strona główna

Informacje branżowe

Rzetelne standardy cd.

Zakończył się pierwszy etap innowacyjnego projektu Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne. Dotychczasowe wyniki prac zostały zaprezentowane na grudniowym seminarium w Gdańsku. W dwudniowej konferencji uczestniczyli przedstawiciele sektora usług leśnych, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, firm SGS Polska oraz Fuchs, eksperci z Państwowej Inspekcji Pracy, kierownictwo Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz autorzy projektu. Seminarium odbyło się w dniach 4–5 grudnia.

Czytaj więcej

Festiwal zimowych emocji

W najbliższy weekend redakcja Drwala będzie gościć w Poznaniu, gdzie spotykają się najwięksi mistrzowie rzeźbienia w… lodzie. Okazją będzie organizowany już od dziewięciu lat Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej, który co roku przyciąga najsłynniejszych artystów z całego świata, a ich prace podziwiają na Starym Rynku tysiące ludzi. Pojedziemy, zobaczymy, sfotografujemy i oczywiście nie omieszkamy pokazać Czytelnikom efektów naszej pracy.  

Czytaj więcej

Szansa na kalendarz Stihla

Wraz z nr 12 Drwala do naszych stałych czytelników, współpracowników i sympatyków trafił unikalny kalendarz Stihla na 2015 rok. Jednak i dla tych, którzy dotąd jedynie okazjonalnie stykali się z naszym miesięcznikiem, pojawiła się szansa na zdobycie uroczego wydawnictwa niemieckiej firmy.  

Czytaj więcej

Wskazówki nie pomogły

Wreszcie znalazłem trochę czasu, aby przyjrzeć się tegorocznym zamówieniom publicznym na usługi leśne ogłaszanym właśnie przez niektóre nadleśnictwa. Wybór padł na moje ulubione, z południowej części Polski. Nadleśnictwo zorganizowało przetarg, przynajmniej w założeniach bardziej przyjazny zamawiającemu i wykonawcom, wg wzoru na usługi niepriorytetowe. Niestety, już po lekturze siwz opadły mi ręce…

Czytaj więcej

Szczęśliwa dziesiątka – trzecie losowanie

Zgodnie z regulaminem loterii dla prenumeratorów „Szczęśliwa dziesiątka” 28 listopada w siedzibie redakcji odbyło się trzecie losowanie czterech nagród II stopnia  

Czytaj więcej

Stihl Timbersports Series w Innsbrucku

Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Świata Stihl Timbersports Series rozegrano w tym roku w Austrii. W dniach 13–15 listopada do rywalizacji w Hali Olimpijskiej w Innsbrucku stanęło ponad 100 zawodników z 21 krajów z całego świata

Czytaj więcej

Czarna dziura a nie światełko w tunelu

W wakacyjnym, podwójnym, numerze „Głosu Lasu” ukazał się artykuł dotyczący usług leśnych w Lasach Państwowych pt. „Cena przede wszystkim?

Czytaj więcej

SPL u „generała”

4 listopada w Warszawie odbyło się spotkanie Zarządu Głównego SPL z dyrektorem generalnym LP Adamem Wasiakiem. Przedsiębiorcy przekazali dyrektorowi list otwarty (którego treść znajduje się na stronie internetowej Drwala – dwie aktualności poniżej), poruszający najważniejsze problemy właścicieli zakładów usług leśnych.  

Czytaj więcej

Światłe wskazówki DGLP

Do 17 rdLP – i dalej do nadleśnictw w całej Polsce – trafiło właśnie pismo DGLP pt. „Wskazówki w zakresie udzielania zamówień na usługi leśne”. Dokument ten miał ułatwić pracownikom nadleśnictw odpowiedzialnym za zamówienia publiczne, procedowanie przetargów na usługi leśne w 2015 roku.  

Czytaj więcej

List otwarty SPL

SPL wystosowało do dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka list otwarty, wręczony oficjalnie przez prezesa Jana Kubiaka 4 listopada podczas spotkania w Warszawie. Poniżej zamieszczamy jego treść

Czytaj więcej

Jak zarobić na biomasie?

