strona główna

Informacje branżowe

Ogłoszenia drobne

Ogłoszenia drobne na nowych stronach internetowych Drwala będzie można dodawać, przeglądać i modyfikować od 1 października 2011 r. Przepraszamy za tą przerwę i mamy nadzieję, że nowy, nowoczesny i przyjazny moduł ogłoszeń drobnych zrekompensuje Państwu czas oczekiwania.

Czytaj więcej

Kup mikrociągnik za dotację

Firmy świadczące usługi leśne na rzecz Lasów Państwowych muszą się rozwijać :). Praca ręczna, niebywale ciężka i niebezpieczna, musi być systematycznie eliminowana z lasu. Dobrym krokiem dobrym może być zakup mikrociągnika Yamahy, który ułatwią dotacje z UE.

Czytaj więcej

Maszyny OTL-u 3

Do redakcji Drwala napisał list przedsiębiorca leśny nawiązując do przetargu na maszyny wielooperacyjne ogłoszonego przez OTL Gorzów Wielkopolski w lipcu br. Publikujemy ten list z niewielkimi skrótami i poprawkami gramatycznymi. Proszę pamiętać, że jest to subiektywna ocena przedsiębiorcy leśnego. Warto także, dla lepszego zrozumienia problemu, przeczytać wcześniejsze materiały, które ukazały się w Drwalu nr 9.2011 oraz na naszych stronach internetowych. W nowym, październikowym numerze Drwala ukaże się wywiad z dyrektorem OTL Gorzów Wielkopolski panem Marianem Targosem oraz z prezesem regionalnego oddziału SPL panem Romualdem Romanem. Witold Łasica

Czytaj więcej

Ciężkie testy dla mocnych pilarek

Zawodowi użytkownicy potrzebują profesjonalnych narzędzi w swojej pracy. Oznacza to, że sprawność sprzętu w trudnych, a nawet ekstremalnych warunkach nie może budzić wątpliwości. Wiedzą o tym eksperci firmy Husqvarna. Dlatego też testy wydajnościowe nowej pilarki Husqvarna 570 zostały przeprowadzone w krainie wiecznych mrozów…

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata STIHL® TIMBERSPORTS® Series Roermond 2011

Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Świata rozegrane w holenderskim mieście Roermond w pierwszy wrześniowy weekend. Zmagania najlepszych drwali świata śledziło na żywo tysiące widzów, a najlepszym spośród 16 zawodników kolejny raz został Jason Wynyard z Nowej Zelandii. Miejsca drugie i trzecie zapewnili sobie Christophe Geissler ze Szwajcarii i Martin Komarek z Czech. Startujący w zawodach aktualny Mistrz Polski Arkadiusz Drozdek z Zielonej Góry, uplasował się na dobrej dziewiątej pozycji. W efektowny sposób Mistrzostwo Świata w zawodach drużynowych zdobyli Australijczycy, którzy pokonali najlepszych zespół ostatnich lat – Nową Zelandię. Udany występ zaliczyła polska drużyna, która okazała się najlepsza spośród drużyn europejskich i sklasyfikowana została na 5 miejscu.

Czytaj więcej

Pokazy drwali i zrywkarzy w Szczytnej

Nadleśnictwo Zdroje już czwarty raz współorganizowało Wielką Fetę Agroturystyczną w Szczytnej. Zawody Drwali, pokaz zrywki, konkursy dla publiczności prowadzone przez leśników przyciągnęły sporą rzeszę publiczności.

Czytaj więcej

X Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie zakończone - krótkie podsumowanie

W miniony piątek 9 września 2011 r., o godzinie 15.00 zakończyły się X Międzynarodowe Targi Leśne w Rogowie. Niestety w tym roku pogoda nie dopisała. Pierwszego i drugiego dnia bardzo często padał deszcz i było zimno. Trzeciego dnia było trochę więcej słońca, ale nadal zimno. Aura miała wpływ na liczbę zwiedzających, których było mniej niż w 2009 roku oraz na niektóre imprezy plenerowe np. konkurs pilarzy organizowany przez SIOMOL i SPL.

Czytaj więcej

Technologia trzebieży korytarzowej na starcie

Pod koniec sierpnia br. w Szwecji został zaprezentowany prototyp specjalnej głowicy do tzw. „trzebieży korytarzowej”. Ten wyjątkowo wydajny agregat, który pozyskuje drewno energetyczne w systemie ciągłym, jest rezultatem współpracy szwedzkich lasów państwowych (Sveaskog) z zrzeszeniem Klaster Techniki Leśnej i Szwedzkim Uniwersytetem Nauk Rolnych (SLU).

Czytaj więcej

Fotopułapka pomaga schwytać złodzieja drewna

Wprowadzony monitoring lasu przy pomocy kamer przynosi pierwsze rezultaty. Fotopułapka pomogła ustalić dane sprawcy kradzieży drewna w Nadleśnictwie Brzozów. Ukryta kamera uruchamia się na ruch, co pozwala rejestrować w nocy zarówno przejścia zwierzyny, jak też niepowołanych „gości” na składach drewna.

Czytaj więcej

Przygotowania do targów DEMO International 2012

Najbliższa edycja kanadyjskich targów leśnych DEMO International, zaplanowana w terminie 20–22 września 2012 r., odbędzie się lesie położonym ok. 75 km na północny zachód od Quebec City. Niedługa, bo mająca niecałe 3 km pętla łącząca miejsca przeznaczone na powierzchnie pokazowe i stanowiska wystawowe wytyczona została w drzewostanach zagospodarowanych przez spółkę Groupe Solifor. Pętla biegnie przez obszar o zróżnicowanej fizjografii – przez drzewostany liściaste i iglaste oraz w terenie płaskim i pochyłym.

