strona główna

Informacje branżowe

Zwycięzcy konkursu \'Zielony Król Lasów\' wyłonieni!

Konkurs fotograficzny „Zielony Król Lasów”, organizowany przez firmę Intrac, dobiegł końca. Wiemy już, kto dzięki nadesłaniu zdjęcia, pojedzie na targi Elmia Wood do Szwecji

Czytaj więcej

Nowe centrum logistyczne Ponsse

Latem 2013 r. ma zostać oddane do użytku nowe centrum logistyczne fińskiego producenta maszyn leśnych Ponsse.

Czytaj więcej

Promocja w Stihlu

„Pogromcy dzikiej zieleni” – to hasło trwającej do końca czerwca wiosennej promocja sprzętu i akcesoriów marki Stihl, która obejmuje głównie kosy mechaniczne.

Czytaj więcej

Kilka uwag do przetargu w Nadleśnictwie T.

Przedsiębiorcy leśni powinni pamiętać zamówienie publiczne w Nadleśnictwie T. na usługi leśne w latach 2013–16. Nasz współpracownik był w Nadleśnictwie i wysłuchał opinii trzech stron konfliktu. Profesjonalny artykuł o tym przetargu i o konflikcie, jaki powstał na jego tle, Czytelnicy Drwala będą mogli przeczytać w czerwcowym numerze pisma. Po jego lekturze każdy będzie mógł samodzielnie ocenić, kto w tym sporze ma rację, a kto zawinił. Ja natomiast chciałbym zwrócić uwagę na niektóre działania zamawiającego. Są one, moim zdaniem, nieracjonalne z punktu widzenia Lasów.

Czytaj więcej

Wysyłajcie i sprawdzajcie!

Jeszcze tylko do jutra do północy można przesyłać zdjęcie na konkurs „Zielony Król Lasów”, w którym główną nagrodą jest wyjazd na czerwcowe targi leśne w szwedzkim Jönköping.

Czytaj więcej

Kursy zawodowe w Tucholi

Zespół Szkół Leśnych w Tucholi prowadzi nabór na roczne kwalifikacyjne kursy zawodowe. Uczestnicy kursu, którzy wcześniej ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum o odmiennym profilu, mogą uzyskać tytuł technika leśnika.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski arborystów

Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej odbędą się 6–7 lipca 2013 r. w Parku Skarbków w Grodzisku Mazowieckim.

Czytaj więcej

Certyfikat DFSZ uznany przez FSC

Niemiecka centrala FSC zaaprobowała nowe standardy Niemieckiego Certyfikatu Usług Leśnych (DFSZ). Tym samym certyfikat DFSZ jest teraz honorowany w obydwu podstawowych systemach certyfikacji gospodarki leśnej – PEFC i FSC.

Czytaj więcej

Ostatnia szansa na wyjazd na Elmię!

Jeszcze tylko nieco ponad tydzień czekamy na zdjęcia maszyn John Deere lub Timberjack w konkursie„Zielony Król Lasów”. Do 15 maja można wypełnić formularz zgłoszeniowy i dołączyć zdjęcie. Autor najciekawszej fotografii już na początku czerwca pojedzie do Szwecji na największe targi leśne – Elmię Wood. Warto spróbować, bo nagroda jest nie byle jaka. Pogoda sprzyja, a więc aparaty w dłoń i… hajda na bezkrwawe łowy. „Zielony Król” czeka.

Czytaj więcej

Termin płatności 3

O terminach płatności za świadczone przez przedsiębiorców usługi leśne pisałem już dwukrotnie na stronach internetowych Drwala (Termin płatności, Termin płatności 2). Jestem przekonany, że dzięki tym artykułom udało się w 2013 r. całkowicie wyeliminować z usług leśnych terminy płatności przekraczające okres 30 dni. Wcześniej niektóre nadleśnictwa „proponowały” wykonawcom bardzo długie terminy płatności, wynoszące nawet 90 dni.

