strona główna

Informacje branżowe

Super Drwal na filmie

W sobotę 26 lipca w miejscowości Szlachta, położonej wśród Borów Tucholskich, odbyły się mistrzostwa Super Drwal Szlachta 2014. Zawody te zostały rozegrane wg autorskiego programu Kamila Szarmacha. Program konkurencji miał z jednej strony licznie zgromadzonej publiczności pokazywać specyfikę zawodu drwala i propagować zasady bezpiecznej pracy, a z drugiej zapewniać doskonałą zabawę, zarówno zawodnikom jak i widzom. Zamierzenia te udało się zrealizować absolutnie w pełni! Zresztą można przekonać się samemu – oglądając poniższy film.

Czytaj więcej

Interforst 2014 na filmie

Na 12. Międzynarodowych Targach Leśnictwa i Techniki Leśnej Intreforst, które odbyły się w dniach 16 – 20 lipca w Monachium, swoją ofertę prezentowało 450 wystawców z 27 krajów. Pierwsze wrażenia w formie fotoreportażu prezentowaliśmy już na naszym profilu na facebooku. A teraz nadeszła kolej na obiecany film – zachęcamy do oglądania!

Czytaj więcej

Drwal - to brzmi dumnie!

W ostatnią sobotę miejscowość Szlachta, położona wśród Borów Tucholskich, jak co roku byłą areną Mistrzostw Świata na Kociewiu w Kapele. W tym roku po raz pierwszy imprezą towarzyszącą były zawody Super Drwal Szlachta. Jednak w rzeczywistości stało się na odwrót – zmagania drwali zdecydowanie zdominowały imprezę, a poczynania mistrzów leśnego fachu porwały bez reszty publikę, której liczebność trzeba określać w setkach!

Czytaj więcej

Najnowszy film Drwala - Stihl Timbersports 2014

Lubicie ostrą jazdę, piękne dziewczyny i mega emocje? Stihl Timersports Series wszystko to Wam gwarantuje! Zobaczcie film z XI Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników, które odbyły się 19 lipca w Kruszwicy.

Czytaj więcej

Zaproszenie do Szlachty

Znamy już regulamin zawodów „Super Drwal Szlachta”, które zostaną rozegrane 26 lipca w miejscowości Szlachta (woj. pomorskie)! Imprezie tej medialnie patronuje Drwal. Pomysłodawcą i jednym z organizatorów jest Kamil Szarmach, mistrz Polski drwali w kategorii juniorów, zwycięzca zawodów w Bobrowie i najlepszy z Polaków w Europejskich Zawodach Drwali w Tucholi.

Czytaj więcej

Nagrody za innowacyjność

Pierwszy dzień 12. Światowych Targów Leśnictwa i Techniki Interforst 2014 w Monachium już za nami. Najważniejszym wydarzeniem była gala wręczenia „Leśnych Oscarów” – medali KWF za innowacyjność w pięciu kategoriach branży leśnej. Wyróżnieni – podobnie jak przy przyznawaniu prawdziwych Oscarów – ubiegali się najpierw o nominację. Z 70 kandydatów nominację zdobyło 30 – te produkty zostały oznaczone specjalnymi, dobrze widocznymi nalepkami, by zwiedzający targi właśnie na nie zwrócili szczególną uwagę. A więc co należy przede wszystkim zobaczyć?

Czytaj więcej

Prezent dla prenumeratorów

„Zasady bezpiecznej ścinki drzew” to filmowy instruktaż o zasadach bhp przy ścince drzew leśnych. Pokazuje etapy ścinki, które mają wpływ na bezpieczeństwo i na jakość pozyskanego drewna. Płyta DVD z filmem dołączona będzie do lipcowego numeru Drwala.

Czytaj więcej

Konsultacje standardów RPL - nie przegap!

Jednym z elementów powstającego w gdańskiej RDLP systemu certyfikacji firm usługowych, w ramach projektu Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne, jest opracowanie standardów realizacji usług leśnych. Dzięki specjalnie utworzonej platformie internetowej każdy zainteresowany będzie mógł uczestniczyć w ich tworzeniu – ale tylko do 15 września!  

Czytaj więcej

Drwal na targach Interforst 2014

Już za niespełna tydzień w Monachium rozpoczną się 12. Światowe Targi Leśnictwa i Techniki Interforst 2014 (16–20 lipca). 482 wystawców zaprezentuje się w dwóch ogromnych halach i na otwartym terenie – łączna powierzchnia wystawiennicza to aż 63 tys.m²!Dzięki udziałowi redakcji Drwala w tym wydarzeniu już wkrótce na naszym portalu pojawią się najświeższe informacje z Monachium.

