strona główna

Informacje branżowe

Litwa: Obowiązuje nowy standard FSC

W styczniu 2021 r. wszedł w życie nowy litewski standard gospodarki leśnej FSC. Udział powierzchni wyłączonych z użytkowania w lasach certyfikowanych został zwiększony z 5% do 10%. W nowym standardzie przede wszystkim przywiązuje się większą wagę do ochrony bioróżnorodności lasów. Dużo uwagi poświęca się także prawom pracowników, warunkom pracy, BHP, przeciwdziałaniu korupcji, poszerzaniu zakresu korzyści czerpanych z lasu, ochronie wartości środowiskowych, planowaniu działalności gospodarczej i monitorowaniu sytuacji w lasach.  

Czytaj więcej

Nowa generacja harwesterów Scorpion

Ponsse wprowadza na rynek całkowicie zmodernizowaną gamę harwesterów Scorpion. Maszyna ta została po raz pierwszy zaprezentowana szerokiej publiczności w 2013 roku („Drwal” 8/2013) i od tego czasu stała się flagowym produktem fińskiej firmy. Wkrótce po wprowadzeniu na rynek Scorpion stał się globalnym sukcesem sprzedaży i międzynarodowym symbolem odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Do chwili obecnej zostało wyprodukowanych ponad 1200 harwesterów Scorpion, które można znaleźć w ponad 25 krajach na całym świecie.  

Czytaj więcej

Targi Las-Expo w marcu się nie odbędą

Jak poinformował Zarząd Targów Kielce: Z uwagi na wciąż niestabilną sytuację epidemiczną i brak informacji o planowanym terminie odmrożenia branży spotkań, dbając o powodzenie naszego wspólnego celu, jakim jest przygotowanie wydarzenia na poziomie przynoszącym wymierne efekty, jesteśmy zmuszeni przesunąć XXVI edycję Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech oraz XX edycję Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las–Expo, które są zaplanowane od 12 do 14 marca 2021 r. Pomimo tego, że do planowanej daty targów pozostał jeszcze miesiąc, chcemy uniknąć sytuacji przekładania ich terminu na kilka dni przed rozpoczęciem wydarzeń. Nasze działanie jest podyktowane troską o zdrowie, ale także o bezpieczeństwo biznesowe i wizerunkowe Państwa - naszych Klientów.  

Czytaj więcej

Targi Eko-Las 2021 - aktualny termin

Mając na uwadze najwyższą jakość biznesową organizowanego przez nas wydarzenia, a także wsłuchując się w opinie wystawców oraz partnerów, organizator podjął decyzję o przeniesieniu terminu targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las na termin 3-5 września 2021 roku.

Czytaj więcej

Do 15 lutego można zgłaszać uwagi do projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej

Do 15 lutego 2021 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwa I etap konsultacji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS dla WPR). W projekcie znajduje się m.in. interwencja pod nazwą „Rozwój usług na rzecz rolnictwa i leśnictwa”, której beneficjentem może być osoba fizyczna/prawna/jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, prowadząca działalność gospodarczą w ramach świadczenia usług leśnych jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo.

Czytaj więcej

Leśnictwo, łowiectwo i geologia jako działy administracji rządowej. Nowy projekt ustawy

Geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjnego rządu, jako nowe wyodrębnione działy administracji rządowej zakłada projekt ustawy o działach administracji rządowej, który we wtorek wieczorem został opublikowany na stronach Kancelarii Sejmu. Czytaj więcej

Czytaj więcej

Czechy: targi Silva Regina, Techagro i Biomasa przełożone na 2022 rok

W związku z epidemią i obostrzeniami, które nie pozwalają na realizację w pełnym zakresie imprez targowych, i utrzymującą się niepewnością co do dalszego rozwoju sytuacji, kierownictwo spółki Targi Brno (BVV) postanowiło po uzgodnieniach z organizacjami branżowymi przełożyć zaplanowane na ten rok targi Silva Regina, Techagro i Biomasa na rok następny. Nowy termin to 3–7 kwietnia 2022 roku.  

