strona główna

Informacje branżowe

KWF-Tagung 2016 w Bawarii

Następna, 17. edycja niemieckich targów leśnych KWF-Tagung, przypadająca w 2016 r., odbędzie się w Bawarii. Taką decyzję podjął zarząd stowarzyszenia badawczo-atestacyjnego Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF), które jest organizatorem targów.

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 10a

W poprzednim tekście pogotowia przetargowego nawiązałem do zamówienia publicznego organizowanego przez DGLP w Warszawie. Dzisiaj już zdążył zadzwonić znajomy przedsiębiorca z pytaniem, które mniej więcej brzmiało tak: czy idzie ku dobremu, że Drwal pokazuje działania DGLP w zakresie przetargów jako przykład godny do naśladowania?

Czytaj więcej

Dyrektor generalny LP o stawkach

Nareszcie doszło do przekładanego już kilkakrotnie spotkania SPL z dyrektorem generalnym LP Adamem Wasiakiem.

Czytaj więcej

Wywiad z dyrektorem DGLP Adamem Wasiakiem

Blisko rok temu, 7 lutego 2012, dyrektor RDLP w Radomiu Adam Wasiak został powołany na stanowisko dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Jak zapatruje się na problemy współpracy LP z sektorem usług leśnych?

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 10

Z prośbą o komentarz zwrócił się do mnie jeden z przedsiębiorców leśnych, który po zadaniu pytania dotyczącego szacunkowej wartości całości zamówienia z podziałem na pakiety, nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi. Dokument wytworzony przez zamawiającego jest załączony do tekstu jako nr 1.

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 9

13 listopada próbowałem ściągnąć z internetu zamówienie publiczne dotyczące usług leśnych na 2013 rok w jednym z nadleśnictw północno-wschodniej Polski. Zainteresowałem się tym nadleśnictwem, ponieważ w poprzednich latach znalazłem tu poważne, moim zdaniem, nieprawidłowości.

Czytaj więcej

Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu

W najbliższy weekend, 8–9 grudnia, na Starym Rynku w Poznaniu odbędzie się VII Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Impreza od lat cieszy się niezmiennym zainteresowaniem publiczności. Co roku przyciąga najsłynniejszych artystów z całego świata, a ich prace podziwiają na Starym Rynku tysiące poznaniaków. Podczas dwudniowej imprezy rzeźbiarze zużywają kilkanaście ton lodu, by oczarować mieszkańców i turystów niezwykłym pokazem mroźnych dzieł sztuki.

Czytaj więcej

Kask Protos Integral wreszcie na rynku

Innowacyjny leśny kask ochronny Protos Integral firmy Pfanner został po raz pierwszy przedstawiony przed dwoma laty. Przedseryjne egzemplarze tego kasku zdobywały nagrody na różnych targach. Był tylko jeden problem: firma Pfanner nie mogła rozpocząć produkcji i dostaw kasku, ponieważ uzyskanie wszystkich niezbędnych atestów trwało przeszło rok.

Czytaj więcej

Pierwszy zwycięzca konkursu dla prenumeratorów Drwala!

Zgodnie z regulaminem konkursu dla prenumeratorów „Każdy drwal ma Fao Far” w dniu 27 listopada w siedzibie redakcji odbyło się pierwsze z czterech losowań nagrody drugiego stopnia – zestawu narzędzi Fiskars. Zwycięzcą został Roman Maluszycki, przedsiębiorca leśny z Przemkowa – gratulujemy!

Czytaj więcej

40-lecie zakładu w Joensuu

W roku 2012 zakład produkcji maszyn leśnych we wschodniofińskim mieście Joensuu, należący do koncernu John Deere, obchodził jubileusz 40-lecia swojego istnienia.

Czytaj więcej

Ponsse planuje urlopowanie pracowników

W związku z trudną sytuacją na rynku producent maszyn leśnych Ponsse zamierza urlopować część swoich pracowników.

