strona główna

Informacje branżowe

KWF-Tagung 2012

13 czerwca ruszyła największa impreza targowa branży leśnej w Środkowej Europie – czterodniowe leśne KWF Tagung w Bopfingen w południowych Niemczech. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów wydarzenie to będzie wyjątkowe, choćby ze względu na liczbę wystawców.

Czytaj więcej

Trwają targi KWF Tagung w Bopfingen

Dziś, we środę 13 czerwca, rozpoczęła się największa tegoroczna impreza leśna w Europie ­­- 16-te targi leśne KWF Tagung, zlokalizowane nieopodal miejscowości Bopfingen, w południowych Niemczech. Targi potrwają do soboty włącznie, jest zatem jeszcze możliwość, aby wziąć udział w tym prawdziwym święcie leśnych ludzi. Szczególnie, że dojazd z Polski, mimo znacznej odległości, nie jest problemem, dzięki dogodnej sieci niemieckich autostrad (a ostatnio poprawy i naszych).

Czytaj więcej

2+2=5...

15 maja na stronach internetowych RDLP Szczecin pojawiło się ogłoszenie o przetargu na dostawę nowych wielofunkcyjnych maszyn leśnych - forwadera (szt. 1) i harwestera (szt. 1) do prac trzebieżowych dla OTL w Gorzowie Wlkp.

Czytaj więcej

Kilka zdań o kontroli w RDLP w Białymstoku

Na stronach internetowych Naczelnej Izby Kontroli (http://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-kontroli-nik/kontrole,8952.html) można przeczytać dwa wystąpienia pokontrolne dotyczące kontroli przeprowadzonej przez oddział NIK w Olsztynie pt. „Zakup i wykorzystanie specjalistycznego sprzętu do pozyskiwania drewna przez Nadleśnictwo Maskulińskie w latach 2009–2011”.

Czytaj więcej

Silniki E3-Power w maszynach Komatsu

Roland Nilsson jest szwedzkim przedsiębiorcą leśnym z blisko 40-letnią praktyką. W jego firmie jest obecnie zatrudnionych 3 pracowników. W czerwcu 2011 r. Nillson nabył nowy harwester Komatsu 931.1 z silnikiem E3-Power, bazującym na technologii obróbki spalin SCR.

Czytaj więcej

Jeszcze o zarządzeniu nr 19

Pod koniec kwietnia dyrektor RDLP w Szczecinku podpisał zarządzenie w sprawie zasad udostępniania drzewostanów siecią szlaków operacyjnych w podległych mu nadleśnictwach. To już druga regionalna dyrekcja, w której wydano takie zarządzenie. Pierwszą była dyrekcja zielonogórska, która w 2008 roku zdecydowała się na udostępnianie drzewostanów za pomocą szlaków operacyjnych. Martwi mnie, że przy takim tempie wprowadzania innowacyjności w polskich lasach, dopiero po ok. 60 latach wszystkie regionalne dyrekcje LP będą stosowały na pełną skalę szlaki operacyjne. Może się wtedy okazać, że w krajach o przodującej technice leśnej odchodzić się już będzie od udostępniania drzewostanów szlakami operacyjnymi na rzecz jakiejś nowej, jeszcze nam nie znanej techniki pozyskania i transportu drewna.

Czytaj więcej

Święto Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych 2

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi przedsiębiorcy leśnego...

Czytaj więcej

Święto Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych

W tym roku Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego świętuje 20–lecie swojego istnienia. Powstało zatem niemal jednocześnie z początkiem prywatyzacji usług leśnych, z potrzeby stworzenia reprezentacji nowo powstałej branży. Z tej okazji w dniach 25–26 maja zorganizowano uroczyste obchody jubileuszowe w Ustroniu, w pięknie położonym na stokach Równicy hotelu Belweder. Miejsce zostało wybrane z dużą starannością, aby w pięknym otoczeniu odsunąć na chwilę na problemy oraz żale i wspólnie z partnerami z LP świętować okrągłą rocznicę.

Czytaj więcej

Wysyłka numeru 6/2012 Drwala

Uprzejmie informujemy, że numer czerwcowy DRWAL-a (6/2012) został wysłany do Czytelników w dniu wczorajszym tj. 28 maja 2012 roku...

Czytaj więcej

Jubileusz SPL

Z okazji jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych składamy wszystkim Członkom najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania za zaangażowanie i trud wniesiony w tworzenie i rozwój sektora usług leśnych oraz działalność na rzecz polskiego leśnictwa.

Czytaj więcej

III Zawody Drwali Studentów Leśnictwa

Tegoroczna edycja Zawodów Drwali Studentów Leśnictwa odbyła się 17 i 18 maja na terenie Nadleśnictwa Chojnów oraz w kampusie SGGW w Warszawie. Rywalizacja miała rangę eliminacji do Mistrzostw Polski, co oznacza, że najlepsi zawodnicy będą mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami na szczeblu krajowym.

Czytaj więcej

Turbiny wiatrowe w Bawarskich Lasach Państwowych

Kolegium doradcze przedsiębiorstwa Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) jednomyślnie opowiedziało się za rozbudową sieci wiatrowych instalacji energetycznych w lasach BaySF. Do roku 2020 ma zostać zbudowanych w lasach BaySF tysiąc takich instalacji.

Czytaj więcej

Szlaki w Szczecinku

Mechanizacja pozyskania i zrywki drewna w Polsce w ostatnich latach bardzo szybko wzrasta. Mimo to do niedawna tylko w RDLP w Zielonej Górze problem udostępniania drzewostanów siecią szlaków operacyjnych uregulowany został zarządzeniem (z 17 marca 2008 r.) dyrektora regionalnego...

Czytaj więcej

Inwestycja w bezpieczeństwo

W siedzibie Nadleśnictwa Kudypy 10 maja miał miejsce finał II edycji konkursu „Bezpieczny Las”, organizowanego dla przedsiębiorców leśnych działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Czytaj więcej

Spotkanie w Manowie

W siedzibie Nadleśnictwa Manowo 18 kwietnia odbyło się posiedzenie stałej komisji do spraw współpracy z firmami usługowymi.

Czytaj więcej

Termoaktywny podkoszulek z bawełny

Firma Stihl oferuje od 2010 r. termoaktywny podkoszulek wytworzony w 100 procentach z bawełny. Jednak inaczej niż w przypadku zwykłej bawełny, nowy jej rodzaj nie klei się do ciała, ponieważ szybko odprowadza pot z powierzchni skóry. Jednocześnie ma tę zaletę, że nie zatęcha tak szybko jak termoaktywne materiały z tworzyw syntetycznych.

Czytaj więcej

Wykaszarki bez narzędzi bijakowych

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z dnia 19 stycznia 2012 r. (2012/32/UE), kraje członkowskie UE zostały zobowiązane do ustanowienia zakazu wprowadzania do obrotu narzędzi bijakowych do wykaszarek.

Czytaj więcej

Leśne Oscary

Podczas zbliżających się międzynarodowych targów leśnych KWF-Tagung (Bopfingen, Niemcy, 13–16 czerwca) wręczone zostaną medale za najbardziej innowacyjne rozwiązania w ośmiu kategoriach: bhp, bioenergii i biomasy, rozwiązań informatycznych, technologii pozyskania drewna, transportu, łączności, zarządzania zasobami leśnymi i inżynierii miejskiej.

Czytaj więcej