strona główna

Informacje branżowe

Mistrzostwa Europy arborystów w Polsce!

Federacja Arborystów Polskich będzie gospodarzem Mistrzostw Europy we Wspinaczce Drzewnej – taką decyzję podjęły władze ISA (International Society of Arboriculture) i Komitet Organizacyjny ETCC (European Tree Climbing Championship). Zawody rozegrane zostaną 29–31 sierpnia 2014 r. w parku w Świerklańcu.

Czytaj więcej

Okienko dla aut z kratką

Od 1 stycznia przedsiębiorcy kupujący samochód z homologacją ciężarową N1 (czyli auto z „kratką") będą mogli odliczyć podatek VAT od całej wartości pojazdu oraz od paliwa, jak za dobrych „kratkowych” czasów.

Czytaj więcej

Kary pieniężne za usunięcie lub zniszczenie drzew i krzewów

…to temat szkolenia organizowanego przez poznańską firmę Dendros (Poznań, hotel Ikar, 12 lutego). Prowadzącym będzie radca prawny Krzysztof Gruszecki, wieloletni sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, etatowy członek SKO w Bydgoszczy, autor komentarza do ustawy o ochronie przyrody.

Czytaj więcej

GOPR pomaga drwalom

W górach zima już w pełni. W ekstremalnych warunkach nietrudno o wypadek. Wtedy nieodzowna staje się pomoc wyspecjalizowanych ratowników GOPR. Czasem zgłoszenie to tylko fałszywy alarm, a czasem jednak dochodzi do tragedii…

Czytaj więcej

Nowy konkurs: Wirtuoz pilarki

Chociaż pilarka to urządzenie służące przede wszystkim do pozyskiwania drewna (zastosowanie profesjonalne) lub przygotowywania opału (zastosowanie amatorskie), to przecież ta sama pilarka może również służyć jeszcze jednemu celowi – wyrażaniu artystycznych pasji. Podziel się pasją rzeźbiarską i wygraj zestaw PowerSharp do swojej pilarki!    

Czytaj więcej

Transportowy Viking w lesie

Na polskim rynku pojawił się nowy pojazd typu ROV (Recreational Off Highway Vehicle) spod znaku Yamahy – model Viking. Pojazd ten doskonale sprawdzi się także przy pracach leśnych.

Czytaj więcej

Drewno pakowane w folię

W dolnosaksońskim Urzędzie Leśnym Göhrde od wielu lat prowadzi się doświadczenia nad przechowywaniem drewna w lesie.

Czytaj więcej

Związek przedsiębiorców leśnych w Meklemburgii

Meklemburgia-Pomorze Przednie to jeden z niemieckich krajów związkowych z obszaru byłej NRD. Po 1989 roku powstało pierwsze na tym terenie stowarzyszenie przedsiębiorców leśnych (AfL). Na początku należało do niego 20 osób, a pomocy finansowej i organizacyjnej nowemu stowarzyszeniu udzielały niektóre firmy sprzedające sprzęt leśny. Niestety po kilku latach, w wyniku wewnętrznych różnic między członkami i tarć, stowarzyszenie praktycznie przestało działać, choć formalnie cały czas istniało.

Czytaj więcej

Fryzjer na zrębie czy dzieci we mgle?

W październikowym numerze „Głosu Lasu” w dziale „wokół LP” ukazał się artykuł pt. „Fryzjer na zrębie”.

Czytaj więcej

Sztuka przenoszenia drewna

Siekiery, tasaki, kleszcze, haki, capiny to główni aktorzy pokazu obróbki drewna zorganizowanego na terenie Nadleśnictwa Celestynów przez firmę Fiskars wespół z redakcją Drwala. Profesjonaliści z Federacji Arborystów Polskich prezentowali bezpieczne i ergonomiczne techniki pracy w lesie, promując jednocześnie używanie zapewniających to narzędzi.

