strona główna

Informacje branżowe

Prezent dla prenumeratorów

„Zasady bezpiecznej ścinki drzew” to filmowy instruktaż o zasadach bhp przy ścince drzew leśnych. Pokazuje etapy ścinki, które mają wpływ na bezpieczeństwo i na jakość pozyskanego drewna. Płyta DVD z filmem dołączona będzie do lipcowego numeru Drwala.

Czytaj więcej

Konsultacje standardów RPL - nie przegap!

Jednym z elementów powstającego w gdańskiej RDLP systemu certyfikacji firm usługowych, w ramach projektu Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne, jest opracowanie standardów realizacji usług leśnych. Dzięki specjalnie utworzonej platformie internetowej każdy zainteresowany będzie mógł uczestniczyć w ich tworzeniu – ale tylko do 15 września!  

Czytaj więcej

Drwal na targach Interforst 2014

Już za niespełna tydzień w Monachium rozpoczną się 12. Światowe Targi Leśnictwa i Techniki Interforst 2014 (16–20 lipca). 482 wystawców zaprezentuje się w dwóch ogromnych halach i na otwartym terenie – łączna powierzchnia wystawiennicza to aż 63 tys.m²!Dzięki udziałowi redakcji Drwala w tym wydarzeniu już wkrótce na naszym portalu pojawią się najświeższe informacje z Monachium.

Czytaj więcej

Sensacja w Bobrowie!

W finale rozgrywanych 5 i 6 lipca 15. Międzynarodowych Zawodów Drwali mistrz Polski juniorów Kamil Szarmach pokonał największego faworyta – Jacka Stochniałka, czterokrotnego mistrza Polski seniorów, który w Bobrowie zwyciężał już sześć razy!

Czytaj więcej

Złote medale przyznane!

Komatsu Comfort Ride – hydrauliczny system amortyzacji kabiny, Rotor Speedy 100/130 do usuwania pni i korzeni, wciągarka leśna Krpan 9,5 EH, Pługofrez PR-H2 oraz harwester Ponsse Scorpion – to piątka maszyn wyróżnionych Złotymi Medalami Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS 2014. Wszystkie będzie można zobaczyć podczas targów – 4–6 września w Mostkach koło Świebodzina.

Czytaj więcej

Piknik z Bobrem

Interesujący pokaz i przednia, niekonwencjonalna zabawa – tak wyglądał piknik zorganizowany 20 czerwca na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. Była to wspólna inicjatywa firmy Bóbr z Białegostoku oraz współpracujących z nią od lat przedsiębiorców z Puszczy Białej – Zbigniewa Andryszczyka i Mirosława Szajczyka.  

Czytaj więcej

Złoty Kordelas

17 czerwca w Kielcach odbyła się Krajowa Narada Leśników z okazji 90–lecia Lasów Państwowych. W referatach padło sporo słów o przedsiębiorczości leśnej. Bardzo miłym akcentem było odznaczenie prezesa SPL Jana Kubiaka Złotym Kordelasem Leśnika. Z jednej strony jest to wyróżnienie wyjątkowych zasług prezesa Jana Kubiaka, z drugiej – wyjątkowo symboliczne wyróżnienie przedsiębiorczości leśnej. Prezesowi gratulujemy tak zaszczytnego, jednocześnie bardzo zasłużonego, wyróżnienia, a panu dyrektorowi generalnemu LP Adamowi Wasiakowi dziękujemy za docenienie zasług prezesa Jana Kubiaka. Darz Bór Romuald Roman

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata Drwali w Polsce!

Międzynarodowa Organizacja Drwali – International Association Logging Championships (IALC) z siedzibą w Szwajcarii spośród wielu kandydatów wybrała Polskę na organizatora Mistrzostw Świata Drwali w 2016 roku.

Czytaj więcej

Technik leśnik 2014/15

Wraz z końcem maja rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponagimnazjalnych w całej Polsce. Tysiące gimnazjalistów zastanawiają się właśnie nad wyborem swojej ścieżki zawodowej w dorosłym życiu. Wielu już teraz zdecyduje się na naukę konkretnego zawodu zamiast pójść do ogólniaka.

Czytaj więcej

Znamy już wirtuozów!

Konkurs Wirtuoz pilarki zakończony! A zwycięzcy wyłonieni!

