strona główna

Informacje branżowe

Jeszcze o zarządzeniu nr 19

Pod koniec kwietnia dyrektor RDLP w Szczecinku podpisał zarządzenie w sprawie zasad udostępniania drzewostanów siecią szlaków operacyjnych w podległych mu nadleśnictwach. To już druga regionalna dyrekcja, w której wydano takie zarządzenie. Pierwszą była dyrekcja zielonogórska, która w 2008 roku zdecydowała się na udostępnianie drzewostanów za pomocą szlaków operacyjnych. Martwi mnie, że przy takim tempie wprowadzania innowacyjności w polskich lasach, dopiero po ok. 60 latach wszystkie regionalne dyrekcje LP będą stosowały na pełną skalę szlaki operacyjne. Może się wtedy okazać, że w krajach o przodującej technice leśnej odchodzić się już będzie od udostępniania drzewostanów szlakami operacyjnymi na rzecz jakiejś nowej, jeszcze nam nie znanej techniki pozyskania i transportu drewna.

Czytaj więcej

Święto Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych 2

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi przedsiębiorcy leśnego...

Czytaj więcej

Święto Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych

W tym roku Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego świętuje 20–lecie swojego istnienia. Powstało zatem niemal jednocześnie z początkiem prywatyzacji usług leśnych, z potrzeby stworzenia reprezentacji nowo powstałej branży. Z tej okazji w dniach 25–26 maja zorganizowano uroczyste obchody jubileuszowe w Ustroniu, w pięknie położonym na stokach Równicy hotelu Belweder. Miejsce zostało wybrane z dużą starannością, aby w pięknym otoczeniu odsunąć na chwilę na problemy oraz żale i wspólnie z partnerami z LP świętować okrągłą rocznicę.

Czytaj więcej

Wysyłka numeru 6/2012 Drwala

Uprzejmie informujemy, że numer czerwcowy DRWAL-a (6/2012) został wysłany do Czytelników w dniu wczorajszym tj. 28 maja 2012 roku...

Czytaj więcej

Jubileusz SPL

Z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych składamy wszystkim Członkom najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania za zaangażowanie i trud wniesiony w tworzenie i rozwój sektora usług leśnych oraz działalność na rzecz polskiego leśnictwa.

Czytaj więcej

III Zawody Drwali Studentów Leśnictwa

Tegoroczna edycja Zawodów Drwali Studentów Leśnictwa odbyła się 17 i 18 maja na terenie Nadleśnictwa Chojnów oraz w kampusie SGGW w Warszawie. Rywalizacja miała rangę eliminacji do Mistrzostw Polski, co oznacza, że najlepsi zawodnicy będą mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami na szczeblu krajowym.

Czytaj więcej

Turbiny wiatrowe w Bawarskich Lasach Państwowych

Kolegium doradcze przedsiębiorstwa Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) jednomyślnie opowiedziało się za rozbudową sieci wiatrowych instalacji energetycznych w lasach BaySF. Do roku 2020 ma zostać zbudowanych w lasach BaySF tysiąc takich instalacji.

Czytaj więcej

Szlaki w Szczecinku

Mechanizacja pozyskania i zrywki drewna w Polsce w ostatnich latach bardzo szybko wzrasta. Mimo to do niedawna tylko w RDLP w Zielonej Górze problem udostępniania drzewostanów siecią szlaków operacyjnych uregulowany został zarządzeniem (z 17 marca 2008 r.) dyrektora regionalnego...

Czytaj więcej

Inwestycja w bezpieczeństwo

W siedzibie Nadleśnictwa Kudypy 10 maja miał miejsce finał II edycji konkursu „Bezpieczny Las”, organizowanego dla przedsiębiorców leśnych działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Czytaj więcej

Spotkanie w Manowie

W siedzibie Nadleśnictwa Manowo 18 kwietnia odbyło się posiedzenie stałej komisji do spraw współpracy z firmami usługowymi.

Czytaj więcej

Termoaktywny podkoszulek z bawełny

Firma Stihl oferuje od 2010 r. termoaktywny podkoszulek wytworzony w 100 procentach z bawełny. Jednak inaczej niż w przypadku zwykłej bawełny, nowy jej rodzaj nie klei się do ciała, ponieważ szybko odprowadza pot z powierzchni skóry. Jednocześnie ma tę zaletę, że nie zatęcha tak szybko jak termoaktywne materiały z tworzyw syntetycznych.

Czytaj więcej

Wykaszarki bez narzędzi bijakowych

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z dnia 19 stycznia 2012 r. (2012/32/UE), kraje członkowskie UE zostały zobowiązane do ustanowienia zakazu wprowadzania do obrotu narzędzi bijakowych do wykaszarek.

Czytaj więcej

Leśne Oscary

Podczas zbliżających się międzynarodowych targów leśnych KWF-Tagung (Bopfingen, Niemcy, 13–16 czerwca) wręczone zostaną medale za najbardziej innowacyjne rozwiązania w ośmiu kategoriach: bhp, bioenergii i biomasy, rozwiązań informatycznych, technologii pozyskania drewna, transportu, łączności, zarządzania zasobami leśnymi i inżynierii miejskiej.

Czytaj więcej

Ponsse liderem na fińskim rynku

Fińskie czasopismo branżowe „Metsätrans” opublikowało w swoim styczniowym wydaniu dane dotyczące sprzedaży harwesterów i forwarderów w Finlandii w roku 2011. W sumie wszystkie wytwórnie sprzedały 456 maszyn – 238 harwesterów i 218 forwarderów. W stosunku do roku 2010 fińska sprzedaż harwesterów i forwarderów wzrosła odpowiednio o 23% i 44%.

Czytaj więcej

Najlepsi arboryści

21–22 kwietnia w okolicach Słupska rozegrano I Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. Podczas dwudniowych zmagań zawodnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach, symulujących pracę profesjonalistów.

Czytaj więcej

Mistrzowie z Rucianego-Nidy

Okrzesywanie, przerzynka kombinacyjna, bieg leśnika – to tylko niektóre konkurencje, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy IV Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Najlepsi okazali się gospodarze imprezy – Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie. To oni będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy, które odbędą się pod koniec maja na Słowenii.

Czytaj więcej

Numer specjalny Drwala 1/2012

Elektronika zdominowała w ostatnich latach postęp techniczny. Na naszych oczach dokonała się rewolucja technologiczna. W latach 80. amerykańskie filmy fabularne, w których bohaterowie za pomocą linii telefonicznych mogli połączyć swój domowy komputer z innym – wyglądały mało realnie. Samo posiadanie w domu „commodorka” lub Atari był dowodem wizjonerstwa właściciela. A dziś… Praktycznie…

Czytaj więcej

Ile Lasy Państwowe płaca podatków - znajdź różnicę

Pewnie pamiętają Państwo krótkotrwałą dyskusję m.in. wśród przedsiębiorców leśnych i leśników dotyczącą podatków płaconych przez Lasy Państwowe.

Czytaj więcej