…to temat jednodniowego szkolenia dla przedsiębiorców leśnych oraz przedstawicieli branży drzewnej i tartacznej, którego organizatorem jest firma Forest Consulting Center – Leśne Centrum kształcenia Ustawicznego.  

Czytaj więcej

Kalendarz Stihla dla prenumeratorów!

Rok 2015 już niebawem. Chcielibyście, aby przez cały rok towarzyszył Wam kalendarz, z którego kolejnych stron co miesiąc spoglądać będzie zalotnie co raz to nowa przepiękna kobieta? Nie ma problemu. Właśnie szykujemy dla Was niepowtarzalny gwiazdkowy prezent… Każdy prenumerator Drwala wraz z numerem 12 naszego miesięcznika otrzyma unikatowy trzynastostronicowy kalendarz ścienny Stihla na 2015 rok, o wymiarach 33 x 55 cm. Warto więc już dziś pomyśleć o prenumeracie… Redakcja  

Czytaj więcej

Szczęśliwa dziesiątka – drugie losowanie

 Zgodnie z regulaminem loterii dla prenumeratorów „Szczęśliwa dziesiątka” 31 października w siedzibie redakcji odbyło się drugie losowanie czterech nagród II stopnia

Czytaj więcej

Drwal TV

Lubicie drwalowe filmy? Teraz można oglądać je w lepszej jakości na portalu Vimeo. W jednym miejscu znajdziecie też także inne produkcje filmowe naszego wydawnictwa!

Czytaj więcej

Komu termos Drwala?

Redaktor naczelny szarpnął się na nagrodę. Z takim termosem każdy drwal może czuć się w lesie bezpiecznie - bo i herbatkę wlać można, i za oparcie do kija przy ognisku służy...  Ten model ma dwa kubki – w sam raz dla drwala i pięknej Pani Leśniczanki…

Czytaj więcej

Zmiany w Prawie zamówień publicznych

19 października wchodzą w życie poważne zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych, istotne zarówno z punktu widzenia zamawiających, jak i wykonawców. Informowaliśmy już o tym w Drwalu piórem dr. Pawła Nowickiego (patrz dr Paweł Nowicki „Zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych”, Drwal 9/2014, str. 36–38). W załączeniu zamieszczamy tekst nowelizacji, a poniżej – przypominamy na czym polegają najważniejsze zmiany.

Czytaj więcej

Dźwięk pilarki w telefonie?

Tak! To już możliwe. Ze strony internetowej firmy Husqvarna można bezpłatnie pobrać pięć różnych dzwonków telefonicznych z odgłosami pracującego silnika pilarki spalinowej. Wystarczy ściągnąć ze strony wybrany plik, zapisać na komputerze i dalej postępować wg instrukcji ustawień w telefonie komórkowym.Dźwięki działają wyłącznie w telefonach, mających opcję odtwarzania plików w formacie mp3. Pilarkowe dzwonki dostępne są tu: http://www.husqvarna.com/us/support/download-ringtones/ Redakcja

Czytaj więcej

Katalogi czy jednostki naturalne?

Katalogi czy jednostki naturalne? Co jest lepsze przy rozliczeniach z nadleśnictwem? Każde rozwiązanie ma swoje zady i walety, przepraszam, wady i zalety. Redakcja Drwala przeprowadziła ankietę telefoniczną i o zdanie zapytała najbardziej zainteresowanych, czyli przedsiębiorców leśnych.

Czytaj więcej

Nowości Johna Deere\'a

IBC (Intelligent Boom Control) to komputerowy system sterowania żurawiem forwardera, opracowany przez firmę John Deere. Pod koniec 2013 r. pojawił się jako opcja dla modeli 1210E i 1510E na rynku północnoamerykańskim. Dotąd IBC dostępny był wyłącznie do stosowanych w tych maszynach żurawi CF7 i CF7S. Od września pojawi się także rozwiązanie dla żurawi CF5 przeznaczonych dla 12–tonowych forwarderów 1110E IT4 oraz 1010E.

Czytaj więcej

Szczęśliwa dziesiątka - pierwsze nagrody

Zgodnie z regulaminem loterii dla prenumeratorów „Szczęśliwa dziesiątka” 30 września w siedzibie redakcji odbyło się pierwsze losowanie czterech nagród II stopnia.

Czytaj więcej