strona główna

Informacje branżowe

Zarobki leśników i drwali w Rosji

W latach 2001–11 przeciętne wynagrodzenie miesięczne w rosyjskiej gospodarce leśnej wzrosło z 360 zł do 1830 zł (w przeliczeniu z rubli). Wciąż jednak występują znaczne różnice w zarobkach w zależności od regionu.

Czytaj więcej

Champions Trophy w Budapeszcie

Ośmiu zawodników z trzech kontynentów będzie rywalizować ze sobą w czterech dyscyplinach. Champions Trophy, zawody podczas których o zwycięstwo walczyć będą najlepsi drwale świata, rozegrane zostaną 17 maja na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Budapeszcie, na Węgrzech. Wśród najlepszych znalazł się Polak – Krystian Kaczmarek.

Czytaj więcej

325 lat minęło...

Rozpoczęcie sezonu wiosennego 2014 to wyjątkowy czas dla międzynarodowej firmy Husqvarna – mija bowiem 325 lat od jej powstania. Z tej okazji przygotowano liczne promocje w ramach akcji marketingowo-sprzedażowych w Polsce i na świecie oraz kampanie reklamowe. Działaniami promocyjnymi objęto wszystkie punkty dilerskie w Polsce. Jubileuszowe produkty Husqvarna zostaną oznaczone specjalnym jubileuszowym logotypem.„Firma Husqvarna rozpoczyna ogólnopolską kampanię reklamowo-sprzedażową. 2014 rok jest rokiem wyjątkowym, bowiem obchodzimy 325-lecie istnienia firmy. Wiosenna kampania reklamowa będzie prowadzona w telewizji, prasie, Internecie oraz stacjach radiowych i wspierana będzie działaniami z zakresu PR. Uzupełnieniem kampanii będą lokalne działania reklamowe podejmowane przez dilerów Husqvarna na terenie całego kraju” - powiedział Krzysztof Wardęga, Dyrektor Zarządzający Husqvarna Poland.

Czytaj więcej

Druga generacja w Polsce!

Prezentowany po raz pierwszy na targach leśnych KWF-Tagung w 2012 r. model harwestera Logset 8H GT drugiej generacji (GT – Generation Two) znalazł nabywcę w Polsce. 25 marca maszyna dotarła do miejscowości Nowa Osuchowa, niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Nabywcami harwestera są panowie Andrzej Andryszczyk i Grzegorz Jackowski.

Czytaj więcej

Zasady wiosennej pielęgnacji żywopłotów

Oto kilka prostych zabiegów, które skutecznie obudzą żywopłot pozimowej hibernacji, zapewniając mu piękny i zdrowy wygląd niczym najwspanialsze angielskie ogrody.

Czytaj więcej

Rozmyślania na koniec miesiąca

W kalendarzu mamy już koniec marca. Sezon na ogłaszanie zamówień publicznych na usługi leśne został zakończony. Prawie wszyscy przedsiębiorcy, jak na rozkaz, stracili zainteresowanie tematem zamówień publicznych. I tak prawdopodobnie będzie do września, a nawet października, kiedy to ruszy nowa fala ogłoszeń publikowanych przez nadleśnictwa.

Czytaj więcej

Odbiór wykonanych prac

Pewnie wszyscy przedsiębiorcy leśni mają w swojej praktyce zawodowej do czynienia z reklamacjami składanymi przez zamawiających usługi. Często wiele uwag co do jakości wykonanych prac pojawia się nie w momencie ich formalnego odbioru, lecz z opóźnieniem wielodniowym lub nawet kilkumiesięcznym. W jaki sposób wykonawca może zabezpieczyć się przed takim postępowaniem zamawiającego i w jaki sposób może zminimalizować straty wizerunkowe i finansowe spowodowane odroczonymi w czasie reklamacjami?

Czytaj więcej

Las-Expo 2014 za nami

Zakończyły się kieleckie targi leśne Las-Expo, które jak co roku odbywały się w jednym czasie (7–9 marca) i na jednej powierzchni wystawienniczej z rolniczymi targami Agrotech. Choć żeby znaleźć pomiędzy maszynami rolniczymi sprzęt stricte leśny, trzeba się było sporo nachodzić i wykazać nie lada czujnością, to jednak z pewnością warto było przyjechać

Czytaj więcej

Parada Ursusów

Jaśmina Wójcik jest autorką audiowizualnego projektu dokumentalnego, zakładającego podróż po polskich wsiach śladami traktorów Ursus. Częścią projektu ma być zorganizowana latem parada starszych i młodszych modeli ciągników Ursus.

