strona główna

Informacje branżowe

Zapraszamy na Targi Las-Expo 2012

XII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO odbędą się w Kielcach w dniach 16 – 18 marca 2012 roku.

Czytaj więcej

Terminy płatności

Zgodnie z obowiązującym prawem od 2010 r. w przypadku usług leśnych istnieje możliwość stosowania przez zamawiających (nadleśnictwa) innych kryteriów niż najniższa cena odnoszących się do właściwości wykonawcy (zuli).

Czytaj więcej

Partnerska umowa 2

Otrzymałem wiadomość od prezesa oddziału SPL w Szczecinku odnoszącą się do artykułu pt. Partnerska umowa:

Czytaj więcej

Walne Zebranie Członków SPL 2

W piątek 10 lutego 2012 r. w Gołuchowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Czytaj więcej

Maszyny leśne Lasów Państwowych

Od jesieni ubiegłego roku na łamach Drwala pisaliśmy kilkukrotnie o tzw. pakietach harwesterowych zalecanych w niektórych rdLP.

Czytaj więcej

Partnerska umowa

Uważni Czytelnicy Drwala zapewnie wiedzą, że od dłuższego czasu przyglądamy się przetargom na usługi leśne organizowanym przez nadleśnictwa na 2012 rok. W szczególności interesowały nas i nadal interesują ogłoszenia, treści siwz oraz projekty umów. Wiemy...

Czytaj więcej

Umarł król, niech żyje król!

Wczoraj tj. 7 lutego 2012 r. otrzymałem informację od Pani Rzecznik DGLP o mianowaniu przez ministra środowiska nowego dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka. Chciałbym skomentować to zdarzenie...

Czytaj więcej

Katalog STIHL 2012/2013

Ukazał się nowy katalog produktów marki STIHL. Jest on dostępny u każdego autoryzowanego dealera...

Czytaj więcej

Walne Zebranie Członków SPL

10 lutego o godzinie 10.00 w Gołuchowie odbędzie się Walne Zebranie Członków SPL.

Czytaj więcej

Nowe wydanie informatora AfL-Info

Pod koniec stycznia 2012 r. ukazał się niemieckojęzyczny informator „AfL Info 12/13”. Broszura wydawana jest od 1998 r. przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych Dolnej Saksonii w cyklu dwuletnim.

Czytaj więcej

Kurs języka angielskiego zawodowego z zakresu leśnictwa

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi organizuje dla wszystkich chętnych, pracujących lub zamierzających pracować w leśnictwie, kurs języka angielskiego zawodowego z zakresu leśnictwa.

Czytaj więcej

I Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej

Federacja Arborystów Polskich z siedzibą we Wrocławiu informuje, że w dniach 19-22 kwietnia 2012 roku odbędą się w Słupsku I Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej.

Czytaj więcej

Elmia AB bez Pera Jonssona

Per Jonsson nie będzie już kierował szwedzkimi targami specjalistycznymi Elmia Wood, SkogsElmia i WorldBioenergy.

Czytaj więcej

Praca w mroźne dni

Od kilku dni utrzymuje się w całej Polsce silny mróz. Usługi leśne z małymi wyjątkami są wykonywane wyłącznie w terenie otwartym. Każdy przedsiębiorca leśny zatrudniający pracowników, zleceniobiorców oraz podwykonawców powinien zabezpieczyć swoich ludzi przed mrozem. Nie chodzi tutaj tylko o przestrzeganie przepisów bhp czy kp, lecz o szacunek dla człowieka.

Czytaj więcej

Praktyka użytkowania harwestera gąsienicowego Königstiger

W ramach proekologicznej gospodarki leśnej i przebudowy drzewostanów podyktowanej zmianami klimatycznymi Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) stosują na coraz większej powierzchni ścinkę drzew z ich wyjmowaniem znad odnowienia naturalnego w pozycji stojącej.

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 7

Jeden z przedsiębiorców leśnych świadczących usługi na rzecz nadleśnictwa w południowej Polsce poprosił o wyjaśnienie, w jaki sposób jest uregulowana sprawa zatrudniania podleśniczych w zakładach usług leśnych?

Czytaj więcej

Niech moc będzie z nami

Ujemne temperatury osłabiają akumulator, ponieważ procesy chemiczne wewnątrz akumulatora przebiegają wolniej, a wydajność spada...

Czytaj więcej

Pokazy pracy forwardera Logset 10F Titan

Pod koniec 2011 r. zostały zorganizowane pierwsze w Kanadzie pokazy pracy forwardera 10F fińskiej firmy Logset. Forwarder pracował w ekstremalnych warunkach terenowych niedaleko miasta Saguenay-Chicoutimi w Quebecu.

Czytaj więcej

Wysyłka numeru 2/2012 Drwala

Uprzejmie informujemy, że numer lutowy Drwala (2/2012) został wysłany do Czytelników w dniu dzisiejszym tj. 30 stycznia 2012 roku. Życzymy miłej lektury...

Czytaj więcej