strona główna

Informacje branżowe

Konferencja dotycząca wymogów EU Timber Regulation

W marcu przyszłego roku w Polsce, podobnie jak pozostałych krajach Unii Europejskiej, zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej ustanawiające obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna (EU Timber Regulation). W odpowiedzi na zmiany, które czekają posiadaczy certyfikatów FSC CoC, 16 listopada 2012 r. w Warszawie FSC Polska organizuje konferencję.

Czytaj więcej

Kalkulator kosztów zrywki

Przedsiębiorca leśny z Sanoka, Pan Maciej Kazibudzki, wprowadził katalog czasochłonności przy zrywce drewna do arkusza kalkulacyjnego i w ten sposób utworzył narzędzie do wyliczania stawek. Za pośrednictwem portalu www.drwal.net.pl postanowił podzielić się utworzonym przez siebie udogodnieniem z innymi przedsiębiorcami.

Czytaj więcej

Ważna informacja dla przedsiębiorców leśnych

Przypominamy, że do września 2013 roku trwa konkurs dla Czytelników Drwala pt. „Każdy drwal ma FaoFar”, w którym do wygrania jest przyczepa zrywkowa FaoFar 61E-2241E wartości ponad 45 000 zł.

Czytaj więcej

Skider Ritter R 185

Kierowany przegubem skider Ritter R 185 zaprojektowany został z myślą o dużej wydajności i wytrzymałości. Obustronnie przechylna kabina jest osadzona na gumowych amortyzatorach, które jednocześnie stanowią izolację akustyczną. Pneumatycznie amortyzowany fotel operatora można elektrycznie obracać wkoło. Maszyna wyposażona jest w 2-bębnową wciągarkę Ritter S66DS o uciągu 2 x 80 kN (opcja: 2 x 100 kN) i żuraw zrywkowy Epsilon.

Czytaj więcej

Wybierać najtańszych czy najlepszych?

Na ostatnich targach leśnych w Mostkach na Forum Leśnym „Człowiek, Las, Drewno” odbyła się m.in. bardzo ciekawa dyskusja pt. „Kształcenie leśne dla potrzeb kadr zakładów usług leśnych”, zorganizowana przez najlepsze moim zdaniem czasopismo leśne w Polsce.

Czytaj więcej

Targi leśne DEMO International 2012

W dniach 20–22 września 2012 r. w lesie w pobliżu miejscowości Saint Raymond w kanadyjskiej prowincji Quebec odbyły się targi leśne DEMO International 2012. Jeśli natłok zwiedzających targi ma być oznaką czegoś w kanadyjskiej branży leśno-drzewnej, to chyba tego, że po latach ponownie panuje w niej nastrój optymizmu.

Czytaj więcej

John Deere w Pułtusku

Firma Intrac, przedstawiciel marki John Deere Forestry, zorganizowała 4 października pokaz pracy maszyn w warunkach leśnych. Proces technologiczny przygotowany na powierzchni zrębowej Leśnictwa Pniewo (Nadleśnictwo Pułtusk), obejmował pozyskanie maszynowe na zrębie, zrywkę forwarderem i zrębkowanie przy drodze wywozowej. Zapraszamy do obejrzenia filmu. Pełna relacja oraz informacje o prezentowanym sprzęcie w numerze 12/2012 Drwala.

Czytaj więcej

Finał zamówienia

W maju br. Ośrodek Transportu Leśnego w Gorzowie Wielkopolskim ogłosił przetarg nieograniczony na dostawę dwóch leśnych maszyn specjalistycznych przeznaczonych do trzebieży. W ogłoszeniu naszą uwagę zwróciły kryteria oceny oferty odnoszące się do przedmiotu zamówienia.

Czytaj więcej

Kuźnia Krumpholz - przeszło 200 lat tradycji

Firma Krumpholz-Werkzeuge w miejscowości Guttenbergerhammer w północnej Bawarii wytwarza w tradycyjny sposób narzędzia dla leśnictwa, ogrodnictwa i budownictwa. Kuźnia jest własnością rodziny Krumpholz od przeszło 200 lat.

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 8a

Nie wszyscy przedsiębiorcy dobrze rozumieją pojęcie „szacunkowa wartość zamówienia” lub „wartość zamówienia”, które może mieć istotne znaczenie podczas przygotowywania ofert.

