strona główna

Informacje branżowe

Największe polskie targi zakończone

Zorganizowane w Mostkach k/Świebodzina Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS 2012 dobiegły końca. Przez trzy targowe dni (6-8 września) 130 wystawców z 9-ciu krajów prezentowało swoją ofertę na powierzchni 50 tysięcy m2.

Czytaj więcej

Duetta - specjalny łańcuch na oś typu bogie

Firma RUD oferuje łańcuchy Duetta, które są zakładane na całe osie typu bogie. Zdaniem producenta, łańcuchy takie przewyższają pod względem właściwości trakcyjnych zarówno półgąsienice, jak i łańcuchy zakładane na pojedyncze koła.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS Series

Już w przyszły weekend 6-9 września w norweskim Lillehammer zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata STIHL® TIMBERSPORTS® Series.

Czytaj więcej

30. Mistrzostwa Świata Drwali zakończone - pierwsze polskie złoto!

Oczy całej branży leśnej w dniach 23–27 sierpnia skierowane były na Białoruś, gdzie odbywały się 30. Mistrzostwa Świata Drwali. Wśród drużyn z 30 krajów świata, udział wzięła także sześcioosobowa kadra narodowa Polski. Tytuł Mistrza Świata Drwali 2012 powędrował do Rosjanina, Aleksandra Sokołowa.

Czytaj więcej

Trzeci system certyfikacji przedsiębiorców leśnych

Niemiecka Rada Certyfikacji Leśnej (DFZR) zatwierdziła nowy system certyfikacji przedsiębiorców leśnych – Kompetentni Partnerzy Leśni (KFP). To trzeci po Znaku Jakości RAL i Niemieckim Certyfikacie Usług Leśnych...

Czytaj więcej

Konkurs fotograficzny \"Piękno lasu FSC\"

Rozpoczęła się II edycja ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Piękno lasu FSC”. Konkurs skierowany jest do wszystkich osób, które w amatorski sposób zajmują się fotografią i są wrażliwe na piękno przyrody. Patronat medialny sprawuje miesięcznik przedsiębiorców leśnych „Drwal” oraz portal branżowy oknonet.pl.

Czytaj więcej

Spotkanie FSC i DGLP - Szkółki wyłączone spod certyfikacji

14 sierpnia br. w siedzibie DGLP w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli FSC z dyrektorem generalnym LP Adamem Wasiakiem. W rozmowach uczestniczył dyrektor generalny FSC Andre de Freitas, dyrektor sieci FSC Gemma Boetekees, prezes Zarządu FSC Polska Romuald Roman, członkowie Zarządu FSC Polska Marian Kociołek i Piotr Mederski, a także pracownicy FSC Polska. Spotkanie w głównej mierze poświęcone było omówieniu problemu wyłączenia szkółek leśnych z zakresu certyfikacji FSC.

Czytaj więcej

Harwester HSM 405 H3

Na ostatnich targach leśnych KWF-Tagung niemiecka firma HSM otrzymała nagrodę za harwester HSM 405 H3 – maszynę do pozyskiwania drewna o grubych dymensjach, wyposażoną w wyjątkowo silny żuraw hydrauliczny Epsilon X270 H100. Ośmiokołowa maszyna, która może ścinać drzewa o średnicy do 90 cm, ma stanowić alternatywę dla harwesterów gąsienicowych.

Czytaj więcej

Wózek dłużycowy DOLL ratioplus

Dzięki innowacyjnemu układowi kierowania wózek dłużycowy DOLL ratioplus łączy w sobie zalety wózka samosterującego (impuls kierujący daje ława skrętna wózka, obracana przez dłużyce) z zaletami wózka sterowanego czynnie (impuls kierujący daje ława skrętna ciągnika drogowego), podążającego ślad w ślad za ciągnikiem drogowym.

Czytaj więcej

Fotorejestrator Visiosens

Firma Wahlers Forsttechnik skonstruowała we współpracy ze spółką Visiosens fotorejestrator umożliwiający szybkie automatyczne liczenie sztuk drewna w mygle/stosie bezpośrednio po zrywce.