Czytaj więcej

Sensacja w Bobrowie!

W finale rozgrywanych 5 i 6 lipca 15. Międzynarodowych Zawodów Drwali mistrz Polski juniorów Kamil Szarmach pokonał największego faworyta – Jacka Stochniałka, czterokrotnego mistrza Polski seniorów, który w Bobrowie zwyciężał już sześć razy!

Czytaj więcej

Złote medale przyznane!

Komatsu Comfort Ride – hydrauliczny system amortyzacji kabiny, Rotor Speedy 100/130 do usuwania pni i korzeni, wciągarka leśna Krpan 9,5 EH, Pługofrez PR-H2 oraz harwester Ponsse Scorpion – to piątka maszyn wyróżnionych Złotymi Medalami Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS 2014. Wszystkie będzie można zobaczyć podczas targów – 4–6 września w Mostkach koło Świebodzina.

Czytaj więcej

Piknik z Bobrem

Interesujący pokaz i przednia, niekonwencjonalna zabawa – tak wyglądał piknik zorganizowany 20 czerwca na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. Była to wspólna inicjatywa firmy Bóbr z Białegostoku oraz współpracujących z nią od lat przedsiębiorców z Puszczy Białej – Zbigniewa Andryszczyka i Mirosława Szajczyka.  

Czytaj więcej

Złoty Kordelas

17 czerwca w Kielcach odbyła się Krajowa Narada Leśników z okazji 90–lecia Lasów Państwowych. W referatach padło sporo słów o przedsiębiorczości leśnej. Bardzo miłym akcentem było odznaczenie prezesa SPL Jana Kubiaka Złotym Kordelasem Leśnika. Z jednej strony jest to wyróżnienie wyjątkowych zasług prezesa Jana Kubiaka, z drugiej – wyjątkowo symboliczne wyróżnienie przedsiębiorczości leśnej. Prezesowi gratulujemy tak zaszczytnego, jednocześnie bardzo zasłużonego, wyróżnienia, a panu dyrektorowi generalnemu LP Adamowi Wasiakowi dziękujemy za docenienie zasług prezesa Jana Kubiaka. Darz Bór Romuald Roman

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata Drwali w Polsce!

Międzynarodowa Organizacja Drwali – International Association Logging Championships (IALC) z siedzibą w Szwajcarii spośród wielu kandydatów wybrała Polskę na organizatora Mistrzostw Świata Drwali w 2016 roku.

Czytaj więcej

Technik leśnik 2014/15

Wraz z końcem maja rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponagimnazjalnych w całej Polsce. Tysiące gimnazjalistów zastanawiają się właśnie nad wyborem swojej ścieżki zawodowej w dorosłym życiu. Wielu już teraz zdecyduje się na naukę konkretnego zawodu zamiast pójść do ogólniaka.

Czytaj więcej

Znamy już wirtuozów!

Konkurs Wirtuoz pilarki zakończony! A zwycięzcy wyłonieni!

Czytaj więcej

Konkurs Wirtuoz pilarki zakończony!

Drodzy Czytelnicy Drwala, minął termin przyjmowania zgłoszeń na konkurs organizowany przez firmę Hortus Adam Bubik, przedstawiciela marki Oregon. Ostatnia dokumentacja wyczarowanej przy pomocy pilarki rzeźby wpłynęła ostatniego dnia, po godzinie 21…

Czytaj więcej

Marka tworzy etos

Dobre praktyki to skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w wielu obszarach biznesu (o dobrych praktykach w zarządzaniem bezpieczeństwem i higieną pracy pisaliśmy m.in. w czerwcowym numerze Drwala). Przekonują o tym także doświadczenia zagraniczne – w Finlandii pozytywny wizerunek branży leśnej i etos pracy związanych z nią ludzi budują działania znanej marki Ponsse.

Czytaj więcej

Czerwcowa niespodzianka

Dla Czytelników czerwcowego numeru Drwala, który właśnie rozpoczął długą podróż do drukarni, przygotowaliśmy dodatkową porcję lektury. Do każdego numeru dołączony będzie praktyczny poradnik dla właścicieli drzew.

Czytaj więcej

Wirtuoz pilarki - ostatnie zgłoszenia

To już ostatni moment na zgłoszenie do konkursu „Wirtuoz pilarki” i wygranie Zestawu PowerSharp! Termin nadsyłania dokumentacji fotograficznej, ilustrującej powstawanie rzeźby z drewna, mija 31 maja. Nie zwlekaj! Wyślij swój projekt jeszcze dziś!

Czytaj więcej