strona główna

Informacje branżowe

Komisja ds. normalizacji maszyn leśnych

W sierpniu br. w centrali niemieckiego stowarzyszenia badawczo-atestacyjnego Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF) została utworzona komisja ds.normalizacji maszyn leśnych.

Czytaj więcej

Internetowy system zarządzania parkiem maszynowym

Firma Komatsu Forest zaprezentowała na ostatnich targach leśnych KWF-Tagung w Niemczech internetowy system zarządzania parkiem maszynowym MaxiFleet. Za pomocą tej platformy komunikacyjnej przedsiębiorcy leśni mogą kontrolować swoje maszyny.

Czytaj więcej

Obligatoryjne składki na Fundusz Doskonalenia Zawodowego

Jedenaście lat temu Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych Dolnej Saksonii i centrala związkowa IG BAU utworzyły Leśny Fundusz Doskonalenia Zawodowego (QfF) w celu podnoszenia poziomu kwalifikacji przedsiębiorców i ich pracowników.

Czytaj więcej

Zanim kupisz...

Na targach Eko-Las w Mostkach rozdawaliśmy zainteresowanym osobom płytkę CD pt. "Zanim kupisz..." z pierwszą wersją skoroszytu Excela do liczenia kosztów pracy maszyn leśnych. Dzięki temu skoroszytowi można w bardzo prosty i szybki sposób przeliczyć koszty pracy np. maszyn typu forwarder czy skider z motogodzin na m3 zrywanego drewna...

Czytaj więcej

Stora Enso rezygnuje z zakupów na pniu

W przyszłości fińsko-szwedzki koncern papierniczy Stora Enso nie będzie nabywał drewna w drodze zakupu na pniu i samowyrobu w krajach Beneluksu, Francji i w Niemczech.

Czytaj więcej

Największe polskie targi zakończone

Zorganizowane w Mostkach k/Świebodzina Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS 2012 dobiegły końca. Przez trzy targowe dni (6-8 września) 130 wystawców z 9-ciu krajów prezentowało swoją ofertę na powierzchni 50 tysięcy m2.

Czytaj więcej

Duetta - specjalny łańcuch na oś typu bogie

Firma RUD oferuje łańcuchy Duetta, które są zakładane na całe osie typu bogie. Zdaniem producenta, łańcuchy takie przewyższają pod względem właściwości trakcyjnych zarówno półgąsienice, jak i łańcuchy zakładane na pojedyncze koła.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS Series

Już w przyszły weekend 6-9 września w norweskim Lillehammer zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata STIHL® TIMBERSPORTS® Series.

Czytaj więcej

30. Mistrzostwa Świata Drwali zakończone - pierwsze polskie złoto!

Oczy całej branży leśnej w dniach 23–27 sierpnia skierowane były na Białoruś, gdzie odbywały się 30. Mistrzostwa Świata Drwali. Wśród drużyn z 30 krajów świata, udział wzięła także sześcioosobowa kadra narodowa Polski. Tytuł Mistrza Świata Drwali 2012 powędrował do Rosjanina, Aleksandra Sokołowa.

Czytaj więcej

Trzeci system certyfikacji przedsiębiorców leśnych

Niemiecka Rada Certyfikacji Leśnej (DFZR) zatwierdziła nowy system certyfikacji przedsiębiorców leśnych – Kompetentni Partnerzy Leśni (KFP). To trzeci po Znaku Jakości RAL i Niemieckim Certyfikacie Usług Leśnych...

Czytaj więcej

Konkurs fotograficzny \"Piękno lasu FSC\"

Rozpoczęła się II edycja ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Piękno lasu FSC”. Konkurs skierowany jest do wszystkich osób, które w amatorski sposób zajmują się fotografią i są wrażliwe na piękno przyrody. Patronat medialny sprawuje miesięcznik przedsiębiorców leśnych „Drwal” oraz portal branżowy oknonet.pl.