Czytaj więcej

Polak mistrzem Europy drwali!

Michał Dubicki został mistrzem Europy w sportowym cięciu i rąbaniu drewna! Dwukrotny mistrz Polski, stając na najwyższym stopniu podium wyprzedził reprezentanta Belgii Koena Martensa oraz Czecha Martina Komárka. Tegoroczna rywalizacja w mistrzostwach Starego Kontynentu, odbyła się w wyjątkowej wirtualnej formule, a bój o złoto toczyli najlepsi drwale z czternastu europejskich państw.  

Czytaj więcej

Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych

Decyzja nr 67 Dyrektora Generalnego LP z dnia 6 sierpnia 2020 r. (w sprawie udostępnienia jednolitych wzorów dokumentów oraz stosowania standardów jakościowych odnoszących się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia dotyczących zamawiania usług leśnych z zakresu gospodarki leśnej w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych) w § 2 stanowi m.in.: Rekomenduje się zastosowanie w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego związanych z zamawianiem przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych usług wykonawstwa prac z zakresu gospodarki leśnej Opisu Standardu Technologii Wykonawstwa Prac Leśnych, zwanego dalej OSTWPL, określonego w załączniku nr 4 do SIWZ bez wprowadzania zmian i modyfikacji, co stanowi warunek zastosowania ceny jako jedynego kryterium oceny ofert. Poniżej zamieszczamy link, pod którym znajduje się ów Standard. Więcej na ten temat w nr 1/2021 „Drwala”. Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych  

Czytaj więcej

Nowy skider firmy Bijol

Słoweński producent maszyny leśnych Bijol systematycznie wzbogaca swoją ofertę. W 2017 r. przedstawił na targach leśnych w Lucernie w Szwajcarii prosty czterokołowy skider wciągarkowy BWS 160. Następnie wprowadził na rynek wersję tego modelu wyposażoną w żuraw hydrauliczny. W 2019 r. zaprezentował sześciokołową kombinowaną maszynę zrywkową BSW 240 6x6 napędzaną sześciocylindrowym silnikiem Deutz, osiągającym moc 177 KW i odpowiadającym normie emisji spalin Euro 5. Co ciekawe, pierwszy egzemplarz tej maszyny został skonstruowany z myślą o zastosowaniach gaśniczych.  

Czytaj więcej

Firma SP Maskiner dołącza do koncernu Eco Log

Wiosną 2020 r. doszło do fuzji firmy Gremo z koncernem Eco Log („Drwal” 7/2020). Teraz dołącza do niego produkująca głowice harwesterowe szwedzka spółka SP Maskiner. Dotychczasowe modele głowic SP będą nadal produkowane. Jednocześnie koncern Eco Log będzie firmować własnym szyldem nową głowicę, bazującą na technologii SP, ale wyróżniającą się specjalnymi rozwiązaniami i designem typowym dla marki Eco Log. Szacuje się, że po ostatniej fuzji roczne przychody koncernu Eco Log osiągną poziom 800 mln koron szwedzkich.  

Czytaj więcej

Webinarium „Standardy postępowania z drzewami w mieście - wskazania do SIWZ”

Webinarium, organizowane przez Dendros, odbędzie się w poniedziałek 14.12.2020 r. w godz. 10–14 na platformie ClickMeeting. Są jeszcze wolne miejsca! W trakcie wykładu będzie można zadawać pytania na czacie. Każdy uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe – prezentację ze spotkania.  

Czytaj więcej

Firma Rottne Industri wprowadza nową gwarancję

Firma Rottne Industri AB wprowadza nowe warunki gwarancji na swoje nowo wyprodukowane maszyny leśne. – Chodzi tu o wzięcie na siebie odpowiedzialności za produkty, jak również o zapewnienie naszym klientom dodatkowego bezpieczeństwa zakupów – mówi Arne Isaksson, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w firmie. Nowe warunki gwarancji są wynikiem bardzo starannej i kompleksowej pracy, którą firma wykonała w ciągu kilku lat.  

