strona główna

Informacje branżowe

Udoskonalona wersja harwestera trzebieżowego

Model Komatsu 901TX.1 to nowa, udoskonalona wersja harwestera wyspecjalizowanego w trzebieżach, oferowanego przez firmę Komatsu Forest. Silnik E3-Power, montowany w tym modelu, odpowiada wysokim standardom ekologicznym i zarazem cechuje się wyjątkową sprawnością i ekonomicznością.

Czytaj więcej

Dobra oferta przyciąga klientów

11 stycznia odbył się w Litzendorf (Bawaria) tradycyjny już przetarg na cenne drewno iglaste. Do licytacji przystąpiło 26 kupców, w tym jeden z Austrii.

Czytaj więcej

Małe żurawie samochodowe

Firma Arpo mająca siedzibę w niemieckim Wuppertalu produkuje m.in. małe żurawie samochodowe do samodzielnego montażu. Żurawie te montuje się na powierzchni ładunkowej...

Czytaj więcej

Nowe Zasady Hodowli Lasu

Wszyscy zainteresowani, leśnicy, przedsiebiorcy leśni, mogą się zapoznać z najnowszą wersją Zasad Hodowli Lasu obowiązującą od 1 stycznia 2012 roku w Lasach Państwowych.

Czytaj więcej

Gospodarka leśna bez stosów

Lasy północnoniemieckiego pasa sosnowego z uwagi na ubogie siedliska mają niewielką zasobność. Mimo to prywatni właściciele lasów, którzy są zorganizowani w zrzeszeniu gospodarczym, uzyskują z nich spore dochody dzięki przemyślanej logistyce pozyskania, zrywki i wywozu drewna.

Czytaj więcej

Transport kłód

Niemiecka firma MW Technics specjalizuje się w projektowaniu i produkcji nowoczesnych urządzeń transportowych dla budownictwa, leśnictwa i ogrodnictwa. Jej proste technicznie urządzenia umożliwiają doraźny transport po twardym podłożu np. kłód drewna na niewielkie odległości.

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 6

Rozmawiałem niedawno telefonicznie z przedsiębiorcą ze środkowej Polski. Miał on wątpliwość, czy dwa przetargi na usługi leśne zorganizowane w „jego” nadleśnictwie zostały przeprowadzone zgodnie z ustawą Pzp i czy warto składać odwołanie do KIO przy Urzędzie zamówień Publicznych w Warszawie.

Czytaj więcej

ZUS 2012

Zwykle przekazujemy przedsiębiorcom leśnym złe informacje – piszemy o problemach z przetargami na usługi leśne, wzroście cen paliwa, zaskakiwaniu przedsiębiorców leśnych nowymi pomysłami administracji leśnej. Teraz jednak mamy dobrą...

Czytaj więcej

Szkolenie robotników leśnych

Gospodarstwo Państwowe „Lasy Saksonii”, Saksońskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych i inne liczące się podmioty saksońskiej gospodarki leśnej powołały do życia „Inicjatywę Kształcenia Robotników Leśnych”...

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 5

Jeden z przedsiębiorców leśnych, którego oferta nie została wybrana w przetargu na usługi leśne na 2012 rok w Nadleśnictwie S., zwrócił się do mnie z następującym problemem.

Czytaj więcej

Certyfikacja PEFC

Pod koniec 2011 r. kilka regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych RDLP otrzymało certyfikat zrównoważonej gospodarki leśnej w systemie PEFC (m.in. w Szczecinie, Zielonej Górze, Krakowie, Toruniu i Szczecinku). Jak długo obowiązują takie referencje i ile kosztuje ich zdobycie?

Czytaj więcej

Współpraca między Sampo i Agco

Sampo Rosenlew, fiński producent kombajnów zbożowych i harwesterów, oraz amerykański koncern Agco, światowy potentat w branży maszyn rolniczych, postanowiły zawiązać spółkę typu joint venture.

Czytaj więcej

Dziękujemy

Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy przysłali redakcji Drwala życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku.

Czytaj więcej

Dolmar PS-32 C

Pilarka Dolmar PS-32 C to nowy model klasy podstawowej (premierę miał w czerwcu 2011 r.) z wyposażeniem o wysokim standardzie, przeznaczony dla...

Czytaj więcej

Nowe pilarki Husqvarny

Prawdopodobnie w sierpniu 2012 r. na rynku niemieckim pojawi się nowa, profesjonalna pilarka Husqvarna 550 XP. Jej budowa bazuje...

Czytaj więcej

Wycieczka poglądowa w ramach KWF-Tagung 2012

Tradycyjnym komponentem niemieckich targów leśnych KWF-Tagung jest wycieczka poglądowa. Nie zabraknie jej także na targach w roku 2012, zaplanowanych w terminie 13-16 czerwca.

Czytaj więcej

Rocznik Statystyczny RP 2011

Na stronach Głównego Urzędu Statystycznego ukazała sie nowa publikacja pt. Rocznik Statystyczny Rzeczpospolitej Polskiej 2011...

Czytaj więcej

Niektóre zmiany podatkowe w 2012 roku

Początek nowego roku zwykle kojarzy się w naszym kraju z rewolucyjnymi zmianami podatkowymi. Tak było m.in. w zeszłym roku, kiedy to rząd premiera Tuska zmienił wszystkie stawki podatku VAT (oczywiście na wyższe).

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 4

Skontaktował się ze mną przedsiębiorca leśny z południowo-wschodniej części Polski, opisując następujący problem. Został wykluczony z przetargu na usługi leśne o wartości szacunkowej powyżej 125 000 euro z powodu niewpłacenia wadium przed terminem składania ofert...

Czytaj więcej

List SPL do leśników z zuli

Szanowne Koleżanki i Koledzy... Ostatni kwartał roku to dla nas szczególnie ważny okres, chociażby z uwagi na coroczne przetargi na usługi leśne. Dogłębna lektura SIWZ, skrupulatne wyliczanie kwot do oferty, zbieranie niezbędnych dokumentów - to wszystko angażuje każdego przedsiębiorcę ale mamy to wpisane w naszą działalność...

Czytaj więcej