Czytaj więcej

Brakuje operatorów maszyn leśnych

W 2009 roku weszło w życie w Niemczech rozporządzenie w sprawie wymagań, którym powinni odpowiadać wykwalifikowani operatorzy maszyn leśnych. Miało ono stymulować rozwój kształcenia zawodowego w zakresie obsługi nowoczesnych maszyn leśnych. Planowano wówczas szkolenie w Niemczech 155 operatorów maszyn leśnych rocznie.

Czytaj więcej

Razem w lesie - razem na targach!

List otwarty do Nadleśniczych

Czytaj więcej

FORSTlive 2013 - relacja

Czternasta już edycja targów leśnych FORSTlive 2013 za nami. Impreza odbyła się w niemieckiej miejscowości Offenburg (12–14 kwietnia). W galerii internetowej Drwala prezentujemy zdjęcia z targów w Offenburgu. Pokazy wybranych maszyn przy pracy można zobaczyć także na kanale „Drwal Miesięcznik” na portalu YouTube.

Czytaj więcej

Leśne mistrzostwa

V Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych rozegrane zostaną w dniach 18–21 kwietnia w Warcinie

Czytaj więcej

Pzp to nie największy problem

Czasami spotykam się z opiniami przedsiębiorców leśnych, którzy z rozrzewnieniem wspominają okres do 2004 roku, gdy usługi leśne w nadleśnictwach nie były objęte przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Twierdzą oni, że w tamtym okresie współpraca z Lasami była dużo lepsza niż obecnie, łatwiej było się dogadywać na szczeblu ogólnopolskim i lokalnym. Czy tak było faktycznie?

Czytaj więcej

Inne spojrzenie

W lutym w Puszczykowie odbyła się konferencja zorganizowana przez Lasy Państwowe pt. „Sektor usług leśnych – dziś i jutro”. Niestety, nie mogłem być na niej osobiście jako obserwator, nie wspominając już o możliwości przygotowania referatu dotyczącego np. partnerskiej umowy na usługi leśne czy kryteriów oceny ofert w zamówieniach publicznych odnoszących się do właściwości wykonawcy. Przeczytałem jednak skrupulatnie wszystkie dostępne w internecie referaty, a w przypadku ich braku – prezentacje, oraz zapoznałem się z relacjami prasowymi zamieszczonymi w najlepszym piśmie leśnym wydawanym w Polsce – „Lesie Polskim”, w naszym miesięczniku dla przedsiębiorców leśnych „Drwal” oraz w „Głosie Lasu”. W relacjach tych zamieszczono sprawozdania z dyskusji, jaka toczyła się między uczestnikami konferencji, po wygłoszeniu referatów.

Czytaj więcej

FORSTlive 2013

Jutro w niemieckim Offenburgu, leżącym w Badenii Wirtembergii, rozpoczynają 14. targi leśnictwa, energii odnawialnej „FORSTlive 2013”. Na powierzchni 46 tys. m² stoiska przygotowało ponad 260 wystawców, głównie z Niemiec, ale także z Danii, Szwajcarii, krajów skandynawskich. Są to praktycznie wyłącznie firmy ściśle związane z branżą leśną i branżą energii odnawialnej. Organizatorzy spodziewają się 25 tys. zwiedzających, co w porównaniu do liczby odwiedzających ostatnie targi leśne w Mostkach, musi robić duże wrażenie.

Czytaj więcej

Stare pilarki na Elmii

Przedstawiciele międzynarodowego stowarzyszenia kolekcjonerów starych pilarek zapowiedzieli swój udział w tegorocznej Elmii. Goście targów będą więc mogli zobaczyć pracę ok. 20 starych maszyn.

Czytaj więcej

Elmia Wood, czyli przełomowa piękność

Mimo wielu zalet harwarder – kombinacja harwestera z forwarderem – nie był dotąd wykorzystywany w lasach na większą skalę. Jego eksploatacja była bowiem nierentowna. Na tegorocznych targach Elmia Wood (5–8 czerwca) szwedzki konstruktor Christer Lennartsson ma jednak zaprezentować harwarder, który może zmienić tę sytuację.

Czytaj więcej