strona główna

Informacje branżowe

Prestiż czerwonej kropki

Podczas gali Red Dot 2013 w Essen (Niemcy) wyróżnienia w kategorii „Product Design 2013” zdobyły trzy akumulatorowe maszyny Husqvarna, zaś tytuł „Best of the Best” przypadł pilarce 550XP.

Czytaj więcej

Zaproszenie na Targi w Rogowie

W dniach 4-6 września 2013 roku odbędą się już XI Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie. Zapraszamy nie tylko przedsiębiorców leśnych i pracowników LP, ale wszystkich zainteresowanych leśnictwem zawodowo i hobbystycznie do osobistego udziału w tej imprezie. W załączeniu skany zaproszenia oraz programu. Redakcja

Czytaj więcej

Zawody w Bobrowie

Tegoroczna, czternasta już, edycja Międzynarodowych Zawodów Drwali w Bobrowie przyciągnęła drwali z Polski, Niemiec, Słowacji i Francji. Termin zawodów (6 i 7 lipca) pokrywał się częściowo z zawodami w Tucholi, jednak zdecydowana większość czołowych polskich drwali wybrała Bobrową.

Czytaj więcej

Łotysze versus Kamil

Europejskie Zawody Drwali w Tucholi, zdominowali zawodnicy z zagranicy. Choć przyznać trzeba, że nasi dzielni drwale starali się jak mogli. Koniec końców na pudle stanął więc jeden z nich.

Czytaj więcej

Zmagania arborystów zakończone

Park im. Skarbków w Grodzisku Mazowieckim w pierwszy lipcowy weekend stał się areną zmagań najlepszych polskich arborystów – tu rozegrano Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej, zorganizowane przez Federację Arborystów Polskich. Drwal sprawował patronat medialny nad imprezą.

Czytaj więcej

Nigdy nie kupuj w ciemno

Niedawno do redakcji zwrócił się do przedsiębiorca leśny z prośbą o interwencję, ponieważ miał duże problemy z niedawno zakupionym w krajowej firmie ciągnikiem rolniczym, przystosowanym do pracy w lesie. Maszyna nie spełniała jego oczekiwań. Nabywcy nie podobało się np. przystosowanie ciągnika do pracy w lesie polegające m.in. na przykręceniu śrubkami metalowych siatek do kabiny.

Czytaj więcej

Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne - ankieta

RDLP w Gdańsku wraz ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Leśnych i przy współudziale Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW przystępuje do opracowania pilotażowego projektu wsparcia sektora przedsiębiorstw leśnych „Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne" (RPL).

Czytaj więcej

Przykładowe porównanie kosztów kredytu i leasingu

Przedstawiam przykładowe porównanie kosztów kredytu oraz leasingu. Wartość sprzętu - 525.000 zł, udział własny (wpłata inicjalna) - 5% wartości sprzętu, okres spłacania kredytu (leasingu) - 36 miesięcy. koszt wykupu 20%. W zależności od banku czy firmy leasingowej przedsiębiorca być może będzie musiał ponieść jeszcze wiele różnych kosztów dodatkowych. 

Czytaj więcej

Kredyt korzystniejszy od leasingu?

Na to pytanie jest pewnie tyle odpowiedzi, ilu przedsiębiorców zainteresowanych sfinansowaniem zakupów środków trwałych przy pomocy kapitału zewnętrznego. W naszym kraju przedsiębiorcy zazwyczaj uważają, że uzyskanie kredytu inwestycyjnego czy obrotowego na prowadzenie działalności gospodarczej, jest niezwykle trudne, a wręcz niemożliwe. Prawdą jest, że aby wniosek przedsiębiorcy został rozpatrzony pozytywnie, musi on spełnić wiele warunków formalnych.

