strona główna

Informacje branżowe

Wielofunkcyjne narzędzie

Amerykańska firma Kawasaki Motors Corp. wprowadziła niedawno do sprzedaży nowe wielofunkcyjne narzędzie KMS27A Multi Tool, zastępujące pilarkę, wykaszarkę i podkaszarkę.

Czytaj więcej

Konferencja Drewno Kontrolowane a Krajowa Analiza Ryzyka

W dniu 22 lutego br. w Warszawie odbędzie się konferencja pt. Drewno Kontrolowane a Krajowa Analiza Ryzyka. Do udziału w niej organizatorzy zapraszają wszystkie osoby zainteresowane wynikami Krajowej Analizy Ryzyka dla Polski, która obowiązuje od 1 lutego 2013 r.

Czytaj więcej

Jubileusz Technikum Leśnego w Biłgoraju

W przyszłym roku Technikum Leśne w Biłgoraju obchodzić będzie jubileusz 50–lecia.

Czytaj więcej

Statystyka zamówień publicznych w 2012 r.

W styczniu Urząd Zamówień Publicznych opublikował wstępne analizy nt. rynku zamówień publicznych w Polsce. Niektóre z zamieszczonych tam informacji mogą być interesujące także dla przedsiębiorców leśnych, szczególnie te, dotyczące zamówień ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych. Większość zamówień dotyczących usług leśnych publikowana jest właśnie w BZP, a stosunkowo niewiele – w międzynarodowym dzienniku TED.

Czytaj więcej

Mežs un Koks 2013

… czyli „Lasy i Drewno 2013” – pod takim hasłem w stolicy Łotwy – Rydze – już po raz 13. odbędą się międzynarodowe targi branży leśnej i drzewnej (12–14 kwietnia). To największa leśna impreza targowa w krajach bałtyckich. Rok temu zgromadziła 18 tys. zwiedzających i 114 wystawców z 20 krajów. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większej liczby gości.

Czytaj więcej

Mały forwarder ze Szwecji

W szwedzkiej miejscowości Älmhult produkowany jest gąsienicowy miniforwarder Terri 34. Historia tej maszyny sięga początków lat 70., kiedy to firma Valmet rozpoczęła w Finlandii budowę prototypu maszyny do zrywki drewna: w 1972 r. model Terri 30 – zbudowany na bazie skutera śnieżnego – trafił do sprzedaży.

Czytaj więcej

Umowy trochę lepsze, ale...

Praktycznie skończył się już sezon na zamówienia publiczne w Lasach Państwowych, więc wracam do pisania o umowach na usługi leśne między nadleśnictwami a przedsiębiorcami leśnymi. Nie chciałem wcześniej utrudniać nadleśnictwom prowadzenia przetargów, ponieważ osoby, do których zwracałem się o wyjaśnienia, często nie wiedziały, jak traktować moje pytania. Czy jako materiał redakcyjny publikowany w czasopiśmie lub na stronach internetowych Drwala, czy jako pytanie potencjalnego wykonawcy z pełnym rygorem udzielania odpowiedzi i informowania o niej w BIP-ie?

Czytaj więcej

Co zbada NIK?

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła plan pracy na 2013 rok. Za główny priorytet na ten rok Izba uznała kontrolę działań instytucji państwowych, które prowadzić mają do zapewniania bieżącej i długookresowej stabilności finansowej państwa. Wśród priorytetów dodatkowych zapisano m.in. kontrolę działań służących zachowaniu „…dziedzictwa narodowego, zasobów naturalnych i ładu przestrzennego”.

Czytaj więcej

Przenośna kuchenka BioLite Stove

Kuchenka obozowa firmy BioLite przeznaczona jest przede wszystkim dla turystów. Może być jednak bardzo użyteczna także dla leśników, myśliwych, czy drwali i to nie tylko w zimą. Kto z nas nie chciałby w terenie szybko przygotować ciepły napój lub posiłek?

Czytaj więcej

Hardwoods are good

…to międzynarodowy projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej „Południowy Bałtyk 2007–13”. Jego efekty podsumowano 16 stycznia podczas konferencji w Gdańsku.

Czytaj więcej

Systemy ważące w transporcie drewna

Zasadniczo można wyróżnić trzy rodzaje systemów ważących, w które można wyposażyć pojazdy do wywozu drewna w celu unikania ich przeładowywania. Są to: wagi montowane przy chwytaku lub żurawiu hydraulicznym, systemy mierzące nacisk na oś i wagi montowane przy ławach. Zapewniana przez te systemy dokładność ważenia wynosi ok. kilkuset kilogramów.

Czytaj więcej

Nowy certyfikat usług leśnych

Saksońskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych (SFV) powołało do życia własny certyfikat usług leśnych – Certyfikat Kompetencyjny „Standardy Dbałości o Środowisko, Jakości i Bezpieczeństwa Pracy dla Techniczno-Leśnych Firm Usługowych” (KUQS).

Czytaj więcej

Leśno-Drzewny Fundusz Samopomocy

W listopadzie 2012 r. obradowało w Bernie zgromadzenie delegatów Szwajcarskiego Leśno-Drzewnego Funduszu Samopomocy (SHF).

Czytaj więcej

Nowoczesny sprzęt szkoleniowy od lasów państwowych

Gospodarstwo Krajowe „Lasy Brandenburgii”, które gospodaruje w brandenburskich lasach państwowych, zakupiło dla Szkoły Prac Leśnych w miejscowości Kunsterspring nowe maszyny leśne: harwester, forwarder i symulator harwesterowy.

Czytaj więcej

Znów giną ludzie

Na przełomie listopada i grudnia 2012 r. w rożnych rejonach kraju doszło do tragicznych wypadków, w których zginęły osoby pracujące przy pozyskaniu i transporcie drewna.

Czytaj więcej

Maszynowe tournée

Firma ForTech Serwis, przedstawiciel m.in. szwedzkiej marki Gremo w naszym kraju, zorganizowała pokazy terenowe maszyn wielooperacyjnych dla przedsiębiorców leśnych z południowej Polski.

Czytaj więcej

Głowica popychowa Naarva S23

Fińska firma Pentin Paja oferuje nową trzebieżową głowicę popychową do montażu na małych ciągnikach rolniczych wyposażonych w wysięgnik z chwytakiem i na koparkach.

Czytaj więcej

Drzewa w mieście

Jakie drzewa sadzić w miastach, jak je pielęgnować, kiedy wykonywać zabiegi, jak przesadzać starsze drzewa – wyczerpujące odpowiedzi na te pytania mogli uzyskać uczestnicy szkolenia zorganizowanego 12 grudnia w Łodzi przez firmę Dendros, pod hasłem „Uprawa drzew w mieście – dobre praktyki”

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 12

Przeglądałem dzisiaj dokumenty przetargowe jednego z nadleśnictw południowo-zachodniej Polski. Moją szczególną uwagę zwrócił projekt umowy, który zrobił na mnie bardzo złe wrażenie.

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 11

Zadzwonił do mnie przedsiębiorca leśny z południowej Polski z prośbą o interpretację jednego z zapisów zamieszczonego w projekcie umowy na usługi leśne, zawartym w siwz zamówienia publicznego nadleśnictwa.

Czytaj więcej