strona główna

Informacje branżowe

Gaudeamus Igitur!

Już po raz 9. odbyła się inauguracja roku akademickiego w tucholskiej Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem. Podczas uroczystości 7 października 2011 r. studenci I roku złożyli ślubowanie na sztandar uczelni.

Czytaj więcej

Promocje w Husqvarnie

Do 30 listopada 2011 r. trwa jesienna promocja produktów firmy Husqvarna.

Czytaj więcej

Austrofoma 2011

Od 11 do 13 października w Rein w Styrii (południowa Austria) trwały XI Międzynarodowe Targi Leśne Austrofoma. To jedne z większych tego typu targów, renomą dorównujące targom organizowanym w Szwecji i Niemczech. Organizowane są od 1978 r. mniej więcej co 4 lata. Za każdym razem odbywają się w innym miejscu.

Czytaj więcej

KWF-Expo 2012

W dniach 13-16 czerwca 2012 roku odbędą się po raz 16-ty, w miejscowości Bopfingen w Badenii Wirtembergii w Niemczech, chyba największe niemieckie targi leśne KWF-Expo. Mottem przyszłorocznej imprezy jest hasło „Faszination Forstwirtschaft - durch Zusammenarbeit gewinnen". Motto to oznacza, że Niemcy bardzo dużą uwagę przykładają do współpracy naukowców, administracji i przedsiębiorców. Taka współpraca umożliwia osiągnięcie w leśnictwie ważnych celów gospodarczych, ekologicznych itp.

Czytaj więcej

Wskaźnik laserowy do pilarek firmy STIHL

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie w Polsce dostępny w sprzedaży laserowy wskaźnik - Laser 2w1 firmy STIHL wspomagający pracę pilarza. Jest to innowacyjne i unikalne rozwiązanie w skali światowej. Zasada działania wskaźnika Laser 2w1 jest podobna do działania wskaźników laserowych dołączanych do niektórych wiertarek.

Czytaj więcej

Test pilarki STIHL MS 241

W miesięczniku AGROmechanika w numerze październikowym 2011 r. został zamieszczony test pilarki STIHL MS 241.

Czytaj więcej

Ciśnienie pod kontrolą!

Podczas 7. ogólnopolskiej akcji „Ciśnienie pod kontrolą” zorganizowanej przez Michelin i Statoil Poland skontrolowano 13 tys. samochodów osobowych i ciężarowych. Z badań przeprowadzonych na 30 stacjach Statoil wynika, że...

Czytaj więcej

Komórka do lasu

Sonim XP3300 Force i Sonim XP5300 Force 3G (ten model nie jest jeszcze dostępny w Europie) to telefony dla ludzi pracujących w naprawdę trudnych warunkach. Model XP3300 jest obecnie najbardziej wytrzymałym telefonem na świecie, co zostało potwierdzone wpisem w Księdze Rekordów Guinnessa.

Czytaj więcej

Wciągarka linowa agregowana z pilarką

Każdy pilarz podczas pracy ma do czynienia z zawieszonymi drzewami. Zdarza się to głównie w trzebieżach. Nie da się całkowicie wyeliminować tego zagrożenia, nawet jeśli bardzo rygorystycznie przestrzega się zasad bhp. Niezwykle przydatnym urządzeniem w sytuacji, gdy dojdzie do zawieszenia drzewa, może być...

Czytaj więcej

Wizyta w Saksonii

W dniach 28–30 września członkowie zespołu doradczego DGLP spotkali się z kierownictwem Zakładu Landowego Lasy Saksonii.

Czytaj więcej

Silva Regina 2012

W czeskim Brnie w okresie 31 marca – 4 kwietnia 2012 odbędą się 12 Międzynarodowe Targi Leśne i Łowieckie Silva Regina. Targi te, jak reklamują je organizatorzy, są największą imprezą leśną w Europie Środkowej. Na targach będzie można obejrzeć m.in. firmy produkujące i/lub sprzedające maszyny, sprzęt, urządzenia, środki pomocnicze do nasiennictwa, szkółkarstwa, zagospodarowania, pielęgnacji oraz pozyskania drewna. Obecne będą także specjalistyczne wydawnictwa prasowe i książkowe. W 2012 roku, równolegle z targami leśnymi, odbędą się targi rolnicze – Techagro i weterynaryjne – Animal Vetem.

Czytaj więcej

Idzie zima, czyli co dolega świecy?

Problemy ze świecami zapłonowymi w silnikach spalinowych występują dość często. Szczególnie podczas pierwszych mrozów możemy mieć duży problem z uruchomieniem lub pracą urządzenia napędzanego benzyniakiem. Dotyczy to nie tylko świec w silnikach samochodowych, ale również takich urządzeń, jak pilarki łańcuchowe, agregaty prądotwórcze, rębaki, łuparki, które też są napędzane silnikami spalinowymi.

Czytaj więcej

AGRITECHNICA 2011

Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGRITECHNICA, odbędą się w dniach 15-19 listopada 2011 r. (dni tzw. ekskluzywne 13-14.11.2011) w Hanowerze.

Czytaj więcej

Seminarium Pronaru

„Ratujmy bagienne łąki” to temat przewodni forum zorganizowanego przez firmę Pronar Spółka z o. o. z Narwi. Spotkanie odbyło się w dniach 5-6 października 2011 r.w Białowieży.

Czytaj więcej

Konferencja MTUiOD

W kompleksie hotelowym Ameliówka koło Kielc odbyła się w dniach 29.09- 1.10.2011 r. międzynarodowa konferencja naukowo-szkoleniowa poświęcona drzewom-weteranom, w tym "Bartkowi". Konferencja została zorganizowana przez Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew z siedzibą w Kluczborku, zajmującą się m.in. popularyzowaniem i rozwojem praktycznych metod kultywacji drzew, czyli arborystyką.

Czytaj więcej

Efekty pikiety drzewiarzy

5 października odbyła się pierwsza z trzech pikiet zaplanowanych przez PIGPD przed kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Wzięło w niej udział ok. 30 osób zaopatrzonych w transparenty, flagi, trąbki i wuwuzele.

Czytaj więcej

Cena kompromisu

Dzięku uprzejmości redakcji Trybuny Leśnika, przedstawiamy Czytelnikom Drwala wywiad jaki z Bronisławem Raczkowskim (prezesem katowickiego oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, właścicielem firmy leśnej) przeprowadził  Jacek Derek. Wywiad ukazał się w numerze wrześniowym 2011 Trybuny Leśnika. Naszym zdaniem wywiad ten może zainteresować przedsiębiorców leśnych z całej Polski.

Czytaj więcej

Kolejne Mistrzostwo Polski…

2 października 2011 r. na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Rogozińcu odbyły się II Ogólnopolskie Zawody w Strzelectwie Myśliwskim Szkół Leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska.

Czytaj więcej

Najnowsze zamówienia publiczne GDDKiA

Kilka oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiło na swoich stronach internetowych informacje o przetargach nieograniczonych na usługi, które mogą zainteresować zule.

Czytaj więcej

Pikieta polskiego przemysłu drzewnego

30 września Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego podjęło decyzję o organizacji Pikiety Przemysłu Drzewnego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Czytaj więcej