strona główna

Informacje branżowe

W nawiązaniu do \'Ad vocem\'

Postanowiliśmy zamieścić list Pana dyrektora Witolda Kossa, mimo że nie spełnia on zgodnie z obowiązującym prawem prasowym warunków sprostowania. Przydałoby się chociaż podać jakiś konkretny przykład tych rzekomych kłamstw, nieprawd czy półprawd, o które posądza nas publicznie Pan dyrektor, bo trudno jest komentować taki bardzo ogólny tekst.

Czytaj więcej

Targi Agritechnica 2011 - technika leśna

Agritechnica to największa na świecie specjalistyczna wystawa techniki rolniczej uzupełnioną o wystawę techniki leśnej oraz komunalnej. Jest ona organizowana co dwa lata, w Hanowerze. W tym roku odbyła się ona w dniach 13-19 listopada, a jej organizator DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) odnotował rekordową ilość wystawców oraz gości.

Czytaj więcej

Anti-Kipp-System

Powstała w 2010 roku firma Biastec KG z Austrii przedstawiła na tegorocznej Austrofomie Anti-Kipp-System – elektroniczny moduł zabezpieczający ciągniki leśne wyposażone w sterowane radiowo wciągarki linowe przed przewróceniem. Twórcy tego urządzenia otrzymali w 2010 r. nagrodę KWF za innowacyjność na targach Interforst w Monachium.

Czytaj więcej

Żelazny koń Kapsen

Na stanowisku firmy Rottne podczas tegorocznej Austrofomy w Austrii prezentowano żelaznego konia Kapsen. Jest to maszyna pochodząca z czeskiej firmy Reproserwis, znanej także w naszym kraju...

Czytaj więcej

Test TechLander\'a w lesie

Yamaha testowała swój sprzęt przeznaczony do pracy w lesie w naturalnych warunkach. Udostępniła maszyny przedsiębiorcy leśnemu.

Czytaj więcej

Najlepsi studenci wyróżnieni

18 listopada br. w Tucholskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

Czytaj więcej

Ad vocem \'Burzy w Kliniskach\' i nie tylko...

Szanowni Państwo, w imieniu Pana mgr inż. Witolda Kossa, Dyrektora RDLP w Szczecinie, przesyłam w załączeniu dwa pisma z prośbą o publikację w najbliższym numerze pisma Drwal. Z poważaniem Karolina Kruglik Sekretariat RDLP w Szczecinie

Czytaj więcej

Student z pasją

Michał Kołaciński student leśnictwa Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi w dniach od 9 do 13 listopada br. był czynnym uczestnikiem XXXVIII Ogólnopolskich Łowów z Sokołami zorganizowanych przez Krajowy Klub Sokolników i Ochrony Ptaków drapieżnych przy PZŁ „Gniazdo Sokolników”.

Czytaj więcej

Wywiad z Rektorem WSZŚ w Tucholi

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem jest samorządową, niepubliczną szkołą wyższą. Została utworzona została przez Towarzystwo Rozwoju Regionalnego 'Promocja Borów Tucholskich' w skład którego wchodzą samorządy powiatu tucholskiego. Uczelnia rozpoczęła działalność w 2003 roku, a w roku akademickim 2005/2006 uruchomiono po raz pierwszy inżynierskie studia leśne, kształcące przyszłych leśników w trybie 8-semestralnym.

Czytaj więcej

Idzie zima, czyli rozruchowe nagrzewanie

Świece żarowe w maszynach leśnych - cel stosowania i działanie.

Czytaj więcej

Pomoc dla Bartka...

Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych włączyli się w ogólnopolską akcję ratowania dębu Bartka. Zbierali do puszek fundusze na ratowanie naszego najstarszego i najbardziej znanego drzewa.

Czytaj więcej

LAS-EXPO 2012

Przypominamy o najbliższych Targach Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi, które odbędą się w siedzibie Targów Kielce w dniach 16-18 marca 2012 roku.

Czytaj więcej

Rekordowe KWF-Tagung 2012?

KWF-Tagung to jedna z największych imprez targowych branży leśnej na świecie. Targi odbywają się co cztery lata w różnych regionach Niemiec. Najbliższą (już 16.) edycję zaplanowano na 13–16 czerwca 2012 r. w Bopfingen (południowa Szwabia).

Czytaj więcej

Znaczący wzrost cen drewna

Komunikat Głównego Urzędu Statystycznego RP...

Czytaj więcej

Prezentacja TechLander

Yamaha Motor – Oddział w Polsce i Metal-Fach serdecznie zapraszają przedsiębiorców leśnych na prezentację nowości profesjonalnego osprzętu do mikrociągników marki TechLander.

Czytaj więcej

Idzie zima, czyli rozruch na zimno

Silnik wysokoprężny zwany jest także silnikiem o zapłonie samoczynnym. Jednak w warunkach zimowych jego rozruch jest utrudniony czy wręcz niemożliwy bez tzw. urządzeń pomocniczych. W starszych konstrukcjach stosowane były m.in. płomieniowe instalacje rozruchowe, skrętkowe świece żarowe i kołnierze grzejne.

Czytaj więcej

Profesjonalne odśnieżanie

Pracownicy nadleśnictw, przedsiębiorstw leśnych doskonale wiedzą, co oznacza nagły i intensywny opad śniegu. Niektórzy z nich stają wtedy przed obowiązkiem udrożnienia podlegających im dróg dojazdowych, oczyszczeniem chodników, podjazdów czy parkingów. Zadanie to z pozoru wydaje się mozolną i czasochłonną pracą. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest użycie profesjonalnego, wielozadaniowego sprzętu.

Czytaj więcej

Tania energia ogranicza użytkowanie peletu

Fińskie wytwórnie peletu drzewnego znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Zamykane są kolejne zakłady. Powód: energia jest w Finlandii tania, a konkurencja na rynku eksportowym – wyjątkowo duża.

Czytaj więcej

Przemówienie dyrektora RDLP w Szczecinie

Przedstawiamy przemówienie dyrektora RDLP w Szczecinie odczytane przez pracownika dyrekcji na spotkaniu z przedsiębiorcami leśnymi w Kliniskach w dniu 23 września 2011 r. List dotyczy tzw. pakietów harwesterowych.

Czytaj więcej

Wspólny sekretarz dwóch landowych SPL-ów

Stowarzyszenia przedsiębiorców leśnych Dolnej Saksonii i Hesji zatrudniły na pół etatu wspólnego sekretarza. Został nim Maurice Strunk, który kończy właśnie doktoryzację na Uniwersytecie Getyńskim.

Czytaj więcej