strona główna

Informacje branżowe

Harwesterowy moduł do diagnostyki sonometrycznej

Diagnostyka ultradźwiękowa z powodzeniem stosowana jest w chirurgii drzew do sprawdzania stateczności i wytrzymałości pni. Shaun Mochan, były pracownik Komisji Leśnej Wielkiej Brytanii, zaprojektował we współpracy z nowozelandzką firmą Fibre-Gen moduł do sonometrycznej kontroli wytrzymałości drewna podczas jego zmechanizowanego pozyskiwania.

Czytaj więcej

Katalogi pracochłonności 2

Pamiętam, jak na studiach leśnych jeden z profesorów powtarzał często, że leśnictwo składa się z trzech wzajemnie wspierających i uzupełniających się części: administracji leśnej, robotników leśnych i drzewiarzy. Dzisiaj te stare nauki odeszły już do lamusa, przegrały z obecną ekonomią, przepisami – często implementowanymi z zewnątrz, partykularnymi interesami, a także z ludzką naturą.

Czytaj więcej

Katalogi pracochłonności

W sprawie katalogów norm czasu dla prac leśnych w ostatnim czasie jest stosunkowo głośno, a to za sprawą Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, które stoi na stanowisku, że podstawą wszelkich rozliczeń z Lasami Państwowymi za wykonane usługi powinny być katalogi norm czasowych. Należy przy tym zaznaczyć, że środowisko przedsiębiorców leśnych, jak również i praktyków leśników jest w tej sprawie podzielone (zróżnicowane).

Czytaj więcej

`Poza horyzonty` z leśnikami

Trwa wyprawa „Beskid Niski 2011 Survival Expedition” zorganizowana przez Fundację Jaśka Meli „Poza horyzonty”. Bierze w niej udział 10 osób o różnym stopniu niepełnosprawności, które postanowiły zmierzyć się ze 150-kilometrową trasą przez dzikie zakątki Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Ekspedycja zaplanowana została w dniach 19-30 września, we wtorek wieczór wędrowcy dotarli do rezerwatu „Źródliska Jasiołki” na terenie Nadleśnictwa Rymanów, gdzie rozłożyli biwak. W środę 28 września byli gośćmi rymanowskich leśników.

Czytaj więcej

Yamaha wspiera drwali

Podczas rozgrywanych w dniach 7-8 września w Rogowie Mistrzostw Polski Drwali obejrzeć można było mikrociągnik Rhino z przyczepą do zrywki drewna. Yamaha była sponsorem zawodów.

Czytaj więcej

Ile wypracował państwowy leśnik w 2010 r.

Spośród leśników z sześciu przedstawionych poniżej państwowych gospodarstw leśnych w UE zdecydowanie największy przeciętny przychód roczny wypracował leśnik szwedzki. Zarazem był to pracownik najdroższy (miesięczne koszty osobowe ok. 26 632 zł).

Czytaj więcej

Zmiany w kłodowanym

W numerze 18/2011 "Lasu Polskiego" ukazał się artykuł pt. Zmiany w kłodowanym, który w przystępny sposób opisuje projekt zmian w zasadach obrotu i klasyfikacji surowca drzewnego, w tym drewna kłodowanego.

Czytaj więcej

Actros w nowej odsłonie

Jesienią tego roku rusza produkcja nowego Actrosa – flagowego samochodu ciężarowego marki Mercedes-Benz. Nowy Actros będzie początkowo dostępny jedynie w wersji do transportu dalekiego. Wersje do wywozu drewna mają się pojawić ok. 2013 r.

Czytaj więcej

Rozmowy przy stole

Przedstawiamy kolejny list, który otrzymaliśmy od przedsiębiorcy leśnego z województwa pomorskiego. List został skrócony i poprawiony gramatycznie, ale wiernie prezentuje intencje autora. Zdecydowaliśmy się na jego publikację, bo naszym zdaniem wymaga tego interes społeczny. Jest obecnie najlepsza pora, aby ustalić wspólny konsensus. Zgoda buduje, a niezgoda rujnuje (wszystkich)! Pamiętajmy o tym. Witold Łasica

Czytaj więcej

Firmy pikietą powalczą o drewno

Część dużych firm drzewnych zamierza manifestować przed Kancelarią Premiera. Domagają się wprowadzenia umów wieloletnich, które gwarantowałyby im zaopatrzenie w drewno.

Czytaj więcej

Wichrzyciele i… niezrzeszeni

Dyrektor RDLP w Szczecinie o stanowisku SPL pisze w liście otwartym: „…mam wrażenie, że głos ten (SPL), nie jest do końca reprezentatywny. Jest to głos eskalujący i podsycający nieuzasadnione obawy i nastroje.” Krótko mówiąc – SPL to wichrzyciele... Jednak jak pokazało głosowanie (podczas spotkania w Kliniskach 23 września, gdy nikt z przedsiębiorców nie podniósł ręki za wprowadzeniem pakietów harwesterowych), nie miał racji a po prostu nas obraził.

