strona główna

Informacje branżowe

XI Ogólnopolski Zlot Leśników Motocyklistów Puszcza Piska–Krutyń

Stowarzyszenie „Leśna Jazda” we współpracy z motocyklistami z Nadleśnictwa Maskulińskie zaprasza wszystkich pasjonatów motocykli na XI Ogólnopolski Zlot Leśników Motocyklistów, który odbędzie się 11–14 czerwca na terenie Puszczy Piskiej. Honorowy patronat nad Zlotem objął dyrektor RDLP w Białymstoku Ryszard Ziemblicki.

Czytaj więcej

Zmiany w SPL

Zakończyła się trzyletnia kadencja Zarządu Głównego SPL. 19 marca w Gołuchowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów SPL, których zjechało 51. Wybrano nowy zarząd stowarzyszenia na kolejną kadencję. Zmiany personalne to jedno, ważniejsza wydaje się być jednak nowa koncepcja walki o sprawne funkcjonowanie sektora usług leśnych.  

Czytaj więcej

Quo Vadis - odpowiedź SPL

Po przeczytaniu artykułu na stronie www.drwal.net.pl napisanego przez pana Witolda Łasicę czuje się w obowiązku w imieniu Zarządu Głównego (ZG) odnieść się do poruszonych kwestii.

Czytaj więcej

Wiosna ludów?

Wiosną przyroda budzi się do życia po zimowym spoczynku. W lasach, czy na szkółkach, kiełkują uśpione wcześniej nasiona, siewki zdają się podnosić głowy. Czasami budzą się też w ludziach uśpione idee, czasem wręcz rewolucyjne nastroje. Tegorocznego przedwiośnia zdają się szczególnie przybierać na sile głosy niezadowolenia wśród firm leśnych oraz chęć zamanifestowania sprzeciwu wobec tego, co się w Lasach dzieje  

Czytaj więcej

Zaproszenie na kurs brakarski

Wiosną rusza kolejny, tym razem siedmiodniowy kurs brakarski drewna okrągłego dla tartaczników i przedsiębiorców leśnych organizowany przez Forest Consulting Center i portal Drewno.pl  

Czytaj więcej

Quo vadis SPL?

Od kiedy zacząłem pisać teksty do Drwala, czyli mniej więcej od połowy 2011 roku, zainteresowałem się branżową działalnością stowarzyszeniową. Natychmiast zauważyłem, że ta ważna część zawodowej działalności jest przez przedsiębiorców leśnych niedoceniana.  

Czytaj więcej

Infolinia PIP

Od 2 marca do 30 października 2015 r. Państwowa Inspekcja Pracy uruchamia specjalną infolinię, umożliwiającą udzielanie porad prawnych i technicznych związanych z bezpieczeństwem prac przy pozyskiwaniu i zrywce drewna. Nadinspektor pracy kierownik oddziału PIP w Ciechanowie jest do dyspozycji zainteresowanych w każdy poniedziałek w godz. 9:00–11:00 pod numerem tel. 13 672 31 41 w. 12. Redakcja

Czytaj więcej

Fao Far i LKT

Firma Fao Far z Cieszyna, znana m.in. z produkcji przyczep do podwozu drewna, po kilkumiesięcznych rozmowach podpisała umowę o współpracy ze słowackim producentem skiderów LKT. Dzięki temu od kwietnia 2015 r. europejscy klienci będą mogli kupić fabryczne zestawy leśnych ciągników zrywkowych ze specjalnie do nich zaprojektowanymi przyczepami FAO FAR 1342LKT i FAO FAR 1442LKT. Redakcja

Czytaj więcej

Wielkie plany Ponsse

Ośmiokołowy harwester trzebieżowy Ponsse Fox jest dziesięciotysięczną maszyną, jaka opuściła właśnie fińską fabrykę w Vieremä. Jubileuszowy egzemplarz trafił do stałego klienta Ponsse – firmy Metsätyö Oy z miejscowości Karttula.  

