strona główna

Informacje branżowe

Najlepsi arboryści

21–22 kwietnia w okolicach Słupska rozegrano I Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. Podczas dwudniowych zmagań zawodnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach, symulujących pracę profesjonalistów.

Czytaj więcej

Mistrzowie z Rucianego-Nidy

Okrzesywanie, przerzynka kombinacyjna, bieg leśnika – to tylko niektóre konkurencje, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy IV Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Najlepsi okazali się gospodarze imprezy – Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. To oni będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy, które odbędą się pod koniec maja na Słowenii.

Czytaj więcej

Numer specjalny Drwala 1/2012

Elektronika zdominowała w ostatnich latach postęp techniczny. Na naszych oczach dokonała się rewolucja technologiczna. W latach 80. amerykańskie filmy fabularne, w których bohaterowie za pomocą linii telefonicznych mogli połączyć swój domowy komputer z innym – wyglądały mało realnie. Samo posiadanie w domu „commodorka” lub Atari był dowodem wizjonerstwa właściciela. A dziś… Praktycznie…

Czytaj więcej

Ile Lasy Państwowe płaca podatków - znajdź różnicę

Pewnie pamiętają Państwo krótkotrwałą dyskusję m.in. wśród przedsiębiorców leśnych i leśników dotyczącą podatków płaconych przez Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

Topolowa perspektywa

Ze względu na niedostateczną ilość surowca drzewnego na krajowym rynku International Paper Kwidzyn importuje znaczne jego ilości. Niska podaż krajowa dotyczy głównie gatunków liściastych, stanowiących najlepszy surowiec do produkcji mas włóknistych. Firma podjęła działania promujące tworzenie plantacji topolowych w Polsce.

Czytaj więcej

Brak młodej kadry w usługach leśnych

Dopływ młodej kadry do sektora usług leśnych w Niemczech jest coraz mniejszy. Liczba chcących się kształcić na robotnika wykwalifikowanego w zawodzie leśnika znacząco maleje.

Czytaj więcej

Alleluja

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim Czytelnikom Drwala...

Czytaj więcej

Zasady prawidłowej eksploatacji przekładni z pasami klinowymi

Artykuł dotyczy stosowanych w szeroko rozumianym przemyśle przekładni z pasami klinowymi. Zawiera on praktyczne porady prawidłowej obsługi i eksploatacji takich przekładni.

Czytaj więcej

Małe przyczepy do zrywki drewna

Jedną z najmniejszych przyczep jest model 51 firmy Fao-Far o ładowności 5 ton z żurawiem 2241E o zasięgu 4,6 m i momencie podnoszenia 22 kNm. Maszyna przeznaczona jest do małych ciągników o mocy od 30 do 50 KM...

Czytaj więcej

Nu pagadii...

Niedawno przypomniał mi się często oglądany we wczesnej młodości jeden z kultowych już animowanych seriali dla dzieci produkcji nieistniejącego ZSRR „Wilk i zając”. Każdy odcinek miał podobną fabułę: zły wilk bardzo chciał sobie podporządkować miłego i wzbudzającego sympatię widzów zajączka lub jego własność. Zawsze górą był jednak zajączek i zadowolone dzieci mogły iść spokojnie spać.

Czytaj więcej

Targi Silva Regina

W Brnie (Republika Czeska) trwają Międzynarodowe Targi Leśnictwa i Myślistwa. Równolegle mają miejsce również inne imprezy z pokrewnych branż: Techagro (targi techniki rolniczej) oraz Biomasa (targi odnawialnych źródeł energii w rolnictwie i leśnictwie, gdzie prezentowane są m.in. maszyny i urządzenia do przetwarzania biomasy rolnej i leśnej).

Czytaj więcej

Nagrody za sprzęt do pracy w lasach drobnej własności

Na targach leśnych KWF-Tagung 2012 niemieckie Federalne Ministerstwo Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów przyzna nagrody pieniężne producentom najlepszego sprzętu do zrywki i pozyskiwania drewna, nadającego się do użytkowania w lasach drobnej własności prywatnej.

Czytaj więcej

Palfinger buduje nową siedzibę

Znany austriacki producent m.in. żurawi, podnośników i urządzeń dźwigowych sfinalizował zakup działek, na których do 2014 roku ma powstać nowoczesny biurowiec oraz bardziej przestronny plac przeznaczony do pokazów maszyn.

Czytaj więcej

Zawody drwali w Tucholi

W Tucholi odbędą się w dniach 6-7 lipca 2012 roku Europejskie Mistrzostwa Drwali. Organizatorem zawodów będziejak zwykle Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem.

Czytaj więcej

Konferencja studentów

Samorząd Studentów Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podjął się organizacji V Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Leśnictwa pt. „Współpraca studentów Wydziału Leśnego z Lasami Państwowymi – obopólne korzyści”, która odbędzie się 26–29 kwietnia 2012 r. w Rogowie.

Czytaj więcej

Pamięci profesora użytkowania lasu

W piątą rocznicę śmierci profesora dr hab. Mariana Kubiaka Katedra Techniki Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowała Międzynarodową Konferencję Naukową „Technika i technologie w gospodarce leśnej” (22–23 marca).

Czytaj więcej

Podziękowanie

W niedzielę 18 marca zakończyły się Targi Leśne Las-Expo w Kielcach. Odbywały się one równolegle z Targami Rolniczymi Agrotech. Na obu imprezach wystawiało się prawie 600 firm z Polski oraz...

Czytaj więcej

Szkolenie John Deere

Koncern John Deere – jeden z największych producentów maszyn rolniczych i leśnych na świecie – uczestniczy w projekcie mającym służyć podniesieniu standardów kształcenia operatorów wielooperacyjnych maszyn leśnych.

Czytaj więcej

Ile Lasy Państwowe płaca podatków - komentarz

Na stronie internetowej Lasów Państwowych ukazał się krótki artykuł będący sprostowaniem do niektórych informacji ukazujących się ostatnio w mediach o wysokości płaconych przez PGL LP podatków. Niedawno byliśmy m.in. świadkami publicznych dyskusji o możliwości wprowadzenia od 2013 roku do Lasów Państwowych podatku dochodowego od osób prawnych, tzw. CIT.

Czytaj więcej