strona główna

Informacje branżowe

Uzupełnij archiwum Drwala!

Do rąk Czytelników dotarł już wrześniowy, jubileuszowy numer naszego miesięcznika. TO JUŻ SETNE WYDANIE!!! Z okazji jubileuszu mamy specjalną propozycję dla naszych wiernych Czytelników.

Czytaj więcej

Warsztaty targowe - ad vocem

W piątek zakończyły się XI Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie, podczas których odbyła się m.in. seria warsztatów przeznaczona dla przedsiębiorców leśnych oraz pracowników Lasów Państwowych zajmujących się zamówieniami publicznymi, przygotowana przez „Drwala” przy współpracy Lasów Państwowych, LZD w Rogowie, oddział Państwowej Inspekcji Pracy w Olsztynie.

Czytaj więcej

Konkurs dla prenumeratorów Drwala rozstrzygnięty!

Zgodnie z regulaminem konkursu dla prenumeratorów „Każdy drwal ma Fao Far” 6 września podczas XI Międzynarodowych Targów Leśnych w Rogowie odbyło się publiczne losowanie nagrody głównej – przyczepy FAO FAR 61E-2241E oraz czwartej, ostatniej nagrody II stopnia – zestawu narzędzi Fiskars.

Czytaj więcej

Bezpieczna praca w lesie

Podczas pierwszych warsztatów zorganizowanych na Międzynarodowych Targach Leśnych w Rogowie pt. "BHP w pracach leśnych – aktualny stan prawny i stosowanie jego w praktyce"jeden z przedsiębiorców wyraził swoją opinię o małej ilości poradników wydawanych przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP), a przeznaczonych dla przedsiębiorców leśnych i ich pracowników.

Czytaj więcej

Leśne rody na targach

  Targi leśne w Rogowie to także okazja do spotkania z autorem wyjątkowej publikacji o losach rodzin od pokoleń związanych z lasem i leśnictwem – Emilian Szczerbicki i jego „Księga rodów leśnych” czekają na zwiedzających na stoisku nr 27.    

Czytaj więcej

Co warto zobaczyć?

Targi leśne to święto ludzi zawodowo związanych z lasem – już niedługo XI Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie. Przedstawiamy szczegółowy plan tego wydarzenia przygotowany do bieżącego, wrześniowego, numeru Drwala. Plan zawiera także listę wystawców wg danych na 23 sierpnia 2013 roku. Obok najbardziej aktualna lista wystawców wraz z numerami stoisk – jeszcze ciepły skan z katalogu targowego, który właśnie trafił do drukarni.

Czytaj więcej

Zaproszenie na losowanie!

Wszystkich wystawców i zwiedzających Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie serdecznie zapraszamy na publiczne, uroczyste losowanie nagrody głównej oraz nagrody kwartalnej w konkursie dla prenumeratorów miesięcznika Drwal pt. „Każdy DRWAL ma FAO FAR”.

Czytaj więcej

Łabimex, czyli posiłek dla pracownika

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie posiłków profilaktycznych i napojów (Dz. U. nr 60 poz. 279) pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych posiłki w formie jednego dania gorącego. Gdy pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, wówczas może zapewnić w czasie pracy korzystanie z posiłków w punktach gastronomicznych albo przyrządzanie ich przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych od pracodawcy produktów.  

Czytaj więcej

O mediacji na Targach Leśnych w Rogowie

5 września – drugiego dnia targów – w godz. 14.30–15.30 odbędą się warsztaty pt. „Warto mediować”, prowadzone przez współpracowników Fundacji Rozwoju Mediacji. Każdy przedsiębiorca, a także każdy nadleśniczy, z pewnością miał do czynienia ze sporami z kontrahentami, pracownikami czy podwykonawcami. Aby rozwiązać problem, nie trzeba od razu wnosić sprawy do sądu, tylko skorzystać z dobrowolnej, niezobowiązującej mediacji. Uczestnicy tego warsztatu będą mogli się dowiedzieć m.in.: dlaczego warto mediować?, ile to kosztuje?, ile czasu trwa standardowa mediacja? kto ją prowadzi?

