strona główna

Informacje branżowe

Pzp to nie największy problem

Czasami spotykam się z opiniami przedsiębiorców leśnych, którzy z rozrzewnieniem wspominają okres do 2004 roku, gdy usługi leśne w nadleśnictwach nie były objęte przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Twierdzą oni, że w tamtym okresie współpraca z Lasami była dużo lepsza niż obecnie, łatwiej było się dogadywać na szczeblu ogólnopolskim i lokalnym. Czy tak było faktycznie?

Czytaj więcej

Inne spojrzenie

W lutym w Puszczykowie odbyła się konferencja zorganizowana przez Lasy Państwowe pt. „Sektor usług leśnych – dziś i jutro”. Niestety, nie mogłem być na niej osobiście jako obserwator, nie wspominając już o możliwości przygotowania referatu dotyczącego np. partnerskiej umowy na usługi leśne czy kryteriów oceny ofert w zamówieniach publicznych odnoszących się do właściwości wykonawcy. Przeczytałem jednak skrupulatnie wszystkie dostępne w internecie referaty, a w przypadku ich braku – prezentacje, oraz zapoznałem się z relacjami prasowymi zamieszczonymi w najlepszym piśmie leśnym wydawanym w Polsce – „Lesie Polskim”, w naszym miesięczniku dla przedsiębiorców leśnych „Drwal” oraz w „Głosie Lasu”. W relacjach tych zamieszczono sprawozdania z dyskusji, jaka toczyła się między uczestnikami konferencji, po wygłoszeniu referatów.

Czytaj więcej

FORSTlive 2013

Jutro w niemieckim Offenburgu, leżącym w Badenii Wirtembergii, rozpoczynają 14. targi leśnictwa, energii odnawialnej „FORSTlive 2013”. Na powierzchni 46 tys. m² stoiska przygotowało ponad 260 wystawców, głównie z Niemiec, ale także z Danii, Szwajcarii, krajów skandynawskich. Są to praktycznie wyłącznie firmy ściśle związane z branżą leśną i branżą energii odnawialnej. Organizatorzy spodziewają się 25 tys. zwiedzających, co w porównaniu do liczby odwiedzających ostatnie targi leśne w Mostkach, musi robić duże wrażenie.

Czytaj więcej

Stare pilarki na Elmii

Przedstawiciele międzynarodowego stowarzyszenia kolekcjonerów starych pilarek zapowiedzieli swój udział w tegorocznej Elmii. Goście targów będą więc mogli zobaczyć pracę ok. 20 starych maszyn.

Czytaj więcej

Elmia Wood, czyli przełomowa piękność

Mimo wielu zalet harwarder – kombinacja harwestera z forwarderem – nie był dotąd wykorzystywany w lasach na większą skalę. Jego eksploatacja była bowiem nierentowna. Na tegorocznych targach Elmia Wood (5–8 czerwca) szwedzki konstruktor Christer Lennartsson ma jednak zaprezentować harwarder, który może zmienić tę sytuację.

Czytaj więcej

Newsletter? Tak! Zamawiam!

Kwietniowy numer Drwala, który właśnie trafia do Waszych rąk, jest pierwszym, którego pojawienie się na rynku poprzedziliśmy rozesłaniem elektronicznego biuletynu do części naszych prenumeratorów.

Czytaj więcej

Życzenia Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim Czytelnikom...

Czytaj więcej

Wypadki w leśnictwie 2012

Niedawno w internecie ukazało się sprawozdanie GUS na temat wypadków przy pracy w 2012 roku, dotyczący wszystkich zdarzeń w Polsce w tym okresie. Niestety, leśnictwo jest dla statystyków trochę za małą gałęzią gospodarki, aby traktować je oddzielnie w tego typu raportach. Dlatego też leśnictwo ujęte jest łącznie z łowiectwem i rybactwem (LŁR). Myślę, że nie będzie wielkim błędem stwierdzenie, że prawie wszystkie wypadki dotyczą jednak leśnictwa, ponieważ liczba pracujących w leśnictwie jest wielokrotnie większa niż liczna pracujących w łowiectwie czy rybactwie.

