strona główna

Informacje branżowe

Finał Mistrzostw Polski Operatorów Forwarderów 2014

Na największej tegorocznej imprezie targowej o charakterze leśnym w Polsce, czyli na targach Eko-Las w Mostkach, odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. Na filmie prezentujemy finałowy bieg, czyli walkę o pierwsze miejsce. Za sterami maszyn siedzą Kamil Kaczyński i Artur Woźniak. Obejrzyjcie!

Czytaj więcej

10-lecie Drwala

Miesięcznik Drwal istnieje już 10 lat! Podczas targów Eko-Las 2014 w Mostkach zorganizowaliśmy urodzinowy bankiet dla wystawców, aby wspólnie świętować ten jubileusz.

Czytaj więcej

Szybszy dostęp do filmów Drwala

Od najbliższego numeru, który niebawem za pośrednictwem poczty trafi do naszych Czytelników, miesięcznik Drwal stanie się bardziej interaktywny. Dotychczas, jeżeli opis wydarzenia na łamach Drwala uzupełniony był filmem dostępnym na naszym kanale na YouTube, tylko o tym informowaliśmy. Teraz będziemy zamieszczać kody QR, dzięki którym Czytelnicy posiadający w swoich telefonach czy tabletach stosowną aplikację, będą mogli po prostu podczas czytania zrobić zdjęcie „szachownicy” i od razu obejrzeć ruchomą relację na ekranie swojego przenośnego urządzenia.

Czytaj więcej

Kaskaderskie wyczyny na drzewie

Pod koniec sierpnia park w Świerklańcu stal się areną zmagań najlepszych arborystów z całej Europy – tu rozegrano Mistrzostwa Europy we Wspinaczce Drzewnej. Pierwszego dnia odbyły się eliminacje składające się z pięciu konkurencji. Drugiego – na najlepszych czekał Master Challenge, czyli zadanie finałowe. Na filmie prezentujemy ekwilibrystyczne wyczyny w koronie drzewa zawodnika z Niemiec, Gregora Hanscha, który ostatecznie wywalczył w zawodach drugie miejsce.

Czytaj więcej

Eko-Las 2014 na filmie!

Największe tegoroczne wydarzenie w naszej branży w Polsce za nami. W dniach 4–6 września odbyła się XIV edycja targów Eko-Las, które po raz trzeci zorganizowane zostały w Mostkach k. Świebodzina. Na oficjalnej stronie internetowej targów organizatorzy napisali, że były rekordowe. A jak było? Zobaczcie na najnowszym filmie naszej produkcji!

Czytaj więcej

Wieści ze Szwajcarii

W dniach 10–14 września w szwajcarskim Brienz rozegrano mistrzostwa świata drwali. W kilkudniowych zmaganiach, w których udział brało ponad stu drwali, zwyciężył reprezentant Niemiec Uli Huber.

Czytaj więcej

Okrzesywanie w Koszęcinie

Okrzesywanie to bez wątpienia najbardziej widowiskowa konkurencja rozgrywana podczas zawodów drwali, organizowanych wg regulaminu IALC. Szczególnie, że odbywa się parami, co zapewnia kibicom dodatkową porcję emocji. Po filmie obrazującym przebieg tegorocznych Mistrzostw Polski Drwali, które odbyły się w dniach 9–10 sierpnia w Koszęcinie, prezentujemy kolejny – tym razem skupiliśmy się na samej konkurencji okrzesywania.

Czytaj więcej

Drwal Saleta

„Przemysław Saleta: najcięższe zadania” to cykl programów, w których mistrz świata w kickboksingu wciela się w coraz to nowe zawody. W jednym z odcinków wykonuje w Bieszczadach różnorodne zadania robotnika leśnego: ładowanie drewna i przewożenie go do tartaku, wypalanie drewna czy prowadzenie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Wszystko to można będzie obejrzeć w telewizji National Geographic Channel we środę 8 października o 22:00. Warto już dziś zaznaczyć tę datę w kalendarzu! Specjalny wywiad z Przemysławem Saletą zamieściliśmy w nr 9/2014 Drwala (patrz s. 76).

Czytaj więcej

Targi, targi i po targach

W sobotę zakończyła się XIV edycja Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las. Tegoroczna impreza była wyjątkowo udana – sprzyjała pogoda, dopisali zwiedzający, organizatorzy nie zawiedli a wystawcy przygotowali atrakcyjną ofertę. Odwiedzający Mostki mieli okazję m.in. obejrzeć na żywo wielokrotnie nagradzany nowatorski harwester Ponsse Scorpion. Trudno było także nie zauważyć obecności Drwala…

Czytaj więcej

Z Drwalem w Mostkach

W Mostkach będziemy obecni w sektorze V, na stoisku nr 508. Dla zwiedzających, w tym szczególnie dla najwierniejszych Czytelników-prenumeratorów, przygotowaliśmy sporo atrakcji. Kliknij, aby powiększyć mapę w nowym oknie

Czytaj więcej

Drwal ma już 10 lat!!!

