strona główna

Informacje branżowe

Nigdy nie kupuj w ciemno

Niedawno do redakcji zwrócił się do przedsiębiorca leśny z prośbą o interwencję, ponieważ miał duże problemy z niedawno zakupionym w krajowej firmie ciągnikiem rolniczym, przystosowanym do pracy w lesie. Maszyna nie spełniała jego oczekiwań. Nabywcy nie podobało się np. przystosowanie ciągnika do pracy w lesie polegające m.in. na przykręceniu śrubkami metalowych siatek do kabiny.

Czytaj więcej

Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne - ankieta

RDLP w Gdańsku wraz ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Leśnych i przy współudziale Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW przystępuje do opracowania pilotażowego projektu wsparcia sektora przedsiębiorstw leśnych „Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne" (RPL).

Czytaj więcej

Przykładowe porównanie kosztów kredytu i leasingu

Przedstawiam przykładowe porównanie kosztów kredytu oraz leasingu. Wartość sprzętu - 525.000 zł, udział własny (wpłata inicjalna) - 5% wartości sprzętu, okres spłacania kredytu (leasingu) - 36 miesięcy. koszt wykupu 20%. W zależności od banku czy firmy leasingowej przedsiębiorca być może będzie musiał ponieść jeszcze wiele różnych kosztów dodatkowych. 

Czytaj więcej

Kredyt korzystniejszy od leasingu?

Na to pytanie jest pewnie tyle odpowiedzi, ilu przedsiębiorców zainteresowanych sfinansowaniem zakupów środków trwałych przy pomocy kapitału zewnętrznego. W naszym kraju przedsiębiorcy zazwyczaj uważają, że uzyskanie kredytu inwestycyjnego czy obrotowego na prowadzenie działalności gospodarczej, jest niezwykle trudne, a wręcz niemożliwe. Prawdą jest, że aby wniosek przedsiębiorcy został rozpatrzony pozytywnie, musi on spełnić wiele warunków formalnych.

Czytaj więcej

Europejska ofensywa Johna Deere\'a

– Europa jest głównym rynkiem zbytu dla naszych maszyn. W ostatnim czasie firma rozszerzyła sieć dystrybucji o trzech nowych dilerów: w Bułgarii, Portugalii i na Węgrzech. Każdy z nich z nich to profesjonalne i stabilne przedsiębiorstwo, które z pewnością sprosta naszym standardom obsługi i serwisu – mówi Janne Marala, dyrektor generalny ds. marketingu i sprzedaży.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej

Już w najbliższy piątek, 5 lipca 2013 r. rozpoczynają się w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej 2013. Wasz miesięcznik Drwal jest jednym z patronów medialnych i sponsorów tej imprezy. Zapraszamy do oglądania zawodów wszystkich przedsiębiorców leśnych, pracowników administracji leśnej oraz inne osoby zainteresowane arborystyką. Z pewnością podczas imprezy będzie można nawiązać wiele interesujących kontaktów biznesowych.

Czytaj więcej

Elmia Wood 2013 na filmie

Największe tegoroczne targi leśne w Europie już za nami. Od 5 do 8 czerwca w szwedzkim Jönköping można było oglądać najnowsze technologie i maszyny do pozyskiwania i obróbki drewna. Warto było przyjechać do Szwecji, bo było na co popatrzeć… Najnowszy film naszego autorstwa jest już do obejrzenia na kanale YouTube „Drwal Miesięcznik”. Zapraszamy!

Czytaj więcej

O ochronie przyrody w lasach

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi organizuje VII Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Zarządzanie ochroną przyrody w lasach” (Tleń, 9–11 września 2013 r.)

Czytaj więcej

Europejskie Mistrzostwa Drwali

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi wraz z Nadleśnictwem Trzebciny organizują Europejskie Mistrzostwa Drwali w Tucholi. Zawody rozegrane zostaną 5 i 6 lipca.

Czytaj więcej

Mistrzostwa operatorów

Wizyta na targach Elmia Wood w szwedzkim Jönköping była okazją nie tylko do zapoznania się z nowoczesną ofertą maszyn i technologii dla branży leśnej, ale dawała także szansę na przeżycie prawdziwie sportowych emocji.

