strona główna

Informacje branżowe

Być albo nie być…

Dzisiaj w siedzibie Nadleśnictwa Kliniska ma się odbyć spotkanie przedsiębiorców świadczących usługi leśne na terenie RDLP w Szczecinie zaskoczonych decyzją dyrektora Kossa dotyczącą tzw. pakietów harwesterowych w przetargach na usługi leśne 2012. Na to zebranie zostali zaproszeni również przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji. Przedsiębiorcy liczą, że tą decyzję lub przynajmniej jej część uda się wycofać.

Czytaj więcej

List otwarty Rady PIGPD do przedstawicieli rządu i do przedsiębiorców

Przez ostatnie cztery lata naszej pracy więcej niż dwieście razy zwracaliśmy się do przedstawicieli rządu: Kancelarii Premiera i Prezydenta, ministrów gospodarki i środowiska, posłów i polityków wszystkich opcji politycznych oraz Lasów Państwowych, z informacjami o problemach jakie w przemyśle drzewnym powoduje zły system sprzedaży drewna stworzony i stosowany przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Pisaliśmy i mówiliśmy o jego wadach i patologiach, występowaliśmy z wnioskami o pomoc aby go zmienić i z propozycjami gotowych rozwiązań.

Czytaj więcej

Nasienne żniwa 2011

Jesień i wczesna zima to okres, kiedy wiele zuli zarabia dodatkowo na zbiorze szyszek i nasion na potrzeby nadleśnictw. Najpierw przychodzi pora na zbiór (głównie z ziemi) nasion drzew liściastych, a w późniejszym okresie – na zrywanie szyszek ze ściętych drzew iglastych ( o zbiorze bukwi pisaliśmy w nr. 5/2011 Drwala).

Czytaj więcej

Rogów 2011 - podsumowanie

Przez trzy dni, od 7 do 9 września, Rogów był bez wątpienia leśną stolicą Polski – na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego odbyły się X Międzynarodowe Targi Leśne. W ramach targów, których tradycja sięga roku 1999, odbyło się wiele imprez towarzyszących: seminaria, konferencje oraz Mistrzostwa Polski Drwali. Na stanowiskach rozmieszczonych w dwóch halach wystawienniczych oraz w lesie zaprezentowało się blisko 90 firm, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Czytaj więcej

3,5 mld euro na program badań energetycznych

Rząd federalny Niemiec zamierza przeznaczyć w latach 2011–2014 blisko 3,5 mld euro na stymulowanie prac badawczo-rozwojowych w zakresie przyszłościowych technologii energetycznych. Oznacza to wzrost o 75% w stosunku do wolumenu funduszu badań naukowych w analogicznym okresie poprzednim.

Czytaj więcej

Nowy układ zbiorowy dla branży kształtowania krajobrazu

Od 1 września 2011 r. w branży kształtowania krajobrazu, ogrodnictwa i urządzania terenów sportowych obowiązuje w Niemczech nowy układ zbiorowy pracy. Centrala związkowa IGBAU wynegocjowała dla blisko 90 tys. pracowników znaczące podwyżki. Jednocześnie osiągnięty został istotny postęp w zrównywaniu zarobków we wschodniej i zachodniej części Niemiec.

Czytaj więcej

Nowy serwis internetowy Techlander.pl

Firma Yamaha uruchomiła nowy serwis internetowy dedykowany marce TechLander. Jest to witryna profesjonalnego osprzętu do mikrociągników Yamahy.

Czytaj więcej

Grupa ZASŁAW na Targach Leśnych w Rogowie

Grupa ZASŁAW to już stały bywalec targów leśnych, na których prezentuje swoje wysokiej jakości produkty do przewozu drewna. Tym razem pod marką ZASŁAW przedstawione zostały nowości produktowe.

Czytaj więcej

Trendy w skandynawskiej gospodarce leśnej

Głównym trendem w gospodarce leśnej w Skandynawii jest wdrażanie rozwiązań podyktowanych ochroną klimatu i wzmożonym wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że globalne ocieplenie pociąga za sobą negatywne skutki także dla lasów w Skandynawii, to z drugiej strony tamtejsze leśnictwo profituje z nagłego wzrostu swojego znaczenia w kontekście ochrony klimatu.

Czytaj więcej

Będzie lepiej? Komu i za ile?

1 września na jednym z leśnych portali (http://www.lasypolskie.pl/) ukazał się list dyrektora generalnego LP do pracowników LP. Zakładam, że ten list jest oryginalny, ponieważ na stronach http://www.lp.gov.pl/ nie udało mi się go odszukać, a wolałbym korzystać jednak z tego źródła.

Czytaj więcej

Nowe zasady współpracy w lasach niepaństwowych

Gospodarstwo Krajowe „Las i Drewno NRW”, które sprawuje pieczę nad lasami państwowymi landu Nadrenia Północna-Westfalia i świadczy usługi zagospodarowania lasów niepaństwowych, wprowadziło nowe zasady współpracy z przedsiębiorcami leśnymi w lasach prywatnych i gminnych, nadzorowanych przez to gospodarstwo.

