strona główna

Informacje branżowe

Praktyka użytkowania harwestera gąsienicowego Königstiger

W ramach proekologicznej gospodarki leśnej i przebudowy drzewostanów podyktowanej zmianami klimatycznymi Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) stosują na coraz większej powierzchni ścinkę drzew z ich wyjmowaniem znad odnowienia naturalnego w pozycji stojącej.

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 7

Jeden z przedsiębiorców leśnych świadczących usługi na rzecz nadleśnictwa w południowej Polsce poprosił o wyjaśnienie, w jaki sposób jest uregulowana sprawa zatrudniania podleśniczych w zakładach usług leśnych?

Czytaj więcej

Niech moc będzie z nami

Ujemne temperatury osłabiają akumulator, ponieważ procesy chemiczne wewnątrz akumulatora przebiegają wolniej, a wydajność spada...

Czytaj więcej

Pokazy pracy forwardera Logset 10F Titan

Pod koniec 2011 r. zostały zorganizowane pierwsze w Kanadzie pokazy pracy forwardera 10F fińskiej firmy Logset. Forwarder pracował w ekstremalnych warunkach terenowych niedaleko miasta Saguenay-Chicoutimi w Quebecu.

Czytaj więcej

Wysyłka numeru 2/2012 Drwala

Uprzejmie informujemy, że numer lutowy Drwala (2/2012) został wysłany do Czytelników w dniu dzisiejszym tj. 30 stycznia 2012 roku. Życzymy miłej lektury...

Czytaj więcej

Statystyka sprzedaży forwarderów

Na stronie internetowej http://skotarkartan.se/ towarzystwo targowe Elmia AB publikuje roczną statystykę sprzedaży forwarderów w Szwecji według najpopularniejszych marek.

Czytaj więcej

Nowe kontrakty Komatsu Forest

Komatsu Forest, producent maszyn leśnych Komatsu (dawniej Valmet), zawarł z brazylijską celulozownią Eldorado Brasil w stanie Mato Grosso do Sul umowę o łącznej wartości 1,4 mld koron szwedzkich (ok. 200 mln dolarów amerykańskich).

Czytaj więcej

Rzucanie mięsem... 6 i inne

Wszyscy, którzy z uwagą śledzą informacje ukazujące się na stronach internetowych Drwala, pamiętają zapewne kilka notatek o „dowcipnym” rysunku z listopadowego „Głosu Lasu”. Notki te były tytułowane „Rzucanie mięsem…”. Warto je dla przypomnienia jeszcze raz przeczytać.

Czytaj więcej

Jakich opon powinien używać przedsiębiorca leśny?

Sam zakup auta terenowego nie zapewni nam niestety możliwości swobodnego wjeżdżania w pobliże powierzchni roboczych w lesie. Często okazuje się, że nie prześwit auta, ale rozmiar i rodzaj opon zamontowanych w aucie jest jego największym ograniczeniem.

Czytaj więcej

Harwarder dopuszczony do ruchu drogowego

Stefan von Heimburg, operator maszyn leśnych w niemieckiej spółce Bergmann&Rodenberg, wyposażył harwader Ponsse Buffalo Dual w zaprojektowane przez siebie półgąsienice Unitracks i uzyskał dla tak zmodyfikowanego pojazdu dopuszczenie do ruchu drogowego.

Czytaj więcej

Niemieckie drewno okrągłe najdroższe na świecie

Zgodnie z wynikami analizy cen świerkowego drewna okrągłego, przeprowadzonej przez Federalne Zrzeszenie Przemysłu Tartacznego i Drzewnego w Niemczech (BSHD), w 2011 r. zdecydowanie najtańsze było drewno...

Czytaj więcej

Nowe zarządzenia 3

Myślałem, że w nowym roku kalendarzowym będę mógł więcej czasu poświęcić zagadnieniom ekonomicznym, technicznym czy stowarzyszeniowym tak ważnym dla przedsiębiorców leśnych. Niestety, swoje plany będę musiał jeszcze na jakiś czas odłożyć i nadal zajmować się przetargami leśnymi.

Czytaj więcej

Zuchwałe kradzieże drewna

W niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia kradzieże drewna przybrały taki rozmiar, że policja i lasy państwowe zdecydowały się utworzyć wspólny zespół ds. zwalczania tego procederu.

Czytaj więcej

Zmodyfikowany LKT

Na ostatnich targach Agritechnica firma MHD-Forsttechnik, niemiecki diler słowackiej firmy Martimex-Alfa, przedstawił skider LKT 82 ze zmodyfikowanym podwoziem i nową stylistyką kabiny.

Czytaj więcej

Nowe zarządzenia 2

Przedstawiamy odpowiedź jaką otrzymaliśmy od Pani Rzecznik DGLP w dniu 16 stycznia 2012 roku na pismo redakcji z prośbą o komentarz w sprawie nowych zarządzeń.

Czytaj więcej

Nowe zarządzenia 1

Przedstawiamy list, który został napisany i wysłany elektronicznie do Pani Rzecznik DGLP w dniu 4 stycznia 2012 roku i ponownie 12 stycznia 2012 roku. Odpowiedź na to pismo opublikujemy w późniejszym terminie.

Czytaj więcej

Wózek do ręcznej zrywki drewna

Niewielka bawarska firma Lutz, mająca siedzibę w miejscowości Volkendschwand niedaleko Ignolstadt, produkuje i sprzedaje wysyłkowo zaprojektowne według własnego oryginalnego pomysłu ręczne wózki do zrywki drewna Grandauer.

Czytaj więcej

Śp. Marek Keller 2

13 stycznia późnym wieczorem w wieku 57 lat zmarł nagle dr Marek Keller.

Czytaj więcej

Rzucanie mięsem... 5

W ramach noworocznych remanentów zamieszczamy komentarz Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w sprawie "dowcipnego" rysunku zamieszczonego w Głosie Lasu nr 11.2011 r. obrażającego środowisko przedsiębiorców leśnych. Adres dla przypomnienia - dowcip

Czytaj więcej

Mistrzostwa w obsłudze forwarderów

Podczas tegorocznej wystawy KWF w Bopfingen (Niemcy) odbędą się po raz pierwszy Mistrzostwa Europy w Obsłudze Forwarderów...

Czytaj więcej