Czytaj więcej

Święto drwali w Niedźwiedziu

…to wydarzenie dobrze już znane nie tylko mieszkańcom województwa lubuskiego – coroczna impreza gromadzi nie tylko miłośników sportowej rywalizacji w pracy pilarką. Zmaganiom zawodników towarzyszą bowiem nie lada atrakcje. Program Święta Drwali

Czytaj więcej

Nadchodzi Scorpion

Bez wątpienia jedną z najbardziej spektakularnych nowości pokazanych na targach Elmia Wood w Szwecji (5–8 czerwca) był otoczony wcześniej tajemnicą harwester Ponsse Skorpion. W oczy od razu rzuca się nowatorskie rozwiązanie żurawia.

Czytaj więcej

Międzynarodowe zmagania

6 i 7 lipca w Bobrowie po raz czternasty rozegrane zostaną Międzynarodowe Zawody Drwali. W zmaganiach o miano najlepszego drwala udział wezmą zawodnicy z Czech, Słowacji, Niemiec, Francji, Szwecji i Polski. Zawody w Bobrowie są również eliminacjami do Mistrzostw Polski Drwali.

Czytaj więcej

Leśnictwo przyszłości

Największe targi leśne w Europie już za nami. Od 5 do 8 czerwca w szwedzkim Jönköping można było oglądać najnowsze technologie i maszyny do pozyskiwania i obróbki drewna. Warto było przyjechać do Szwecji, bo było na co popatrzeć…

Czytaj więcej

Elmia trwa!

W południowej Szwecji, nieopodal miejscowości Jönköping, trwają największe tegoroczne targi leśne – Elmia Wood 2013. Każdy związany z branżą leśną powinien tu przyjechać, aby zapoznać się, jak głosi hasło reklamowe jednej z wystawiających się firm, z leśnictwem jutra. Jeszcze jest czas – targi trwają do soboty 8 czerwca włącznie.

Czytaj więcej

John Deere prezentuje

Już jutro rusza wielkie leśne święto – targi Elmia Wood w szwedzkim Jönköping. W ostatniej chwili przed wyjazdem sprawdzamy najświeższe informacje największych wystawców, którzy dopiero w ostatniej chwili uchylają rąbka tajemnicy na temat przygotowanej ekspozycji. Chcemy wiedzieć, jakich stoisk nie można ominąć i na jakie maszyny warto zwrócić szczególną uwagę…

Czytaj więcej

Kobiety i pilarki

Dotychczas wśród użytkowników pilarek w Austrii i Niemczech było niewiele kobiet. Jednak w krajach tych tradycyjny podział ról między płciami coraz bardziej się zmienia. Zarazem stale wzrasta tam rozmiar pozyskania drewna opałowego w ramach samowyrobu. Do tego dochodzi fakt, że kobiety stanowią znaczny odsetek właścicieli lasów...

Czytaj więcej

Bojowa technika w lesie

Już wkrótce rozpoczynają się targi leśne Elmia Wood w szwedzkim Jönköping (5–8 czerwca). Redakcja Drwala już powoli pakuje walizki. Co będziemy tam oglądać? Na przykład Wyświetlacz HUD – znany dotychczas głównie z zastosowań w samolotach bojowych, który właśnie trafia do maszyn leśnych.

Czytaj więcej

Kolejny zwycięzca konkursu dla prenumeratorów Drwala!

Zgodnie z regulaminem konkursu dla prenumeratorów „Każdy drwal ma Fao Far” 28 maja w siedzibie redakcji odbyło się trzecie z czterech losowań nagrody II stopnia – zestawu narzędzi Fiskars. Zwycięzcą został pan Tomasz Szalbot, przedsiębiorca leśny z Wisły – gratulujemy!

Czytaj więcej

Zawody drwali-studentów na SGGW

Już po raz czwarty najlepsi drwale-studenci stanęli w szranki na zawodach organizowanych przez Samorząd Studentów Wydziału Leśnego SGGW. Do zmagań, odbywających się 16 i 17 maja na powierzchni leśnej w Nadleśnictwie Chojnów i kampusie SGGW, przystąpiło 30 studentów z wydziałów leśnych z Warszawy, Krakowa i Poznania.

Czytaj więcej