października. Las-Expo tradycyjnie towarzyszyć będzie Międzynarodowym Targom Techniki Rolniczej Agrotech, które są największymi w Polsce targami techniki rolniczej, organizowanymi w halach wystawienniczych.  

Czytaj więcej

Targi Eko-Las rozpoczną się dzień wcześniej

Jak poinformowały MTP, organizator największej imprezy wystawienniczej w Polsce, przesunięto termin rozpoczęcia tegorocznych Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las z 3 na 2 września. Ze względu na biznesowy charakter Targów i sugestie wystawców o przesunięcie wydarzenia tak, aby głównie wypadało w dni robocze, w tym roku Targi rozpoczną się w czwartek i zakończą w sobotę. To przekłada się na zmianę wcześniej przyjętego terminu – w Mostkach koło Świebodzina spotkamy się w dniach 2-4 września 2021.    

Czytaj więcej

Targi Eko-Las ponownie w Mostkach

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las to największe spotkanie biznesowe dla sektora leśnego w Polsce. Tegoroczna edycja ponownie zawita do dobrze znanej już lokalizacji w Mostkach koło Świebodzina, gdzie organizatorzy powracają po trzech latach nieobecności. Impreza odbędzie się w dniach 3–5 września 2021 r.  

Czytaj więcej

Problemy pracowników w Szwecji

Szwedzkie media informują o nieprawidłowościach przy zatrudnianiu sezonowych pracowników z zagranicy, w tym z Polski. Jak donosi tamtejszy dziennik „Dagens Nyheter”, jednym z nieuczciwych procederów jest wypłacanie ustalonej pensji tylko za pierwszy miesiąc.

Czytaj więcej

18. targi KWF-Tagung odbędą się w 2024 roku

Na początku maja 2021 r., w miesiąc po unieważnieniu tegorocznego terminu 18. edycji targów leśnych KWF-Tagung ze względu na pandemię, niemieckie stowarzyszenie badawczo-atestacyjne Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF) ogłosiło, że edycja ta, a konkretnie jej zasadnicza, plenerowa część – wystawa KWF-Expo z wycieczką poglądową – zostanie zorganizowana w dniach 19–22 czerwca 2024 r. w okolicach miejscowości Schwarzenborn w Hesji. Po konsultacjach z partnerami i wystawcami stowarzyszenie KWF postawiło wrócić do wypróbowanego czteroletniego cyklu organizacyjnego. Bilety wstępu i rezerwacje stanowisk wystawowych pozostają ważne.  

Czytaj więcej

Europa: Wzrost cen drewna okrągłego za sprawą USA

Firma konsultingowa Wood Recources International (WRI) informuje o wzroście cen drewna okrągłego w Europie. Głównym motorem tego wzrostu jest boom na tarcicę w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie, którzy wskutek obostrzeń związanych z pandemią zostali zmuszeni do pozostawania w domach, zajęli się bowiem ich remontami. Co więcej, zaczęli masowo w inwestować w budowę nowych domów. W rezultacie ogromnie wzrosło za oceanem zapotrzebowanie na drewno budulcowe. To z kolei pociągnęło za sobą zwiększenie się importu tarcicy z Europy i innych części świata. W Europie największy wzrost eksportu wykazują tartaki w Niemczech, Szwecji, Rumunii i Austrii.

Czytaj więcej

Józef Kubica został p.o. dyrektora generalnego LP

Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, poinformował w piątek 9.IV, że na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora generalnego Lasów Państwowych został powołany Józef Kubica - obecny szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.  

Czytaj więcej

Dyrektor Konieczny odwołany

Jak poinformował na swoim twitterze Edward Siarka (sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa) z dniem 8.IV. br. został odwołany dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Czytaj więcej

18. targi leśne KWF-Tagung jednak znowu przełożone

Niemieckie stowarzyszenie badawczo-atestacyjne Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF), organizator targów leśnych KWF-Tagung, zdecydował jednak przełożyć po raz kolejny ich 18. edycję na późniejszy termin w związku pandemią. Zaapelowało o to 31 marca 2021 starostwo powiatu, w którym mają się odbyć targi. Nabyte dotychczas bilety wstępu zachowają swoją ważność. Decyzja co do nowego terminu ma zostać podjęta w możliwie najkrótszym czasie. Opr. A.S.

Czytaj więcej

Targi Agritechnica przełożone

Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG) w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Producentów Maszyn Rolniczych (VDMA) i komitetem doradczym wystawców targów Agritechnica zdecydowało się odroczyć targi Agritechnica, które miały odbyć się w listopadzie br. w Hanowerze. Nowy termin wystawy ustalono na przełom lutego i marca 2022 roku. Targi mają rozpocząć się 27 lutego i potrwają do 5 marca.

Czytaj więcej

Tym razem targów KWF-Tagung nie przełożono

Zarząd niemieckiego stowarzyszenia badawczo-atestacyjnego Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF), organizatora targów leśnych KWF-Tagung, zdecydował 25 lutego br. nie przekładać po raz kolejny ich 18. edycji na późniejszy termin. Zgodnie z tą decyzją zasadnicze, plenerowe części targów – wystawa Expo i wycieczka poglądowa – mają zostać przeprowadzone w dniach od 30 czerwca do 3 lipca 2021 r. w okolicach miejscowości Schwarzenborn w Hesji.  

Czytaj więcej