strona główna

Informacje branżowe

Sprawozdanie z wypadkowości w lasach państwowych

Dolnosaksońskie Lasy Krajowe (NLF), w których zarządzie znajdują się lasy państwowe landu Dolna Saksonia (320 tys. ha), przedstawiły sprawozdanie z wypadkowości w roku 2010. NLF, mające status przedsiębiorstwa państwowego, zatrudniają ok.1280 osób, w tym 650 robotników leśnych (łącznie z praktykantami).

Czytaj więcej

Ukraińcy na legalu

Tajemnicą Poliszynela jest zatrudnianie na czarno pracowników zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy, najczęściej w rolnictwie i budownictwie. Nikt nie jest w stanie określić rozmiaru tego zjawiska, ale z pewnością jest ono, delikatnie mówiąc, niemałe.

Czytaj więcej

Maszyny OTL-u 2

Na początku lipca br. pisaliśmy o przetargu na nowe maszyny (forwarder i harwester) ogłoszonym przez OTP z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. Niedługo ukaże się w Drwalu ciekawy artykuł o tym przetargu i samym OTL-u. Postaramy się przedstawić stanowiska obu stron tzn. OTL i przedsiębiorców leśnych. Przetarg, na szczęście dla przedsiębiorców leśnych, został unieważniony. Oficjalną przyczyną unieważnienia są zbyt wysokie ceny maszyn zgłoszone przez oferentów. Mamy jednak nadzieję, że jest to tzw. światełko w tunelu i PGL LP przestaną konkurować z przedsiębiorcami leśnymi w świadczeniu usług leśnych.

Czytaj więcej

Niejasne warunki w siwz

Wykazanie się np. doświadczeniem, jest coraz częściej istotnym elementem udziału w postępowaniu przetargowym. Zamawiający, w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia, wymagają od wykonawców załączenia dokumentów potwierdzających spełnienie określonych warunków...

Czytaj więcej

Nowe zarządzenie dyrektora

22 sierpnia br. ukazało sie nowe Zarządzenie nr 36 z dnia 11 sierpnia 2011 r. dyrektora generalnego LP w sprawie współpracy jednostek organizacyjnych Lasów Państowych z sektorem usług leśnych. Dokument ten został opatrzony siedmioma podpisami i pięcioma pieczęciami, co wielu postronnym osobom może sugerować z jaką dużą uwagą LP pochylają się nad problemami przedsiębiorców leśnych...

Czytaj więcej

Jak znaleźć legalną pracę w Niemczech?

Od 1 maja przestały obowiązywać czasowe ograniczenia branżowe utrudniające swobodny dostęp – m.in. Polakom – do niemieckiego rynku pracy. Dziś podjęcie legalnej, stałej pracy w Niemczech nie wymaga urzędowych zezwoleń, także od pracowników sektora leśnego. Wcześniej osoby, które były zmuszone do poszukiwania zatrudnienia na poza granicami kraju, pracowały za Odrą praktycznie wyłącznie sezonowo, na czarno, bez wielu praw pracowniczych przysługujących pracownikom stałym. Tylko nieliczni, bardziej ambitni, znający język i prawo, zakładali w Niemczech jednoosobowe firmy.

Czytaj więcej

Jaki żuraw kupić do pracy w lesie?

Leśne żurawie są już w Polsce praktycznie standardem przy pracach leśnych. Pozwalają oszczędzać pieniądze, podnoszą wydajność pracy oraz ułatwiają pracę pracownikom. Aby żuraw zapewnił efektywną pracę, musi być dostosowany do potrzeb użytkownika.

Czytaj więcej

Zmiana szaty graficznej strony internetowej Drwala

Informujemy, że zmianie uległ sposób logowania użytkowników na stronie internetowej. Dotychczas logując się, Użytkownik musiał podać swój login oraz hasło. Od tej pory logowanie w naszej witrynie będzie jeszcze prostsze! Wystarczy podać swój adres e-mail (podany podczas rejestracji konta) oraz dotychczasowe hasło. Redakcja miesięcznika "Drwal"

Czytaj więcej

Certyfikacja FSC alternatywą dla płacy minimalnej?

W niemieckich lasach certyfikowanych wg standardów FSC nie będą mogły w przyszłości pracować firmy usług leśnych, które płacą swoim pracownikom zaniżone wynagrodzenia. Ponadto przedsiębiorcy leśni będą zobowiązani do zadbania o to, aby także ewentualni podwykonawcy odpowiednio opłacali swoich pracowników. Podstawą...

Czytaj więcej

Elmia AB przedłużyła umowy

Towarzystwo targowe Elmia AB i spółka Sandahlsbolagen, która jest właścicielem lasu Bratteborg, przedłużyły umowę o wykorzystanie tego lasu jako terenów targowych do 2019 r. W położonym 30 km na południe od Jönköping obszarze leśnym o powierzchni przeszło 1000 ha odbyły się już dwukrotnie targi Elmia Wood (w 2005 i 2009 r.) i dwukrotnie targi SkogsElmia (w 2007 i 2011 r.).

