strona główna

Informacje branżowe

John Deere prezentuje

Już jutro rusza wielkie leśne święto – targi Elmia Wood w szwedzkim Jönköping. W ostatniej chwili przed wyjazdem sprawdzamy najświeższe informacje największych wystawców, którzy dopiero w ostatniej chwili uchylają rąbka tajemnicy na temat przygotowanej ekspozycji. Chcemy wiedzieć, jakich stoisk nie można ominąć i na jakie maszyny warto zwrócić szczególną uwagę…

Czytaj więcej

Kobiety i pilarki

Dotychczas wśród użytkowników pilarek w Austrii i Niemczech było niewiele kobiet. Jednak w krajach tych tradycyjny podział ról między płciami coraz bardziej się zmienia. Zarazem stale wzrasta tam rozmiar pozyskania drewna opałowego w ramach samowyrobu. Do tego dochodzi fakt, że kobiety stanowią znaczny odsetek właścicieli lasów...

Czytaj więcej

Bojowa technika w lesie

Już wkrótce rozpoczynają się targi leśne Elmia Wood w szwedzkim Jönköping (5–8 czerwca). Redakcja Drwala już powoli pakuje walizki. Co będziemy tam oglądać? Na przykład Wyświetlacz HUD – znany dotychczas głównie z zastosowań w samolotach bojowych, który właśnie trafia do maszyn leśnych.

Czytaj więcej

Kolejny zwycięzca konkursu dla prenumeratorów Drwala!

Zgodnie z regulaminem konkursu dla prenumeratorów „Każdy drwal ma Fao Far” 28 maja w siedzibie redakcji odbyło się trzecie z czterech losowań nagrody II stopnia – zestawu narzędzi Fiskars. Zwycięzcą został pan Tomasz Szalbot, przedsiębiorca leśny z Wisły – gratulujemy!

Czytaj więcej

Zawody drwali-studentów na SGGW

Już po raz czwarty najlepsi drwale-studenci stanęli w szranki na zawodach organizowanych przez Samorząd Studentów Wydziału Leśnego SGGW. Do zmagań, odbywających się 16 i 17 maja na powierzchni leśnej w Nadleśnictwie Chojnów i kampusie SGGW, przystąpiło 30 studentów z wydziałów leśnych z Warszawy, Krakowa i Poznania.

Czytaj więcej

Zwycięzcy konkursu \'Zielony Król Lasów\' wyłonieni!

Konkurs fotograficzny „Zielony Król Lasów”, organizowany przez firmę Intrac, dobiegł końca. Wiemy już, kto dzięki nadesłaniu zdjęcia, pojedzie na targi Elmia Wood do Szwecji

Czytaj więcej

Nowe centrum logistyczne Ponsse

Latem 2013 r. ma zostać oddane do użytku nowe centrum logistyczne fińskiego producenta maszyn leśnych Ponsse.

Czytaj więcej

Promocja w Stihlu

„Pogromcy dzikiej zieleni” – to hasło trwającej do końca czerwca wiosennej promocja sprzętu i akcesoriów marki Stihl, która obejmuje głównie kosy mechaniczne.

Czytaj więcej

Kilka uwag do przetargu w Nadleśnictwie T.

Przedsiębiorcy leśni powinni pamiętać zamówienie publiczne w Nadleśnictwie T. na usługi leśne w latach 2013–16. Nasz współpracownik był w Nadleśnictwie i wysłuchał opinii trzech stron konfliktu. Profesjonalny artykuł o tym przetargu i o konflikcie, jaki powstał na jego tle, Czytelnicy Drwala będą mogli przeczytać w czerwcowym numerze pisma. Po jego lekturze każdy będzie mógł samodzielnie ocenić, kto w tym sporze ma rację, a kto zawinił. Ja natomiast chciałbym zwrócić uwagę na niektóre działania zamawiającego. Są one, moim zdaniem, nieracjonalne z punktu widzenia Lasów.

Czytaj więcej

Wysyłajcie i sprawdzajcie!

Jeszcze tylko do jutra do północy można przesyłać zdjęcie na konkurs „Zielony Król Lasów”, w którym główną nagrodą jest wyjazd na czerwcowe targi leśne w szwedzkim Jönköping.

Czytaj więcej

Kursy zawodowe w Tucholi

Zespół Szkół Leśnych w Tucholi prowadzi nabór na roczne kwalifikacyjne kursy zawodowe. Uczestnicy kursu, którzy wcześniej ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum o odmiennym profilu, mogą uzyskać tytuł technika leśnika.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski arborystów

Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej odbędą się 6–7 lipca 2013 r. w Parku Skarbków w Grodzisku Mazowieckim.

Czytaj więcej

Certyfikat DFSZ uznany przez FSC

Niemiecka centrala FSC zaaprobowała nowe standardy Niemieckiego Certyfikatu Usług Leśnych (DFSZ). Tym samym certyfikat DFSZ jest teraz honorowany w obydwu podstawowych systemach certyfikacji gospodarki leśnej – PEFC i FSC.

Czytaj więcej

Ostatnia szansa na wyjazd na Elmię!

Jeszcze tylko nieco ponad tydzień czekamy na zdjęcia maszyn John Deere lub Timberjack w konkursie„Zielony Król Lasów”. Do 15 maja można wypełnić formularz zgłoszeniowy i dołączyć zdjęcie. Autor najciekawszej fotografii już na początku czerwca pojedzie do Szwecji na największe targi leśne – Elmię Wood. Warto spróbować, bo nagroda jest nie byle jaka. Pogoda sprzyja, a więc aparaty w dłoń i… hajda na bezkrwawe łowy. „Zielony Król” czeka.

Czytaj więcej

Termin płatności 3

O terminach płatności za świadczone przez przedsiębiorców usługi leśne pisałem już dwukrotnie na stronach internetowych Drwala (Termin płatności, Termin płatności 2). Jestem przekonany, że dzięki tym artykułom udało się w 2013 r. całkowicie wyeliminować z usług leśnych terminy płatności przekraczające okres 30 dni. Wcześniej niektóre nadleśnictwa „proponowały” wykonawcom bardzo długie terminy płatności, wynoszące nawet 90 dni.

Czytaj więcej

Brakuje operatorów maszyn leśnych

W 2009 roku weszło w życie w Niemczech rozporządzenie w sprawie wymagań, którym powinni odpowiadać wykwalifikowani operatorzy maszyn leśnych. Miało ono stymulować rozwój kształcenia zawodowego w zakresie obsługi nowoczesnych maszyn leśnych. Planowano wówczas szkolenie w Niemczech 155 operatorów maszyn leśnych rocznie.

Czytaj więcej

Razem w lesie - razem na targach!

List otwarty do Nadleśniczych

Czytaj więcej

FORSTlive 2013 - relacja

Czternasta już edycja targów leśnych FORSTlive 2013 za nami. Impreza odbyła się w niemieckiej miejscowości Offenburg (12–14 kwietnia). W galerii internetowej Drwala prezentujemy zdjęcia z targów w Offenburgu. Pokazy wybranych maszyn przy pracy można zobaczyć także na kanale „Drwal Miesięcznik” na portalu YouTube.

Czytaj więcej

Leśne mistrzostwa

V Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych rozegrane zostaną w dniach 18–21 kwietnia w Warcinie

Czytaj więcej