strona główna

Informacje branżowe

Płaca minimalna 2021

Pensja minimalna określa najniższe możliwe wynagrodzenie dla pracownika w Polsce. Rada Ministrów przedłożyła 28 lipca 2020 roku do negocjacji Radzie Dialogu Społecznego propozycję nowej kwoty najniższej krajowej. Zgodnie z propozycją Rady Ministrów minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosłoby o 200 zł w porównaniu do stawki obowiązującej w tym roku (2600 zł), czyli do 2800 zł. To oznacza wzrost o 7,7%.

Czytaj więcej

Uwaga! Targi Eko-Las odroczone!

Międzynarodowe Targi Poznańskie podjęły decyzję o nieorganizowaniu targów leśnych Eko-Las w br.: "Mając na uwadze najwyższą jakość biznesową organizowanego przez nas wydarzenia, a także wsłuchując się w opinie wystawców oraz partnerów, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu terminu targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS na termin 3-5 września 2021 roku."

Czytaj więcej

Prace nad automatyzacją pozyskiwania drewna

Kanadyjska prywatna organizacja badawczo-rozwojowa FPInnovations intensywnie realizuje program pn. Gospodarka Leśna 4.0, którego elementem jest automatyzacja pozyskiwania drewna. Dalekosiężny cel to stworzenie w pełni autonomicznych maszyn leśnych.

Czytaj więcej

Doskonalenie bramowego pomiaru drewna

Szwedzka firma Cind, oferująca instalacje do bramowego pomiaru drewna okrągłego transportowanego samochodami ciężarowymi (system Timspect), i estońska spółka Timbeter, twórca aplikacji do fotooptycznego pomiaru drewna stosowego, nawiązały współpracę. Firma Cind zmontowała dotychczas łącznie 32 bramowe instalacje pomiarowe dla zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego w Szwecji, Irlandii, Hiszpanii i Finlandii. W systemie Timspect ładunek pojazdu jest ze wszystkich stron rejestrowany kamerami. Na podstawie analizy obrazów ustalana jest miąższość ładunku. System Timspect nie określa jednak średnicy pojedynczych sztuk drewna. Ten problem ma rozwiązać współpraca ze spółką Timbeter, której aplikacja obejmuje funkcję pomiaru średnicy drewna okrągłego na podstawie obrazu jego czoła.

Czytaj więcej

Szwecja: regres na rynku maszyn leśnych w II kwartale

Jak informuje szwedzki portal Forestry.com, statystyka rejestracji nowych forwarderów w Szwecji w II kwartale 2020 r. wykazuje już oznaki kryzysu koronawirusowego. O ile bowiem w I kwartale zostało w Szwecji zarejestrowanych 111 nowych forwarderów, o tyle w miesiącach od kwietnia do czerwca liczba rejestracji spadła do 67 jednostek. To nieco mniej od średniej wyników II kwartału w ostatnich 10 latach. Niemniej jednak sytuacja na rynku maszyn leśnych nie jest jak dotąd tragiczna. Natomiast wielką niewiadomą jest, co będzie dalej.

Czytaj więcej

Kanada: Dodatkowe wsparcie dla sektora leśnego

Kanadyjski rząd federalny oraz władze prowincji i terytoriów przeznaczą 30 mln dolarów na refundację małym i średnim przedsiębiorstwom z sektora leśnego kosztów ochrony przed koronawirusem. Programem refundacyjnym objęte są w szczególności firmy zajmujące się odnawianiem lasu i zalesianiem. Zwracane będą koszty zapewnienia punktów dezynfekcji, dodatkowych kwater i/lub transportu, środków ochrony osobistej oraz instalacji i usług służących zachowaniu dystansu społecznego.  

Czytaj więcej

Litwa: Znaczny spadek sprzedaży państwowego drewna

W czerwcu ilościowy rozmiar sprzedaży surowca drzewnego na aukcjach bieżących przeprowadzonych w państwowym Elektronicznym Systemie Sprzedaży Drewna (EMPS) zmniejszył się o przeszło 29% w stosunku do maja br. W przypadku 50 spośród wszystkich 173 aukcji nie została złożona żadna oferta zakupu drewna z lasów państwowych. W sumie sprzedano 65% surowca drzewnego wystawionego na czerwcowych aukcjach bieżących. Odsetek sprzedanego drewna tartacznego wyniósł 46%.  

Czytaj więcej

Profesjonaliści branży leśnej spotkają się we wrześniu

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS odbędą się między 11 a 13 września w Szklarni k. Janowa Lubelskiego. Po raz kolejny tysiące profesjonalistów z branży leśnej spotka się na największym wydarzeniu poświęconym tej branży w tej części Europy. Formuła targów, obejmująca demonstracje maszyn pracujących w terenie, przyciąga zwiedzających i czyni imprezę doskonałym miejscem do prezentacji oferty swoich produktów i usług.

