strona główna

Informacje branżowe

Co warto zobaczyć?

Targi leśne to święto ludzi zawodowo związanych z lasem – już niedługo XI Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie. Przedstawiamy szczegółowy plan tego wydarzenia przygotowany do bieżącego, wrześniowego, numeru Drwala. Plan zawiera także listę wystawców wg danych na 23 sierpnia 2013 roku. Obok najbardziej aktualna lista wystawców wraz z numerami stoisk – jeszcze ciepły skan z katalogu targowego, który właśnie trafił do drukarni.

Czytaj więcej

Zaproszenie na losowanie!

Wszystkich wystawców i zwiedzających Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie serdecznie zapraszamy na publiczne, uroczyste losowanie nagrody głównej oraz nagrody kwartalnej w konkursie dla prenumeratorów miesięcznika Drwal pt. „Każdy DRWAL ma FAO FAR”.

Czytaj więcej

Łabimex, czyli posiłek dla pracownika

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie posiłków profilaktycznych i napojów (Dz. U. nr 60 poz. 279) pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych posiłki w formie jednego dania gorącego. Gdy pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, wówczas może zapewnić w czasie pracy korzystanie z posiłków w punktach gastronomicznych albo przyrządzanie ich przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych od pracodawcy produktów.  

Czytaj więcej

O mediacji na Targach Leśnych w Rogowie

5 września – drugiego dnia targów – w godz. 14.30–15.30 odbędą się warsztaty pt. „Warto mediować”, prowadzone przez współpracowników Fundacji Rozwoju Mediacji. Każdy przedsiębiorca, a także każdy nadleśniczy, z pewnością miał do czynienia ze sporami z kontrahentami, pracownikami czy podwykonawcami. Aby rozwiązać problem, nie trzeba od razu wnosić sprawy do sądu, tylko skorzystać z dobrowolnej, niezobowiązującej mediacji. Uczestnicy tego warsztatu będą mogli się dowiedzieć m.in.: dlaczego warto mediować?, ile to kosztuje?, ile czasu trwa standardowa mediacja? kto ją prowadzi?

Czytaj więcej

Ośrodek Szkoleniowy Operatorów Maszyn Leśnych przy Nadleśnictwie Gidle

W leśnictwie polskim, w ostatnich latach nastąpił i nadal następuje szybki rozwój mechanizacji prac leśnych. Rosnąca liczba maszyn wielooperacyjnych wymaga odpowiedniej kadry, operatorów odpowiednio przeszkolonych dysponujących ugruntowaną wiedzą teoretyczną i praktyczną. Uwzględniając powyższe uwarunkowania Nadleśnictwo Gidle w wykonaniu zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 51 z 19.09.2007r podjęło czynności, których efektem było utworzenie Ośrodka Szkoleniowego Operatorów Maszyn Leśnych wraz z opracowaniem statutu oraz odpowiednich programów szkoleniowych.

Czytaj więcej

Wystawcy na targach w Rogowie: AMPERE Polska Sp. z o.o.

Od 1975 roku firma A.M.P.E.R.E. SYSTEM dominuje na europejskim rynku jako dostawca systemów znakujących w aerozolu oraz sprayów technicznych dla leśnictwa, przemysłu, oraz branży budowlanej. Na targach w Rogowie zaprezentuje się na stoisku nr 54.

Czytaj więcej

Umowa ramowa na Targach Leśnych w Rogowie

Drugiego dnia Targów w godz. 12.30–13.30 odbędą się warsztaty pt. „Umowa ramowa w usługach leśnych”. Będziemy rozmawiać m.in. o plusach i minusach zastosowania tego typu umowy w Nadleśnictwie Bytnica. W załączeniu zamieszczamy linki do ściągnięcia treści siwz i umowy ramowej z ostatniego przeprowadzonego w Nadleśnictwie Bytnica przetargu w 2010 roku.