Czytaj więcej

Konkurs Wirtuoz pilarki zakończony!

Drodzy Czytelnicy Drwala, minął termin przyjmowania zgłoszeń na konkurs organizowany przez firmę Hortus Adam Bubik, przedstawiciela marki Oregon. Ostatnia dokumentacja wyczarowanej przy pomocy pilarki rzeźby wpłynęła ostatniego dnia, po godzinie 21…

Czytaj więcej

Marka tworzy etos

Dobre praktyki to skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w wielu obszarach biznesu (o dobrych praktykach w zarządzaniem bezpieczeństwem i higieną pracy pisaliśmy m.in. w czerwcowym numerze Drwala). Przekonują o tym także doświadczenia zagraniczne – w Finlandii pozytywny wizerunek branży leśnej i etos pracy związanych z nią ludzi budują działania znanej marki Ponsse.

Czytaj więcej

Czerwcowa niespodzianka

Dla Czytelników czerwcowego numeru Drwala, który właśnie rozpoczął długą podróż do drukarni, przygotowaliśmy dodatkową porcję lektury. Do każdego numeru dołączony będzie praktyczny poradnik dla właścicieli drzew.

Czytaj więcej

Wirtuoz pilarki - ostatnie zgłoszenia

To już ostatni moment na zgłoszenie do konkursu „Wirtuoz pilarki” i wygranie Zestawu PowerSharp! Termin nadsyłania dokumentacji fotograficznej, ilustrującej powstawanie rzeźby z drewna, mija 31 maja. Nie zwlekaj! Wyślij swój projekt jeszcze dziś!

Czytaj więcej

Zarobki leśników i drwali w Rosji

W latach 2001–11 przeciętne wynagrodzenie miesięczne w rosyjskiej gospodarce leśnej wzrosło z 360 zł do 1830 zł (w przeliczeniu z rubli). Wciąż jednak występują znaczne różnice w zarobkach w zależności od regionu.

Czytaj więcej

Champions Trophy w Budapeszcie

Ośmiu zawodników z trzech kontynentów będzie rywalizować ze sobą w czterech dyscyplinach. Champions Trophy, zawody podczas których o zwycięstwo walczyć będą najlepsi drwale świata, rozegrane zostaną 17 maja na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Budapeszcie, na Węgrzech. Wśród najlepszych znalazł się Polak – Krystian Kaczmarek.

Czytaj więcej

325 lat minęło...

Rozpoczęcie sezonu wiosennego 2014 to wyjątkowy czas dla międzynarodowej firmy Husqvarna – mija bowiem 325 lat od jej powstania. Z tej okazji przygotowano liczne promocje w ramach akcji marketingowo-sprzedażowych w Polsce i na świecie oraz kampanie reklamowe. Działaniami promocyjnymi objęto wszystkie punkty dilerskie w Polsce. Jubileuszowe produkty Husqvarna zostaną oznaczone specjalnym jubileuszowym logotypem.„Firma Husqvarna rozpoczyna ogólnopolską kampanię reklamowo-sprzedażową. 2014 rok jest rokiem wyjątkowym, bowiem obchodzimy 325-lecie istnienia firmy. Wiosenna kampania reklamowa będzie prowadzona w telewizji, prasie, Internecie oraz stacjach radiowych i wspierana będzie działaniami z zakresu PR. Uzupełnieniem kampanii będą lokalne działania reklamowe podejmowane przez dilerów Husqvarna na terenie całego kraju” - powiedział Krzysztof Wardęga, Dyrektor Zarządzający Husqvarna Poland.

Czytaj więcej

Druga generacja w Polsce!

Prezentowany po raz pierwszy na targach leśnych KWF-Tagung w 2012 r. model harwestera Logset 8H GT drugiej generacji (GT – Generation Two) znalazł nabywcę w Polsce. 25 marca maszyna dotarła do miejscowości Nowa Osuchowa, niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Nabywcami harwestera są panowie Andrzej Andryszczyk i Grzegorz Jackowski.

Czytaj więcej

Zasady wiosennej pielęgnacji żywopłotów

Oto kilka prostych zabiegów, które skutecznie obudzą żywopłot pozimowej hibernacji, zapewniając mu piękny i zdrowy wygląd niczym najwspanialsze angielskie ogrody.

Czytaj więcej