Czytaj więcej

Spotkanie FSC i DGLP - Szkółki wyłączone spod certyfikacji

14 sierpnia br. w siedzibie DGLP w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli FSC z dyrektorem generalnym LP Adamem Wasiakiem. W rozmowach uczestniczył dyrektor generalny FSC Andre de Freitas, dyrektor sieci FSC Gemma Boetekees, prezes Zarządu FSC Polska Romuald Roman, członkowie Zarządu FSC Polska Marian Kociołek i Piotr Mederski, a także pracownicy FSC Polska. Spotkanie w głównej mierze poświęcone było omówieniu problemu wyłączenia szkółek leśnych z zakresu certyfikacji FSC.

Czytaj więcej

Harwester HSM 405 H3

Na ostatnich targach leśnych KWF-Tagung niemiecka firma HSM otrzymała nagrodę za harwester HSM 405 H3 – maszynę do pozyskiwania drewna o grubych dymensjach, wyposażoną w wyjątkowo silny żuraw hydrauliczny Epsilon X270 H100. Ośmiokołowa maszyna, która może ścinać drzewa o średnicy do 90 cm, ma stanowić alternatywę dla harwesterów gąsienicowych.

Czytaj więcej

Wózek dłużycowy DOLL ratioplus

Dzięki innowacyjnemu układowi kierowania wózek dłużycowy DOLL ratioplus łączy w sobie zalety wózka samosterującego (impuls kierujący daje ława skrętna wózka, obracana przez dłużyce) z zaletami wózka sterowanego czynnie (impuls kierujący daje ława skrętna ciągnika drogowego), podążającego ślad w ślad za ciągnikiem drogowym.

Czytaj więcej

Fotorejestrator Visiosens

Firma Wahlers Forsttechnik skonstruowała we współpracy ze spółką Visiosens fotorejestrator umożliwiający szybkie automatyczne liczenie sztuk drewna w mygle/stosie bezpośrednio po zrywce.

Czytaj więcej

Optymalizacja udzielania zleceń

Gospodarstwo Krajowe „Lasy Hesji”, które ma w swojej pieczy heskie lasy państwowe, opracowało nowy elektroniczny system wspierania udzielania zleceń przedsiębiorcom leśnym.

Czytaj więcej

Nowe uregulowania FSC dotyczące przedsiębiorców

Od 1 lipca 2012 r. przedsiębiorcy leśni, którzy świadczą usługi w niemieckich lasach certyfikowanych wg standardów FSC, muszą wynagradzać swoich pracowników zgodnie z układem zbiorowym płacy. Mało tego, przedsiębiorcy muszą również zadbać o to, żeby ich podwykonawcy stosowali taki system płac.

Czytaj więcej

Silniki z technologią SCR w maszynach Ponsse

Firma Ponsse zaczyna montować w swoich maszynach leśnych silniki Mercedes Benz odpowiadające unijnej normie emisji spalin IIIB.

Czytaj więcej

Tigercat przenosi montaż

Wytwórnia maszyn leśnych Tigercat, której główna siedziba znajduje się w Ontario w Kanadzie, przenosi montaż swoich forwarderów i harwesterów kołowych przeznaczonych na rynek europejski ze szwedzkiego Hede do szkockiego Kincardineshire...

Czytaj więcej

Decyduje siła, wygrywa precyzja - Morzyczyn 2012

14 lipca już po raz piąty w amfiteatrze nad brzegiem jeziora Miedwie w Morzyczynie rozegrano jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków-Ochotników Stihl Timbersport Series. W widowiskowych konkurencjach, polegających na cięciu drewna, wzięło udział 12 zawodników, którzy wcześniej opanowali wszystkie dyscypliny pod względem technicznym. Teraz filmową relację można zobaczyć nie tylko w telewizji Eurosport, ale takze na stronie internetowej Drwala - zapraszamy do obejrzenia!

Czytaj więcej