strona główna

Informacje branżowe

Rozmyślania na koniec miesiąca

W kalendarzu mamy już koniec marca. Sezon na ogłaszanie zamówień publicznych na usługi leśne został zakończony. Prawie wszyscy przedsiębiorcy, jak na rozkaz, stracili zainteresowanie tematem zamówień publicznych. I tak prawdopodobnie będzie do września, a nawet października, kiedy to ruszy nowa fala ogłoszeń publikowanych przez nadleśnictwa.

Czytaj więcej

Odbiór wykonanych prac

Pewnie wszyscy przedsiębiorcy leśni mają w swojej praktyce zawodowej do czynienia z reklamacjami składanymi przez zamawiających usługi. Często wiele uwag co do jakości wykonanych prac pojawia się nie w momencie ich formalnego odbioru, lecz z opóźnieniem wielodniowym lub nawet kilkumiesięcznym. W jaki sposób wykonawca może zabezpieczyć się przed takim postępowaniem zamawiającego i w jaki sposób może zminimalizować straty wizerunkowe i finansowe spowodowane odroczonymi w czasie reklamacjami?

Czytaj więcej

Las-Expo 2014 za nami

Zakończyły się kieleckie targi leśne Las-Expo, które jak co roku odbywały się w jednym czasie (7–9 marca) i na jednej powierzchni wystawienniczej z rolniczymi targami Agrotech. Choć żeby znaleźć pomiędzy maszynami rolniczymi sprzęt stricte leśny, trzeba się było sporo nachodzić i wykazać nie lada czujnością, to jednak z pewnością warto było przyjechać

Czytaj więcej

Parada Ursusów

Jaśmina Wójcik jest autorką audiowizualnego projektu dokumentalnego, zakładającego podróż po polskich wsiach śladami traktorów Ursus. Częścią projektu ma być zorganizowana latem parada starszych i młodszych modeli ciągników Ursus.

Czytaj więcej

VI Konkurs Umiejętności Leśnych

Technikum Leśne w Rucianem-Nidzie zaprasza na VI Konkurs Umiejętności Leśnych. Zawody odbędą się 6 i 7 marca 2014 roku.

Czytaj więcej

Kiedy możne usunąć drzewo?

Podstawy prawne dla ochrony drzew i krzewów poza lasami znajdują się w wielu aktach prawnych. Także problematyka kar pieniężnych za usuwanie bez zezwolenia lub niszczenie drzew i krzewów ma wiele aspektów. Aby przybliżyć te zagadnienia, firma Dendros zorganizowała szkolenie pt. „Kary pieniężne za zniszczenie lub usuwanie drzew i krzewów bez wymaganego zezwolenia w świetle przepisów ochrony środowiska i projektowanych zmian ustaw” (Poznań, 12 lutego). Spotkanie poprowadził Krzysztof Gruszecki – radca prawny, autor komentarza do ustawy o ochronie przyrody.

Czytaj więcej

Super Drwal w Szlachcie

26 lipca w miejscowości Szlachta (woj. pomorskie) rozegrane zostaną zawody „Super Drwal Szlachta”. Pomysłodawcą i jednym z organizatorów jest Kamil Szarmach, Mistrz Polski Drwali w kategorii juniorów.

Czytaj więcej

Bóbr dilerem Logseta

Nowym przedstawicielem fińskiego producenta maszyn leśnych Logset w Polsce została firma Bóbr. Logset to firma działająca od 1992 r. i znana w ponad 20 krajach świata. W jej ofercie jest sześć modeli harwesterów, sześć modeli forwarderów i cztery rodzaje głowic ścinkowych.

Czytaj więcej

My też gramy z Orkiestrą!

Wprawdzie 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, jednak wciąż trwa zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla ratowania najmłodszych i najstarszych. W akcję tę włączyła się także nasza redakcja: do 19 stycznia można licytować w internecie przedmioty opatrzone logiem Drwala. Szczegóły na stronie http://aukcje.wosp.org.pl/listing?sellerId=35091062

Czytaj więcej

Projekt zmian w Ustawie o lasach

Rząd przyjął projekt zmiany Ustawy o lasach. Zapisy projektu zmian wskazują, że PGL LP odda Skarbowi Państwa 1/3 zysku z ostatnich dziesięciu lat (dwie wpłaty po 800 mln zł: jedną w roku 2014, drugą – w 2015), a od 2016 r. będzie płacić trybut w postaci 2% przychodów ze sprzedaży drewna. Projekt przewiduje również m.in. oddzielne określanie wielkości pozyskania użytków rębnych oraz przedrębnych. Teraz dokument trafi pod obrady Sejmu.