Czytaj więcej

Koszty pracy maszyn leśnych w nowej odsłonie

Podczas tegorocznej edycji targów Ligna niemiecki KWF oraz niemieckie stowarzyszenie przedsiębiorców leśnych (DFUV) przedstawiły swoje broszury z nowymi wskaźnikami do kalkulacji kosztów pracy maszyn leśnych. Szczególnie broszura DFUV zrobiła na mnie duże wrażenie i postaram się wkrótce dokładnie przedstawić ją polskiemu przedsiębiorcy.

Czytaj więcej

Ważne oświadczenie

Bardzo długo zastanawiałem się, czy zacząć pisać kolejny cykl o zamówieniach publicznych w usługach leśnych. Praktycznie wszystko, co najbardziej boli przedsiębiorców leśnych, zostało już wcześniej opisane w Drwalu oraz na stronach internetowych www.drwal.net.pl. Zainteresowanym polecam zamówienie archiwalnych i bieżących numerów Drwala w formacie PDF, który umożliwia automatyczne wyszukiwanie wybranych haseł. Zachęcam przedsiębiorców leśnych do okresowego przeglądania starych numerów Drwala pod kątem zamówień publicznych, ponieważ informacje zamieszczone przynajmniej od stycznia 2012 roku są nadal aktualne.

Czytaj więcej

Komunikat Prezesa GUS

Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 października 2013 r. w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2013 r.

Czytaj więcej

Porady prawne dla Czytelników Drwala

Drwal nawiązał współpracę z prawnikiem. Czytelnicy naszego miesięcznika mogą liczyć na bezpłatne konsultacje w przypadku wątpliwości związanych z Prawem zamówień publicznych, zapisami siwz czy procedurą postępowania przetargowego.

Czytaj więcej

Za bezpieczeństwo i wydajność

Przyznawana co dwa lata nagroda Viva Automation! za nowatorskie rozwiązania w dziedzinie technologii automatycznych trafiła w tym roku do firmy Ponsse – taką decyzję podjęło jury złożone z przedstawicieli fińskiego branżowego stowarzyszenia automatyki (Suomen Automaatioseura ry) i centrum wystawienniczo-targowego Messukeskus w Helsinkach.

Czytaj więcej

Arcon Serwis dilerem Vimeka

Nowym przedstawicielem szwedzkiego producenta maszyn leśnych Vimek w Polsce została firma Arcon Serwis. Vimek to firma znana w ponad 20 krajach świata, obecna na naszym rynku od 1994 roku.

Czytaj więcej

Podlaskie targi

Od 20 lat w Szepietowie na Podlasiu odbywają się jesienne targi ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie". Tegorocznej edycji towarzyszyła zorganizowana po raz pierwszy impreza wystawiennicza „Las i My”

Czytaj więcej

Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku wraz ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Leśnych podjęła się opracowania pilotażowego projektu certyfikacji przedsiębiorstw leśnych Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne (RPL). O seminarium podsumowującym kolejny etap – wyniki ankiety internetowej – piszemy w numerze 10/2013. Tekst można także przeczytać w internecie.

Czytaj więcej

Konkurs \"Drwal na wakacjach\" rozstrzygnięty!

Do redakcji dotarły zdjęcia konkursowe zrobione w przeróżnych miejscach i okolicznościach. Widać na nich, że „Drwal” towarzyszył naszym Czytelnikom podczas wakacyjnych przygód i podróży, w chwilach relaksu i dobrej zabawy. Przedstawiamy zwycięskie zdjęcia.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy u dyrektora generalnego

17 września w DGLP w Warszawie odbyło się spotkanie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych z dyrektorem Lasów Państwowych Adamem Wasiakiem. W spotkaniu ze strony LP uczestniczyli także: Jan Szramka, Krzysztof Janeczko, Zofia Chrempińska, Edward Haładaj oraz Alina Niewiadomska i Jerzy Kapral. Przedsiębiorców reprezentowali: prezes Jan Kubiak, Romuald Roman, Robert Kaźmierczak, Andrzej Szczotka oraz Stefan Sokolski.

Czytaj więcej