Czytaj więcej

Konkurs na fotoreportaż wiatrołomów

Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka organizuje konkurs na fotoreportaż dokumentujący klęskę wiatrołomów na terenie Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka pt. „20 lipca – 15 minut, które zmieniło oblicze Puszczy Białej”.

Czytaj więcej

Z wizytą w Styrii

XI edycja targów maszyn i urządzeń dla przemysłu leśnego Austrofoma odbędzie się 11–13 października w miejscowości Stift Rein w Styrii (Austria). Organizowana co cztery lata impreza należy – obok szwedzkiej Elmii Wood oraz niemieckiego KWF-u – do największych pokazów maszyn dla przemysłu leśnego w Europie. Austriackie targi znane są przede wszystkim z bogatej oferty kolejek linowych do zrywki drewna.

Czytaj więcej

O ergonomii w Puszczykowie

W dniach 22–23 września w podpoznańskim Puszczykowie odbyła się XIII Konferencja Ergonomiczna, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ergonomiczne wraz z Katedrą Użytkowania Lasu poznańskiego Wydziału Leśnego. Tematem przewodnim była „Ergonomia i ochrona pracy w leśnictwie, drzewnictwie i produkcji rolnej”.

Czytaj więcej

VoschTracks – glebochronne gąsienicowe mechanizmy jezdne

Aloys van Osch, holenderski diler firm Neuson Ecotec i Ponsse, oferuje glebochronne gąsienicowe mechanizmy jezdne VoschTracks jako wyposażenie maszyn leśnych. W odróżnieniu od mechanizmów gąsienicowych SoftTrack niemieckiej firmy Waldburg Forstmaschinen Wolfegg, montowanych w miejsce pojedynczych kół, mechanizmy VoschTracks mogą być instalowane na osiach typu bogie, a więc w forwarderach i harwesterach niemal wszystkich typów.

Czytaj więcej

Nowy Felix

Niemiecka firma Pfanzelt Maschinenbau zaprezentowała na targach leśnych w Lucernie w Szwajcarii nowy model specjalistycznego ciągnika leśnego Felix. Zmodernizowana maszyna wyróżnia się znacznie przestronniejszą kabiną z centralnie usytuowanym fotelem operatora. Przednia szyba została poszerzona o 15cm. Okno dachowe i szyby boczne są uchylne. Fotel obraca się o 360°. Z przodu umieszczone są tylko te elementy obsługi, które są potrzebne do sterowania jazdą.

Czytaj więcej

Kobieta w harwesterze

Wspaniali mężczyźni na wspaniałych maszynach – to wzbudza emocje. A jeśli za sterami potężnego harwestera siedzi kobieta? O pracy w lesie z Jagodą Jasiak, bodajże jedyną w Polsce kobietą – operatorem tych maszyn – rozmawia Katarzyna Lewańska – Tukaj.

Czytaj więcej

Nieprawdziwe informacje w ofercie wykonawcy

Ustawa Prawo zamówień publicznych pozwala zamawiającemu na wykluczenie z postępowania wykonawców, którzy złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ lub mogące mieć wpływ na wynik postępowania (art. 24 ust. 2 pkt. 3). W artykule z poprzedniego miesiąca napisano, że najczęściej kwestionowane przez zamawiających są: przygotowywane przez wykonawców wykazy (m.in. wykonanych dostaw, usług, robót budowlanych, osób zdolnych do wykonania zamówienia) czy oświadczenia (m.in. o tym, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia mają wymagane uprawnienia).

Czytaj więcej

Rozmowy z RDLP w Szczecinie - jak za komuny (nowe informacje)

Droga Redakcjo, W piątek, krótko przed godziną 10.00 kiedy miało odbyć się spotkanie z ZUL-ami, prasą, SPL i RDLP w Szczecinie, leśniczowie zaczęli rozsyłać do zuli smsy z treścią, że spotkanie odbędzie się w poniedziałek (oczywiście nie wiadomo który). Każdy sms z inną godziną spotkania.

Czytaj więcej

Bieszczadzka Kolejka Leśna wśród najlepszych produktów turystycznych Podkarpacia

11 sierpnia rozstrzygnięto wojewódzki etap konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny” organizowany przez Polską Organizację Turystyczną. Spośród 20 nominowanych podmiotów z terenu regionu wyłoniono trzy najbardziej atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne dla turystów. Jednym z laureatów została Bieszczadzka Kolejka Leśna!

Czytaj więcej