Czytaj więcej

Europejska ofensywa Johna Deere\'a

– Europa jest głównym rynkiem zbytu dla naszych maszyn. W ostatnim czasie firma rozszerzyła sieć dystrybucji o trzech nowych dilerów: w Bułgarii, Portugalii i na Węgrzech. Każdy z nich z nich to profesjonalne i stabilne przedsiębiorstwo, które z pewnością sprosta naszym standardom obsługi i serwisu – mówi Janne Marala, dyrektor generalny ds. marketingu i sprzedaży.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej

Już w najbliższy piątek, 5 lipca 2013 r. rozpoczynają się w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej 2013. Wasz miesięcznik Drwal jest jednym z patronów medialnych i sponsorów tej imprezy. Zapraszamy do oglądania zawodów wszystkich przedsiębiorców leśnych, pracowników administracji leśnej oraz inne osoby zainteresowane arborystyką. Z pewnością podczas imprezy będzie można nawiązać wiele interesujących kontaktów biznesowych.

Czytaj więcej

Elmia Wood 2013 na filmie

Największe tegoroczne targi leśne w Europie już za nami. Od 5 do 8 czerwca w szwedzkim Jönköping można było oglądać najnowsze technologie i maszyny do pozyskiwania i obróbki drewna. Warto było przyjechać do Szwecji, bo było na co popatrzeć… Najnowszy film naszego autorstwa jest już do obejrzenia na kanale YouTube „Drwal Miesięcznik”. Zapraszamy!

Czytaj więcej

O ochronie przyrody w lasach

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi organizuje VII Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Zarządzanie ochroną przyrody w lasach” (Tleń, 9–11 września 2013 r.)

Czytaj więcej

Europejskie Mistrzostwa Drwali

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi wraz z Nadleśnictwem Trzebciny organizują Europejskie Mistrzostwa Drwali w Tucholi. Zawody rozegrane zostaną 5 i 6 lipca.

Czytaj więcej

Mistrzostwa operatorów

Wizyta na targach Elmia Wood w szwedzkim Jönköping była okazją nie tylko do zapoznania się z nowoczesną ofertą maszyn i technologii dla branży leśnej, ale dawała także szansę na przeżycie prawdziwie sportowych emocji.

Czytaj więcej

Święto drwali w Niedźwiedziu

…to wydarzenie dobrze już znane nie tylko mieszkańcom województwa lubuskiego – coroczna impreza gromadzi nie tylko miłośników sportowej rywalizacji w pracy pilarką. Zmaganiom zawodników towarzyszą bowiem nie lada atrakcje. Program Święta Drwali

Czytaj więcej

Nadchodzi Scorpion

Bez wątpienia jedną z najbardziej spektakularnych nowości pokazanych na targach Elmia Wood w Szwecji (5–8 czerwca) był otoczony wcześniej tajemnicą harwester Ponsse Skorpion. W oczy od razu rzuca się nowatorskie rozwiązanie żurawia.

Czytaj więcej

Międzynarodowe zmagania

6 i 7 lipca w Bobrowie po raz czternasty rozegrane zostaną Międzynarodowe Zawody Drwali. W zmaganiach o miano najlepszego drwala udział wezmą zawodnicy z Czech, Słowacji, Niemiec, Francji, Szwecji i Polski. Zawody w Bobrowie są również eliminacjami do Mistrzostw Polski Drwali.

Czytaj więcej

Leśnictwo przyszłości

Największe targi leśne w Europie już za nami. Od 5 do 8 czerwca w szwedzkim Jönköping można było oglądać najnowsze technologie i maszyny do pozyskiwania i obróbki drewna. Warto było przyjechać do Szwecji, bo było na co popatrzeć…

Czytaj więcej

Elmia trwa!

W południowej Szwecji, nieopodal miejscowości Jönköping, trwają największe tegoroczne targi leśne – Elmia Wood 2013. Każdy związany z branżą leśną powinien tu przyjechać, aby zapoznać się, jak głosi hasło reklamowe jednej z wystawiających się firm, z leśnictwem jutra. Jeszcze jest czas – targi trwają do soboty 8 czerwca włącznie.

Czytaj więcej