Czytaj więcej

Stihl nagrodzony za wirtualny trening

Firma Stihl zdobyła dwie prestiżowe nagrody za symulator pracy pilarką podczas akcji ratunkowych wykorzystujący środowisko rzeczywistości mieszanej (MR). Pismo „eLearning Journal” przyznało znanemu producentowi pilarek nagrodę eLearning 2020 w kategorii „Rzeczywistość mieszana”, a Instytut Nauczania Immersyjnego – nagrodę Immersive Learning 2019 w kategorii standardowej (nauczanie immersyjne bazuje na tym, że osoba ucząca się zanurza się w rzeczywistości elektronicznej). Symulator pracy pilarką podczas akcji ratunkowych jest wirtualną platformą treningową przeznaczoną dla straży pożarnej i innych służb ratowniczych. Firmy i instytucje mogą go nabyć jako moduł standardowy i wbudować we własne procesy szkoleniowe.  

Czytaj więcej

Telesterowanie maszynami leśnymi w sieci 5G

Szwedzki leśny instytut badawczy Skogforsk już od wielu lat eksperymentuje z telesterowaniem maszynami leśnymi. Operator miałby przebywać na skraju powierzchni manipulacyjnej lub nawet, w przypadku bardziej zaawansowanych technologii autonomicznej mobilności terenowej, w komfortowych warunkach centrów sterowniczych poza lasem. Do tej pory wąskim gardłem telesterowania było tempo transmisji danych w sieci komórkowej. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie sieci 5G – technologii telekomunikacji mobilnej piątej generacji.  

Czytaj więcej

Komatsu Forest produkuje pełną parą

Firma Komatsu Forest przywróciła pod koniec maja normalny poziom produkcji w swoim zakładzie w miejscowości Umeå w Szwecji. Stało się to możliwe dzięki temu, że dostawcy komponentów do maszyn leśnych Komatsu wznowili już działalność produkcyjną. W początkowym okresie pandemii w Europie zakład firmy Komatsu Forest musiał całkowicie wstrzymać produkcję na kilka tygodni. Później pracownicy produkcyjni pracowali w skróconym wymiarze czasu. Opr. A.S.  

Czytaj więcej

Podcast: Sposób na komary

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy kolejny archiwalny artykuł w formie podcastu. Tym razem wzięliśmy na warsztat tekst Urszuli L Kwiatek "Sposób na komary". Materiał został opublikowany w numerze 8/2013 "Drwala". Zapraszamy do wysłuchania! "Sposób na komary"

Czytaj więcej

Koncern Stihl przejmuje firmę Fovea

Należąca do koncernu Stihl spółka SDP Digitale Produkte nabyła firmę Fovea, która oferuje cyfrowe systemy pomiaru drewna. Marka Fovea ma jednak zostać zachowana. Produktem firmy Fovea jest znana w branży leśnej aplikacja iFOVEA Pro, służąca do fotooptycznego pomiaru drewna stosowego. Spółka SDP tworzy i sprzedaje systemy oprogramowania dla specjalistów w dziedzinach związanych z użytkowaniem i pielęgnowaniem zasobów przyrody. Za pomocą oferowanej przez spółkę internetowej aplikacji LogBuch arboryści i leśnicy mogą np. cyfrowo pozycjonować drzewa i do każdego zlokalizowanego obiektu przyporządkowywać informacje głosowe. Opr. A.S.  

Czytaj więcej

Przywrócenie normalnej produkcji w tartakach Södry

Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasów w południowej Szwecji – zniosła w maju system pracy w skróconym wymiarze czasu w swoich tartakach w miejscowościach Orrefors i Mönsterås w Szwecji. Od pierwszego czerwca pełną parą przeciera drewno także tartak Södry w mieście Hamina w Finlandii. Decyzje o przywróceniu normalnej produkcji w tartakach były podyktowane nie tylko łagodzeniem ograniczeń przeciwepidemicznych w krajach stanowiących ważne rynki zbytu na tarcicę Södry, lecz również znalezieniem nowych możliwości handlowych. W wielu państwach obserwuje się duży popyt na drewno budulcowe. W tartaku w miejscowości Mönsterås, którego załoga jest stosunkowo nieliczna, mają nawet zostać zatrudnieni nowi pracownicy.  