Czytaj więcej

Kolejny krok do certyfikacji w Gdańsku

W dniach 12–13 grudnia odbyło się kolejne seminarium etapowe w ramach projektu „Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne”, mającego na celu opracowanie zasad certyfikacji firm świadczących usługi na terenie RDLP w Gdańsku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gdańskiej dyrekcji, Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, Państwowej Inspekcji Pracy, Stowarzyszenia Instruktorów Obsługi Maszyn Ogrodniczych i Leśnych, nauki leśnej, firm certyfikujących, nadleśniczowie. Spotkanie to poświęcone było zamknięciu kolejnego etapu oraz przedyskutowaniu w szerokim gronie dalszych metod realizacji zaplanowanych działań.

Czytaj więcej

Zbiór nasion oczami zbieracza

Na naszym kanale na YouTube „Drwal Miesięcznik” zamieściliśmy nowy film pt. „Tylko dla orłów”. Nie jest to kolejna ekranizacja powieści Alistaira MacLeana, lecz obraz ukazujący zbiór nasion z drzew stojących. Na filmie przeplatają się sceny nakręcone z ziemi, jak i z kamery umieszczonej na kasku alpinisty–zbieracza nasion, który wspinał się na smukłe, prostopienne robinie.

Czytaj więcej

Życzenia świąteczne od redakcji Drwala

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia miłych spotkań w gronie najbliższych oraz wszelkiej pomyślności w pracy zawodowej i życiu osobistym w nadchodzącym Nowym Roku Czytelnikom miesięcznika Drwal życzy Redakcja

Czytaj więcej

Mistrzostwa Europy arborystów w Polsce!

Federacja Arborystów Polskich będzie gospodarzem Mistrzostw Europy we Wspinaczce Drzewnej – taką decyzję podjęły władze ISA (International Society of Arboriculture) i Komitet Organizacyjny ETCC (European Tree Climbing Championship). Zawody rozegrane zostaną 29–31 sierpnia 2014 r. w parku w Świerklańcu.

Czytaj więcej

Okienko dla aut z kratką

Od 1 stycznia przedsiębiorcy kupujący samochód z homologacją ciężarową N1 (czyli auto z „kratką") będą mogli odliczyć podatek VAT od całej wartości pojazdu oraz od paliwa, jak za dobrych „kratkowych” czasów.

Czytaj więcej

Kary pieniężne za usunięcie lub zniszczenie drzew i krzewów

…to temat szkolenia organizowanego przez poznańską firmę Dendros (Poznań, hotel Ikar, 12 lutego). Prowadzącym będzie radca prawny Krzysztof Gruszecki, wieloletni sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, etatowy członek SKO w Bydgoszczy, autor komentarza do ustawy o ochronie przyrody.

Czytaj więcej

GOPR pomaga drwalom

W górach zima już w pełni. W ekstremalnych warunkach nietrudno o wypadek. Wtedy nieodzowna staje się pomoc wyspecjalizowanych ratowników GOPR. Czasem zgłoszenie to tylko fałszywy alarm, a czasem jednak dochodzi do tragedii…

Czytaj więcej

Nowy konkurs: Wirtuoz pilarki

Chociaż pilarka to urządzenie służące przede wszystkim do pozyskiwania drewna (zastosowanie profesjonalne) lub przygotowywania opału (zastosowanie amatorskie), to przecież ta sama pilarka może również służyć jeszcze jednemu celowi – wyrażaniu artystycznych pasji. Podziel się pasją rzeźbiarską i wygraj zestaw PowerSharp do swojej pilarki!    

Czytaj więcej

Transportowy Viking w lesie

Na polskim rynku pojawił się nowy pojazd typu ROV (Recreational Off Highway Vehicle) spod znaku Yamahy – model Viking. Pojazd ten doskonale sprawdzi się także przy pracach leśnych.

Czytaj więcej