…o czym przypomina nasze nowe okolicznościowe logo. Z tej okazji wydaliśmy też najobszerniejszy numer w dotychczasowej historii – okrągłe sto stron na okrągłą rocznicę. Właśnie trafia on do rąk Czytelników.  

Czytaj więcej

ORWLP w Bedoniu na targach

Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu przygotował specjalne pokazy pt. „Bezpieczeństwo i Jakość”, które będą prezentowane podczas targów leśnych Eko-Las 2014 r. w Mostkach (4–6 września).

Czytaj więcej

MPD Koszęcin na filmie

A teraz nadszedł czas na filmową impresję z Mistrzostw Polski Drwali, które odbyły się w dniach 9 i 10 sierpnia w pięknej scenerii kompleksu pałacowo-parkowego – siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" w Koszęcinie. Zapraszamy do oglądania! Relacja z Zawodów w nr 9/2014 Drwala.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Drwali rozstrzygnięte

9 i 10 sierpnia roku w pięknej scenerii kompleksu pałacowo-parkowego – siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" w Koszęcinie – odbyły się Mistrzostwa Polski Drwali wg regulaminu IALC. Zawodom towarzyszył V Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko”.

Czytaj więcej

Super Drwal na filmie

W sobotę 26 lipca w miejscowości Szlachta, położonej wśród Borów Tucholskich, odbyły się mistrzostwa Super Drwal Szlachta 2014. Zawody te zostały rozegrane wg autorskiego programu Kamila Szarmacha. Program konkurencji miał z jednej strony licznie zgromadzonej publiczności pokazywać specyfikę zawodu drwala i propagować zasady bezpiecznej pracy, a z drugiej zapewniać doskonałą zabawę, zarówno zawodnikom jak i widzom. Zamierzenia te udało się zrealizować absolutnie w pełni! Zresztą można przekonać się samemu – oglądając poniższy film.

Czytaj więcej

Interforst 2014 na filmie

Na 12. Międzynarodowych Targach Leśnictwa i Techniki Leśnej Intreforst, które odbyły się w dniach 16 – 20 lipca w Monachium, swoją ofertę prezentowało 450 wystawców z 27 krajów. Pierwsze wrażenia w formie fotoreportażu prezentowaliśmy już na naszym profilu na facebooku. A teraz nadeszła kolej na obiecany film – zachęcamy do oglądania!

Czytaj więcej

Drwal - to brzmi dumnie!

W ostatnią sobotę miejscowość Szlachta, położona wśród Borów Tucholskich, jak co roku byłą areną Mistrzostw Świata na Kociewiu w Kapele. W tym roku po raz pierwszy imprezą towarzyszącą były zawody Super Drwal Szlachta. Jednak w rzeczywistości stało się na odwrót – zmagania drwali zdecydowanie zdominowały imprezę, a poczynania mistrzów leśnego fachu porwały bez reszty publikę, której liczebność trzeba określać w setkach!

Czytaj więcej

Najnowszy film Drwala - Stihl Timbersports 2014

Lubicie ostrą jazdę, piękne dziewczyny i mega emocje? Stihl Timersports Series wszystko to Wam gwarantuje! Zobaczcie film z XI Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników, które odbyły się 19 lipca w Kruszwicy.

Czytaj więcej

Zaproszenie do Szlachty

Znamy już regulamin zawodów „Super Drwal Szlachta”, które zostaną rozegrane 26 lipca w miejscowości Szlachta (woj. pomorskie)! Imprezie tej medialnie patronuje Drwal. Pomysłodawcą i jednym z organizatorów jest Kamil Szarmach, mistrz Polski drwali w kategorii juniorów, zwycięzca zawodów w Bobrowie i najlepszy z Polaków w Europejskich Zawodach Drwali w Tucholi.

Czytaj więcej

Nagrody za innowacyjność

Pierwszy dzień 12. Światowych Targów Leśnictwa i Techniki Interforst 2014 w Monachium już za nami. Najważniejszym wydarzeniem była gala wręczenia „Leśnych Oscarów” – medali KWF za innowacyjność w pięciu kategoriach branży leśnej. Wyróżnieni – podobnie jak przy przyznawaniu prawdziwych Oscarów – ubiegali się najpierw o nominację. Z 70 kandydatów nominację zdobyło 30 – te produkty zostały oznaczone specjalnymi, dobrze widocznymi nalepkami, by zwiedzający targi właśnie na nie zwrócili szczególną uwagę. A więc co należy przede wszystkim zobaczyć?

Czytaj więcej