strona główna

Informacje branżowe

Czechy: targi Silva Regina, Techagro i Biomasa przełożone na 2022 rok

W związku z epidemią i obostrzeniami, które nie pozwalają na realizację w pełnym zakresie imprez targowych, i utrzymującą się niepewnością co do dalszego rozwoju sytuacji, kierownictwo spółki Targi Brno (BVV) postanowiło po uzgodnieniach z organizacjami branżowymi przełożyć zaplanowane na ten rok targi Silva Regina, Techagro i Biomasa na rok następny. Nowy termin to 3–7 kwietnia 2022 roku.  

Czytaj więcej

Polak mistrzem Europy drwali!

Michał Dubicki został mistrzem Europy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna! Dwukrotny mistrz Polski, stając na najwyższym stopniu podium wyprzedził reprezentanta Belgii Koena Martensa oraz Czecha Martina Komárka. Tegoroczna rywalizacja w mistrzostwach Starego Kontynentu, odbyła się w wyjątkowej wirtualnej formule, a bój o złoto toczyli najlepsi drwale z czternastu europejskich państw.  

Czytaj więcej

Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych

Decyzja nr 67 Dyrektora Generalnego LP z dnia 6 sierpnia 2020 r. (w sprawie udostępnienia jednolitych wzorów dokumentów oraz stosowania standardów jakościowych odnoszących się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia dotyczących zamawiania usług leśnych z zakresu gospodarki leśnej w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych) w § 2 stanowi m.in.: Rekomenduje się zastosowanie w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego związanych z zamawianiem przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych usług wykonawstwa prac z zakresu gospodarki leśnej Opisu Standardu Technologii Wykonawstwa Prac Leśnych, zwanego dalej OSTWPL, określonego w załączniku nr 4 do SIWZ bez wprowadzania zmian i modyfikacji, co stanowi warunek zastosowania ceny jako jedynego kryterium oceny ofert. Poniżej zamieszczamy link, pod którym znajduje się ów Standard. Więcej na ten temat w nr 1/2021 „Drwala”. Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych  

Czytaj więcej

Nowy skider firmy Bijol

Słoweński producent maszyny leśnych Bijol systematycznie wzbogaca swoją ofertę. W 2017 r. przedstawił na targach leśnych w Lucernie w Szwajcarii prosty czterokołowy skider wciągarkowy BWS 160. Następnie wprowadził na rynek wersję tego modelu wyposażoną w żuraw hydrauliczny. W 2019 r. zaprezentował sześciokołową kombinowaną maszynę zrywkową BSW 240 6x6 napędzaną sześciocylindrowym silnikiem Deutz, osiągającym moc 177 KW i odpowiadającym normie emisji spalin Euro 5. Co ciekawe, pierwszy egzemplarz tej maszyny został skonstruowany z myślą o zastosowaniach gaśniczych.  

Czytaj więcej

Firma SP Maskiner dołącza do koncernu Eco Log

Wiosną 2020 r. doszło do fuzji firmy Gremo z koncernem Eco Log („Drwal” 7/2020). Teraz dołącza do niego produkująca głowice harwesterowe szwedzka spółka SP Maskiner. Dotychczasowe modele głowic SP będą nadal produkowane. Jednocześnie koncern Eco Log będzie firmować własnym szyldem nową głowicę, bazującą na technologii SP, ale wyróżniającą się specjalnymi rozwiązaniami i designem typowym dla marki Eco Log. Szacuje się, że po ostatniej fuzji roczne przychody koncernu Eco Log osiągną poziom 800 mln koron szwedzkich.  

Czytaj więcej

Webinarium „Standardy postępowania z drzewami w mieście - wskazania do SIWZ”

Webinarium, organizowane przez Dendros, odbędzie się w poniedziałek 14.12.2020 r. w godz. 10–14 na platformie ClickMeeting. Są jeszcze wolne miejsca! W trakcie wykładu będzie można zadawać pytania na czacie. Każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe – prezentację ze spotkania.  

