strona główna

Informacje branżowe

Newsletter? Tak! Zamawiam!

Kwietniowy numer Drwala, który właśnie trafia do Waszych rąk, jest pierwszym, którego pojawienie się na rynku poprzedziliśmy rozesłaniem elektronicznego biuletynu do części naszych prenumeratorów.

Czytaj więcej

Życzenia Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim Czytelnikom...

Czytaj więcej

Wypadki w leśnictwie 2012

Niedawno w internecie ukazało się sprawozdanie GUS na temat wypadków przy pracy w 2012 roku, dotyczący wszystkich zdarzeń w Polsce w tym okresie. Niestety, leśnictwo jest dla statystyków trochę za małą gałęzią gospodarki, aby traktować je oddzielnie w tego typu raportach. Dlatego też leśnictwo ujęte jest łącznie z łowiectwem i rybactwem (LŁR). Myślę, że nie będzie wielkim błędem stwierdzenie, że prawie wszystkie wypadki dotyczą jednak leśnictwa, ponieważ liczba pracujących w leśnictwie jest wielokrotnie większa niż liczna pracujących w łowiectwie czy rybactwie.

Czytaj więcej

Wiceprezes Intrac Polska nie żyje

18 marca, w wieku 47 lat, zmarł nagle Raul Rand, jeden z twórców Intrac AB, wiceprezes firmy Intrac Polska.

Czytaj więcej

CIT w Lasach, czyli wyszło jak zawsze

Na początku października 2012 r. ukazał się na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska dokument pt. „Projekt założeń do projektu ustawy o zmianach ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw” przeznaczony do konsultacji społecznych. Projekt ten zawierał m.in. propozycję objęcia wszystkich dochodów Lasów Państwowych podatkiem dochodowym od osób prawnych (w skrócie pdop). Początkowo planowano, że proponowane zmiany przepisów prawnych wejdą w życie od 1 marca 2013 r., a pdop – od 1 stycznia 2014 roku.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone na czele

Krajem o największym pozyskaniu drewna są, co może wielu zaskoczyć, Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej

Jesteśmy na Facebooku!

Miesięcznik Drwal jest już na Facebooku. Dołącz do nas, czytaj artykuły, oglądaj filmy i dyskutuj o nich. Czekamy na Wasze opinie, wypowiedzi i pytania.

Czytaj więcej

Elmia na sportowo

Wizyta na targach w szwedzkim Jönköping (5–8 czerwca) to nie tylko okazja do zapoznania się z nowoczesną ofertą dla branży leśnej i możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów z producentami maszyn i urządzeń, ale także szansa na przeżycie prawdziwie sportowych emocji

Czytaj więcej

Złota Siekiera w Spychowie

Zawody drwali o Złotą Siekierę nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo rozegrano już po raz czwarty. 1 marca do zmagań na powierzchni zlokalizowanej w Leśnictwie Faryny przystąpiło 15 drwali i trzech zrywkarzy, reprezentujących trzy zakłady usług leśnych.

Czytaj więcej

Ligna 2013

Światowe Targi Gospodarki Leśnej i Przemysłu Drzewnego Ligna to impreza, na której co dwa lata spotykają się niemal wszyscy liczący się na świecie producenci maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej

Czytaj więcej

Trwają targi!

W Kielcach trwają targi rolniczo-leśne – Agrotech oraz Las-Expo. Z najnowszą ofertą maszyn i urządzeń do prac w „zielonych branżach” można zapoznać się na żywo do niedzieli (10 marca) do godz. 16.

Czytaj więcej

LAS-EXPO 2013

Podczas odbywających się na jednej powierzchni wystawienniczej targów leśnych LAS-EXPO i targów rolniczych AGROTECH (Kielce, 8–10 marca) na stoisku Oficyny Wydawniczej Oikos – wydawcy m.in. „Drwala” – każdy odwiedzający może otrzymać bezpłatny „Poradnik dla właścicieli lasów”. Numer naszego stoiska - H55. Nietrudno będzie nas znaleźć, ponieważ nasze stoisko ma 50 m2.

Czytaj więcej

Ogłoszenie drobne przez SMS

Dotychczas, aby zamówić ogłoszenie drobne, należało skorzystać z formularza dostępnego na naszej stronie internetowej. Teraz uruchomiliśmy jeszcze prostszą formę – za pośrednictwem SMS.

Czytaj więcej

Logset wkracza do Chin

Logset, fiński producent maszyn leśnych, rozwija swoją sieć dystrybucyjną.

Czytaj więcej

Pilarki w promocji

Jeszcze miesiąc, do 30 marca br., trwa zimowa promocja na niektóre modele pilarek marki STIHL. Jeżeli ktoś planuje w najbliższym czasie zakup tego typu sprzętu powinien się pospieszyć, ponieważ liczba maszyn w ofercie promocyjnej jest ograniczona. Warto skorzystać z promocji, ponieważ na niektóre oferowane modele jest obniżona cena detaliczna lub przy zakupie pilarki dodawane są bezpłatnie różne materiały eksploatacyjne.

Czytaj więcej

Inteligentny system zawieszenia kabiny

Firma Komatsu Forest opracowała nowy system zawieszania kabiny – KCR (Komatsu Comfort Ride) – który wyjątkowo efektywnie tłumi drgania i wstrząsy. Konstrukcja 4-punktowego zawieszenia składa się z dwuczęściowej ramy, siłowników hydraulicznych o długim skoku, czujników położenia i stabilizatora hydraulicznego.

Czytaj więcej

Wygraj wyjazd na targi Elmia Wood!

Firma Intrac, przedstawiciel marki John Deere, organizuje konkurs fotograficzny „Zielony król lasów”. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca jest wyjazd na tegoroczne targi Elmia Wood, które odbędą się w dniach 5–8 czerwca w Szwecji.

Czytaj więcej

Kolejny zwycięzca konkursu dla prenumeratorów Drwala!

Zgodnie z regulaminem konkursu dla prenumeratorów „Każdy drwal ma Fao Far” w dniu 28 lutego w siedzibie redakcji odbyło się drugie z czterech losowań nagrody II stopnia – zestawu narzędzi Fiskars. Zwycięzcą został pan Henryk Wons, właściciel firmy Lasel z siedzibą w Rybniku – gratulujemy!

Czytaj więcej

Serwis w stałej cenie

Bezawaryjna praca maszyn leśnych to jedna z głównych przesłanek rentownego pozyskiwania drewna. Dlatego bardzo duże znaczenie ma profesjonalny serwis maszyn. Austriacka firma ÖForst oferuje jako bodaj pierwszy na świecie diler sprzętu marki John Deere pakiet serwisowy w stałej cenie.

Czytaj więcej

SME planuje ogólnoszwedzkie manifestacje

Organizacja szwedzkich przedsiębiorców leśnych (SME) planuje na 1 marca 2013 r. manifestacje we wszystkich swoich 25 oddziałach regionalnych. Według SME, duże przedsiębiorstwa leśno-drzewne i stowarzyszenia właścicieli lasów zmieniły w ostatnim roku swoje strategie zamawiania usług leśnych radykalnie na niekorzyść przedsiębiorców leśnych.

Czytaj więcej