strona główna

Informacje branżowe

Drewno pakowane w folię

W dolnosaksońskim Urzędzie Leśnym Göhrde od wielu lat prowadzi się doświadczenia nad przechowywaniem drewna w lesie.

Czytaj więcej

Związek przedsiębiorców leśnych w Meklemburgii

Meklemburgia-Pomorze Przednie to jeden z niemieckich krajów związkowych z obszaru byłej NRD. Po 1989 roku powstało pierwsze na tym terenie stowarzyszenie przedsiębiorców leśnych (AfL). Na początku należało do niego 20 osób, a pomocy finansowej i organizacyjnej nowemu stowarzyszeniu udzielały niektóre firmy sprzedające sprzęt leśny. Niestety po kilku latach, w wyniku wewnętrznych różnic między członkami i tarć, stowarzyszenie praktycznie przestało działać, choć formalnie cały czas istniało.

Czytaj więcej

Fryzjer na zrębie czy dzieci we mgle?

W październikowym numerze „Głosu Lasu” w dziale „wokół LP” ukazał się artykuł pt. „Fryzjer na zrębie”.

Czytaj więcej

Sztuka przenoszenia drewna

Siekiery, tasaki, kleszcze, haki, capiny to główni aktorzy pokazu obróbki drewna zorganizowanego na terenie Nadleśnictwa Celestynów przez firmę Fiskars wespół z redakcją Drwala. Profesjonaliści z Federacji Arborystów Polskich prezentowali bezpieczne i ergonomiczne techniki pracy w lesie, promując jednocześnie używanie zapewniających to narzędzi.

Czytaj więcej

Koszty pracy maszyn leśnych w nowej odsłonie

Podczas tegorocznej edycji targów Ligna niemiecki KWF oraz niemieckie stowarzyszenie przedsiębiorców leśnych (DFUV) przedstawiły swoje broszury z nowymi wskaźnikami do kalkulacji kosztów pracy maszyn leśnych. Szczególnie broszura DFUV zrobiła na mnie duże wrażenie i postaram się wkrótce dokładnie przedstawić ją polskiemu przedsiębiorcy.

Czytaj więcej

Ważne oświadczenie

Bardzo długo zastanawiałem się, czy zacząć pisać kolejny cykl o zamówieniach publicznych w usługach leśnych. Praktycznie wszystko, co najbardziej boli przedsiębiorców leśnych, zostało już wcześniej opisane w Drwalu oraz na stronach internetowych www.drwal.net.pl. Zainteresowanym polecam zamówienie archiwalnych i bieżących numerów Drwala w formacie PDF, który umożliwia automatyczne wyszukiwanie wybranych haseł. Zachęcam przedsiębiorców leśnych do okresowego przeglądania starych numerów Drwala pod kątem zamówień publicznych, ponieważ informacje zamieszczone przynajmniej od stycznia 2012 roku są nadal aktualne.

Czytaj więcej

Komunikat Prezesa GUS

Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 października 2013 r. w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2013 r.

Czytaj więcej

Porady prawne dla Czytelników Drwala

Drwal nawiązał współpracę z prawnikiem. Czytelnicy naszego miesięcznika mogą liczyć na bezpłatne konsultacje w przypadku wątpliwości związanych z Prawem zamówień publicznych, zapisami siwz czy procedurą postępowania przetargowego.

Czytaj więcej

Za bezpieczeństwo i wydajność

Przyznawana co dwa lata nagroda Viva Automation! za nowatorskie rozwiązania w dziedzinie technologii automatycznych trafiła w tym roku do firmy Ponsse – taką decyzję podjęło jury złożone z przedstawicieli fińskiego branżowego stowarzyszenia automatyki (Suomen Automaatioseura ry) i centrum wystawienniczo-targowego Messukeskus w Helsinkach.

Czytaj więcej

Arcon Serwis dilerem Vimeka

Nowym przedstawicielem szwedzkiego producenta maszyn leśnych Vimek w Polsce została firma Arcon Serwis. Vimek to firma znana w ponad 20 krajach świata, obecna na naszym rynku od 1994 roku.