Czytaj więcej

VI Konkurs Umiejętności Leśnych

Technikum Leśne w Rucianem-Nidzie zaprasza na VI Konkurs Umiejętności Leśnych. Zawody odbędą się 6 i 7 marca 2014 roku.

Czytaj więcej

Kiedy możne usunąć drzewo?

Podstawy prawne dla ochrony drzew i krzewów poza lasami znajdują się w wielu aktach prawnych. Także problematyka kar pieniężnych za usuwanie bez zezwolenia lub niszczenie drzew i krzewów ma wiele aspektów. Aby przybliżyć te zagadnienia, firma Dendros zorganizowała szkolenie pt. „Kary pieniężne za zniszczenie lub usuwanie drzew i krzewów bez wymaganego zezwolenia w świetle przepisów ochrony środowiska i projektowanych zmian ustaw” (Poznań, 12 lutego). Spotkanie poprowadził Krzysztof Gruszecki – radca prawny, autor komentarza do ustawy o ochronie przyrody.

Czytaj więcej

Super Drwal w Szlachcie

26 lipca w miejscowości Szlachta (woj. pomorskie) rozegrane zostaną zawody „Super Drwal Szlachta”. Pomysłodawcą i jednym z organizatorów jest Kamil Szarmach, Mistrz Polski Drwali w kategorii juniorów.

Czytaj więcej

Bóbr dilerem Logseta

Nowym przedstawicielem fińskiego producenta maszyn leśnych Logset w Polsce została firma Bóbr. Logset to firma działająca od 1992 r. i znana w ponad 20 krajach świata. W jej ofercie jest sześć modeli harwesterów, sześć modeli forwarderów i cztery rodzaje głowic ścinkowych.

Czytaj więcej

My też gramy z Orkiestrą!

Wprawdzie 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, jednak wciąż trwa zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla ratowania najmłodszych i najstarszych. W akcję tę włączyła się także nasza redakcja: do 19 stycznia można licytować w internecie przedmioty opatrzone logiem Drwala. Szczegóły na stronie http://aukcje.wosp.org.pl/listing?sellerId=35091062

Czytaj więcej

Projekt zmian w Ustawie o lasach

Rząd przyjął projekt zmiany Ustawy o lasach. Zapisy projektu zmian wskazują, że PGL LP odda Skarbowi Państwa 1/3 zysku z ostatnich dziesięciu lat (dwie wpłaty po 800 mln zł: jedną w roku 2014, drugą – w 2015), a od 2016 r. będzie płacić trybut w postaci 2% przychodów ze sprzedaży drewna. Projekt przewiduje również m.in. oddzielne określanie wielkości pozyskania użytków rębnych oraz przedrębnych. Teraz dokument trafi pod obrady Sejmu.

Czytaj więcej

Kolejny krok do certyfikacji w Gdańsku

W dniach 12–13 grudnia odbyło się kolejne seminarium etapowe w ramach projektu „Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne”, mającego na celu opracowanie zasad certyfikacji firm świadczących usługi na terenie RDLP w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gdańskiej dyrekcji, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, Państwowej Inspekcji Pracy, Stowarzyszenia Instruktorów Obsługi Maszyn Ogrodniczych i Leśnych, nauki leśnej, firm certyfikujących, nadleśniczowie. Spotkanie to poświęcone było zamknięciu kolejnego etapu oraz przedyskutowaniu w szerokim gronie dalszych metod realizacji zaplanowanych działań.

Czytaj więcej

Zbiór nasion oczami zbieracza

Na naszym kanale na YouTube „Drwal Miesięcznik” zamieściliśmy nowy film pt. „Tylko dla orłów”. Nie jest to kolejna ekranizacja powieści Alistaira MacLeana, lecz obraz ukazujący zbiór nasion z drzew stojących. Na filmie przeplatają się sceny nakręcone z ziemi, jak i z kamery umieszczonej na kasku alpinisty–zbieracza nasion, który wspinał się na smukłe, prostopienne robinie.

Czytaj więcej

Życzenia świąteczne od redakcji Drwala

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia miłych spotkań w gronie najbliższych oraz wszelkiej pomyślności w pracy zawodowej i życiu osobistym w nadchodzącym Nowym Roku Czytelnikom miesięcznika Drwal życzy Redakcja

Czytaj więcej