Czytaj więcej

Jeszcze raz o terminie płatności w usługach leśnych

W lutym na stronach internetowych Drwala zamieściłem krótką notkę pt. Terminy płatności. Opisałem w niej błędne, moim zdaniem, stosowanie w zamówieniach publicznych na usługi leśne różnej długości terminów płatności jako kryterium oceny ofert wykonawców odnoszące się do ich właściwości. W największym skrócie wykonawca, który zgadzał się w na dłuższy termin płatności, nawet do 45 dni, otrzymywał więcej dodatkowych punktów od wykonawcy deklarującego np. 14 czy 21 dni.

Czytaj więcej

Rynek zamówień publicznych 2011 w liczbach

Sprawozdanie Urzędu Zamówień publicznych ukazało się jeszcze przed wakacjami, ale warto przejrzeć dane statystyczne dotyczące rynku zamówień publicznych w Polsce

Czytaj więcej

Valtra w lesie - zobacz film

Valtra – czołowy producent ciągników, to firma z ponad 60–letnią tradycją. Jej maszyny mogą być dostosowane do prac zarówno rolniczych, jak i leśnych. Dla przedsiębiorców leśnych przewidziano dodatkowe opcje: stalowy zbiornik paliwa, opony i obręcze leśne, stalowa rama osłaniająca kabinę, osłony dolne, kratki chroniące oszklone elementy i wiele innych. Szerzej na ten temat pisaliśmy w nr 7/2012 Drwala. A teraz zapraszamy do obejrzenia filmu, nakręconego przez nas w lasach Finlandii. Redakcja

Czytaj więcej

Partnerska umowa między nadleśnictwem a zakładem usług leśnych

Przedsiębiorcy leśni, których oferty okazały się najkorzystniejsze, do zakończenia postępowania przetargowego muszą podpisać z zamawiającymi umowy cywilnoprawne o świadczeniu usług leśnych. Projekty tych umów są dołączane do dokumentacji przetargowej jako załączniki siwz i po rozstrzygnięciu przetargu ich treść nie może być już zmieniana. Dopuszczalne są tylko tzw. nieistotne zmiany, niemające wpływu na wybór wykonawcy. Akt podpisania umowy jest bardzo ważny dla obu stron, ponieważ na jej podstawie przedsiębiorca leśny będzie kształtował swoje relacje z nadleśnictwem przez cały rok kalendarzowy lub, w przypadku umów wieloletnich – przez kilka kolejnych lat.

Czytaj więcej

Pokaz maszyn leśnych John Deere Forestry

4 października 2012 roku odbędą się w Nadleśnictwie Pułtusk pokazy maszyn leśnych marki John Deere Forestry.

Czytaj więcej

Rola lasów i leśnictwa w gospodarce narodowej

… to tytuł konferencji organizowanej przez Katedrę Ekonomiki Leśnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przy współudziale Lasów Państwowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (Kołobrzeg, 5–7 grudnia).

Czytaj więcej

Narada w Jedlni

W ośrodku szkoleniowym LP Jedlni (19–21 września) odbyła się narada pracowników PGL LP nt. zamówień publicznych udzielanych m.in. przez nadleśnictwa na usługi leśne. Dzięki uprzejmości pani naczelnik Aliny Niewiadomskiej mogłem osobiście uczestniczyć w niektórych wykładach i bardziej szczegółowo poznać problemy związane z zamówieniami publicznym z drugiej strony barykady.

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 8

Na początku października rozpoczyna się w Lasach Państwowych sezon zamówień publicznych na świadczenie usług leśnych w 2013 roku. Dla Czytelników Drwala, nie tylko przedsiębiorców leśnych, ale także dla pracowników nadleśnictw, przygotowaliśmy krótki poradnik. Pomoże on w wyjaśnieniu wielu niejasnych zapisów, które można znaleźć w siwz i w załącznikach.

Czytaj więcej

Łańcuch ostry w 4 sekundy - zobacz film

Podczas tragów Eko-Las w Mostkach ciekawą nowość zaprezentowała firma Oregon – system prostego ostrzenia łańcucha w 4 sekundy! W skład systemu Power Sharp wchodzi specjalny łańcuch, prowadnica oraz ostrzałka zakładana na prowadnicę, zaopatrzona w wymienny kamień szlifierski. Proces ostrzenia polega na założeniu na prowadnicę z łańcuchem ostrzałki, dociśniecie zestawu do ziemi i… czterech sekundach pracy silnika pilarki na pełnych obrotach.

Czytaj więcej

Targi Eko-Las na filmie

Wielką zaletą zorganizowanych w Mostkach Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las 2012 były zlokalizowane w lesie powierzchnie demonstracyjne, na których prezentowano sprzęt leśny podczas pracy.

Czytaj więcej