Czytaj więcej

Wystawcy na targach w Rogowie: DDTRONIK

„Elektronika w służbie lasom” – to motto firmy, która produkuje i dostarcza urządzenia ułatwiające pracę leśników. Jej projekty oparte są na realnych potrzebach i uwagach osób odpowiedzialnych za opiekę na lasami. DDTRONIK zaprasza na stoisko (zlokalizowane między halami przed wejściem na tereny wystawowe) podczas Międzynarodowych Targów Leśnych w Rogowie, gdzie można będzie osobiście sprawdzić działanie urządzeń:

Czytaj więcej

Firmy nie tylko leśne: Hylmet

Hylmet to producent hydrauliki siłowej, pomp hydraulicznych, olejowych, elementów hydraulicznych do ciągników, maszyn rolniczych, leśnych, budowlanych i na potrzeby przemysłu.

Czytaj więcej

Wystawcy na targach w Rogowie: Leśny Zakład Doświadczalny w Krztinach (Czechy)

LZD w Krztinach prowadzi prace badawczo-rozwojowe dla potrzeb własnych i innych przedsiębiorstw, tworzy projekty maszyn i urządzeń leśnych, produkuje maszyny seryjne, organizuje konsultacje i szkolenia z technologii i techniki leśnej.

Czytaj więcej

Wystawcy na targach w Rogowie: OTL Jarocin

Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie oferuje sprzęt do wszelkich robót leśnych własnej produkcji oraz wiodących europejskich producentów, m.in.: Vimek, Logset, Kesla, Martimex, Cranab.

Czytaj więcej

Zabytkowe pilarki w Rogowie

Targi leśne to święto ludzi zawodowo związanych z lasem. W tym roku w Rogowie redakcja Drwala, we współpracy z kolekcjonerem i pasjonatem zabytkowych pilarek, Panem Zdzisławem Rzecznikiem, przygotowuje wyjątkową ekspozycję. Można będzie na żywo zetknąć się z historią techniki leśnej.

Czytaj więcej

Zmiany kadrowe w Lasach Państwowych

Od 1 sierpnia pełniącym obowiązki zastępcą dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. ekonomicznych został Krzysztof Janeczko.

Czytaj więcej

XI Mistrzostwa Podhala w zrywce drewna

…ta niezwykle widowiskowa impreza, organizowana co roku gorczańskiej wsi Łopuszna, w stadninie Stanisława Buły, odbędzie się już 4 sierpnia.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej na filmie

W pierwszy lipcowy weekend w parku im. Skarbków w Grodzisku Mazowieckim rozegrano drugie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej, zorganizowane przez Federację Arborystów Polskich. Kto nie oglądał na żywo pokazów niezwykłej sprawności, zwinności i pancernej psyche – niech żałuje. Arborystyczne wyczyny można teraz zobaczyć na najnowszym filmie naszego autorstwa, zamieszczonym na kanale YouTube „Drwal Miesięcznik”. Zapraszamy!

Czytaj więcej

Prestiż czerwonej kropki

Podczas gali Red Dot 2013 w Essen (Niemcy) wyróżnienia w kategorii „Product Design 2013” zdobyły trzy akumulatorowe maszyny Husqvarna, zaś tytuł „Best of the Best” przypadł pilarce 550XP.

Czytaj więcej

Zaproszenie na Targi w Rogowie

W dniach 4-6 września 2013 roku odbędą się już XI Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie. Zapraszamy nie tylko przedsiębiorców leśnych i pracowników LP, ale wszystkich zainteresowanych leśnictwem zawodowo i hobbystycznie do osobistego udziału w tej imprezie. W załączeniu skany zaproszenia oraz programu. Redakcja

Czytaj więcej

Zawody w Bobrowie

Tegoroczna, czternasta już, edycja Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowie przyciągnęła drwali z Polski, Niemiec, Słowacji i Francji. Termin zawodów (6 i 7 lipca) pokrywał się częściowo z zawodami w Tucholi, jednak zdecydowana większość czołowych polskich drwali wybrała Bobrową.

Czytaj więcej

Łotysze versus Kamil

Europejskie Zawody Drwali w Tucholi, zdominowali zawodnicy z zagranicy. Choć przyznać trzeba, że nasi dzielni drwale starali się jak mogli. Koniec końców na pudle stanął więc jeden z nich.

Czytaj więcej

Zmagania arborystów zakończone

Park im. Skarbków w Grodzisku Mazowieckim w pierwszy lipcowy weekend stał się areną zmagań najlepszych polskich arborystów – tu rozegrano Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej, zorganizowane przez Federację Arborystów Polskich. Drwal sprawował patronat medialny nad imprezą.

Czytaj więcej