Czytaj więcej

Uprawa drzew w mieście - dobre praktyki

Firma Dendros organizuje 12 grudnia w Łodzi szkolenie, którego celem jest przedstawienie w kontekście badań i doświadczeń, zagadnień związanych z funkcjonowaniem zadrzewień miejskich w trudnych warunkach siedliskowych. Omówione zostaną czynniki wpływające na wzrost drzew miejskich, ich dobór i sposoby pielęgnacji. Przedstawione zostaną również zagadnienia związane z przesadzaniem drzew.

Czytaj więcej

Komatsu Forest przejmuje wytwórnię Log Max

Produkująca maszyny leśne spółka Komatsu Forest z siedzibą w Umeå w Szwecji, należąca do japońskiego koncernu Komatsu, przejmuje od koncernu Log Max, znanego głównie z produkcji głowic harwesterowych, szwedzką wytwórnię Log Max wraz z jej kanadyjską filią.

Czytaj więcej

Zaliczka za listopad

Każdego listopada właściciele, pracownicy działów księgowości chyba wszystkich firm w Polsce, bez względu na ich wielkość, obroty, formę i rodzaj działalności, myślały tylko jednym: jak 20 grudnia nie zapłacić zaliczki na podatek dochodowy w podwójnej wysokości w porównaniu do wcześniejszych miesięcy roku? Płacenie podatku w podwójnej wysokości zawsze było sporym obciążeniem firmowego budżetu, szczególnie dla małych lokalnych przedsiębiorców.

Czytaj więcej

Podanie nieprawdy w dokumentach przetargowych

Podanie nieprawdy przez wykonawcę, podczas procedowania zamówienia publicznego i po ujawnieniu tego faktu najczęściej kończy się dla niego wykluczeniem z przetargu. Należy pamiętać, że w skrajnym przypadku może się on narazić na odpowiedzialność zagrożoną karą bezwzględnego pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Czytaj więcej

Konferencja dotycząca wymogów EU Timber Regulation

W marcu przyszłego roku w Polsce, podobnie jak pozostałych krajach Unii Europejskiej, zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej ustanawiające obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna (EU Timber Regulation). W odpowiedzi na zmiany, które czekają posiadaczy certyfikatów FSC CoC, 16 listopada 2012 r. w Warszawie FSC Polska organizuje konferencję.

Czytaj więcej

Kalkulator kosztów zrywki

Przedsiębiorca leśny z Sanoka, Pan Maciej Kazibudzki, wprowadził katalog czasochłonności przy zrywce drewna do arkusza kalkulacyjnego i w ten sposób utworzył narzędzie do wyliczania stawek. Za pośrednictwem portalu www.drwal.net.pl postanowił podzielić się utworzonym przez siebie udogodnieniem z innymi przedsiębiorcami.

Czytaj więcej

Ważna informacja dla przedsiębiorców leśnych

Przypominamy, że do września 2013 roku trwa konkurs dla Czytelników Drwala pt. „Każdy drwal ma FaoFar”, w którym do wygrania jest przyczepa zrywkowa FaoFar 61E-2241E wartości ponad 45 000 zł.

Czytaj więcej

Skider Ritter R 185

Kierowany przegubem skider Ritter R 185 zaprojektowany został z myślą o dużej wydajności i wytrzymałości. Obustronnie przechylna kabina jest osadzona na gumowych amortyzatorach, które jednocześnie stanowią izolację akustyczną. Pneumatycznie amortyzowany fotel operatora można elektrycznie obracać wkoło. Maszyna wyposażona jest w 2-bębnową wciągarkę Ritter S66DS o uciągu 2 x 80 kN (opcja: 2 x 100 kN) i żuraw zrywkowy Epsilon.

Czytaj więcej

Wybierać najtańszych czy najlepszych?

Na ostatnich targach leśnych w Mostkach na Forum Leśnym „Człowiek, Las, Drewno” odbyła się m.in. bardzo ciekawa dyskusja pt. „Kształcenie leśne dla potrzeb kadr zakładów usług leśnych”, zorganizowana przez najlepsze moim zdaniem czasopismo leśne w Polsce.

Czytaj więcej