Czytaj więcej

Ośrodek Szkoleniowy Operatorów Maszyn Leśnych przy Nadleśnictwie Gidle

W leśnictwie polskim, w ostatnich latach nastąpił i nadal następuje szybki rozwój mechanizacji prac leśnych. Rosnąca liczba maszyn wielooperacyjnych wymaga odpowiedniej kadry, operatorów odpowiednio przeszkolonych dysponujących ugruntowaną wiedzą teoretyczną i praktyczną. Uwzględniając powyższe uwarunkowania Nadleśnictwo Gidle w wykonaniu zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 51 z 19.09.2007r podjęło czynności, których efektem było utworzenie Ośrodka Szkoleniowego Operatorów Maszyn Leśnych wraz z opracowaniem statutu oraz odpowiednich programów szkoleniowych.

Czytaj więcej

Wystawcy na targach w Rogowie: AMPERE Polska Sp. z o.o.

Od 1975 roku firma A.M.P.E.R.E. SYSTEM dominuje na europejskim rynku jako dostawca systemów znakujących w aerozolu oraz sprayów technicznych dla leśnictwa, przemysłu, oraz branży budowlanej. Na targach w Rogowie zaprezentuje się na stoisku nr 54.

Czytaj więcej

Umowa ramowa na Targach Leśnych w Rogowie

Drugiego dnia Targów w godz. 12.30–13.30 odbędą się warsztaty pt. „Umowa ramowa w usługach leśnych”. Będziemy rozmawiać m.in. o plusach i minusach zastosowania tego typu umowy w Nadleśnictwie Bytnica. W załączeniu zamieszczamy linki do ściągnięcia treści siwz i umowy ramowej z ostatniego przeprowadzonego w Nadleśnictwie Bytnica przetargu w 2010 roku.

Czytaj więcej

Wystawcy na targach w Rogowie: DDTRONIK

„Elektronika w służbie lasom” – to motto firmy, która produkuje i dostarcza urządzenia ułatwiające pracę leśników. Jej projekty oparte są na realnych potrzebach i uwagach osób odpowiedzialnych za opiekę na lasami. DDTRONIK zaprasza na stoisko (zlokalizowane między halami przed wejściem na tereny wystawowe) podczas Międzynarodowych Targów Leśnych w Rogowie, gdzie można będzie osobiście sprawdzić działanie urządzeń:

Czytaj więcej

Firmy nie tylko leśne: Hylmet

Hylmet to producent hydrauliki siłowej, pomp hydraulicznych, olejowych, elementów hydraulicznych do ciągników, maszyn rolniczych, leśnych, budowlanych i na potrzeby przemysłu.

Czytaj więcej

Wystawcy na targach w Rogowie: Leśny Zakład Doświadczalny w Krztinach (Czechy)

LZD w Krztinach prowadzi prace badawczo-rozwojowe dla potrzeb własnych i innych przedsiębiorstw, tworzy projekty maszyn i urządzeń leśnych, produkuje maszyny seryjne, organizuje konsultacje i szkolenia z technologii i techniki leśnej.

Czytaj więcej

Wystawcy na targach w Rogowie: OTL Jarocin

Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie oferuje sprzęt do wszelkich robót leśnych własnej produkcji oraz wiodących europejskich producentów, m.in.: Vimek, Logset, Kesla, Martimex, Cranab.

Czytaj więcej

Zabytkowe pilarki w Rogowie

Targi leśne to święto ludzi zawodowo związanych z lasem. W tym roku w Rogowie redakcja Drwala, we współpracy z kolekcjonerem i pasjonatem zabytkowych pilarek, Panem Zdzisławem Rzecznikiem, przygotowuje wyjątkową ekspozycję. Można będzie na żywo zetknąć się z historią techniki leśnej.

Czytaj więcej

Zmiany kadrowe w Lasach Państwowych

Od 1 sierpnia pełniącym obowiązki zastępcą dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. ekonomicznych został Krzysztof Janeczko.

Czytaj więcej

XI Mistrzostwa Podhala w zrywce drewna

…ta niezwykle widowiskowa impreza, organizowana co roku gorczańskiej wsi Łopuszna, w stadninie Stanisława Buły, odbędzie się już 4 sierpnia.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej na filmie

W pierwszy lipcowy weekend w parku im. Skarbków w Grodzisku Mazowieckim rozegrano drugie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej, zorganizowane przez Federację Arborystów Polskich. Kto nie oglądał na żywo pokazów niezwykłej sprawności, zwinności i pancernej psyche – niech żałuje. Arborystyczne wyczyny można teraz zobaczyć na najnowszym filmie naszego autorstwa, zamieszczonym na kanale YouTube „Drwal Miesięcznik”. Zapraszamy!

Czytaj więcej