Czytaj więcej

Saksonia, Niemcy: Pomoc finansowa także dla ekologów

Graniczący z Polską niemiecki kraj związkowy Saksonia wspiera w czasie kryzysu koronawirusowego również organizacje pożytku publicznego działające w takich dziedzinach, jak ochrona środowiska, przyrody i klimatu, zrównoważony rozwój, kształtowanie krajobrazu, rolnictwo, rybactwo, leśnictwo, hodowla zwierząt i roślin, odnawialne źródła energii i promowanie efektywności energetycznej. Wsparcie finansowe ma zabezpieczyć egzystencję organizacji, które zostały dotknięte ekonomicznymi skutkami pandemii.  

Czytaj więcej

Litwa: Spadek cen drewna tartacznego w kwietniu

Ilościowy rozmiar sprzedaży surowca drzewnego na kwietniowych aukcjach przeprowadzonych w państwowym Elektronicznym Systemie Sprzedaży Drewna (EMPS) wzrósł o 7% w stosunku do marca br. Pod względem masowym pandemia nie zdusiła więc jeszcze handlu państwowym drewnem na Litwie. Jednak ceny drewna tartacznego klasy B/C i drewna opałowego spadły w znacznym stopniu, bo odpowiednio o 11% i 12%. Największym popytem cieszyło się drewno tartaczne. Średnioważona cena 1 m3 drewna poszczególnych głównych grup sortymentów kształtowała się następująco: drewno tartaczne klasy B/C 53,87 euro (ok. 244 zł); drewno tartaczne klasy D 44,28 euro (ok. 201 zł); drewno opakowaniowe 36,48 euro (ok. 165 zł); papierówka 25,97 euro (ok. 118 zł); drewno na płyty i drewno opałowe 16,20 euro (ok. 73 zł); pozostałości pozrębowe 12,55 euro (ok. 57 zł).  

Czytaj więcej

Szwecja: Państwowe maszyny ustępują miejsca prywatnym

W ramach programu wsparcia przedsiębiorców leśnych w dobie pandemii szwedzkie państwowe gospodarstwo leśne Sveaskog wstrzymało pozyskiwanie drewna maszynami własnymi i skierowało ich operatorów do prac zastępczych. Celem gospodarstwa jest stworzenie współpracującym z nim przedsiębiorcom warunków do utrzymania dużego potencjału usługowego w zakresie pozyskiwania. Operatorzy maszyn Sveaskogu zajmują się tymczasowo np. inwentaryzacją zasobów drzewnych, oczyszczaniem szlaków operacyjnych i remontowaniem urządzeń łowieckich.  

Czytaj więcej

Bundeswehra walczy z kornikami

W lasach niemieckiego landu Nadrenia-Palatynat pracuje od 14 maja 2020 r. ok. 100 żołnierzy Bundeswehry. W ramach leśnej służby, która ma trwać co najmniej 12 tygodni, wojsko wyszukuje i oznakowuje drzewa zaatakowane przez korniki oraz koruje drewno zasiedlone, które zostało już wyrobione, ale nie może zostać na czas wywiezione z lasu (drewna kornikowego jest w Nadrenii-Palatynacie tak dużo, że brakuje środków transportów i miejsc na składnice). Żołnierze odbyli szybki kurs trocinkarzy, aby nie wyznaczali do ścięcia niezasiedlonych, zdrowych drzew.  

Czytaj więcej

Finlandia: Sadzenie lasu we franczyzie

Co roku sadzi się w Finlandii 150 mln sadzonek leśnych. W tym roku fińska gospodarka leśna stanęła w obliczu groźby braku pracowników do sadzenia wskutek ograniczeń w mobilności transgranicznej związanych z pandemią. Normalnie wiosną i wczesnym latem pracuje w Finlandii przy odnawianiu i pielęgnowaniu lasu od 1,5 tys. do 2 tys. zagranicznych robotników sezonowych. – Jeśli chodzi o gospodarkę leśną, to sytuacja zdaje się być pod kontrolą. Ludzie, którzy obecnie nie mają pracy, zwracają się bezpośrednio firm leśnych z prośbą o sezonowe zatrudnienie. Ponadto wielu właścicieli lasów zaplanowało samodzielne wykonanie prac odnowieniowych – informuje Mäki-Hakola, dyrektor ds. rozwoju w fińskim Centralnym Związku Producentów Rolnych i Właścicieli Lasów (MTK). Dodatkowo fiński rząd obiecał branży pomoc w sprowadzeniu robotników sezonowych z zagranicy.  

Czytaj więcej

Kolejna zmiana terminu targów Las-Expo

Targi Kielce podjęły decyzję o ponownym przesunięciu terminu XXVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech oraz XX Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo. Pierwotnie imprezy zaplanowano od 13 do 15 marca 2020 roku. Następnie w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju przesunięto je na 19-21 czerwca. Według obecnych ustaleń targi odbędą się w dniach 6-8 listopada 2020 roku.

Czytaj więcej