Czytaj więcej

Spotkanie SPL w Kliniskach

Lubikowo 15.09.2011 r. 23 września 2011 r. o godz.10.00, w Nadleśnictwie Kliniska odbędzie się spotkanie właścicieli firm leśnych, wykonujących usługi na terenie RDLP w Szczecinie. Na spotkanie zaproszono również kierownictwo RDLP w Szczecinie. Podczas spotkania omawiane będą różne tematy, w tym te, które bardzo bulwersują środowisko przedsiębiorców leśnych. W imieniu organizatorów tj. Regionalnego Oddziału SPL, serdecznie zapraszam przedstawicieli prasy. W imieniu Zarządu Regionalnego Oddziału SPL Prezes Romuald Roman

Czytaj więcej

Podrożenie franka niekorzystne dla tartaków

Wzrost wartości franka szwajcarskiego daje się mocno we znaki firmom, które przetwarzają szwajcarskie drewno nabywane w stanie okrągłym. Produkty tych firm podrożały bowiem o 20–40% i stały się niekonkurencyjne cenowo. Z podrożenia franka profitują natomiast przedsiębiorstwa produkujące wyroby z drewna o większym stopniu przetworzenia, ponieważ w odróżnieniu od tartaków skazanych na surowiec rodzimy (możliwości handlu międzynarodowego drewnem okrągłym są ograniczone) mogą łatwo importować tańsze półprodukty drzewne. W pierwszym półroczu 2011 r. do Szwajcarii sprowadzono naprzykład o 69% więcej desek warstwowych z Niemiec niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Czytaj więcej

Kontrowersje wokół drewna martwego w lasach

Lasy Krajowe Nadrenii-Palatynatu, które gospodarują w lasach państwowych tego niemieckiego landu, zwiększyły skalę pozostawiania drewna martwego w swoich drzewostanach do poziomu odpowiadającego standardom FSC. Krok ten spotkał się z krytyką ze strony Stowarzyszenia Właścicieli Lasów Nadrenii-Palatynatu.

Czytaj więcej

Ogłoszenia drobne

Ogłoszenia drobne na nowych stronach internetowych Drwala będzie można dodawać, przeglądać i modyfikować od 1 października 2011 r. Przepraszamy za tą przerwę i mamy nadzieję, że nowy, nowoczesny i przyjazny moduł ogłoszeń drobnych zrekompensuje Państwu czas oczekiwania.

Czytaj więcej

Kup mikrociągnik za dotację

Firmy świadczące usługi leśne na rzecz Lasów Państwowych muszą się rozwijać :). Praca ręczna, niebywale ciężka i niebezpieczna, musi być systematycznie eliminowana z lasu. Dobrym krokiem dobrym może być zakup mikrociągnika Yamahy, który ułatwią dotacje z UE.

Czytaj więcej

Maszyny OTL-u 3

Do redakcji Drwala napisał list przedsiębiorca leśny nawiązując do przetargu na maszyny wielooperacyjne ogłoszonego przez OTL Gorzów Wielkopolski w lipcu br. Publikujemy ten list z niewielkimi skrótami i poprawkami gramatycznymi. Proszę pamiętać, że jest to subiektywna ocena przedsiębiorcy leśnego. Warto także, dla lepszego zrozumienia problemu, przeczytać wcześniejsze materiały, które ukazały się w Drwalu nr 9.2011 oraz na naszych stronach internetowych. W nowym, październikowym numerze Drwala ukaże się wywiad z dyrektorem OTL Gorzów Wielkopolski panem Marianem Targosem oraz z prezesem regionalnego oddziału SPL panem Romualdem Romanem. Witold Łasica

Czytaj więcej

Ciężkie testy dla mocnych pilarek

Zawodowi użytkownicy potrzebują profesjonalnych narzędzi w swojej pracy. Oznacza to, że sprawność sprzętu w trudnych, a nawet ekstremalnych warunkach nie może budzić wątpliwości. Wiedzą o tym eksperci firmy Husqvarna. Dlatego też testy wydajnościowe nowej pilarki Husqvarna 570 zostały przeprowadzone w krainie wiecznych mrozów…

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata STIHL® TIMBERSPORTS® Series Roermond 2011

Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Świata rozegrane w holenderskim mieście Roermond w pierwszy wrześniowy weekend. Zmagania najlepszych drwali świata śledziło na żywo tysiące widzów, a najlepszym spośród 16 zawodników kolejny raz został Jason Wynyard z Nowej Zelandii. Miejsca drugie i trzecie zapewnili sobie Christophe Geissler ze Szwajcarii i Martin Komarek z Czech. Startujący w zawodach aktualny Mistrz Polski Arkadiusz Drozdek z Zielonej Góry, uplasował się na dobrej dziewiątej pozycji. W efektowny sposób Mistrzostwo Świata w zawodach drużynowych zdobyli Australijczycy, którzy pokonali najlepszych zespół ostatnich lat – Nową Zelandię. Udany występ zaliczyła polska drużyna, która okazała się najlepsza spośród drużyn europejskich i sklasyfikowana została na 5 miejscu.

Czytaj więcej