strona główna

Informacje branżowe

Konferencja MTUiOD

W kompleksie hotelowym Ameliówka koło Kielc odbyła się w dniach 29.09- 1.10.2011 r. międzynarodowa konferencja naukowo-szkoleniowa poświęcona drzewom-weteranom, w tym "Bartkowi". Konferencja została zorganizowana przez Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew z siedzibą w Kluczborku, zajmującą się m.in. popularyzowaniem i rozwojem praktycznych metod kultywacji drzew, czyli arborystyką.

Czytaj więcej

Efekty pikiety drzewiarzy

5 października odbyła się pierwsza z trzech pikiet zaplanowanych przez PIGPD przed kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Wzięło w niej udział ok. 30 osób zaopatrzonych w transparenty, flagi, trąbki i wuwuzele.

Czytaj więcej

Cena kompromisu

Dzięku uprzejmości redakcji Trybuny Leśnika, przedstawiamy Czytelnikom Drwala wywiad jaki z Bronisławem Raczkowskim (prezesem katowickiego oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, właścicielem firmy leśnej) przeprowadził  Jacek Derek. Wywiad ukazał się w numerze wrześniowym 2011 Trybuny Leśnika. Naszym zdaniem wywiad ten może zainteresować przedsiębiorców leśnych z całej Polski.

Czytaj więcej

Kolejne Mistrzostwo Polski…

2 października 2011 r. na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Rogozińcu odbyły się II Ogólnopolskie Zawody w Strzelectwie Myśliwskim Szkół Leśnych prowadzonych przez Ministra Środowiska.

Czytaj więcej

Najnowsze zamówienia publiczne GDDKiA

Kilka oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiło na swoich stronach internetowych informacje o przetargach nieograniczonych na usługi, które mogą zainteresować zule.

Czytaj więcej

Pikieta polskiego przemysłu drzewnego

30 września Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego podjęło decyzję o organizacji Pikiety Przemysłu Drzewnego przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Czytaj więcej

Harwesterowy moduł do diagnostyki sonometrycznej

Diagnostyka ultradźwiękowa z powodzeniem stosowana jest w chirurgii drzew do sprawdzania stateczności i wytrzymałości pni. Shaun Mochan, były pracownik Komisji Leśnej Wielkiej Brytanii, zaprojektował we współpracy z nowozelandzką firmą Fibre-Gen moduł do sonometrycznej kontroli wytrzymałości drewna podczas jego zmechanizowanego pozyskiwania.

Czytaj więcej

Katalogi pracochłonności 2

Pamiętam, jak na studiach leśnych jeden z profesorów powtarzał często, że leśnictwo składa się z trzech wzajemnie wspierających i uzupełniających się części: administracji leśnej, robotników leśnych i drzewiarzy. Dzisiaj te stare nauki odeszły już do lamusa, przegrały z obecną ekonomią, przepisami – często implementowanymi z zewnątrz, partykularnymi interesami, a także z ludzką naturą.

Czytaj więcej

Katalogi pracochłonności

W sprawie katalogów norm czasu dla prac leśnych w ostatnim czasie jest stosunkowo głośno, a to za sprawą Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, które stoi na stanowisku, że podstawą wszelkich rozliczeń z Lasami Państwowymi za wykonane usługi powinny być katalogi norm czasowych. Należy przy tym zaznaczyć, że środowisko przedsiębiorców leśnych, jak również i praktyków leśników jest w tej sprawie podzielone (zróżnicowane).

Czytaj więcej

`Poza horyzonty` z leśnikami

Trwa wyprawa „Beskid Niski 2011 Survival Expedition” zorganizowana przez Fundację Jaśka Meli „Poza horyzonty”. Bierze w niej udział 10 osób o różnym stopniu niepełnosprawności, które postanowiły zmierzyć się ze 150-kilometrową trasą przez dzikie zakątki Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Ekspedycja zaplanowana została w dniach 19-30 września, we wtorek wieczór wędrowcy dotarli do rezerwatu „Źródliska Jasiołki” na terenie Nadleśnictwa Rymanów, gdzie rozłożyli biwak. W środę 28 września byli gośćmi rymanowskich leśników.