Czytaj więcej

Wzmożenie ekologizacji gospodarki leśnej

Państwowe Gospodarstwo Leśne „Metsähallitus”, w którego zarządzie znajduje się 3,6 mln ha lasów gospodarczych państwa fińskiego, znowelizowało zasady proekologicznej gospodarki leśnej. Nowe zasady optymalizują gospodarkę leśną w fińskich lasach państwowych pod kątem tzw. „świadczeń ekosystemowych”. Punktem wyjścia do nowelizacji było założenie, że ochrona bioróżnorodności jest podstawą wszystkich świadczeń ekosystemowych – czy to produkcji drewna i pochłaniania CO2,

Czytaj więcej

Kontenerowy wywóz drewna z zastosowaniem unimoga

Jens Seiner, 45-letni przedsiębiorca przewozowy z Turyngii, transportuje drewno stosowe i kłodowane w kontenerach, wykorzystując do tego unimog z przyczepą typu hakowiec. Metoda kontenerowa pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy w fazie transportu, ale nie znajduje uznania wśród dużych odbiorców drewna. Firma Autotechnik Seiner zatrudnia 15pracowników i oprócz unimoga ma 14ciągników drogowych różnych typów, w tym 2 samochodowe zestawy do wywozu drewna krótkiego.

Czytaj więcej

VI Regionalne Zawody Drwali w Lubaczowie

Andrzej Dyś, drwal z Nadleśnictwa Lubaczów nie dał szans pozostałym zawodnikom i został Królem Pilarzy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Honorowym patronat nad imprezą sprawował Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.

Czytaj więcej

Konsultacje społeczne materiałów roboczych projektu planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Białowieża

W nawiązaniu do ustaleń z Konferencji „Zróżnicowanie form ochrony ekosystemów na Obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska w planowaniu urządzeniowym" (19-20 maja 2011 r. w Białowieży), Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku rozpoczyna proces konsultacji społecznych materiałów roboczych projektu planu urządzenia lasu Nadleśnictwa Białowieża.

Czytaj więcej

10 lat OTL

Przedostatniego dnia sierpnia Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie świętował 10–lecie swojej działalności. Historia tego zakładu jest jednak znacznie dłuższa, jako że sięga roku 1961. W uroczystości uczestniczyło około 250 gości, w tym Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych...

Czytaj więcej

Decyzja o płacy minimalnej najwcześniej w listopadzie

Kierownictwo Niemieckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych (DFUV) spotkało się w lipcu br. z deputowanymi do niemieckiego parlamentu federalnego – Bundestagu. Na spotkaniu rozmawiano o postępie prac rządowych i parlamentarnych nad wnioskiem DFUV o nadanie branżowej płacy minimalnej charakteru normatywnego. Parlamentarzyści poinformowali kierownictwo DFUV, że podjęcie decyzji w sprawie płacy minimalnej jest wstrzymywane przez fakt, że obecnie niemiecki rząd dokonuje generalnej analizy efektów stosowania płac minimalnych, wprowadzonych wcześniej w innych branżach. Wyniki tej analizy mają być znane dopiero w listopadzie.

Czytaj więcej

`Uderzenie w twarz`

Od 1 lipca firma Nuhn nie jest już jedynym niemieckim importerem maszyn leśnych John Deere. Długoletni dystrybutor Deere'a dzieli teraz status dilera z firmą Kotschenreuther, która przejęła sprzedaż i serwis maszyn Deere'a na obszarze północnej Bawarii, Turyngii i południowej Saksonii.

Czytaj więcej

Leśne kółka rolnicze – konkurencja dla przedsiębiorców?

Komisja Leśna Szkocji i największe szkockie kółko rolnicze Ringlink rozpoczęły realizację pilotażowego programu organizacji leśnych kółek rolniczych. Celem programu jest rozeznanie zapotrzebowania wśród szkockich rolników posiadających lasy na usługi kółek wyspecjalizowanych w maszynach leśnych. Rolnicy zrzeszeni w tego rodzaju kółkach mogliby racjonalniej gospodarować w swoich lasach i zintensyfikować zalesienia. Korzystając z usług kółek leśnych, nie musieliby sami ponosić wysokich nakładów na nabycie i utrzymanie specjalistycznego sprzętu i na płace dla wykwalifikowanych operatorów.

Czytaj więcej

Pozyskiwanie drewna przezbrojonym forwarderem

W miesiącach letnich, które nie obfitują w zbyt wiele zleceń zrywkowych, 26-letni Albrecht Aichholz, przedsiębiorca leśny w Badenii-Wirtembergii, wykorzystuje swój forwarder do pozyskiwania drewna energetycznego. Jego jednoroczna maszyna, model Ponsse Buffalo, ma na liczniku 2300 motogodzin, z czego 400 godzin przypada na pozyskiwanie drewna energetycznego. Przezbrojona maszyna ma zamontowaną na żurawiu hydraulicznym głowicę ścinkowo-zbierającą Ponsse EH25.

Czytaj więcej

Sprawozdanie Ponsse za pierwsze półrocze

W pierwszej połowie 2011 r. utrzymywał się duży popyt na maszyny leśne produkowane przez firmę Ponsse. Na koniec czerwca wolumen księgi zamówień Ponsse sięgał 112,1 mln euro (to przeszło dwa razy więcej niż w analogicznym czasie w roku 2010). Sprzedaż netto w pierwszym półroczu br. osiągnęła poziom 153,2 mln euro (wzrost o 31% w stosunku do analogicznego okresu roku 2010). Największy udział w sprzedaży miały przychody uzyskane w regionie Europy Północnej (51,9%). Kolejne miejsca zajęły regiony „Europa Środkowa i Południowa” (19,6%) oraz „Rosja i Azja” (13,7%).  

Czytaj więcej