Czytaj więcej

Podlaskie targi

Od 20 lat w Szepietowie na Podlasiu odbywają się jesienne targi ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie". Tegorocznej edycji towarzyszyła zorganizowana po raz pierwszy impreza wystawiennicza „Las i My”

Czytaj więcej

Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku wraz ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Leśnych podjęła się opracowania pilotażowego projektu certyfikacji przedsiębiorstw leśnych Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne (RPL). O seminarium podsumowującym kolejny etap – wyniki ankiety internetowej – piszemy w numerze 10/2013. Tekst można także przeczytać w internecie.

Czytaj więcej

Konkurs \"Drwal na wakacjach\" rozstrzygnięty!

Do redakcji dotarły zdjęcia konkursowe zrobione w przeróżnych miejscach i okolicznościach. Widać na nich, że „Drwal” towarzyszył naszym Czytelnikom podczas wakacyjnych przygód i podróży, w chwilach relaksu i dobrej zabawy. Przedstawiamy zwycięskie zdjęcia.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy u dyrektora generalnego

17 września w DGLP w Warszawie odbyło się spotkanie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych z dyrektorem Lasów Państwowych Adamem Wasiakiem. W spotkaniu ze strony LP uczestniczyli także: Jan Szramka, Krzysztof Janeczko, Zofia Chrempińska, Edward Haładaj oraz Alina Niewiadomska i Jerzy Kapral. Przedsiębiorców reprezentowali: prezes Jan Kubiak, Romuald Roman, Robert Kaźmierczak, Andrzej Szczotka oraz Stefan Sokolski.

Czytaj więcej

Wspólne wędkowanie

14 września na terenie Nadleśnictwa Międzychód już po raz drugi odbyły się zawody wędkarskie o puchar nadleśniczego. W rywalizacji wzięli udział członkowie sekcji wędkarskiej działającej przy nadleśnictwie oraz właściciele i pracownicy miejscowych firm leśnych. Mimo kiepskiej aury, zawody były bardzo udane.

Czytaj więcej

Uzupełnij archiwum Drwala!

Do rąk Czytelników dotarł już wrześniowy, jubileuszowy numer naszego miesięcznika. TO JUŻ SETNE WYDANIE!!! Z okazji jubileuszu mamy specjalną propozycję dla naszych wiernych Czytelników.

Czytaj więcej

Warsztaty targowe - ad vocem

W piątek zakończyły się XI Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie, podczas których odbyła się m.in. seria warsztatów przeznaczona dla przedsiębiorców leśnych oraz pracowników Lasów Państwowych zajmujących się zamówieniami publicznymi, przygotowana przez „Drwala” przy współpracy Lasów Państwowych, LZD w Rogowie, oddział Państwowej Inspekcji Pracy w Olsztynie.

Czytaj więcej

Konkurs dla prenumeratorów Drwala rozstrzygnięty!

Zgodnie z regulaminem konkursu dla prenumeratorów „Każdy drwal ma Fao Far” 6 września podczas XI Międzynarodowych Targów Leśnych w Rogowie odbyło się publiczne losowanie nagrody głównej – przyczepy FAO FAR 61E-2241E oraz czwartej, ostatniej nagrody II stopnia – zestawu narzędzi Fiskars.

Czytaj więcej

Bezpieczna praca w lesie

Podczas pierwszych warsztatów zorganizowanych na Międzynarodowych Targach Leśnych w Rogowie pt. "BHP w pracach leśnych – aktualny stan prawny i stosowanie jego w praktyce"jeden z przedsiębiorców wyraził swoją opinię o małej ilości poradników wydawanych przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP), a przeznaczonych dla przedsiębiorców leśnych i ich pracowników.

Czytaj więcej

Leśne rody na targach

  Targi leśne w Rogowie to także okazja do spotkania z autorem wyjątkowej publikacji o losach rodzin od pokoleń związanych z lasem i leśnictwem – Emilian Szczerbicki i jego „Księga rodów leśnych” czekają na zwiedzających na stoisku nr 27.    

Czytaj więcej