strona główna

Informacje branżowe

Dyskusja o płacy minimalnej

Związek Leśników Niemieckich (BDF) z zadowoleniem przyjął inicjatywę partii CDU w sprawie wprowadzenia obligatoryjnych branżowych płac minimalnych w Niemczech. Jednak proponowana przez polityków minimalna stawka godzinowa...

Czytaj więcej

Elektryczny układ kierowniczy

Niemiecka firma Welte, jako pierwszy producent maszyn leśnych, stosuje elektryczny układ kierowniczy w swoich nowych pojazdach. Układ jest dopuszczony do ruchu drogowego.

Czytaj więcej

Test kasku Protos Integral

Członkowie redakcji niemieckiego czasopisma „Forst&Technik” mieli możliwość przetestowania jako pierwsi przedstawiciele prasy kasku Protos Integral austriackiej firmy Pfanner. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak nakrycie głowy kolarza na torze wyścigowym.

Czytaj więcej

Konkurs na fotoreportaż wiatrołomów

Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka zorganizowało konkurs na fotoreportaż dokumentujący klęskę wiatrołomów pt. „20 lipca – 15 minut, które zmieniło oblicze Puszczy Białej”. Puszcza Biała to największy zwarty kompleks leśny na Mazowszu. 20 lipca przez ten teren przetoczył się huragan, który spowodował ogromne straty w drzewostanach Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, gospodarującego na znacznym obszarze Puszczy.

Czytaj więcej

Rzucanie mięsem... 4

Bardzo dziękuje za Pana list, w którym zwrócił Pan uwagę na możliwy dwuznaczny wydźwięk rysunku satyrycznego zamieszczonego w miesięczniku „Głos Lasu”.

Czytaj więcej

Arcon Serwis Sp. z o.o. dealerem marki BRUKS

Od 1 listopada 2011 r. firma Arcon Serwis Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie została wyłącznym, autoryzowanym dealerem mobilnych rębaków marki Bruks.

Czytaj więcej

Rzucanie mięsem... 3

W dniu wczorajszym kiedy otrzymałem egzemplarz październikowego numeru „Głosu Lasu”, sam byłem zaskoczony tym dziwnym żartem rysunkowym.

Czytaj więcej

Degustacja piwa leśnego

O piwie leśnym warzonym przez jeden z browarów austriackich we współpracy z lasami państwowymi Austrii z okazji Międzynarodowego Roku Lasów 2011 pisaliśmy już na stronach Drwala.

Czytaj więcej

Palfinger planuje dalszy rozwój

Na 3 listopada 2011 r. zostało zwołane nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej Palfinger z siedzibą w austriackim Salzburgu. Spółka ta od lat jest notowana na giełdzie w Wiedniu.

Czytaj więcej

Miniforwarder Dino 1

Niemiecka firma Zens-Technik jest producentem (według własnego projektu) leśnych miniciągników zrywkowych Dino 1. Główną zaletą maszyny są niewielki ciężar – do 7 ton – w zależności od wyposażenia oraz homologacja umożliwiająca rejestrację jako samochodu ciężarowego, a tym samym poruszanie się po drogach publicznych.

Czytaj więcej

Rzucanie mięsem... 2

W nawiązaniu do Pana prośby informuję, że Związek nie zajmował i nie zajmuje stanowisk w odniesieniu do publikacji satyrycznych (w tym rysunków) odnoszących się do...

Czytaj więcej

Prezenty, upominki, podarunki od Husqvarny

Każdy z nas zdaje sobie sprawę jak szybko upływa czas. Terminy, które wydawały się odległe, stają się bardzo bliskie nim zdążymy się obejrzeć. Czy nie jest tak co roku z Mikołajkami czy Świętami Bożego Narodzenia? Brak czasu jest tylko jednym z problemów. Kolejnym jest pytanie: co wybrać dla najbliższych?

Czytaj więcej

Komunikat PIGPD z 26.10.2011 r.

W dniu dzisiejszym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się druga tura rozmów, które są następstwem zorganizowania przez nas Pikety Przemysłu Drzewnego. Przewodniczył im Minister Michał Boni. Obok niego uczestniczyli w spotkaniu Wiceminister Środowiska – Janusz Zaleski, Dyrektor Generalny LP Marian Pigan, a z naszej strony – Prezydent Izby Sławomir Wrochna i dyrektor Biura Bogdan Czemko.

Czytaj więcej

Interfob 2011

Interfob to coroczne spotkanie studentów leśnictwa i technologii drewna. Pierwszy Interfob wymyślili i zorganizowali Francuzi i Hiszpanie w 1989. Odbywa się zawsze w październiku, za każdym razem w innym kraju. Udział polskiej grupy trwa od 2002 roku, aż do dziś.

Czytaj więcej

Klamka już zapadła?

Zostaliśmy poinformowani, że dyrektor RDLP w Szczecinie pan Witold Koss podjął już decyzję o tzw. pakietach harwesterowych i maszynowych w zamówieniach publicznych na 2012 r.

Czytaj więcej

Niekorzystna prognoza gospodarcza

Fiński Instytut Badań Ekonomicznych (PPT) przewiduje, że wskutek kryzysu euro dojdzie w Finlandii w 2012 r. do spadku produkcji w sektorze leśno-drzewnym.

Czytaj więcej

Rzucanie mięsem...

W najnowszym, październikowym numerze czasopisma dyrektora generalnego LP pt. Głos Lasu, na stronie 43 zamieszczono bardzo „dowcipny” rysunek przedstawiający pijanych zulusów.

Czytaj więcej

Ile waży drewno? ITD już wie...

Inspekcja Transportu Drogowego będzie miała ułatwione zadanie przy kontrolach przewoźników drewna. Przy transporcie takich ładunków ich masa zostanie ustalona na podstawie objętości i gęstości danego gatunku drewna.

Czytaj więcej

Katalogi pracochłonności 3

Przedstawiamy (w załączeniu) odpowiedź p.o. dyrektora ORW LP w Bedoniu na nasz list dotyczący katalogów norm czasu prac leśnych.

Czytaj więcej

Warto myśleć, w długiej perspektywie

Sezon przetargów publicznych na usługi leśne w 2012 r. mamy już w pełni. Pierwsze zamówienia zostały ogłoszone przez nadleśnictwa około 10 października. Przejrzałem dokładnie dwa przetargi, z dwóch różnych nadleśnictw i jednocześnie z dwóch regionalnych dyrekcji LP oraz jeden przetarg z parku narodowego. Są to typowe przetargi, uwzględniające możliwości techniczne polskich przedsiębiorców leśnych, tzn. są podane w siwz pakiety usług do wykonywania w poszczególnych leśnictwach, zawierające różne prace, od zagospodarowania do pozyskania i zrywki. Można startować do jednego lub kilu pakietów. Na szczęście nie spotkałem w tamtych zamówieniach „nowości 2011”, czyli pakietów harwesterowych.

Czytaj więcej