Czytaj więcej

Firma Rottne Industri wprowadza nową gwarancję

Firma Rottne Industri AB wprowadza nowe warunki gwarancji na swoje nowo wyprodukowane maszyny leśne. – Chodzi tu o wzięcie na siebie odpowiedzialności za produkty, jak również o zapewnienie naszym klientom dodatkowego bezpieczeństwa zakupów – mówi Arne Isaksson, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w firmie. Nowe warunki gwarancji są wynikiem bardzo starannej i kompleksowej pracy, którą firma wykonała w ciągu kilku lat.  

Czytaj więcej

Wirtualne zawody Stihl Timbersports

Obecny rok postawił przed całym światem masę wyzwań. Do nowej rzeczywistości musieli dostosować się również zawodnicy i organizatorzy zawodów w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Dzięki wysiłkom ludzi pracujących nad rozwojem zawodów ekstremalnych drwali udało się wypracować nowa formułę rywalizacji, w której zmierzą się w tym roku najlepsi zawodnicy ze Starego Kontynentu. Virtual European Championship Stihl Timbersports, bo tak nazwano tegoroczne zawody, zostaną rozegrane w unikalny sposób w wielu lokalizacjach na terenie całej Europy.  

Czytaj więcej

Prace legislacyjne nad utworzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa w toku

Z dniem 16 listopada do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw. Na podstawie tej ustawy, po przyjęciu przez Parlament i podpisaniu przez prezydenta, nadzór nad leśnictwem przejdzie z Ministerstwa Środowiska do tworzonego Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa.  

Czytaj więcej

Las-Expo przesunięte na marzec 2021

XX Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo, które z wiadomych względów nie doszły do skutku wiosną br., miały się odbyć w dniach 6–8 listopada. Targi Kielce poinformowały jednak o odwołaniu imprezy. Poniżej treść komunikatu   Szanowni Państwo, Drodzy Wystawcy! Obostrzenia wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 października 2020 roku, które obowiązują w naszym kraju od 17 października 2020, skutecznie unieruchamiają jakąkolwiek działalność w organizacji wydarzeń targowych. Kielce i powiat kielecki zostały zakwalifikowane do strefy czerwonej. Konsekwencją decyzji władz naszego kraju jest to, że zaplanowane od 6 do 8 listopada 2020 roku XX Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo z przyczyn od nas niezależnych nie mogą się odbyć i zostają przeniesione na marzec 2021 roku. Zapraszamy zatem od 12 do14 marca 2021 r.

Czytaj więcej

Dwukierunkowy kalkulator stawki minimalnej - 2021

Od 1 stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł. Jak to się przekłada na wysokość stawki za roboczogodzinę w pozyskaniu? Jak co roku publikujemy opracowany przez Waldemara Spychalskiego (członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych) dwukierunkowy kalkulator stawki mininalnej. Umożliwia on obliczanie i porównanie dwóch rozbieżnych (niestety) informacji. Z lewej strony jest to teoretyczna stawka godzinowa dla firmy za roboczogodzinę w pozyskaniu drewna, umożliwiająca wypłacenie pracownikowi płacy w wysokości wynagrodzenia minimalnego. Z prawej natomiast - miesięczna pensja, którą firma leśna może zapłacić pracownikowi przy danej stawce za rbh kalkulowanej dla firm leśnych przez Lasy Państwowe, przy zachowaniu wszelkich wymaganych prawem obciążeń. Za pomocą tego wygodnego narzędzia, pokazującego wszystkie składowe, każdy przedsiębiorca może wprowadzić kwotę płaconą mu przez nadleśnictwo za roboczogodzinę i sprawdzić, ile mu z niej zostanie dla pracownika zatrudnionego legalnie. Wyniki warto pokazać partnerom z administracji PGL LP. Również leśnicy mogą skorzystać z okazji, aby się przekonać, czego mogą oczekiwać od zula za pieniądze, które im płacą. Zachęcamy do korzystania Kalkulator dwukierunkowy

Czytaj więcej

Płaca minimalna w górę

We wtorek 15 września na posiedzeniu Rady Ministrów zatwierdzono projekt rozporządzenia, którego główną treść stanowi minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2021 roku. W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2800 złotych. Oznacza to wzrost o 7,7% rok do roku. W przyszłym roku wzrośnie również wysokość stawki godzinowej - do poziomu 18,3 zł. 