Czytaj więcej

Wirtualne zawody Stihl Timbersports

Obecny rok postawił przed całym światem masę wyzwań. Do nowej rzeczywistości musieli dostosować się również zawodnicy i organizatorzy zawodów w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Dzięki wysiłkom ludzi pracujących nad rozwojem zawodów ekstremalnych drwali udało się wypracować nowa formułę rywalizacji, w której zmierzą się w tym roku najlepsi zawodnicy ze Starego Kontynentu. Virtual European Championship Stihl Timbersports, bo tak nazwano tegoroczne zawody, zostaną rozegrane w unikalny sposób w wielu lokalizacjach na terenie całej Europy.  

Czytaj więcej

Prace legislacyjne nad utworzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa w toku

Z dniem 16 listopada do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw. Na podstawie tej ustawy, po przyjęciu przez Parlament i podpisaniu przez prezydenta, nadzór nad leśnictwem przejdzie z Ministerstwa Środowiska do tworzonego Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa.  

Czytaj więcej

Las-Expo przesunięte na marzec 2021

XX Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo, które z wiadomych względów nie doszły do skutku wiosną br., miały się odbyć w dniach 6–8 listopada. Targi Kielce poinformowały jednak o odwołaniu imprezy. Poniżej treść komunikatu   Szanowni Państwo, Drodzy Wystawcy! Obostrzenia wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 października 2020 roku, które obowiązują w naszym kraju od 17 października 2020, skutecznie unieruchamiają jakąkolwiek działalność w organizacji wydarzeń targowych. Kielce i powiat kielecki zostały zakwalifikowane do strefy czerwonej. Konsekwencją decyzji władz naszego kraju jest to, że zaplanowane od 6 do 8 listopada 2020 roku XX Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo z przyczyn od nas niezależnych nie mogą się odbyć i zostają przeniesione na marzec 2021 roku. Zapraszamy zatem od 12 do14 marca 2021 r.

Czytaj więcej

Dwukierunkowy kalkulator stawki minimalnej - 2021

Od 1 stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł. Jak to się przekłada na wysokość stawki za roboczogodzinę w pozyskaniu? Jak co roku publikujemy opracowany przez Waldemara Spychalskiego (członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych) dwukierunkowy kalkulator stawki mininalnej. Umożliwia on obliczanie i porównanie dwóch rozbieżnych (niestety) informacji. Z lewej strony jest to teoretyczna stawka godzinowa dla firmy za roboczogodzinę w pozyskaniu drewna, umożliwiająca wypłacenie pracownikowi płacy w wysokości wynagrodzenia minimalnego. Z prawej natomiast - miesięczna pensja, którą firma leśna może zapłacić pracownikowi przy danej stawce za rbh kalkulowanej dla firm leśnych przez Lasy Państwowe, przy zachowaniu wszelkich wymaganych prawem obciążeń. Za pomocą tego wygodnego narzędzia, pokazującego wszystkie składowe, każdy przedsiębiorca może wprowadzić kwotę płaconą mu przez nadleśnictwo za roboczogodzinę i sprawdzić, ile mu z niej zostanie dla pracownika zatrudnionego legalnie. Wyniki warto pokazać partnerom z administracji PGL LP. Również leśnicy mogą skorzystać z okazji, aby się przekonać, czego mogą oczekiwać od zula za pieniądze, które im płacą. Zachęcamy do korzystania Kalkulator dwukierunkowy

Czytaj więcej

Płaca minimalna w górę

We wtorek 15 września na posiedzeniu Rady Ministrów zatwierdzono projekt rozporządzenia, którego główną treść stanowi minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2021 roku. W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 2800 złotych. Oznacza to wzrost o 7,7% rok do roku. W przyszłym roku wzrośnie również wysokość stawki godzinowej - do poziomu 18,3 zł. 

Czytaj więcej

Drema 2020

W dniach 15-18 września na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędą się najważniejsze targi technologii i zaopatrzenia dla przemysłu drzewnego i meblowego - Drema 2020. To okazja by zapoznać się z najnowszymi produktami oraz porozmawiać o przyszłości branży w nowej sytuacji gospodarczej.

Czytaj więcej