Czytaj więcej

Punktowanie przedsiębiorców i korekta stawek

10 czerwca 2011 r. Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) zaprosiły na spotkanie informacyjne do Ratyzbony 55 największych spośród wszystkich 604 firm leśnych, świadczących usługi na rzecz BaySF. Obecni na spotkaniu szefowie BaySF zapowiedzieli, że od roku 2012 będzie obowiązywał zmodyfikowany system punktacji usługodawców.

Czytaj więcej

Bezpiecznie z pilarką

W dniu 29 lipca, na terenie Nadleśnictwa Mielec odbyły się warsztaty szkoleniowe w zakresie BHP dla operatorów pilarek. Była to już czwarta edycja konkursu o charakterze szkoleniowym, zorganizowanym przez to Nadleśnictwo. W warsztatach wzięło udział 10 drwali reprezentujących wszystkie lokalne zule. Uczestnicy mieli możliwość wykazania się posiadaną wiedzą oraz umiejętnościami.

Czytaj więcej

Zmodernizowane pilarki Husqvarna

Dwie najlżejsze pilarki firmy Husqvarna – 240e oraz 440e – zostały zmodernizowane. Wyposażono je m. in. w system TrioBrake™, który umożliwia uruchomienie hamulca na trzy różne sposoby.

Czytaj więcej

Dzień Żubra w Lutowiskach

Bogaty program będzie miał V Dzień Żubra w Lutowiskach, który odbędzie się w najbliższą sobotę 13 sierpnia. Rozpocznie się on od zawodów strzeleckich dla bieszczadzkich myśliwych. Przewidziano też kiermasz wyrobów artystycznych i rękodzieła, konkursy dla publiczności i koncerty, ale przede wszystkim wiele akcentów edukacyjnych na temat żubrów i ochrony przyrody w Bieszczadach. Jak co roku odbędą się również zawody drwali.

Czytaj więcej

Technika leśna – między młotem a kowadłem

Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) próbują sprostać wymaganiom proekologicznej gospodarki leśnej także poprzez stosowanie odpowiedniej techniki leśnej. Rodzi to jednak napięcia w stosunkach z różnymi grupami interesariuszy państwowego sektora leśnego. Przedsiębiorcy leśni, którzy pracują w lasach BaySF, narzekają często na nieadekwatność płaconych stawek w stosunku do wysokich wymagań stawianych w zakresie technologicznym. Z kolei ekolodzy widzieliby najchętniej w Bawarii lasy, w których w ogóle nie pracują ciężkie maszyny leśne.

Czytaj więcej

Maszyny Komatsu trafiają na nowe rynki

Największy wzrost popytu na maszyny leśne notowany jest obecnie na stosunkowo nowych rynkach – w Rosji, Indonezji i Ameryce Południowej. W ostatnim czasie firma Komatsu Forest sprzedała przeszło 100 maszyn i 50 głowic harwesterowych m.in. do Tatarstanu, Indonezji i Brazylii.

Czytaj więcej

Konne mistrzostwa w Łopusznej

Różnorodne imprezy koniarskie i zawody hippiczne, organizowane od lat w stadninie koni w Łopusznej, na stale wpisały się już w pejzaż rodzinnej miejscowości ks. Tischnera. W ostatnią niedzielę lipca, obok XIII Zawodów w Skokach Przez Przeszkody „O Puchar Wójta Gminy Nowy Targ”, odbyły się również IX Mistrzostwa Podhala w Zrywce Drzewa, oczywiście konnej.

Czytaj więcej

Uprawa dębowa zamiast gry w „totka”

Trufla to tajemniczy grzyb żyjący pod ziemią, o którego hodowli wciąż wiadomo niewiele. Mimo to ogrody truflowe są coraz bardziej popularne w Europie. Powód – jej zawrotne ceny. Restauratorzy za kilogram trufli potrafią zapłacić nawet 1000 euro!

Czytaj więcej

Współpraca, współpraca, współpraca…

Do redakcji z prośba o pomoc zwrócił się jeden z zulowców. Przedsiębiorca ten narzekał na pogarszające się warunki współpracy z Lasami Państwowymi. W „jego” nadleśnictwie ostatnio zwiększono odległości szlaków zrywkowych z 20 do 30 metrów, co powoduje znaczący wzrost kosztów pracy. Do szlaku zrywkowego pracownik musi ręcznie przetransportować wyrzynki o długości 3, a nawet 5 m (w zależności od rodzaju wykonywanych czynności hodowlanych). Już obecnie jest bardzo ciężko znaleźć pracownika do pracy w lesie, a Lasy Państwowe jakby tego nie zauważały i nadal „dokręcają śrubę” przedsiębiorcom.

Czytaj więcej

Internetowy serwis Krone

Firma Krone, znany na całym świecie producent maszyn rolniczych i pojazdów użytkowych, uruchomiła bezpłatny portal intarnetowy Krone Media Library

Czytaj więcej