Czytaj więcej

Drema 2020

W dniach 15-18 września na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się najważniejsze targi technologii i zaopatrzenia dla przemysłu drzewnego i meblowego - Drema 2020. To okazja by zapoznać się z najnowszymi produktami oraz porozmawiać o przyszłości branży w nowej sytuacji gospodarczej.

Czytaj więcej

Najbliższa edycja Elmia Wood przeniesiona na czerwiec 2022 roku

Elmia Wood to jedno z największych wydarzeń branży leśnej na świecie, odbywające się w Szwecji w czteroletnim cyklu. Najbliższa edycja zaplanowana była na 18–21 czerwca 2021 r. Ze względu na wpływ pandemii COVID-19 na podróże i imprezy masowe, organizator (Elmia AB) podjął już teraz decyzję o przeniesieniu targów Elmia Wood na 2-4 czerwca 2022 r.

Czytaj więcej

Płaca minimalna 2021

Pensja minimalna określa najniższe możliwe wynagrodzenie dla pracownika w Polsce. Rada Ministrów przedłożyła 28 lipca 2020 roku do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego propozycję nowej kwoty najniższej krajowej. Zgodnie z propozycją Rady Ministrów minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosłoby o 200 zł w porównaniu do stawki obowiązującej w tym roku (2600 zł), czyli do 2800 zł. To oznacza wzrost o 7,7%.

Czytaj więcej

Uwaga! Targi Eko-Las odroczone!

Międzynarodowe Targi Poznańskie podjęły decyzję o nieorganizowaniu targów leśnych Eko-Las w br.: "Mając na uwadze najwyższą jakość biznesową organizowanego przez nas wydarzenia, a także wsłuchując się w opinie wystawców oraz partnerów, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu terminu targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS na termin 3-5 września 2021 roku."

Czytaj więcej

Prace nad automatyzacją pozyskiwania drewna

Kanadyjska prywatna organizacja badawczo-rozwojowa FPInnovations intensywnie realizuje program pn. Gospodarka Leśna 4.0, którego elementem jest automatyzacja pozyskiwania drewna. Dalekosiężny cel to stworzenie w pełni autonomicznych maszyn leśnych.

Czytaj więcej

Doskonalenie bramowego pomiaru drewna

Szwedzka firma Cind, oferująca instalacje do bramowego pomiaru drewna okrągłego transportowanego samochodami ciężarowymi (system Timspect), i estońska spółka Timbeter, twórca aplikacji do fotooptycznego pomiaru drewna stosowego, nawiązały współpracę. Firma Cind zmontowała dotychczas łącznie 32 bramowe instalacje pomiarowe dla zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego w Szwecji, Irlandii, Hiszpanii i Finlandii. W systemie Timspect ładunek pojazdu jest ze wszystkich stron rejestrowany kamerami. Na podstawie analizy obrazów ustalana jest miąższość ładunku. System Timspect nie określa jednak średnicy pojedynczych sztuk drewna. Ten problem ma rozwiązać współpraca ze spółką Timbeter, której aplikacja obejmuje funkcję pomiaru średnicy drewna okrągłego na podstawie obrazu jego czoła.

Czytaj więcej

Szwecja: regres na rynku maszyn leśnych w II kwartale

Jak informuje szwedzki portal Forestry.com, statystyka rejestracji nowych forwarderów w Szwecji w II kwartale 2020 r. wykazuje już oznaki kryzysu koronawirusowego. O ile bowiem w I kwartale zostało w Szwecji zarejestrowanych 111 nowych forwarderów, o tyle w miesiącach od kwietnia do czerwca liczba rejestracji spadła do 67 jednostek. To nieco mniej od średniej wyników II kwartału w ostatnich 10 latach. Niemniej jednak sytuacja na rynku maszyn leśnych nie jest jak dotąd tragiczna. Natomiast wielką niewiadomą jest, co będzie dalej.

Czytaj więcej