strona główna

Informacje branżowe

Komatsu 855 i 865

Firma Komatsu zaprezentowała dwa nowe forwardery, oznaczone numerami 855 i 865. Maszyny, wyposażone m.in. w nowy silnik, skrzynię biegów i przestronniejszą kabinę, sprawdzają się zarówno w trzebieży, jak i na zrębach całkowitych. Komatsu 855 ma ładowność 13 t, 865 – 15 t.

Czytaj więcej

Jubileuszowa inwestycja

W tym roku John Deere – jeden z największych producentów maszyn rolniczych i leśnych na świecie – obchodzi 175. rocznicę powstania.

Czytaj więcej

Husqvarna otrzymała znak bezpieczeństwa KRUS

Produkty firmy Husqvarna po raz kolejny otrzymały znak bezpieczeństwa KRUS, świadczący o spełnianiu wymagań dotyczących wskaźników pewności technicznej i technologicznej. Wysokiej jakości odzież robocza i środki ochrony osobistej produkowane przez szwedzki koncern, otrzymały dowód najwyższego zaufania wśród rolników.

Czytaj więcej

Orzecznictwo KIO 6

Przedstawiamy szóstą sprawę dotyczącą zamówień publicznych w usługach leśnych rozpatrywaną przez Krajową Izbę Odwoławczą przy Urzędzie Zamówień Publicznych.

Czytaj więcej

Oświetlenie LED powoli zyskuje na znaczeniu

Wstrząsy, wilgoć, mróz i upał sprawiają, że żarówki tylnych świateł pojazdów rzadko wytrzymują dłużej niż 500 godzin. Natomiast lampy LED mają żywotność 30 tys. godzin (mogłyby świecić przez niemal trzy i pół roku bez przerwy).

Czytaj więcej

Orzecznictwo KIO 5

Przedstawiamy piątą sprawę dotyczącą zamówień publicznych w usługach leśnych rozpatrywaną przez Krajową Izbę Odwoławczą przy Urzędzie Zamówień Publicznych.

Czytaj więcej

Nowa wersja oprogramowania MaxiXplorer

Firma Komatsu Forest oferuje nową wersję systemu sterowniczego do swoich harwesterów i głowic w postaci pakietu oprogramowania MaxiXplorer 3.0. Nowa wersja przyczynia się do wzrostu wydajności i jakości pracy maszyn oraz podnosi poziom komfortu ich obsługi.

Czytaj więcej

Sprzęt dla arborystów

Specyfika zawodu arborysty wymaga wyjątkowych umiejętności oraz profesjonalnego szkolenia. W tym zawodzie na pierwszym miejscu stawia się bezpieczeństwo. Dlatego Husqvarna wprowadza na rynek nową pilarkę z serii XP®, dedykowaną profesjonalnym chirurgom drzew.

Czytaj więcej

Harvester Sampo z wymiennymi głowicami

Przedsiębiorstwo Harvest Forsttechnik, niemiecki diler firmy Sampo, oferuje harwester Sampo 1066 z dwoma wymiennymi głowicami do pozyskiwania drewna cienkiego.

Czytaj więcej

KWF-Tagung 2012

W miarę zbliżania się terminu rozpoczęcia jednej z największych imprez targowych branży leśnej na świecie – niemieckich targów KWF-Tagung (Bopfingen 13–16 czerwca) organizatorzy zdradzają coraz więcej szczegółów.

Czytaj więcej

Kilometrówka nie zmieni się

Obecnie obowiązujące stawki za używanie m.in. samochodów prywatnych pracowników do celów służbowych zostały ustalone w 2007 roku. W ciągu prawie 5 lat cena benzyny i oleju napędowego wzrosła z ok. 4 zł do 5,50 zł, co ma znaczny wpływ na rentowność firm, także przedsiębiorstw leśnych...

Czytaj więcej

Hełm arborystyczny

Do prac arborystycznych, często prowadzonych na znacznych wysokościach pracownik powinien być zabezpieczony m.in. hełmem ochronnym. W arborystyce można stosować hełmy, przeznaczone do typowych prac w lesie (trzebież, ścinka, itp.)...

Czytaj więcej

Wyniki Ponsse w 2011 r.

Producent maszyn leśnych Ponsse zanotował w minionym roku sprzedaż netto na poziomie 328,2 mln euro (wzrost o 25,1% w stosunku do 2010 roku) i zysk operacyjny w wysokości 28,8 mln euro. Koszty osobowe firmy, która pod koniec roku zatrudniała 978 pracowników, wyniosły 49,2 mln euro.

Czytaj więcej

Orzecznictwo KIO 4

Przedstawiamy czwartą sprawę dotyczącą zamówień publicznych w usługach leśnych rozpatrywaną przez Krajową Izbę Odwoławczą przy Urzędzie Zamówień Publicznych.

Czytaj więcej

Po prostu tnij, nic więcej...

Od lutego 2012 roku dostępna jest już w Polsce pilarka Husqvarna 560XP – najnowszy model przeznaczony dla profesjonalistów. Najciekawszym z zastosowanych w niej rozwiązań wydaje się niewymagający regulacji gaźnik z zespołem AutoTune...

Czytaj więcej

Wysyłka numeru 3/2012 Drwala

Uprzejmie informujemy, że numer marcowy Drwala (3/2012) został wysłany do Czytelników w dniu dzisiejszym tj.28 lutego2012 roku. Życzymy miłej lektury...

Czytaj więcej

Orzecznictwo KIO 3

Przedstawiamy trzecią sprawę dotyczącą zamówień publicznych w usługach leśnych rozpatrywaną przez Krajową Izbę Odwoławczą przy Urzędzie Zamówień Publicznych.

Czytaj więcej

Orzecznictwo KIO 2

Przedstawiamy drugą ze spraw dotyczących zamówień publicznych w usługach leśnych rozpatrywaną przez Krajową Izbę Odwoławczą przy Urzędzie Zamówień Publicznych.

Czytaj więcej

Terminy płatności 2

Dziś w usługach leśnych nie ma możliwości otrzymania zapłaty za wykonaną usługę gotówką po doręczeniu faktury do nadleśnictwa. Nie chodzi tu o złą wolę pracowników Lasów, ale o maksymalne redukowanie w wielu firmach obrotu gotówkowego. Jest on droższy i bardziej niebezpieczny w porównaniu do obrotu bezgotówkowego.

Czytaj więcej

Orzecznictwo KIO

Przedstawiamy jedną ze spraw dotyczących zamówień publicznych w usługach leśnych rozpatrywaną przez Krajową Izbę Odwoławczą przy Urzędzie Zamówień Publicznych.

Czytaj więcej