Czytaj więcej

Wiceprezes Intrac Polska nie żyje

18 marca, w wieku 47 lat, zmarł nagle Raul Rand, jeden z twórców Intrac AB, wiceprezes firmy Intrac Polska.

Czytaj więcej

CIT w Lasach, czyli wyszło jak zawsze

Na początku października 2012 r. ukazał się na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska dokument pt. „Projekt założeń do projektu ustawy o zmianach ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw” przeznaczony do konsultacji społecznych. Projekt ten zawierał m.in. propozycję objęcia wszystkich dochodów Lasów Państwowych podatkiem dochodowym od osób prawnych (w skrócie pdop). Początkowo planowano, że proponowane zmiany przepisów prawnych wejdą w życie od 1 marca 2013 r., a pdop – od 1 stycznia 2014 roku.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone na czele

Krajem o największym pozyskaniu drewna są, co może wielu zaskoczyć, Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej

Jesteśmy na Facebooku!

Miesięcznik Drwal jest już na Facebooku. Dołącz do nas, czytaj artykuły, oglądaj filmy i dyskutuj o nich. Czekamy na Wasze opinie, wypowiedzi i pytania.

Czytaj więcej

Elmia na sportowo

Wizyta na targach w szwedzkim Jönköping (5–8 czerwca) to nie tylko okazja do zapoznania się z nowoczesną ofertą dla branży leśnej i możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów z producentami maszyn i urządzeń, ale także szansa na przeżycie prawdziwie sportowych emocji

Czytaj więcej

Złota Siekiera w Spychowie

Zawody drwali o Złotą Siekierę nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo rozegrano już po raz czwarty. 1 marca do zmagań na powierzchni zlokalizowanej w Leśnictwie Faryny przystąpiło 15 drwali i trzech zrywkarzy, reprezentujących trzy zakłady usług leśnych.

Czytaj więcej

Ligna 2013

Światowe Targi Gospodarki Leśnej i Przemysłu Drzewnego Ligna to impreza, na której co dwa lata spotykają się niemal wszyscy liczący się na świecie producenci maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej

Czytaj więcej

Trwają targi!

W Kielcach trwają targi rolniczo-leśne – Agrotech oraz Las-Expo. Z najnowszą ofertą maszyn i urządzeń do prac w „zielonych branżach” można zapoznać się na żywo do niedzieli (10 marca) do godz. 16.

Czytaj więcej

LAS-EXPO 2013

Podczas odbywających się na jednej powierzchni wystawienniczej targów leśnych LAS-EXPO i targów rolniczych AGROTECH (Kielce, 8–10 marca) na stoisku Oficyny Wydawniczej Oikos – wydawcy m.in. „Drwala” – każdy odwiedzający może otrzymać bezpłatny „Poradnik dla właścicieli lasów”. Numer naszego stoiska - H55. Nietrudno będzie nas znaleźć, ponieważ nasze stoisko ma 50 m2.

Czytaj więcej

Ogłoszenie drobne przez SMS

Dotychczas, aby zamówić ogłoszenie drobne, należało skorzystać z formularza dostępnego na naszej stronie internetowej. Teraz uruchomiliśmy jeszcze prostszą formę – za pośrednictwem SMS.

Czytaj więcej

Logset wkracza do Chin

Logset, fiński producent maszyn leśnych, rozwija swoją sieć dystrybucyjną.

Czytaj więcej

Pilarki w promocji

Jeszcze miesiąc, do 30 marca br., trwa zimowa promocja na niektóre modele pilarek marki STIHL. Jeżeli ktoś planuje w najbliższym czasie zakup tego typu sprzętu powinien się pospieszyć, ponieważ liczba maszyn w ofercie promocyjnej jest ograniczona. Warto skorzystać z promocji, ponieważ na niektóre oferowane modele jest obniżona cena detaliczna lub przy zakupie pilarki dodawane są bezpłatnie różne materiały eksploatacyjne.

Czytaj więcej