Czytaj więcej

Optymalizacja udzielania zleceń

Gospodarstwo Krajowe „Lasy Hesji”, które ma w swojej pieczy heskie lasy państwowe, opracowało nowy elektroniczny system wspierania udzielania zleceń przedsiębiorcom leśnym.

Czytaj więcej

Nowe uregulowania FSC dotyczące przedsiębiorców

Od 1 lipca 2012 r. przedsiębiorcy leśni, którzy świadczą usługi w niemieckich lasach certyfikowanych wg standardów FSC, muszą wynagradzać swoich pracowników zgodnie z układem zbiorowym płacy. Mało tego, przedsiębiorcy muszą również zadbać o to, żeby ich podwykonawcy stosowali taki system płac.

Czytaj więcej

Silniki z technologią SCR w maszynach Ponsse

Firma Ponsse zaczyna montować w swoich maszynach leśnych silniki Mercedes Benz odpowiadające unijnej normie emisji spalin IIIB.

Czytaj więcej

Tigercat przenosi montaż

Wytwórnia maszyn leśnych Tigercat, której główna siedziba znajduje się w Ontario w Kanadzie, przenosi montaż swoich forwarderów i harwesterów kołowych przeznaczonych na rynek europejski ze szwedzkiego Hede do szkockiego Kincardineshire...

Czytaj więcej

Decyduje siła, wygrywa precyzja - Morzyczyn 2012

14 lipca już po raz piąty w amfiteatrze nad brzegiem jeziora Miedwie w Morzyczynie rozegrano jubileuszowe X Mistrzostwa Polski Strażaków-Ochotników Stihl Timbersport Series. W widowiskowych konkurencjach, polegających na cięciu drewna, wzięło udział 12 zawodników, którzy wcześniej opanowali wszystkie dyscypliny pod względem technicznym. Teraz filmową relację można zobaczyć nie tylko w telewizji Eurosport, ale takze na stronie internetowej Drwala - zapraszamy do obejrzenia!

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Drwali na filmie

Najlepsi polscy drwale, wyłonieni w eliminacjach krajowych, spotkali się na Mistrzostwach Polski w Gołuchowie. Organizatorami zawodów rozegranych 13–14 lipca, było Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych oraz Stowarzyszenie Instruktorów Obsługi Maszyn Ogrodniczych i Leśnych. Patronat medialny sprawował Drwal. Zawodnicy walczyli nie tylko o tytuł Mistrza Polski, ale także o kwalifikację do kadry narodowej na wrześniowe Mistrzostwa Świata Drwali na Białorusi. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przedstawiamy film, prezentujacy zmagania najlepszych polskich drwali. Zapraszamy do obejrzenia!

Czytaj więcej

Wysyłka numeru 8/2012 Drwala

Uprzejmie informujemy, że numer sierpniowy DRWAL-a (8/2012) został rano w piątek 27 lipca br. wysłany do Prenumeratorów...

Czytaj więcej

Nieudany federalny zjazd delegatów DFUV

15 czerwca 2012 r. w ramach targów leśnych KWF-Tagung odbył się zjazd delegatów Niemieckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych (DFUV). Niestety delegaci nie mogli dojść do porozumienia w sprawie nowego statutu DFUV.

Czytaj więcej

Medaliści Eko-Lasu

W ramach tegorocznych Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las zorganizowano drugą edycję konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Tragów Poznańskich. Do konkursu mogły być zgłaszane produkty eksponowane na stoiskach targowych w Mostkach.

Czytaj więcej

Nowa instrukcja bhp

W lipcu br. zostało podpisane przez dyrektora DGLP Zarządzenie nr 36 dotyczące wprowadzenia nowej Instrukcji bhp przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej. Jest to dokument wewnętrzny Lasów Państwowych. Dotyczy on jednak także przedsiębiorców leśnych, ponieważ praktycznie w każdej umowie regulującej świadczenie usług leśnych jest zapis dotyczący przestrzegania przez wykonawcę podczas pracy w lesie tej Instrukcji bhp.

Czytaj więcej