strona główna

Informacje branżowe

Przeciętne wynagrodzenie w październiku 2010

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne wyniki badań dotyczących struktury wynagrodzeń w Polsce w październiku 2010 r.

Czytaj więcej

Leśnictwo 2011

Na stronach internetowych Głównego Urzędu Statystycznego zamieszczono nową publikację pt. Leśnictwo 2011...

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 3

Zadzwonił do mnie (jak zwykle zbulwersowany) przedsiębiorca leśny z prośbą o informację, gdzie składa się odwołania w sprawie niezgodnego z prawem (w jego ocenie) rozstrzygnięcia przetargu na usługi leśne w jednym z nadleśnictw. Nie wiem, na czym polegała dokładnie ta niezgodność z prawem. Nie są to sprawy, które można szczegółowo poznać podczas pięciominutowej rozmowy telefonicznej...

Czytaj więcej

List otwarty

Zamieszczamy oryginalny list otwarty prezesa SPL do dyrektora generalnego LP w sprawie trwających obecnie przetargów na usługi leśne w 2012 roku.

Czytaj więcej

Nasze drogie paliwo

13 grudnia Główny Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował raport: Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2011 r.

Czytaj więcej

Przechowywanie opon

Chyba każdy kierowca samochodu osobowego lub dostawczego wymienił już opony na zimowe. Te uniwersalne (letnie) będą sobie leżakowały do wiosny. Najczęściej właściciele samochodów mają do jednego kompletu felg dwa komplety opon – uniwersalne i zimowe. Może warto byłoby zainwestować w drugi komplet felg? Koszty wymiany i wyważenia w przypadku felg stalowych zwrócą się już po dwóch latach od zakupu drugiego kompletu.

Czytaj więcej

Wybór kasku do pracy w lesie

Oferta kasków ochronnych dla pilarzy jest stosunkowo bogata. Przy wyborze kasku należy sprawdzić jego podstawowe cechy. Cena nie może być najważniejszym kryterium oceny.

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 2

Zadzwonił do mnie zdenerwowany przedsiębiorca leśny z prośbą o poradę w sprawie przetargu na usługi leśne ogłoszonego w „jego” nadleśnictwie. W przetargu nieograniczonym na usługi leśne w 2012 roku jako warunek udziału w postępowaniu wymieniono m.in. ...

Czytaj więcej

Nowa, cenna książka

Wady drewna to nowość skierowana m.in. do leśników, pracowników przemysłu drzewnego, nauczycieli oraz uczniów szkół o profilu leśnym i drzewnym, leśników z zakładów usług leśnych, a także osób zainteresowanych zdobyciem solidnych podstaw tej części wiedzy o drewnie. Otwórz wiadomość i obejrzyj wersję elektroniczną publikacji!

Czytaj więcej

Próby systemu nawigacji leśnej NavLog

W listopadzie 2011 r. w lasach w okolicy niemieckiej miejscowości Bopfingen odbyły się pierwsze na świecie jazdy próbne z zastosowaniem systemu nawigacyjnego NavLog. Trzy firmy – Forstware, Intend i Logiball – wyposażyły każdorazowo jeden pojazd w sprzęt nawigacyjny NavLog.

Czytaj więcej

Pogotowie przetargowe 1

Zadzwonił do mnie jeden z przedsiębiorców prowadzących ZUL z pytaniem, czy może brać udział w przetargu nieograniczonym na usługi leśne, zorganizowanym przez jedno z nadleśnictw. Problem polegał na tym, że w jego bliskiej rodzinie dwie osoby niezależnie prowadzą działalność gospodarczą polegającą na m.in. na świadczeniu usług leśnych...

Czytaj więcej

Zadbaj o swoją pilarkę

Sprawna pilarka jest narzędziem praktycznym i przydatnym w wielu gospodarstwach domowych. Dzięki niej możemy szybko i wygodnie przygotować drewno na opał, czy też wykonać wiele prac w przydomowym ogrodzie. To narzędzie może służyć pomocą przez wiele lat, jeśli tylko zadbamy o nie w odpowiedni sposób.

Czytaj więcej

Pilarka Stihl MS 201

Model MS 201 to nowa najlżejsza pilarka profesjonalna firmy Stihl. Maszyna o masie 3,9 kg i mocy 2,4 KM napędzana jest silnikiem Stihl 2 MIX z 4-kanałowym cylindrem i systemem przepłukiwania warstwowego.

Czytaj więcej

Pilarki Husqvarna 560 XP i 562 XP

Husqvarna zapowiedziała na koniec roku wprowadzenie dwóch nowych modeli pilarek do użytku profesjonalnego. Konstrukcje te mają połączyć w sobie wydajność pilarek do ścinki z poręcznością pilarek do okrzesywania. Wskazuje na to ich korzystne obciążenie jednostkowe mocy: modele 560XP i 562XP, obydwa o mocy 3,5 kW, mają masę odpowiednio 5,4 i 5,6 kg.

Czytaj więcej

Komentarz do wskazówek...

Niedawno wpadło mi w ręce, dzięki uprzejmości życzliwych osób, pismo dyrektora generalnego LP do dyrektorów rdlp ze wskazówkami w zakresie udzielania zamówień na usługi leśne w 2012 roku. Po lekturze tego pisma postanowiłem podzielić się z Czytelnikami Drwala moimi subiektywnymi uwagami. Pismo to jest dostępne w każdym nadleśnictwie i każdy zulowiec...

Czytaj więcej

W nawiązaniu do \'Ad vocem\'

Postanowiliśmy zamieścić list Pana dyrektora Witolda Kossa, mimo że nie spełnia on zgodnie z obowiązującym prawem prasowym warunków sprostowania. Przydałoby się chociaż podać jakiś konkretny przykład tych rzekomych kłamstw, nieprawd czy półprawd, o które posądza nas publicznie Pan dyrektor, bo trudno jest komentować taki bardzo ogólny tekst.

Czytaj więcej

Targi Agritechnica 2011 - technika leśna

Agritechnica to największa na świecie specjalistyczna wystawa techniki rolniczej uzupełnioną o wystawę techniki leśnej oraz komunalnej. Jest ona organizowana co dwa lata, w Hanowerze. W tym roku odbyła się ona w dniach 13-19 listopada, a jej organizator DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) odnotował rekordową ilość wystawców oraz gości.

Czytaj więcej

Anti-Kipp-System

Powstała w 2010 roku firma Biastec KG z Austrii przedstawiła na tegorocznej Austrofomie Anti-Kipp-System – elektroniczny moduł zabezpieczający ciągniki leśne wyposażone w sterowane radiowo wciągarki linowe przed przewróceniem. Twórcy tego urządzenia otrzymali w 2010 r. nagrodę KWF za innowacyjność na targach Interforst w Monachium.

Czytaj więcej

Żelazny koń Kapsen

Na stanowisku firmy Rottne podczas tegorocznej Austrofomy w Austrii prezentowano żelaznego konia Kapsen. Jest to maszyna pochodząca z czeskiej firmy Reproserwis, znanej także w naszym kraju...

Czytaj więcej

Test TechLander\'a w lesie

Yamaha testowała swój sprzęt przeznaczony do pracy w lesie w naturalnych warunkach. Udostępniła maszyny przedsiębiorcy leśnemu.

Czytaj więcej