Czytaj więcej

Jest porozumienie

Niemieckie służby nie będą egzekwować przepisów, według których polscy kierowcy ciężarówek przejeżdżający przez terytorium tego kraju, mają zarabiać co najmniej 8,5 euro na godzinę.  

Czytaj więcej

Drwal w Orkiestrze

Na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wpłynęła właśnie ostatnia wpłata za przedmioty wystawione przez Drwala na aukcjach internetowych. W tym roku w szlachetnej zbiórce pieniędzy na dla dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz seniorów wpierały nas zaprzyjaźnione redakcje „Lasu Polskiego” i „Braci Łowieckiej”. Mimo że jeszcze trwa aukcja, której zwycięzca zostanie właścicielem stalowego termosu z logiem Lasu Polskiego, już wiadomo, że przebiliśmy zeszłoroczne osiągnięcie – zebraliśmy więcej niż 777 zł!

Czytaj więcej

Międzynarodowe problemy przewoźników

Zgodnie z nowymi przepisami prawa pracy, które 1 stycznia 2015 r. weszły w życie w Niemczech, każdy pracujący na terenie tego kraju będzie zarabiać co najmniej 8,5 euro za godzinę. Przepisy, które mają objąć także zagranicznych kierowców przejeżdżających przez Niemcy, wywołują niepokój europejskich przewoźników. Oprócz Polski, zastrzeżenia do niemieckich przepisów ma większość państw z grupy, która weszła do Unii w 2004 roku i później.  

Czytaj więcej

Sankcje za nielegalny handel drewnem

20 stycznia rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach w zakresie dotyczącym dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych dotyczących obrotu drewnem i produktami z drewna.

Czytaj więcej

Szczęśliwa dziesiątka – finałowe losowanie

Zgodnie z regulaminem loterii dla prenumeratorów „Szczęśliwa dziesiątka” 19 stycznia w siedzibie redakcji odbyło się czwarte i ostatnie już losowanie cennych nagród. Tym razem do rozlosowania były cztery nagrody I stopnia oraz nagroda główna w postaci kursu operatora forwardera

Czytaj więcej

Ponadgimnazjalny ranking

Fundacja Edukacyjna Perspektywy już po raz 17. opublikowała ranking szkół ponadgimnazjalnych. Osobno sklasyfikowane zostały licea ogólnokształcące i technika. Wśród 300 najlepszych techników w Polsce znalazły się także szkoły leśne.  

Czytaj więcej

Drwal rąbie z Orkiestrą!

23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę! Orkiestra zagra dla dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz seniorów. Jak co roku, uruchomiona została specjalna strona z aukcjami internetowymi, na której można licytować wiele szczególnych i niepowtarzalnych przedmiotów.  

Czytaj więcej

Federacja Arborystów Polskich rośnie w siłę!

9 listopada 2014 r. w Grodzisku Mazowieckim odbyło się Walne Zebranie Członków Federacji Arborystów Polskich, podczas którego wybrano nowy Zarząd i nową Komisję Rewizyjną.  

Czytaj więcej

„Szczęśliwa dziesiątka” – czwarte losowanie

Zgodnie z regulaminem loterii dla prenumeratorów „Szczęśliwa dziesiątka” 30 grudnia 2014 r. w siedzibie redakcji odbyło się czwarte i jednocześnie ostatnie losowanie czterech nagród II stopnia  

Czytaj więcej

Drwal rąbie z Orkiestrą!

Święta, święta, a po świętach… rusza 23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 11 stycznia 2015 roku Orkiestra zagra dla dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz seniorów. Jak co roku, uruchomiona została specjalna strona z aukcjami internetowymi, na której można licytować wiele szczególnych i niepowtarzalnych przedmiotów. Redakcja Drwala po raz drugi włącza się w akcję zbierania pieniędzy na rzecz WOŚP.  

Czytaj więcej