Czytaj więcej

Yamaha wspiera drwali

Podczas rozgrywanych w dniach 7-8 września w Rogowie Mistrzostw Polski Drwali obejrzeć można było mikrociągnik Rhino z przyczepą do zrywki drewna. Yamaha była sponsorem zawodów.

Czytaj więcej

Ile wypracował państwowy leśnik w 2010 r.

Spośród leśników z sześciu przedstawionych poniżej państwowych gospodarstw leśnych w UE zdecydowanie największy przeciętny przychód roczny wypracował leśnik szwedzki. Zarazem był to pracownik najdroższy (miesięczne koszty osobowe ok. 26 632 zł).

Czytaj więcej

Zmiany w kłodowanym

W numerze 18/2011 "Lasu Polskiego" ukazał się artykuł pt. Zmiany w kłodowanym, który w przystępny sposób opisuje projekt zmian w zasadach obrotu i klasyfikacji surowca drzewnego, w tym drewna kłodowanego.

Czytaj więcej

Actros w nowej odsłonie

Jesienią tego roku rusza produkcja nowego Actrosa – flagowego samochodu ciężarowego marki Mercedes-Benz. Nowy Actros będzie początkowo dostępny jedynie w wersji do transportu dalekiego. Wersje do wywozu drewna mają się pojawić ok. 2013 r.

Czytaj więcej

Rozmowy przy stole

Przedstawiamy kolejny list, który otrzymaliśmy od przedsiębiorcy leśnego z województwa pomorskiego. List został skrócony i poprawiony gramatycznie, ale wiernie prezentuje intencje autora. Zdecydowaliśmy się na jego publikację, bo naszym zdaniem wymaga tego interes społeczny. Jest obecnie najlepsza pora, aby ustalić wspólny konsensus. Zgoda buduje, a niezgoda rujnuje (wszystkich)! Pamiętajmy o tym. Witold Łasica

Czytaj więcej

Firmy pikietą powalczą o drewno

Część dużych firm drzewnych zamierza manifestować przed Kancelarią Premiera. Domagają się wprowadzenia umów wieloletnich, które gwarantowałyby im zaopatrzenie w drewno.

Czytaj więcej

Wichrzyciele i… niezrzeszeni

Dyrektor RDLP w Szczecinie o stanowisku SPL pisze w liście otwartym: „…mam wrażenie, że głos ten (SPL), nie jest do końca reprezentatywny. Jest to głos eskalujący i podsycający nieuzasadnione obawy i nastroje.” Krótko mówiąc – SPL to wichrzyciele... Jednak jak pokazało głosowanie (podczas spotkania w Kliniskach 23 września, gdy nikt z przedsiębiorców nie podniósł ręki za wprowadzeniem pakietów harwesterowych), nie miał racji a po prostu nas obraził.

Czytaj więcej

Konkurs na fotoreportaż wiatrołomów

Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka organizuje konkurs na fotoreportaż dokumentujący klęskę wiatrołomów na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka pt. „20 lipca – 15 minut, które zmieniło oblicze Puszczy Białej”.

Czytaj więcej

Z wizytą w Styrii

XI edycja targów maszyn i urządzeń dla przemysłu leśnego Austrofoma odbędzie się 11–13 października w miejscowości Stift Rein w Styrii (Austria). Organizowana co cztery lata impreza należy – obok szwedzkiej Elmii Wood oraz niemieckiego KWF-u – do największych pokazów maszyn dla przemysłu leśnego w Europie. Austriackie targi znane są przede wszystkim z bogatej oferty kolejek linowych do zrywki drewna.

Czytaj więcej

O ergonomii w Puszczykowie

W dniach 22–23 września w podpoznańskim Puszczykowie odbyła się XIII Konferencja Ergonomiczna, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ergonomiczne wraz z Katedrą Użytkowania Lasu poznańskiego Wydziału Leśnego. Tematem przewodnim była „Ergonomia i ochrona pracy w leśnictwie, drzewnictwie i produkcji rolnej”.

Czytaj więcej