strona główna

Informacje branżowe

Najlepsi studenci wyróżnieni

18 listopada br. w Tucholskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

Czytaj więcej

Ad vocem \'Burzy w Kliniskach\' i nie tylko...

Szanowni Państwo, w imieniu Pana mgr inż. Witolda Kossa, Dyrektora RDLP w Szczecinie, przesyłam w załączeniu dwa pisma z prośbą o publikację w najbliższym numerze pisma Drwal. Z poważaniem Karolina Kruglik Sekretariat RDLP w Szczecinie

Czytaj więcej

Student z pasją

Michał Kołaciński student leśnictwa Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi w dniach od 9 do 13 listopada br. był czynnym uczestnikiem XXXVIII Ogólnopolskich Łowów z Sokołami zorganizowanych przez Krajowy Klub Sokolników i Ochrony Ptaków drapieżnych przy PZŁ „Gniazdo Sokolników”.

Czytaj więcej

Wywiad z Rektorem WSZŚ w Tucholi

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem jest samorządową, niepubliczną szkołą wyższą. Została utworzona została przez Towarzystwo Rozwoju Regionalnego 'Promocja Borów Tucholskich' w skład którego wchodzą samorządy powiatu tucholskiego. Uczelnia rozpoczęła działalność w 2003 roku, a w roku akademickim 2005/2006 uruchomiono po raz pierwszy inżynierskie studia leśne, kształcące przyszłych leśników w trybie 8-semestralnym.

Czytaj więcej

Idzie zima, czyli rozruchowe nagrzewanie

Świece żarowe w maszynach leśnych - cel stosowania i działanie.

Czytaj więcej

Pomoc dla Bartka...

Uczniowie Zespołu Szkół Leśnych włączyli się w ogólnopolską akcję ratowania dębu Bartka. Zbierali do puszek fundusze na ratowanie naszego najstarszego i najbardziej znanego drzewa.

Czytaj więcej

LAS-EXPO 2012

Przypominamy o najbliższych Targach Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi, które odbędą się w siedzibie Targów Kielce w dniach 16-18 marca 2012 roku.

Czytaj więcej

Rekordowe KWF-Tagung 2012?

KWF-Tagung to jedna z największych imprez targowych branży leśnej na świecie. Targi odbywają się co cztery lata w różnych regionach Niemiec. Najbliższą (już 16.) edycję zaplanowano na 13–16 czerwca 2012 r. w Bopfingen (południowa Szwabia).

Czytaj więcej

Znaczący wzrost cen drewna

Komunikat Głównego Urzędu Statystycznego RP...

Czytaj więcej

Prezentacja TechLander

Yamaha Motor – Oddział w Polsce i Metal-Fach serdecznie zapraszają przedsiębiorców leśnych na prezentację nowości profesjonalnego osprzętu do mikrociągników marki TechLander.

Czytaj więcej

Idzie zima, czyli rozruch na zimno

Silnik wysokoprężny zwany jest także silnikiem o zapłonie samoczynnym. Jednak w warunkach zimowych jego rozruch jest utrudniony czy wręcz niemożliwy bez tzw. urządzeń pomocniczych. W starszych konstrukcjach stosowane były m.in. płomieniowe instalacje rozruchowe, skrętkowe świece żarowe i kołnierze grzejne.

Czytaj więcej

Profesjonalne odśnieżanie

Pracownicy nadleśnictw, przedsiębiorstw leśnych doskonale wiedzą, co oznacza nagły i intensywny opad śniegu. Niektórzy z nich stają wtedy przed obowiązkiem udrożnienia podlegających im dróg dojazdowych, oczyszczeniem chodników, podjazdów czy parkingów. Zadanie to z pozoru wydaje się mozolną i czasochłonną pracą. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest użycie profesjonalnego, wielozadaniowego sprzętu.

Czytaj więcej

Tania energia ogranicza użytkowanie peletu

Fińskie wytwórnie peletu drzewnego znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Zamykane są kolejne zakłady. Powód: energia jest w Finlandii tania, a konkurencja na rynku eksportowym – wyjątkowo duża.

Czytaj więcej

Przemówienie dyrektora RDLP w Szczecinie

Przedstawiamy przemówienie dyrektora RDLP w Szczecinie odczytane przez pracownika dyrekcji na spotkaniu z przedsiębiorcami leśnymi w Kliniskach w dniu 23 września 2011 r. List dotyczy tzw. pakietów harwesterowych.

Czytaj więcej

Wspólny sekretarz dwóch landowych SPL-ów

Stowarzyszenia przedsiębiorców leśnych Dolnej Saksonii i Hesji zatrudniły na pół etatu wspólnego sekretarza. Został nim Maurice Strunk, który kończy właśnie doktoryzację na Uniwersytecie Getyńskim.

Czytaj więcej

Dyskusja o płacy minimalnej

Związek Leśników Niemieckich (BDF) z zadowoleniem przyjął inicjatywę partii CDU w sprawie wprowadzenia obligatoryjnych branżowych płac minimalnych w Niemczech. Jednak proponowana przez polityków minimalna stawka godzinowa...

Czytaj więcej

Elektryczny układ kierowniczy

Niemiecka firma Welte, jako pierwszy producent maszyn leśnych, stosuje elektryczny układ kierowniczy w swoich nowych pojazdach. Układ jest dopuszczony do ruchu drogowego.

Czytaj więcej

Test kasku Protos Integral

Członkowie redakcji niemieckiego czasopisma „Forst&Technik” mieli możliwość przetestowania jako pierwsi przedstawiciele prasy kasku Protos Integral austriackiej firmy Pfanner. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak nakrycie głowy kolarza na torze wyścigowym.

Czytaj więcej

Konkurs na fotoreportaż wiatrołomów

Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka zorganizowało konkurs na fotoreportaż dokumentujący klęskę wiatrołomów pt. „20 lipca – 15 minut, które zmieniło oblicze Puszczy Białej”. Puszcza Biała to największy zwarty kompleks leśny na Mazowszu. 20 lipca przez ten teren przetoczył się huragan, który spowodował ogromne straty w drzewostanach Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, gospodarującego na znacznym obszarze Puszczy.

Czytaj więcej

Rzucanie mięsem... 4

Bardzo dziękuje za Pana list, w którym zwrócił Pan uwagę na możliwy dwuznaczny wydźwięk rysunku satyrycznego zamieszczonego w miesięczniku „Głos Lasu”.

Czytaj więcej