strona główna

Informacje branżowe

Topolowa perspektywa

Ze względu na niedostateczną ilość surowca drzewnego na krajowym rynku International Paper Kwidzyn importuje znaczne jego ilości. Niska podaż krajowa dotyczy głównie gatunków liściastych, stanowiących najlepszy surowiec do produkcji mas włóknistych. Firma podjęła działania promujące tworzenie plantacji topolowych w Polsce.

Czytaj więcej

Brak młodej kadry w usługach leśnych

Dopływ młodej kadry do sektora usług leśnych w Niemczech jest coraz mniejszy. Liczba chcących się kształcić na robotnika wykwalifikowanego w zawodzie leśnika znacząco maleje.

Czytaj więcej

Alleluja

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim Czytelnikom Drwala...

Czytaj więcej

Zasady prawidłowej eksploatacji przekładni z pasami klinowymi

Artykuł dotyczy stosowanych w szeroko rozumianym przemyśle przekładni z pasami klinowymi. Zawiera on praktyczne porady prawidłowej obsługi i eksploatacji takich przekładni.

Czytaj więcej

Małe przyczepy do zrywki drewna

Jedną z najmniejszych przyczep jest model 51 firmy Fao-Far o ładowności 5 ton z żurawiem 2241E o zasięgu 4,6 m i momencie podnoszenia 22 kNm. Maszyna przeznaczona jest do małych ciągników o mocy od 30 do 50 KM...

Czytaj więcej

Nu pagadii...

Niedawno przypomniał mi się często oglądany we wczesnej młodości jeden z kultowych już animowanych seriali dla dzieci produkcji nieistniejącego ZSRR „Wilk i zając”. Każdy odcinek miał podobną fabułę: zły wilk bardzo chciał sobie podporządkować miłego i wzbudzającego sympatię widzów zajączka lub jego własność. Zawsze górą był jednak zajączek i zadowolone dzieci mogły iść spokojnie spać.

Czytaj więcej

Targi Silva Regina

W Brnie (Republika Czeska) trwają Międzynarodowe Targi Leśnictwa i Myślistwa. Równolegle mają miejsce również inne imprezy z pokrewnych branż: Techagro (targi techniki rolniczej) oraz Biomasa (targi odnawialnych źródeł energii w rolnictwie i leśnictwie, gdzie prezentowane są m.in. maszyny i urządzenia do przetwarzania biomasy rolnej i leśnej).

Czytaj więcej

Nagrody za sprzęt do pracy w lasach drobnej własności

Na targach leśnych KWF-Tagung 2012 niemieckie Federalne Ministerstwo Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów przyzna nagrody pieniężne producentom najlepszego sprzętu do zrywki i pozyskiwania drewna, nadającego się do użytkowania w lasach drobnej własności prywatnej.

Czytaj więcej

Palfinger buduje nową siedzibę

Znany austriacki producent m.in. żurawi, podnośników i urządzeń dźwigowych sfinalizował zakup działek, na których do 2014 roku ma powstać nowoczesny biurowiec oraz bardziej przestronny plac przeznaczony do pokazów maszyn.

Czytaj więcej

Zawody drwali w Tucholi

W Tucholi odbędą się w dniach 6-7 lipca 2012 roku Europejskie Mistrzostwa Drwali. Organizatorem zawodów będziejak zwykle Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem.

Czytaj więcej

Konferencja studentów

Samorząd Studentów Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podjął się organizacji V Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Leśnictwa pt. „Współpraca studentów Wydziału Leśnego z Lasami Państwowymi – obopólne korzyści”, która odbędzie się 26–29 kwietnia 2012 r. w Rogowie.

Czytaj więcej

Pamięci profesora użytkowania lasu

W piątą rocznicę śmierci profesora dr hab. Mariana Kubiaka Katedra Techniki Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowała Międzynarodową Konferencję Naukową „Technika i technologie w gospodarce leśnej” (22–23 marca).

Czytaj więcej

Podziękowanie

W niedzielę 18 marca zakończyły się Targi Leśne Las-Expo w Kielcach. Odbywały się one równolegle z Targami Rolniczymi Agrotech. Na obu imprezach wystawiało się prawie 600 firm z Polski oraz...

Czytaj więcej

Szkolenie John Deere

Koncern John Deere – jeden z największych producentów maszyn rolniczych i leśnych na świecie – uczestniczy w projekcie mającym służyć podniesieniu standardów kształcenia operatorów wielooperacyjnych maszyn leśnych.

Czytaj więcej

Ile Lasy Państwowe płaca podatków - komentarz

Na stronie internetowej Lasów Państwowych ukazał się krótki artykuł będący sprostowaniem do niektórych informacji ukazujących się ostatnio w mediach o wysokości płaconych przez PGL LP podatków. Niedawno byliśmy m.in. świadkami publicznych dyskusji o możliwości wprowadzenia od 2013 roku do Lasów Państwowych podatku dochodowego od osób prawnych, tzw. CIT.

Czytaj więcej

Komatsu 855 i 865

Firma Komatsu zaprezentowała dwa nowe forwardery, oznaczone numerami 855 i 865. Maszyny, wyposażone m.in. w nowy silnik, skrzynię biegów i przestronniejszą kabinę, sprawdzają się zarówno w trzebieży, jak i na zrębach całkowitych. Komatsu 855 ma ładowność 13 t, 865 – 15 t.

Czytaj więcej

Jubileuszowa inwestycja

W tym roku John Deere – jeden z największych producentów maszyn rolniczych i leśnych na świecie – obchodzi 175. rocznicę powstania.

Czytaj więcej

Husqvarna otrzymała znak bezpieczeństwa KRUS

Produkty firmy Husqvarna po raz kolejny otrzymały znak bezpieczeństwa KRUS, świadczący o spełnianiu wymagań dotyczących wskaźników pewności technicznej i technologicznej. Wysokiej jakości odzież robocza i środki ochrony osobistej produkowane przez szwedzki koncern, otrzymały dowód najwyższego zaufania wśród rolników.

Czytaj więcej

Orzecznictwo KIO 6

Przedstawiamy szóstą sprawę dotyczącą zamówień publicznych w usługach leśnych rozpatrywaną przez Krajową Izbę Odwoławczą przy Urzędzie Zamówień Publicznych.

Czytaj więcej

Oświetlenie LED powoli zyskuje na znaczeniu

Wstrząsy, wilgoć, mróz i upał sprawiają, że żarówki tylnych świateł pojazdów rzadko wytrzymują dłużej niż 500 godzin. Natomiast lampy LED mają żywotność 30 tys. godzin (mogłyby świecić przez niemal trzy i pół roku bez przerwy).

Czytaj więcej